Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Целосно се согласувам со ова, зашто дечкото да не ги добие тие тестови ако можат да се најдат, а и за секоја работа што би ја работеле во иднина би ви требала дообука од миниум пола година за да се уклопите. Сметам дека за ова е крива програмата на факултетите, односно многу поголемо значење се дава на сувопарните теории отколку на праксата
Ма јас би веднаш да ни дадат дипломи, посекако (или малтене) од Нула ќе почнеме кога ќе дојде време да се вработиме.

Ама, не обични дипломи - него Магистериуми :vozbud:
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Marketing ne najdov, menadzment imam eden test, a statistika gi imam site prasanja so mozat da se padnat.:helou:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Marketing ne najdov, menadzment imam eden test, a statistika gi imam site prasanja so mozat da se padnat.:helou:
Од кај ги најде статистика?
А за претходниот член за математика ќе ти кажам утре, да ги најдам книгите само.
и за трговско право меница и чек знам, лесен беше колоквиумот.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ама го нападнавте, вие мислите се што ќе научите на факултет и после одма ќе го примените на работа... Ко прво, дали ќе се вработите? Ко второ, со самото излегување од факс нема на ништо да се сеќавате! На работното место ќе почнувате малтене од 0. А освен тоа, секој би сакал на полесен начин да положи, нели?!
Ни ти не си подобар од овај.Од нула се почнело хахахаха.

Целосно се согласувам со ова, зашто дечкото да не ги добие тие тестови ако можат да се најдат, а и за секоја работа што би ја работеле во иднина би ви требала дообука од миниум пола година за да се уклопите. Сметам дека за ова е крива програмата на факултетите, односно многу поголемо значење се дава на сувопарните теории отколку на праксата
Така е,тебе треба да те стават таму да предаваш.

Batka vo pravo si denes za vreme na studiranjeto rabotata e da se snajdes i ke uspeesh pa za posle fakultet nisto nema da se sekavas toa etocno bidejki visokovo obrazovanie ni e haos, nemame praksa i se na se se koga ke se sobere za dzabe samo diplomata ke ostane.:helou:
Види го овај...
Ти ако поминеш овај семестар јас глава сечам.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Ни ти не си подобар од овај.Од нула се почнело хахахаха.


Така е,тебе треба да те стават таму да предаваш.


Види го овај...
Ти ако поминеш овај семестар јас глава сечам.
Друже ти имаш уште многу леб да јадеш за да можеш да коментираш во врска со овие работи. Здравје боже заврши си високо образование, вработи се па после ке праиме муабет. Поздрав
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Од кај ги најде статистика?
А за претходниот член за математика ќе ти кажам утре, да ги најдам книгите само.
и за трговско право меница и чек знам, лесен беше колоквиумот.
kolegi koi bile na spremanje taa sto gi spremala im gi pokazuvala testovite
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Абе од кога почнуе пријавување испити за февруарска сесија?
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Какви се испитите на економски, тешки или лесни. Што највеќе може да се падне? Ако може некој нека ми каже за сите предмети што како?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
побрзо грчка виза ќе земиш него испити да пријавиш упм.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
872
Какви се испитите на економски, тешки или лесни. Што највеќе може да се падне? Ако може некој нека ми каже за сите предмети што како?
За прва година те интересира, така? За кој смер?
Ќе кажам јас за маркетинг, па ако се потрефи, ОК :)

1. Економија - економија на испит е тешко, од причина што има премногу материјал т.е информации и податоци за учење, претходно мораа да се учат графиците да се цртаат а и сега мора, но сега пример ти се дадени четири графика и прашањето е: “Кој од овие графици претставува агрегатна понуда?“ или слично и ти треба да заокружиш.
2. Математика - ако можеш сама да научиш без професор - алал ти вера, инаку 95% сите што ги знам, земаа приватни часови. Како што се знае, да обрнеш внимание на веројатност, финансиска математика и изводи и интеграли бидејќи највеќе се паѓаат.
3. Трговско право - трговско право не верувам некој да бил на испит, од причина што е најлесен предмет а и се даваат многу шанси (дополнителни поправни, усно испрашување и сл.)
4. Сметководство - не е многу тешко, ама мора 1 месец убаво да ги решиш сите задачи од збирката, најмалку 2 пати. После се е полесно :) Не се учи сметководство недела-две пред испит
5. Статистика - статистика јас положив на усно, на испит не сум бил и не знам како изгледа но од други “суфлирања“ е дефинитивно најтешко.
6. Економика - економика е многу лесен испит, но и зафркнат. Пример ќе има прашање “што е претпријатие?“ и ти ако се обидеш со свои зборови да раскажеш, нема ни бодче ни два, туку веднаш компир ти ставаат бидејќи мора дефиницијата да е долу-горе иста со таа во учебник!
7. Дефендологија - се даваат 3 прашања со раскажување, сите студенти се делат во неколку групи и обично прашањата што ги дал кај едните, кај другите не ги дава, така да по принцип на елиминација нема да го учиш тоа што се паднало :)
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
За прва година те интересира, така? За кој смер?
Ќе кажам јас за маркетинг, па ако се потрефи, ОК :)

1. Економија - економија на испит е тешко, од причина што има премногу материјал т.е информации и податоци за учење, претходно мораа да се учат графиците да се цртаат а и сега мора, но сега пример ти се дадени четири графика и прашањето е: “Кој од овие графици претставува агрегатна понуда?“ или слично и ти треба да заокружиш.
2. Математика - ако можеш сама да научиш без професор - алал ти вера, инаку 95% сите што ги знам, земаа приватни часови. Како што се знае, да обрнеш внимание на веројатност, финансиска математика и изводи и интеграли бидејќи највеќе се паѓаат.
3. Трговско право - трговско право не верувам некој да бил на испит, од причина што е најлесен предмет а и се даваат многу шанси (дополнителни поправни, усно испрашување и сл.)
4. Сметководство - не е многу тешко, ама мора 1 месец убаво да ги решиш сите задачи од збирката, најмалку 2 пати. После се е полесно :) Не се учи сметководство недела-две пред испит
5. Статистика - статистика јас положив на усно, на испит не сум бил и не знам како изгледа но од други “суфлирања“ е дефинитивно најтешко.
6. Економика - економика е многу лесен испит, но и зафркнат. Пример ќе има прашање “што е претпријатие?“ и ти ако се обидеш со свои зборови да раскажеш, нема ни бодче ни два, туку веднаш компир ти ставаат бидејќи мора дефиницијата да е долу-горе иста со таа во учебник!
7. Дефендологија - се даваат 3 прашања со раскажување, сите студенти се делат во неколку групи и обично прашањата што ги дал кај едните, кај другите не ги дава, така да по принцип на елиминација нема да го учиш тоа што се паднало
Фала многу, а иначе како потрефи и јас сум на маркетинг.:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom