Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
^:pos: лудо си бе!


ајде предлагајте изборни ( по можност повише) , демографија се ми изгледа многу ке ја изберат:pipi:
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Слушнале на вести дека се откажуваме од евро интеграциите, па надворешна-европа, си нашле некоја логика :)
Јас лично сакам зошто повеќе ме влече е-бизнис, а ако не успееме да се префрлиме, зиви и здрави :smir:
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Леле и јас сум на надворешна, па колега ако не ни одобрат ќе си се дружиме
Ке видиме за некое време. Планирам за една недела пак да тркнам до факултетот и пак да прашам. Ако ни одбијат ке се дружиме на надворешна.
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Ке видиме за некое време. Планирам за една недела пак да тркнам до факултетот и пак да прашам. Ако ни одбијат ке се дружиме на надворешна.
Абе ние ќе си поднесеме фино лепо молба, па на 15 септември сигурно ќе си знаеме, дали ќе го биде или не :toe:
 
V

Viktor g

Гостин
Имаше некој пишано претходно во некој пост, ама не се замарај џабе, такво нешто не постои

--- надополнето ---


01-09.11 и 23-31.12
со кого правеше мубет со теткине на студентски , раководителот или стаса и далеку погоре:pos2: значи работава им е кој како ќе разбере така нека си плати и прави за се нејасно на кајгана форумот зш ние НЕ ЗНАЕМЕ
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ај, тогаш и на мене помагај :smir:
Се думам меѓу еколошки менаџмент, социологија, теории на социјален развој, демографија, деловно комуницирање..:vozbud:

:salut:
Бираме по еден во зимски и еден во летен. Значи вкупно 8 би требало да бидат за сите години
Овие предмети сум ги имал, и за нив еве што мислам:

Девизна политика НЕ Има скратен материјал од по 40 стр за секој кол, ама мораш се да го научиш убаво, а и доста е тежок материјалот. Проф, Наталија Николовска, не мора да имаш присуство , а и не знам дали на крај дали даваше поени за тоа. Може да се предава.

Државна регулација да Проф, Трајко сЛавевски, се вртат исти прашања последниве години, значи од 15 прашања 10 се исти а 5 нови. Треба да се запишеш еднаш на список и повеќе не бара присуство.

Економија на јавен сектор НЕПрв кол, го препишав, полагавме во читална, а за втор најдов прашања и истите паднаа . Ама една година после мене викаат дека било далеку потешко. Проф, Кекеновски, не бара присуство, може да се направи групен проект со презентација, ама не сум сигурен како даваше поени за тоа.

Економско планирање Да Проф, Сашо Ќосев, пред две години се вртеа истите прашања, јас поминав на испит, со скор исти прашања што паднаа на кол. Може да се изработи групна домашна, од која се добива по 20 поени. За присуство не знам, како што кажав одев на испит.

Опшествено богатство Викаат ова година ќе се смени професорот, а иначе предаваше Методија Стојков. Сега го полагав во Јуни, се поминува на испит со материјал од 15 стр. Има околу 50 прашања што постојано се повторуваат. Ако остана професорот да, ако се менува не.

Политика на социјален развој НЕ Пишав на предходната страна зошто, професорот Ристо Христов е како ќе дувне ветерот, единствен до сега кој што мислам дека не ги прегледува тестовите. Некој вика дека му е лесно, некој ич не му е по кејф. Исто важи и за Социологија.

Политика на технолочки развој НЕ Златка Поповска многу строга, сега пред некој ден ја имаше на Тв на телма, се фалеше таму нешто најмлад доктор на науки, или за што немам поим. Предметот течки глупости, прашањата тешки.
.

Применета економија не Проф, Пеце Недановски, добар професор, само многу има за уцење.

Развој на економска мисла Не Кај методија Стојков, обемен материјал, го полагав јас во прва, мислам дека слушнав дека сега се повторувале прашањата, ама не знам. Истиот проф од опшествено богатсво, може ќе оди во пензија може не.

Летен
Аграрна политика ДА Сашо Ќосев . Има и слајдови и прашања. Го полагав оваа година, паднаа истите прашања, имав 98 од 100. Дава групна домашна работа која носи 20 поени.

Еколошки менаџмент Може Може Кај пеце недановски, пушта на следен кол, ако имаш 10 поени од 100, само треба да предаваш. Има малце повеќе за уцеше околу 50 до 60 стр од кол, ама еден од полесните. Јас го полагав предметов како Економија на животна средина, мислам дека е истиот.

Економетрија НЕ Само уште ова ми остана, комбинација на математика, статистика, се работи на компијутер.

Економски развој НЕ

Индустриска политика Да Владимир Пектовки, се вртат некои прашања, пофесорот е добар, материјалот е лесен, повеќе се глупости, книгата е напишана пред 30 години.

Меѓународна Економија не Ирена Кикеркова

Микорекономија не Олга Градишка

Управување со системи Не Исто кај Златка, исто срање друго паковање

Регионална Економија НЕ НАталија Николовка, истиот проф од девизна политика.

Значи јас вака би одбрал, за зимски, прв избор економско планирање, па државна регулација, па опшествено богатство.
За летен, Аграрна политика, потоа индустриска политика, па еколочки менаџмент.
И економско планирање и Аграрна се кај истииот професор. Сепак ова е мој , избор, зборам од мое искуство, некој друг може има спротивно мислење.
Уште еднаш да кажам некои од предметите , сум ги имал и пред две или три години, значи до сега може да има големи промени. Плус тогаш некои не беа избори, и ако сите дознаат дека се полесни, може ако има повеќе студенти, да биде промент критериумот.
Горе ги запишав сите премети што сум ги имал, а ги имаше на листата за изборни, за тоа треба да се распрашате и за другиве премети.



Бидејќи ја сум пред дипломирање, како што мене ми изгледа, за вработување смерот и е не толку битен, не ти бара никој конкретно да бидеш ова или она, бара да бидеш економист. Сега, нормално дека ќе сакаш да го работиш она за кое си студирал/а 4 год, ама и да не успееш конкретно со тој департман, секогаш имаш опција да работиш нешто друго, а сепак да биде поврзано со економски факултет. Има многу мои колеги, од департман менаџмент, кои работат во банка на пример.
А што се однесува до тоа кој е полесен, мислам дека по тежина сите се горе-долу исти. Најважно е да го избереш она шти ти го сакаш и што најмногу ти лежи.

--- надополнето ---



)
Ај уште за ова да запишам.
За вработување не се бара посебно некој смер, побитно е да имаш некаде врски или пак треба да имаш просек над 8 или 8,5 за колку да се појавиш на некое интервју. Зборам за банкиве, вака по други фирми, пак ќе кажам се е во тоа колку врски имаш и да имаш малку повеќе среќа.
Од смеровиве јас мала предност би дал на Е бизнис, се работи на Англиски, на компијутери, има повеќе пракса, другиве смерови, ништо од тоа нема да видиш. Јас сум Економија.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Овие предмети сум ги имал, и за нив еве што мислам:

Девизна политика НЕ Има скратен материјал од по 40 стр за секој кол, ама мораш се да го научиш убаво, а и доста е тежок материјалот. Проф, Наталија Николовска, не мора да имаш присуство , а и не знам дали на крај дали даваше поени за тоа. Може да се предава.

Државна регулација да Проф, Трајко сЛавевски, се вртат исти прашања последниве години, значи од 15 прашања 10 се исти а 5 нови. Треба да се запишеш еднаш на список и повеќе не бара присуство.

Економија на јавен сектор НЕПрв кол, го препишав, полагавме во читална, а за втор најдов прашања и истите паднаа . Ама една година после мене викаат дека било далеку потешко. Проф, Кекеновски, не бара присуство, може да се направи групен проект со презентација, ама не сум сигурен како даваше поени за тоа.

Економско планирање Да Проф, Сашо Ќосев, пред две години се вртеа истите прашања, јас поминав на испит, со скор исти прашања што паднаа на кол. Може да се изработи групна домашна, од која се добива по 20 поени. За присуство не знам, како што кажав одев на испит.

Опшествено богатство Викаат ова година ќе се смени професорот, а иначе предаваше Методија Стојков. Сега го полагав во Јуни, се поминува на испит со материјал од 15 стр. Има околу 50 прашања што постојано се повторуваат. Ако остана професорот да, ако се менува не.

Политика на социјален развој НЕ Пишав на предходната страна зошто, професорот Ристо Христов е како ќе дувне ветерот, единствен до сега кој што мислам дека не ги прегледува тестовите. Некој вика дека му е лесно, некој ич не му е по кејф. Исто важи и за Социологија.

Политика на технолочки развој НЕ Златка Поповска многу строга, сега пред некој ден ја имаше на Тв на телма, се фалеше таму нешто најмлад доктор на науки, или за што немам поим. Предметот течки глупости, прашањата тешки.
.

Применета економија не Проф, Пеце Недановски, добар професор, само многу има за уцење.

Развој на економска мисла Не Кај методија Стојков, обемен материјал, го полагав јас во прва, мислам дека слушнав дека сега се повторувале прашањата, ама не знам. Истиот проф од опшествено богатсво, може ќе оди во пензија може не.

Летен
Аграрна политика ДА Сашо Ќосев . Има и слајдови и прашања. Го полагав оваа година, паднаа истите прашања, имав 98 од 100. Дава групна домашна работа која носи 20 поени.

Еколошки менаџмент Може Може Кај пеце недановски, пушта на следен кол, ако имаш 10 поени од 100, само треба да предаваш. Има малце повеќе за уцеше околу 50 до 60 стр од кол, ама еден од полесните. Јас го полагав предметов како Економија на животна средина, мислам дека е истиот.

Економетрија НЕ Само уште ова ми остана, комбинација на математика, статистика, се работи на компијутер.

Економски развој НЕ

Индустриска политика Да Владимир Пектовки, се вртат некои прашања, пофесорот е добар, материјалот е лесен, повеќе се глупости, книгата е напишана пред 30 години.

Меѓународна Економија не Ирена Кикеркова

Микорекономија не Олга Градишка

Управување со системи Не Исто кај Златка, исто срање друго паковање

Регионална Економија НЕ НАталија Николовка, истиот проф од девизна политика.

Значи јас вака би одбрал, за зимски, прв избор економско планирање, па државна регулација, па опшествено богатство.
За летен, Аграрна политика, потоа индустриска политика, па еколочки менаџмент.
И економско планирање и Аграрна се кај истииот професор. Сепак ова е мој , избор, зборам од мое искуство, некој друг може има спротивно мислење.
Уште еднаш да кажам некои од предметите , сум ги имал и пред две или три години, значи до сега може да има големи промени. Плус тогаш некои не беа избори, и ако сите дознаат дека се полесни, може ако има повеќе студенти, да биде промент критериумот.
Горе ги запишав сите премети што сум ги имал, а ги имаше на листата за изборни, за тоа треба да се распрашате и за другиве премети.





Ај уште за ова да запишам.
За вработување не се бара посебно некој смер, побитно е да имаш некаде врски или пак треба да имаш просек над 8 или 8,5 за колку да се појавиш на некое интервју. Зборам за банкиве, вака по други фирми, пак ќе кажам се е во тоа колку врски имаш и да имаш малку повеќе среќа.
Од смеровиве јас мала предност би дал на Е бизнис, се работи на Англиски, на компијутери, има повеќе пракса, другиве смерови, ништо од тоа нема да видиш. Јас сум Економија.


Фала ти на обемниот одговор, ова сепак ми значи да имам некаква ориентација што и како понатаму:smir:
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Ај уште за ова да запишам.
За вработување не се бара посебно некој смер, побитно е да имаш некаде врски или пак треба да имаш просек над 8 или 8,5 за колку да се појавиш на некое интервју. Зборам за банкиве, вака по други фирми, пак ќе кажам се е во тоа колку врски имаш и да имаш малку повеќе среќа.
Од смеровиве јас мала предност би дал на Е бизнис, се работи на Англиски, на компијутери, има повеќе пракса, другиве смерови, ништо од тоа нема да видиш. Јас сум Економија.
Повеќе се сложувам за врскиве отколку за просекот. Просекот речиси и да не го гледа никој, освен да, читав сега последно, ако сакаш да конкурираш во Тутунска, мора да имаш просек над 8, и за работа, и за волонтирање. Таму единствено сум прочитала да се споменува просек, инаку секаде е важна дипломата и дали го имаш потребниот факултет. Компјутерите на Е бизнис е исто ко и книгата на другите смерови, пракса нема за жал ниту еден смер кај нас.
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
kolegi jas sum informirana vo vrska so zapishuvanjeto godina i prezapishuvanjeto predmeti. minatata nedela,koga se polagase matematika prasav vo slucaj da ne go polozam sto treba da se pravi ponatamu so istiot i mi rekoa deka go prezapisuvam vo vtora a eden predmet od vtora godina so ist broj na krediti go ostavam za vo treta so toa avtomatski eden od treta za vo cetvrta itn a matematika pak go polagam na kolokviumi.i ne se plaka kazna :toe:
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Еколошки менаџмент Може Може Кај пеце недановски, пушта на следен кол, ако имаш 10 поени од 100, само треба да предаваш. Има малце повеќе за уцеше околу 50 до 60 стр од кол, ама еден од полесните. Јас го полагав предметов како Економија на животна средина, мислам дека е истиот.

Истиот е 100 %
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Абе ние ќе си поднесеме фино лепо молба, па на 15 септември сигурно ќе си знаеме, дали ќе го биде или не :toe:
A да прашам која година сте? Затоа што лани една моја пријателка, во втора година го бараше истото што и вие, па ја одбија и и рекоа да бира кој смер друг сака, само не финансиски затоа што тамо е преполно. Можеби ќе ви одобрат, ама тешко
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
A да прашам која година сте? Затоа што лани една моја пријателка, во втора година го бараше истото што и вие, па ја одбија и и рекоа да бира кој сме друг сака, само не финансиски затоа што тамо е преполно. Можеби ќе ви одобрат, ама тешко
Јас сум за втора и на е-бизнис сакам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom