Авантури

Цајканче

Мафијаш
Член од
19 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
сто посто сте ја играле амерзоне најзакон игра ама за сони кец е
 

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
Според мене најдобра point n' click игра е Safecracker. :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
За мене едни од најдобрите се Sam and Max (види потпис) и Monkey Island.
После нив веднаш идат останатите на Lucas Arts и Telltale.
Од Adventure Company засега ништо немам играно. Пред некој месец налетав на Safecracker, почанв да ја симнувам ана не ја досимнав (само еден дел од рапид).

Од останатите посериозни (помалку хумор) немам многу играно. Неколку демо верзии: Myst, Uru, Fahrenheit (оваа мора цела да се изигра), некои што не им го памтам името, и неколку детективски (тие цели, не демо)
 

DarkEyE994

Возам-_-Точак
Член од
4 март 2009
Мислења
285
Поени од реакции
9
broken sword и Myst 4.мист сеа почнав да ја играм по иницјатива на сестра ми која заглави на самиот почеток
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Би ги додал и епизодите од Tales of Monkey Island, директните наследници на Moneky Island серијалот, Chronicles of Mystery: Tree of Life, Moment of Silence, Ankh 1, 2, 3... Има уште неколку на кои не ми текнува, но ме радува тоа што повторно се покажува зголемен интерес за овој, несомнено, интересен и уникатен жанр. :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Beneath a Steel Sky (1992) ...... :pos::pos::pos::pos::pos::pos:



Тешки комедии е играва. Насловот сугерира на НФ трилер, но играта е повеќе НФ комедија. Играта е официјално пуштена бесплатно за да се игра преку ScummVM.
http://www.scummvm.org/downloads/
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
aj на xfire да ми кажеш како да ја инсталирам :pos2:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
aj на xfire да ми кажеш како да ја инсталирам :pos2:
Епа вака. Го симнуваш scummVM 32 или 64 битна верзија (двете ќе работат кај тебе, јас ја зедов директ за 64) и го инсталираш или одзипуваш во пример C:\programi\scummvm.
После подолу ќе најдиш Beneath a Steel Sky, Freeware CD Version (67M) и го симнуваш тоа и го одзипуваш негде, пример d:\igri\BaSS.
Го пушташ ScummVM и прво одиш options. Кај Graphic Mode одбираш HQ3x. После одиш во Audio и кај Music Driver избираш Windows MIDI, а кај Text and Speech избираш Speech and Subtitles. ОК.
Оди Add Game и најди ја играта, пример d:\igri\BaSS и Choose.
Ја пушташ играта и играш. Главно копче, копче над копчињата, е F5. А зошто ќе дознаеш сам.

А, за да се снајдиш во играта прво ѕирни го упатството, Game manual. Ако ептен заглавиш, walkthrough.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.864
Поени од реакции
23.669
Да ја живнам малце темава. Некој да не фатил нешто во последно време да препорача?
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
@Sussaro Gemini Rue , олд скул.
Хаха, таман ја отварам темава за да пишам за Gemini Rue кога гледам веќе пишано е.

Олдскул графика со пиксели, како да е од златното доба на p&c авантурите, а уствари од 2011 е :) Добри загатки, не многу тешки. И одлична приказна, ме изненади, одамна не сум сретнал волку добра. Браво за тие што ја направиле играта! 9/10
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.864
Поени од реакции
23.669
Хаха, таман ја отварам темава за да пишам за Gemini Rue кога гледам веќе пишано е.

Олдскул графика со пиксели, како да е од златното доба на p&c авантурите, а уствари од 2011 е :) Добри загатки, не многу тешки. И одлична приказна, ме изненади, одамна не сум сретнал волку добра. Браво за тие што ја направиле играта! 9/10
Јас па ги сакам тие потешките загатки. Под тешки не подразбирам нелогички, пример некогаш сум заглавувал негде за да сфатам дека решението е тотално без врска. Обично од се што сум сурфал овој сајт adventuregamers.com ми е некако најмеродавен, строги се на оценување 5 ѕвезди до сега само неколку игри имам добиено. Иначе од таму последно нешто што добило 5 ѕвезди и што се смета за една од најдобрите на сите времиња е оваа adventuregamers.com/article/id,1307. Портал 2 ми е следна за играње ама прво ќе го послушам авторот на статијата дека препорачливо е прво да се изигра кецот кој исто така е високо рангиран со 4.5 ѕвезди. Баш штета што овој жанр не е толку популарен за играње и има малку изданија и наслови на годишно ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom