Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Дее Тоше ти па претера математика, не да е лесна,најлесниот испит на економски според мене, ама професорот е идиот.

Статистика како усно и која година си? Усно многу ретко кој полга кај него, и ја полагав усно ама се мачев незнам колку и тоа му поставив услов или пред комисија или усно. И тој одбра усно. И ти така направи? Или плати па велиш усно, обично така велат.:pos2: како се справи со него?
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
побрзо грчка виза ќе земиш него испити да пријавиш упм.
HAHAHA! U pravo si!!
Da uspees treba posebna pogotovka za toa. Da si obleces nesto u kratki rakavi, gas maska, zastitni stitovi da ne bides tost, i neso za grickanje da ne ogladnes usput. Ali jebiga ne e moguce se od gorenavedenoto, taka sto se macime.
Sreka sea sum 4ta pa nema tolku luge bar na moj salter. :DD

A inace menadzment ja ucev pretezno glavni raboti: definicii, podelbi i nekoja tabela i go pomonav preku kolokviumi.
Marketing ke ja ubiev - lani uslov zaradi nea bev - testovi nema nikad da najdes- a za na kolokvium treba sve bubi bubi, i da se pomolis da ne i teknalo poveke od 3-4 dvosmisleni, zaebani prasanja koi duri i ako si ucel nama da mozes da gi resis.
Matematika, statistika i smetkovodtvo idev kaj edna ista tipka, privatni casovi so drzese i super pominav. Plus matematika mi pomagase malce sea novata asistentka ekonomija so e Bile, ona koga jas bev 1va bese demonstrator matematika, pa kaj nejze domce otidov nekolku pati na casovi. :DD
A za E-biznis predmetive so da zboram, ni ja ne znam. XD
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Дее Тоше ти па претера математика, не да е лесна,најлесниот испит на економски според мене, ама професорот е идиот.

Статистика како усно и која година си? Усно многу ретко кој полга кај него, и ја полагав усно ама се мачев незнам колку и тоа му поставив услов или пред комисија или усно. И тој одбра усно. И ти така направи? Или плати па велиш усно, обично така велат.:pos2: како се справи со него?
Математика додека предаваше Злате Коловски беше полесно и некако луѓето кои имаа во средно економско и сл. полесно поминуваа кај Злате додека гимназијалците полагаа кај Драги Јанев-барем во моја генерација беше така. Зошто Злате повеќе обрнуваше внимание на економска математика а Драги на веројатност.

Сега ги жалам актуелниве бруцоши кои немаат можност да бираат професор по математика.

Мене математика кој го полагав кај Злате ми е единствена 9ка со сега на факс. :(

А за статистика да не правиме муабет, зошто некој ако реши во прва се откаже од факултетот тоа дефинитивно е поради Статистика и добро-познатиот Славе Ристовски. Прилично тежок предмет кој ако го паднеш на колквиум треба да имаш прилично многу нерви за да го положиш на испит. Во суштина испитот не тежок толку многу колку што е тежок професорот.
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Ја кај Драги полагав! Јебига Корчагинец! Ископав 10ка! Требаше 9ка да ми стави, ама му викам ај професоре не е фер на втор колоквиум нерешлива задача дадовте (навистина таква беше, фалеше податок). И Дракче со букви во индекс ми пишува деветдесет, ме гледа во очи, се смее, и после го чкртна тоа девет и со бројки 10 пиша. ХАХА. Лудница е човекот.:pos2:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ја задутре идам на математика испитот, веројатност,комбинаторика и низи отприлика све знам...
Интеграли и изводи 100 посто до пола бар ќе решам ако не и цела :)
А учев и за амортизација па ако не падне некоја заебана ваљда ќе пројдам макар 6ка нека е :)
Какви дава на испит,некои убер тешки задачи или?
Башка сега место 7 ќе дал 6 задачи а условот е ист (4 решени).А баш си рачунав дека ќе ми падне ем комбинации ем веројатност :)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Ја задутре идам на математика испитот, веројатност,комбинаторика и низи отприлика све знам...
Интеграли и изводи 100 посто до пола бар ќе решам ако не и цела :)
А учев и за амортизација па ако не падне некоја заебана ваљда ќе пројдам макар 6ка нека е :)
Какви дава на испит,некои убер тешки задачи или?
Башка сега место 7 ќе дал 6 задачи а условот е ист (4 решени).А баш си рачунав дека ќе ми падне ем комбинации ем веројатност :)
Немој да ме сфатиш погрешно воопшто не сакам да те плашам и паничам ама колку што знам полагаш кај Драги, ако е така моја препорака е да обрнеш внимание на ВЕРОЈАТНОСТА зошто до лани на испит без веројатност нема шанси да положиш.

Башка колку што знам дава некој убер-убер-убер :) тешки задачи кои наводно ги вадел од некои руски збирки и задачи кои имаат се само не бројки т.е. најчесто се задачи со константи n, y, z и сл. кои многу тешко паѓаат на прв поглед :)

И уште ова ако кај Злате се знаеше дека ќе ти даде обичен амортизационен план да направиш или обичен извод/интеграл да решиш кај Драги воопшто не е така значи ти дава задача во која ти треба да ја решиш со помош на интеграли. а како? тоа е твој избор.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Немој да ме сфатиш погрешно воопшто не сакам да те плашам и паничам ама колку што знам полагаш кај Драги, ако е така моја препорака е да обрнеш внимание на ВЕРОЈАТНОСТА зошто до лани на испит без веројатност нема шанси да положиш.

Башка колку што знам дава некој убер-убер-убер :) тешки задачи кои наводно ги вадел од некои руски збирки и задачи кои имаат се само не бројки т.е. најчесто се задачи со константи n, y, z и сл. кои многу тешко паѓаат на прв поглед :)

И уште ова ако кај Злате се знаеше дека ќе ти даде обичен амортизационен план да направиш или обичен извод/интеграл да решиш кај Драги воопшто не е така значи ти дава задача во која ти треба да ја решиш со помош на интеграли. а како? тоа е твој избор.
Тоа да, јас која полагав кај него се збореше дека дипломската му била за веројатност и затоа стално ја дава :)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Konecno poloziv statistika :vozbud: :vozbud:
Верувај исто како факултет да си завршил, но сега те очекуваат уште 2 многу поголеми предизвика кои се викаат МАРКЕТИНГ и МЕНАЏМЕНТ.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.165
Поени од реакции
892
Ни ти не си подобар од овај.Од нула се почнело хахахаха.
Појол ти на економски си? :)
Заборавив да допишам дека ова НЕ ВАЖИ за СИТЕ факултети но особено важи за економски. Така да дојди поучи малце кај нас и ќе се сложиш со мене :)

Дее Тоше ти па претера математика, не да е лесна,најлесниот испит на економски според мене, ама професорот е идиот.

Статистика како усно и која година си? Усно многу ретко кој полга кај него, и ја полагав усно ама се мачев незнам колку и тоа му поставив услов или пред комисија или усно. И тој одбра усно. И ти така направи? Или плати па велиш усно, обично така велат.:pos2: како се справи со него?
Ај добро, објективно гледано предметот е лесен ама ако гледаме објективно се е лесно :) Иначе усно, усно.

HAHAHA! U pravo si!!

Marketing ke ja ubiev - lani uslov zaradi nea bev - testovi nema nikad da najdes- a za na kolokvium treba sve bubi bubi, i da se pomolis da ne i teknalo poveke od 3-4 dvosmisleni, zaebani prasanja koi duri i ako si ucel nama da mozes da gi resis.
Па да, тестови маркетинг и однесување на потрошувачи нема да најдеш ама помага тоа што веднаш после испитот/колоквиумот, дома во учебник да запишеш што се паднало па од тоа може горе-долу сам/а да си го составиш тестот :)


Ја кај Драги полагав! Јебига Корчагинец! Ископав 10ка! Требаше 9ка да ми стави, ама му викам ај професоре не е фер на втор колоквиум нерешлива задача дадовте (навистина таква беше, фалеше податок). И Дракче со букви во индекс ми пишува деветдесет, ме гледа во очи, се смее, и после го чкртна тоа девет и со бројки 10 пиша. ХАХА. Лудница е човекот.:pos2:
Драги ти дал 10-ка? А што слушав јас некакви муабети дека не давал повеќе од 8-ка? Или тоа за Злате важи?

Верувај исто како факултет да си завршил, но сега те очекуваат уште 2 многу поголеми предизвика кои се викаат МАРКЕТИНГ и МЕНАЏМЕНТ.
Офффф тешко него и мене (BONK)
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Верувај исто како факултет да си завршил, но сега те очекуваат уште 2 многу поголеми предизвика кои се викаат МАРКЕТИНГ и МЕНАЏМЕНТ.
Bas tie mi ostanaa za ucenje (nerviranje):toe: ajt so ke se pravi
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Za matematika jas so lesnotija si poloziv kaj Zlate Kolovski (od godinava e vo penzija) a tie sto padnaa na tret kolokvium gi zafrkna i tie polagaa kaj Dragi (eliminator)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.165
Поени од реакции
892
statistika koj otisol na dopolnitelno t.e usno sekoj polozil
Додуша една колешка падна, ама отиде уште еднаш, го замоли па ја пушти (асистентот, а не професорот). Инаку ти си втора година? На маркетинг?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ја задутре идам на математика испитот, веројатност,комбинаторика и низи отприлика све знам...
Интеграли и изводи 100 посто до пола бар ќе решам ако не и цела :)
А учев и за амортизација па ако не падне некоја заебана ваљда ќе пројдам макар 6ка нека е :)
Какви дава на испит,некои убер тешки задачи или?
Башка сега место 7 ќе дал 6 задачи а условот е ист (4 решени).А баш си рачунав дека ќе ми падне ем комбинации ем веројатност :)
Се учи зашто се дава, ненормален е, имам упла од него ја. Веројатност ја обожава посебно топчиња и кутии и слично. Интеграли лесни ќе даде.

Тоа да, јас која полагав кај него се збореше дека дипломската му била за веројатност и затоа стално ја дава :)
Да да токму така.
Konecno poloziv statistika :vozbud: :vozbud:
Честито колегаа :vozbud::vozbud::vozbud:

Верувај исто како факултет да си завршил, но сега те очекуваат уште 2 многу поголеми предизвика кои се викаат МАРКЕТИНГ и МЕНАЏМЕНТ.
Ах има уште до завршување на факултет, маркетинг и менџмент ако се положи е тогаш има да се слави хехе. Ама додека се положи тоа во рок треба многу живци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom