Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Еве, на 136стр, 4 задача во збирката oд Славе, има барање:
Дали може да се прифати дека просечното време на поправка е најмногу 8,4 часа. Хипотезите се:
Но: M>=8,4
На: M<8,4.
Подолу, во 5та задача.
Дали може да се прифати хипотезата дека просечната тежина не е поголема од 99,5. Хипотезите се
Но: M<=99,5
На: M>99,5.
Значи или не е секогаш "На" тоа што е дадено, или овие имаат грешка.... Или јас сум глупа и не можам да сфатам :kesa:
п.с.
Им се извинувам на сите што им сметам со статистика.
колешке Драган на вежби рече дека кога имаме едностран тест СЕКОГАШ она што ни е дадено во задача се пишува како Н1...по тоа што го кажа ти би требало втората задача да е грешна, но немам збирка за да проверам...а зошто се мачите да решавате задачи од збирка кога асистентот рече да си вежбаме од книга...ваљда ке даде задачи од таму ко на првиот што беше:smir:

него од 10,15 така?
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
колешке Драган на вежби рече дека кога имаме едностран тест СЕКОГАШ она што ни е дадено во задача се пишува како Н1...по тоа што го кажа ти би требало втората задача да е грешна, но немам збирка за да проверам...а зошто се мачите да решавате задачи од збирка кога асистентот рече да си вежбаме од книга...ваљда ке даде задачи од таму ко на првиот што беше:smir:

него од 10,15 така?
па мислам дека да :D ама ни тоа не сум сигурна :D


Фала на сите за помошта :smir:
 
Член од
7 февруари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
0
moze nekoj da mi kaze sto e ova primerok bez povtoruvane i so povtoruvanje??/plss:toe:
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
moze nekoj da mi kaze sto e ova primerok bez povtoruvane i so povtoruvanje??/plss:toe:
Кога бираш примерок од популација на тој начин што избраната единица не ја враќаш назад во популацијата пред да ја избереш наредната ("ја тргаш настрана"), имаш примерок без повторување (едно не можеш да го избереш двапати).
А ако избраната единица ја вратиш во популацијата, па продолжуваш да бираш нова, имаш примерок со повторување (зашто истата единица може да ти се повтори, да ја избереш повеќе пати)
 
Член од
16 февруари 2010
Мислења
54
Поени од реакции
2
Од колку се полага управувачко 2 во среда?:smir:
 
Член од
21 септември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
0
:helou: ДА НЕ ИМА НЕКОЈ ПРАШАЊА ПО МАРКЕТИНГ НА ТРГОВСКИ ПРЕТПРИЈАТИЈА????
 
Член од
7 февруари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
0
Кога бираш примерок од популација на тој начин што избраната единица не ја враќаш назад во популацијата пред да ја избереш наредната ("ја тргаш настрана"), имаш примерок без повторување (едно не можеш да го избереш двапати).
А ако избраната единица ја вратиш во популацијата, па продолжуваш да бираш нова, имаш примерок со повторување (зашто истата единица може да ти се повтори, да ја избереш повеќе пати)
fala mnogu:smir:
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
51
Поени од реакции
2
Колеги до каде точно е информациски, 10 и 13 сигурно требаат? И да, од кога точно се полага? :tapp:
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
56
Поени од реакции
0
da ne znae slucajno nekoj koga ke se polaga menagment i marketing vo majsko-junska ispitna sesija.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.023
Поени од реакции
6.050
Се наоѓаат прашања нешто за 2 кол
економика, трг. право?
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Статистика како? Мене ептен лесно ми изгледаше,дури прелесно ама да не се избрзуваме,важно да положиме. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom