Асистенти/професори на Економски факултет

Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Sto uba tema,moram da kazam.

1.Ako nekoj odi na mark. ili mngmnt nasoka,teska glupost e.
Posle ste plateni na nivo na nekakva logia,a ne na ekonomija.

2.Bankarska nasoka e super,ama gornite ne vi begaat,makar ednas.
3.Suva ek.-nasoka e najdobra,mada falat 2-3 predmeti
4.Kako bilo,ako ucis utre ce bidis bogat,pa se isplati makata.
5.Naj profi Meto,Miki,Taki,Ole,mozda Baze.
Јас отидов на менаџмент.:jaj:
Леле уште не сум почнала, а се разочарувам.:nesum:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.165
Поени од реакции
892
Која утка.

Кои се тие Мето, Мики, Оле-моле?
Оле не е нај, јас знам точно каква е.

И од каде дека маркетинг и менаџмент се утка? Подобјасни малку :)

Tender Girl не се разочарувај! :smir:
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Тендер Грл не верувај во се што ке слушнеш верувај дека има многу луге што си праат приказни...
Иначе пазете се од Драге Јанев особено ако си убава девојка а не се сомневам дека си.
И Статистика....:smir:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.520
Поени од реакции
47.830
Иначе пазете се од Драге Јанев особено ако си убава девојка
иххх јас не го знам кој е,ама го имам слушано на некоја за пушење и ги дал прашањата од испит :pos: :pos:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.698
Поени од реакции
3.648
Butterfly... благодарам на опширниот одговор.
Инаку јас сум на департман Е-бизнис, но гледам дека факултетските легенди не ми гинат. Да си поминам втора, па изгледа раат ќе бидам.

Од муабетиве да разберам дека Е-бизнис професорите/асистентите се салам?

I ja se opnav na e-biznis! Valjda ne zgresiv(me), ke vidime kako ke ide...pozz:smir:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Тендер Грл не верувај во се што ке слушнеш верувај дека има многу луге што си праат приказни...
Иначе пазете се од Драге Јанев особено ако си убава девојка а не се сомневам дека си.
И Статистика....:smir:
Не мора да си убава девојка за да поминеш, потешко е ако си убава да положиш, а машките ги пушта. За статистика нема формула за проаѓање треба ептен се да знаеш и да имаш претерана среќа, тоа е.
 
Член од
27 март 2007
Мислења
91
Поени од реакции
1
Не мора да си убава девојка за да поминеш, потешко е ако си убава да положиш, а машките ги пушта. За статистика нема формула за проаѓање треба ептен се да знаеш и да имаш претерана среќа, тоа е.

:nenene: Nema vrska,na ekonosmki ima polno ubavi devojki i ako ucat i ako go resat testot nikoj namerno nema da gi padne.Cimerkami isto na ekonomski edna nedela pred polaganje ne se tusirase odese mrsna i taka nesredena,i toa mi bese mng smesno.

A za statistika deka nema formula greska e,zoso zadacite se isti i dadeni se formulite znaci na eden nacin se resavaat,a ne kako matematika kade se pokomplicirani,edninstveno treba teorijata da se nauci a ne e tolku teska kako so mng kazuvaat.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Јас сега ќе сум 2 година на сметководство и ревизија.
Од прва година има убави спомени.Немав никакви проблеми ниту со предметите,ниту со професорите или асистентите.
Сите предмети ги полозив преку колоквиум само математика полагав во февруари на испити.
Задачите што ги дава Јанев на колоквиуми и на испит се едни исти и само се вртат.Има лесна и тешка група. Најбитно е да не оставаш ништо ненапишано.
И статистика немав никакви проблеми.Тестовите не ми беа тешки.Материјалот беше лесен,освен 2 колоквиум кој ми се виде најтешок.
Формулите ги имас и со нив се служиш за време на колоквиумот.Значи е олеснато.
Се зависи од тебе.Сега како што се прегледуваат со оптички читач никој не може да ти го одземе она што е твое.
Се на се ова беше убава година за мене.
Се надевам дека и втора ќе поминам исто или приближно исто како прва.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
:nenene: Nema vrska,na ekonosmki ima polno ubavi devojki i ako ucat i ako go resat testot nikoj namerno nema da gi padne.Cimerkami isto na ekonomski edna nedela pred polaganje ne se tusirase odese mrsna i taka nesredena,i toa mi bese mng smesno.

A za statistika deka nema formula greska e,zoso zadacite se isti i dadeni se formulite znaci na eden nacin se resavaat,a ne kako matematika kade se pokomplicirani,edninstveno treba teorijata da se nauci a ne e tolku teska kako so mng kazuvaat.
Халоо ја кажав дека нема формула за проаѓање како, пример за математика веројатност ако не му знаеш не те пушта па ако сакаш биди и царева ќерка, а статистика нема ова она. Знам какви формули има статистика, вежбав многу тоа. А за убавите девојки више не коментирам, тие што знаат знаат.:helou:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Слична приказна и овде...
Математика на испит бев, 8ца извадов не беше многу тешко, имаше и потешка и полесна група....
Статистика ми се виде ептем лесно во однос на тоа што велеа дека е.. предавањата не беа предолги и беа интересни, вежбите уште поинтересни беа и покорсини.... не беше она напнато, имаше и мајтапи и све супер беше.. асистентие се многу фини и нон-стоп достапни, ги имаш формулите, учебникот е убав има и цд со пробни тестови и задачи за вежбање во ексел и има многу добри модели кои ептем помагаат да се разберат некој работи(во цдто)...10ка извадов... стварно беше лесно...
Задачи не вежбајте од збирката(многу се лесни и не паѓаат на колок) туку од учебникот и од вежби презентациите, а ако сака некој екстра ги има од кај Анка задачите во мавровка.

Нема предрасуди... тоа го научив од прва... Економика сите велеа дека е најлесен јас најпоќе видов мака со него...(на испит во јуни го положив ама ми се виде многу за памтење)

и статисика има формула за полагање... 60% од матријалот... не е кој знае што... барем не беше оваа година
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Прва година е боза, посебно за тие што доаѓаат од Економско средно. Оваа година ќе има некои измени во програмата и можеби нема да имате некои предмети кои ги имавме ние. Почнувам од старт:
Основи на Економија - Таки Фити, закон чоек, одлични предавања, одличен професор, најдобриот на Економски факултет. Гледајте да положите на колоквиум, затоа што на испит тешко над седмица.
Трговско право - Клошарски испит за губење време. И двајцата професори се прават добри ама воопшто не се, и не е точно дека пишуваат оценки без врска, знам многу кои се имаат заебано. Според мене најтежок испит.
Математика за бизнис - За Драги Јанев како што беше напишано порано се зборува дека е мераклија. Ама јас колку што знам не познавам ниту една девојка што се пожалила на него. Сигурно тоа се неколку женски што сами му се потпикнуваат. Инаку не е толку тешко туку треба здраво да се фати, и не е точно дека не те пушта ако не му ја знаеш Теорија на веројатност затоа што во некои тестови не ни ја има. Многу паѓаат на првиот колоквиум од страв, трема и јас бев меѓу нив. Јас би ви рекол само храбро и без плашење, имате таблица во која ги има формулите и само смирено се ќе решите.
Дефендологија-Губење време и предмет за билдање просек
Економика на претпријатие - Бојаџиоски е легенда професор, но предметот не е така лесен како што сите викаат. Има многу заебанции и видов многу маки на овој предмет.
Основи на Сметководство. Лесен испит за тие кои се на Економска струка, да не речам прелесен. Ама професорот е клошар, на третиот колоквиум паднав за еден поен а имав поени за деветка и не сакаше да ми пиши ни шестка. Подоцна на испит без учење поминав со шестка. Инаку тестовите се толку зезнати, има некои задачи кои и по сите дадени формули да ги решаваш пак нема да ти испаднат како што треба.
Статистика за бизнис - Славе Ристески (заебан професор кој секогаш се шегува и си ги трие рацете со еврулиња) со одличните асистенти Драган Тевдовски и Марија Трпева. Пишав квадрат на овој предмет, не дека е толку тежок колку што сите кажуваат, туку поради тоа што не учев. Ако се фати здраво да се учи нема никој да има проблеми со овој предмет. Сега е олеснето со тоа што се дадени формулите. Инаку најтежок е првиот колоквиум, вториот е најлесен, а третиот е нешто помеѓу првиот и вториот. Немојте да се плашите од Статистика, тоа со плаќањето е права глупост, кој има мозок нема да има проблеми на овој предмет. Инаку кога ми дојде паметот го положив со 10ка.
Би ви препорачал да одите на сите предавања по предметите Математика, Статистика и Основи на Економија кај Таки Фити затоа што се стварно многу битни. Никако да не пропуштате вежби ни Статистика, ни Математика. По Статистика многу одат на вежби кај Драган, а јас би ви препорачал да одите и кај двајцата затоа што и двајцата одлично знаат да објаснат се што треба. По Математика имаше една добра демонстраторка, Билјана, ако е таа немој да се двоумите, најдобра е. А Основи на Економија мора да одите кај Таки Фити затоа што после тоа предавање ќе ви биде доволно само еднаш да прочитате и се ќе ви биде јасно.

И само малце за струките:
Ќе ги подредам по тежина:
1. Сметководство и Ревизија
2. Финансиски Менаџмент
3. Менаџмент
4. Маркетинг
5. Е-Бизнис
6. Надворешна економија
7. Општа економија

Не сакам никој да навредам со ова рангирање, но горе-доле е точно. Е-Бизнис го имам ставено толку доле затоа што како што слушам не се покажал онака како што се очекувало од него, тоа што е на англиски е од минијатурни книгички, т.е. скрипти...
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
CUL TE GOSPOD angliski knigickite za e-biznis sto se na angliski da se takvi!!!! Ke bidam najnajsrekna ako e taka i ako pominuvam lesno!!!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Сега малце на кратко за асистентите
1. Основи на Економија, Билјана е супер асистентка, очигледно е дека многу знае и е една од најфер асистенти на факултетот, секогаш излегува во пресрет на студентите.
Предраг, строг асистент, кој предава речиси исто толку добро како Таки Фити (и далеку подобро од другиот професор Владимир Филиповски). Како што кажав многу строг иако понекогаш знае и да се пошегува, па и на своја сметка. Кога бев јас студент беше заменик министер за Финансии.

2. Трговско право. Ангела - почетниот впечаток ми беше дека е добра, ама изгледот знае да лаже. Некои студенти кажуваат дека е добра, ама неам позитивен впечаток за неа.

3. Математика за Бизнис. Игор (меѓу своите клупски колеги познат како Шема. Чоекот во едно интервју кажува дека овој прекар му е од средно, демек одел на сите натпревари по математика и други науки, а сакал и да спортува, само што искрено не верувам во тоа, посебно затоа што имам слушнато дека другиот асистент го викаат Шема 1) и Кире(Шема1), не сум имал блиски контакти, освен на испит не ги имам видено никогаш до сега (и по ходници). Изгледа и двајцата се многу зафатени :pos: Првиот изгледа е зафатен со својата политичка кариера, додека вториот (замислете) беше Шеф на службата за разузнавање на Република Македонија (замислете повторно) дури десет дена (сам си даде оставка). Сите од Математика за Бизнис немаат баш добра репутација.

4. Дефендологија. Горан Зенделовски од Институтот за одбранбени и мировни студии при Филозофскиот факултет во Скопје. Чоекот е добар, предава 100 пати подобро од професорот, а женските ќе сечат вени по него :pos:

5. Основи на сметководството. Кога јас бев прва асистенти беа Марина и Атанаско. Јас би рекол, каков професор такви асистенти, само нешто мрчат. Марина се закануваше дека асистентите нема да даваат потписи ако не им бидат однесени сите домашни, но јас не однесов ниту една па пак ми дадоа. Можеби ако проверуваа немаа да ми дадат. Сепак не препорачувам да не носите домашни, можеби ќе научите нешто од нив, на крајот мене се тоа ми беше познато. Морам да кажам дека и демонстраторите беа за нигде (изгледа сите беа примени со врски, бидејќи покрај тоа што немаа врска од материјата, зборуваа исто како Марина, т.е. вака МЕЏУТОА и слични зборови...)
6. Економика на претпријатие, не знам кој е асистент :pos: Има еден ама тој изгледа е некој доцент кој му помага на професорот.
7. Статистика за Бизнис. Драган и Марија, немам зборови, одлични асистенти, одлично предаваат, одлични се како личности (барем така мене ми изгледаат), секогаш излагаат во пресрет на студентот, вежбите се перфектни и слободно од нивните вежби можете задачите да ги научите одлично. Иако професорот нема најдобра репутација, асистентите дефинитивно му се помеѓу најдобрите пет, сигурно во секоја смисла на зборот.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Сега малце на кратко за асистентите
1. Основи на Економија, Билјана е супер асистентка, очигледно е дека многу знае и е една од најфер асистенти на факултетот, секогаш излегува во пресрет на студентите.
Предраг, строг асистент, кој предава речиси исто толку добро како Таки Фити (и далеку подобро од другиот професор Владимир Филиповски). Како што кажав многу строг иако понекогаш знае и да се пошегува, па и на своја сметка. Кога бев јас студент беше заменик министер за Финансии.

2. Трговско право. Ангела - почетниот впечаток ми беше дека е добра, ама изгледот знае да лаже. Некои студенти кажуваат дека е добра, ама неам позитивен впечаток за неа.

3. Математика за Бизнис. Игор (меѓу своите клупски колеги познат како Шема. Чоекот во едно интервју кажува дека овој прекар му е од средно, демек одел на сите натпревари по математика и други науки, а сакал и да спортува, само што искрено не верувам во тоа, посебно затоа што имам слушнато дека другиот асистент го викаат Шема 1) и Кире(Шема1), не сум имал блиски контакти, освен на испит не ги имам видено никогаш до сега (и по ходници). Изгледа и двајцата се многу зафатени :pos: Првиот изгледа е зафатен со својата политичка кариера, додека вториот (замислете) беше Шеф на службата за разузнавање на Република Македонија (замислете повторно) дури десет дена (сам си даде оставка). Сите од Математика за Бизнис немаат баш добра репутација.

4. Дефендологија. Горан Зенделовски од Институтот за одбранбени и мировни студии при Филозофскиот факултет во Скопје. Чоекот е добар, предава 100 пати подобро од професорот, а женските ќе сечат вени по него :pos:

5. Основи на сметководството. Кога јас бев прва асистенти беа Марина и Атанаско. Јас би рекол, каков професор такви асистенти, само нешто мрчат. Марина се закануваше дека асистентите нема да даваат потписи ако не им бидат однесени сите домашни, но јас не однесов ниту една па пак ми дадоа. Можеби ако проверуваа немаа да ми дадат. Сепак не препорачувам да не носите домашни, можеби ќе научите нешто од нив, на крајот мене се тоа ми беше познато. Морам да кажам дека и демонстраторите беа за нигде (изгледа сите беа примени со врски, бидејќи покрај тоа што немаа врска од материјата, зборуваа исто како Марина, т.е. вака МЕЏУТОА и слични зборови...)
6. Економика на претпријатие, не знам кој е асистент :pos: Има еден ама тој изгледа е некој доцент кој му помага на професорот.
7. Статистика за Бизнис. Драган и Марија, немам зборови, одлични асистенти, одлично предаваат, одлични се како личности (барем така мене ми изгледаат), секогаш излагаат во пресрет на студентот, вежбите се перфектни и слободно од нивните вежби можете задачите да ги научите одлично. Иако професорот нема најдобра репутација, асистентите дефинитивно му се помеѓу најдобрите пет, сигурно во секоја смисла на зборот.

Баш одличен пост. После помината прва година се сложувам со твоите впечатоци :)

Да се најдеше некој да пише што не чека и во останатите години?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Баш одличен пост. После помината прва година се сложувам со твоите впечатоци :)

Да се најдеше некој да пише што не чека и во останатите години?
Јас ќе ти пишам за прв семестар од втора, ама вечер, ме мрзи сеа :)
btw. Една информација за бруцошките кои сакаат фудбалери :)
Асистентот по статистика Драган е поранешен фудбалер на Вардар, а има бидено и во ростерот на Работнички и Балкан.
Има и два настапи за младинската репрезентација на Македонија :) Ем фудбалер, ем асистент :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom