Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
Ги имам прашањата од Еми, меѓутоа некои 30тина се и ќе ми треба време да ги напишам. Ќе ги пишам во Word и ќе ставам линк за да ги симнете:) Максимум за 2 саата(да доучам прво:shy:)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Ајде Маца те чекаме, вечно ќе ти бидеме благодарни :)
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Се што кажа колегата е точно...
еве јас имам повеќе време и ќе пробам да ти објаснам....

Значи ЦЕНА НА ИЗДАВАЊЕ:

1. Имаш Номинална вредност на обврзницата(ја одредува фирмата што ја издава)
2. Имаш Номинална(купонска) каматна стапк(ја одредува фирмата што ја издава)
3. Имаш Пазарна каматна стапка
4. Имаш период на враќање (n)

За да пресметаш сегашна вредност ти треба првин да пресметаш камата
- Камата = Номинална вредност x Номинална каматна стапка(во проценти множиш) X n

Кога ќе ја добиеш каматата Сегашната вредност ќе ти биде:
-Kаматата(што ја пресмета претходно) X IVтаблица(ова ќе ти биде дадено како број) = Y
-Главницата(номиналната вредност) X IIтаблица(ова ќе ти биде дадено како број) = Z

Сегашната вредност= Y+Z


*Доколку Сегашната вредност е помала од Номиналната вредност обврзницата е издадено со дисконт т.е. исто што и пазарната к. стапка > номиналната к. стапка
*Доколку Сегашната вредност е поголема од Номиналната вредност обврзницата е издадена со премија т.е. исто што и пазарната к. стапка < номиналната к. стапка

Разликата помеѓу Номиналната вредност и Сегашната вредност ти дава колку е Премијата/Дисконтот....

ако ме свати убаво... ако не.... седни убаво прочитај... не брзај.... напиши си на лист све за полесно да сконташ.... :toe:



Ке има мислам пресметување на сегашна вредност но со дадени таблични вредности....
falaa... konecno sfativ.. ocigledno trebalo nekoj vaka poprosto da objasni za da sfatam:D i dobro e sto vrednostite na faktorite ke bidat dadeni, mene toa pa me macese, si vikam i toa da ne treba da se znae(sto ne e logicki, zaso garant dosta gi ima ali aj, koa ucis den pred polaganje sve moze da ti tekne:) ) ..
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.970
Поени од реакции
5.565
Ги имам прашањата од Еми, меѓутоа некои 30тина се и ќе ми треба време да ги напишам. Ќе ги пишам во Word и ќе ставам линк за да ги симнете:) Максимум за 2 саата(да доучам прво:shy:)
Зар не ти е полесно да ги сликаш со некој апарат кој има бар два мегапиксели резолуција и да им ги поставиш? :)

Kolegi, dali nekoj moze da mi kaze koga ke se davaat ocenki po Menadzment?
На 25 јануари во ТОЧНО 9 саат
 
Член од
17 март 2007
Мислења
800
Поени од реакции
508
Ги имам прашањата од Еми, меѓутоа некои 30тина се и ќе ми треба време да ги напишам. Ќе ги пишам во Word и ќе ставам линк за да ги симнете:) Максимум за 2 саата(да доучам прво:shy:)
:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:

Maca nasa ti si od gospod pratena da ne izbavis od nasite maki :salut:
 
Член од
4 ноември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
Колеги ќе оди некој утре да види за сметководство кога е колоквиумот, не сум од Скопје ќе изгубам 2-3 часа, ако оди некој нека ми пише ПП, Благодарам однапред. :)
site sto prezimeto im pocnuva od A - R se od 13h drugite od S pa nataka od 14.45h
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
5
Ај некој ако ги решил од клучни термини на 345 страна,нека пише шо е под 8,9,11 и 15?

Потоа на 368 страна тест 2 со компанијата Бета-мак, кај третиот настан,дали треба вредноста на сметката градежен објект и сметката акционерски капитал-обични акции ќе се сведе на вредноста на која е проценета градежниот објект(45000) или..??:toe:
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
исто и јас :) значи има време и да се наспијам и да си повторам :) фала
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Ај некој ако ги решил од клучни термини на 345 страна,нека пише шо е под 8,9,11 и 15?
8-стапка на исплата на дивиденда
9-книговодствена вредност по акција
11-одобрени акции
15-отповикливи акции
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Едно демотивирачко прашање , дали има поправен на третиот кол. сметковоство? Или се оди на испит директно?
Доколку има поправен , каков е , дали се губи од оценката после?
Испитот каков е?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom