Позитивни врски помеѓу Република Бугарија и Република Македонија

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
АБЦ, ама го кажа ова последното, под ред. бр. 2... Бог да чува!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ, ама го кажа ова последното, под ред. бр. 2... Бог да чува!
Па гледаш и сам дека на нашиве политичари ич не им се слуша за укинување на визниот режим,дури бегаат и од седници во собранието кога ќе слушнат за такво нешто,можеби ја вртат водата на сила да не натераат да станеме Бугари,онака пречутно по наредба на одредени поранешни премиери од Македонија.:)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па ќе мора да им издавате оргинал Бугарски пасоши на Македонците за еден ден итоа бесплатно,зошто во спротивно парите ќе заминат за Грција каде започна да се буди Македонската национална свест кога нивниот премиер изјавува јавно оти имале 2-3 милиони Македонци кој живеат во Грција.Значи двеработи треба да направите за историјско приближување на Бугарија со Македонија:

1.Да ги признаете Македонците како народ(Грците тоа веќе го прават).
2.Да го олесните и поедноставите издавањето на оргинални Бугарски пасоши за Македонците(а не како мене да ми продадете фалсификат).
Ако некои ти е "продал" фалшификат,това значи не си го взел от владата на БГ,това е твоја работа.Доколкото признаването на Македонскиа народ,мислам дека може да се признае ако македониа признае дека во неа са живели хора со Бугарска свест имало е терор врз нив и дека бугарсиа и македонскиа народ са братски и нема поблизки от нив.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Па гледаш и сам дека на нашиве политичари ич не им се слуша за укинување на визниот режим,дури бегаат и од седници во собранието кога ќе слушнат за такво нешто,можеби ја вртат водата на сила да не натераат да станеме Бугари,онака пречутно по наредба на одредени поранешни премиери од Македонија.:)
Ако сам не се продадеш, нема сила која ќе ме натера на сила да се правам будала и да се декларирам како некој што не сум.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ако некои ти е "продал" фалшификат,това значи не си го взел от владата на БГ,това е твоја работа.Доколкото признаването на Македонскиа народ,мислам дека може да се признае ако македониа признае дека во неа са живели хора со Бугарска свест имало е терор врз нив и дека бугарсиа и македонскиа народ са братски и нема поблизки от нив.
Бугари, само вие признајте го нашиот народ и нашето малцинство во Бугарија и односите за неколку дена ќе скокнат на рекордно ниво. Само тоа треба да го направите и за мене ќе станете најголеми пријатели. Ве бакнувам(машки бакнеж) :back:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Бугари, само вие признајте го нашиот народ и нашето малцинство во Бугарија и односите за неколку дена ќе скокнат на рекордно ниво. Само тоа треба да го направите и за мене ќе станете најголеми пријатели. Ве бакнувам(машки бакнеж) :back:
Да бе,па тоа ми беше зборот,еве дури и Грциве признаа постоење на Македонци иако некако безволно,ама Бугариве никако да попуштат,па како тогаш да ги сакаме и да им ги заборавиме гревовите?
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Искрено благодарам за вашето брзо признавање на Македонија. Но, уште подобро ќе беше да не оставевте на мир да живееме.:smir: Исто добра работа за двете држави е откога ние го изгубивме нашето море(пред помалку од 100 год) вие срдечно не примивте кај вашето. Значи, со нашето посетување вие добивте одредени пари за понатамошен развој на туризмот, а ние со вашите хотели си добивме пријатна 10 дневна релаксација. Можам исто така да ги пофалам вашите пристапни цени. Еј, ми текна уште нешто. За разлика од грците што ни ги кршат редовно колите, од вас само слушаме:''Сшто сме исто. Нјама причини за проблеми''.Тоа до негде е позитивно. Фала за гостопримливоста.
Аз бјах писал, едно е обиди по интернет и по медијте, друго е като се видјат на живо хората. Ако е на 1 ракијка оште по-добре.:cug: Поне,, като дојдете в Б'лгарија можеме да се разбереме, а като дојде нјакој гр'к, се пулја като агне. Бог е отредил да сме с'седи на таја земја, а по-добро от с'сед другар нјама! Неразбирателството помежду ни се насажда изкуствено, от хора с'с интерес за това, сигурен с'м!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Бугари, само вие признајте го нашиот народ и нашето малцинство во Бугарија и односите за неколку дена ќе скокнат на рекордно ниво. Само тоа треба да го направите и за мене ќе станете најголеми пријатели. Ве бакнувам(машки бакнеж) :back:
А зашто МК не признае,па после ние?Ние сме направили прва крачка-признати сте како држава,чекаме вас.:wink:
Што убаво сте направили за нас?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
А зашто МК не признае,па после ние?Ние сме:wink: направили прва крачка-признати сте како држава,чекаме вас.
Што убаво сте направили за нас?
Што да признаеме. Кажи и ќе видиме дали е возможно за остварување ?:helou:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
А зашто МК не признае,па после ние?Ние сме направили прва крачка-признати сте како држава,чекаме вас.:wink:
Што убаво сте направили за нас?
Сме ви праеле промет во Ќустендил и на мурето...:bilokojzbot::bilokojzbot::bilokojzbot:
од тоа сте зимале пари и што сакате повеќе...ако не сте не признаеле вие први некој друг ке не признаел тоа нема врска +сме ви дале писмо и јазик и сме ве научиле да се крстите шо сакаш душа да ви дадемеsd
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Пеjо, ајде за езика и културата по кротко. Както виждаш, аз умишлено избјагвам темата за езика. П'рво, заштото имам техническо, а не филологическо или историческо висше образование и не с'м компетентен. Второ, заштото точно този спор е којто нај-много ни разделја с Македонија, а мен целта ми като написах тази тема, беше да т'рсја нешта които ни обединјават, да т'рсја конструктивен диалог.

Поздрави:smir:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Мартине, ти на 15 години как започна и от политика да разбираш?
К'м всички останали, темата е за позитивни нешта, нека ако е нешто негативно, не го пишете, нјама смис'л.
Аааа не, не, јас само ставив статија што мислам е нешто што најдобро кажале од ваша страна за нас. Иначе и од медиуми доста се учи, незнам шо имаш против да пишам на темава:hehe:
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Нјамам ништо против, посто забелјазвам колкото по-млади са хората тук, толкова са по озлобени. Пример ти казваш - мразја б'лгарите, аз казвам абе и ние сми хора и вие сте хора, нјама смис'л, ако е татко ми ште каже, а бе зашто се занимавате с глупости, ја нај-добре да играем една табла.:vozbud:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Eve ti edna zaednicka rabota...Nitu Makedonija a nitu Bugarija ne se plasira na Evropsko Prvenstvo vo fudbal :nesum:
 
N

n/a

Гостин
Ima tolku mnogu moznosti za megjusebna sorabotka sto prosto e sramota i greota sto sme zaglaveni vo ovoj politicki lavirint na netrpenie vo koj sto se naogjame vo momentov,i poradi toa cari nedoverba i delumna netrpelivost pomegju lugjeto (i od dvete strani na granicata).
Kako da go razresime?
1.Prestanete so specijalnata vojna i umesnoto i neumesno plasiranje propaganda!Dozvolete zaedno da go pogrebeme minatoto na grobista i da gradime zaednicka idnina!
2.Prestanete da izdavate pasoshi na makedonski gragjani! (vo kontekst na tocka eden).
3.Site selski sutovi (od Makedonija)sto se vrbuvani kaj vas i zimaat stipendii na grbot na bugarskata drzava zatoa sto se `represirani` vo Makedonija...vratete gi nazad kaj nas i otkazete im go gostoprimstvoto!Od licni celi raskazuvaat prikaski za mali deca koi sto gi ozlobuvaat vasite gragjani kon sistemot na nasata drzava!
4.Prestanete da go stipendirate VMRO-BND i agentite koi sto rabotat na `makedonskiq vupros` so drzavni pari!Makedonija ne e i nema da bide `zaplaha` za Bugarija...soodvetno...:toe: ...nema potreba od tolkav aparat koj sto jade drzavni pari i izmisluva situacii,buckurusi...diga tenzii i krizi za da go opravda svoeto postoenje za i natamu da moze da zimaat plata koja sto...so nisto ne ja zasluzuvaat.

Bi sakal da cujam lista na baranja koi sto vie gi imate za da se podobrat megjudrzavnite odnosi.
Za mozna ekonomska sorabotka (a taa e beskonecno golema) ke zborime vo drug post.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom