Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.995
Поени од реакции
5.622
ја слушнав дека нема да ми дадат да полагам без книга ако се избацам... многу некако олеснителноо ова што ми го кажа сеа ... :)
Добро си слушнала... ама тоа важи за некои предмети од втора, трета, четврта. Не дека нема да ти дозволат да полагаш без книга, ама има некои предмети кои мора да ги полагаш со книга, зашто има еден дел... т.н. case study... учење по пример :) Тој дел носи околу 20% од поените, и доколку немаш книга нема да имаш право да го полагаш тој дел :toe: Инаку за во прва, мислам дека ти е задолжително да имаш математичка таблица од Драги Јанев, а слушам дека последнава година дозволувал и со збирки на полагање, значи ти треба и негова збирка :) Исто така ти препорачувам да си ја купиш „Основи на Економија“ од Таки Фити, одлична книга, верувам дека и 90% од колегиве би се согласиле со мене и би ти ја препорачале :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Добро си слушнала... ама тоа важи за некои предмети од втора, трета, четврта. Не дека нема да ти дозволат да полагаш без книга, ама има некои предмети кои мора да ги полагаш со книга, зашто има еден дел... т.н. case study... учење по пример :) Тој дел носи околу 20% од поените, и доколку немаш книга нема да имаш право да го полагаш тој дел :toe: Инаку за во прва, мислам дека ти е задолжително да имаш математичка таблица од Драги Јанев, а слушам дека последнава година дозволувал и со збирки на полагање, значи ти треба и негова збирка :) Исто така ти препорачувам да си ја купиш „Основи на Економија“ од Таки Фити, одлична книга, верувам дека и 90% од колегиве би се согласиле со мене и би ти ја препорачале :)
Важи ова кај Шуклев?
Инаку да учебникот економија е меѓу поубавите, така со бои и стилски изработен.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.679
Поени од реакции
2.915
NIce GIrl mozes da si zboris ali ne da preteras od licno iskustvo na matematika skoro sekoj vtor cas brisev tabla a na drugite casovi me izbacuvaa nadvor taka da koa ke zboris glej da ne preteras epten :)

Ucebnikot ekonomija e fenomenalen ostaj toa boite i slikite,ucebnikot e mn dobro objasnet konj da si ke razberes ima i primeri za poslesno rzbiranje na materijata a ja mislam 100% se soglasuvaat ne 90 :)
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Ke mi bidat dovolni samo skriptite za ekonomika na pretprijatie ispit ?
Ili ke treba nekoj del od kniga ?
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.679
Поени од реакции
2.915
ke ti treba tret kol da go ucis od kniga dr se od skripta

uci si se ne e tesko ekonomika ja so mn malce ucenje poloziv
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Kolku im je smeneta programata na tie sega sto se upisuvaat?
Nekoj na fakltet mi kaza deka se skrateni programite za edna godina ?
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Kolku im je smeneta programata na tie sega sto se upisuvaat?
Nekoj na fakltet mi kaza deka se skrateni programite za edna godina ?
i ja iam slusnato deka ovie sea ke bidat 3+2.. ama ne znam kolku e tocno..

NIce GIrl mozes da si zboris ali ne da preteras od licno iskustvo na matematika skoro sekoj vtor cas brisev tabla a na drugite casovi me izbacuvaa nadvor taka da koa ke zboris glej da ne preteras epten :)
Masala, znaci dve tablici si dobil....:pos2::pos2::pos2:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Тешко да биде 3+2 од оваа година. На страната на економски стои дека од 2008/2009 се почнува со новата програма, а и таа е 4+2 така да не верувам пад да смениле.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Тешко да биде 3+2 од оваа година. На страната на економски стои дека од 2008/2009 се почнува со новата програма, а и таа е 4+2 така да не верувам пад да смениле.
Na stranata na ekonomski stoi i deka Suklev e dekan... i deka ima defendologija u 1 va.... pa nisto... :D
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Dali se sekava nekoj ekoloski menadzment sto prasanja imase na ispitot za vtor kolokvium???
Ednata grupa bila za Pigu i standardi, aj neka pomogne nekoj so toa sto ke mi gi kaze drugite sto se padnale :helou:
 

butterfly8

peperutce
Член од
17 март 2009
Мислења
96
Поени од реакции
5
vidi vaka sea smetkovodstvo prvi dva kolokviumi ke ucis od zbirka od tamu 80% dava se,dodeka tret kol od kniga 55str ima smo za ucenje i ekonomika isto prvi dva kol od skripti tret od kniga.

za butterfly sea da i kazeme neso: 5 predemti ti trebaat za da fatis uslov ali sea se zbori ke go ukinat toa i ke si plakas za sekoj predmet posebno ali ne e stapeno u sila uste ni u stedentski neznaat so kako uste a za kaj slave ako ucis ke pomines mn lesno godinava imase nad 80 10ki taka da ne se zamarajte mn mn deka e tesko epten kolokviumite se relativno lesno za razlika od ispitot(od iskustvo ova ja uste go vlecam sea na 7mi polagam), gledaj ti matematika da pomines toj e sea najtezok predmet
Abe i jas sum za vtora i mi ostana samo statistika. Zatoa me interesirase ako pak mi ostane ( na daj Boze:)) dali pak si prodolzuvam (do beskonecnost) ili ima sansi za kvadrat ili sto znam...
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Abe i jas sum za vtora i mi ostana samo statistika. Zatoa me interesirase ako pak mi ostane ( na daj Boze:)) dali pak si prodolzuvam (do beskonecnost) ili ima sansi za kvadrat ili sto znam...
Kako sto vikaa kaj nas ke nema na godina kvadrat.. tuku samo na predmet.. i ako padnes sega ( ne daj boze ) ke si polagas vo fevruari i ako pak padnes ( ne daj boze ) ke platis za toj predmet i ke mozes da go polagas pak vo juni, pa vo avgust, i taka do fevruari 2011...
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Kako sto vikaa kaj nas ke nema na godina kvadrat.. tuku samo na predmet.. i ako padnes sega ( ne daj boze ) ke si polagas vo fevruari i ako pak padnes ( ne daj boze ) ke platis za toj predmet i ke mozes da go polagas pak vo juni, pa vo avgust, i taka do fevruari 2011...
Ova od doverlivi izvori ili...?

Posto ako mi davas lazna nades ke te kaznam ... se salam...

Seriozno , od ovaa godina ke bide toa ???
 
M

myspirit

Гостин
Ova od doverlivi izvori ili...?

Posto ako mi davas lazna nades ke te kaznam ... se salam...

Seriozno , od ovaa godina ke bide toa ???
абе така кажуваат сите, не префрлувај вина ако не ти се верува затоа постојат студенски прашања, таму сигурно нема да те излажат
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom