Голема полициска акција на Шар планина против терористите

Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne mozhe taka zoshto tie zhiveaat vo MKD ni vo Kosovo N i v o Albanija. ova pocituvan ke bide vaka sakashe necesh morash
A na osnova na sto treba nekoj od UCK da zeme penzija????? Verojatno mislis tie nekolku meseci da mu se smetaat za dvoen staz??? Pa koga ke napolni 65 godini i ke se penzionira ke ima povisoka penzija........
A za povredenite??...se nadevam deka toa KOMANDANTITE ja osigurale UCK vo nekoja osiguritelna kompanija kako sekoja kulturna vojska.......pa ne e loso so niv da porazgovarate....
Ne mi e jasno navistina ..kade e problemot?????

Po taa logika i ova desperadosive koi pljackaat kombinja i ubivaat kuriri eden den ke pobaraat penzii od drzavata.......zaradi opasnata profesija...:)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ne mozhe taka zoshto tie zhiveaat vo MKD ni vo Kosovo N i v o Albanija. ova pocituvan ke bide vaka sakashe necesh morash
Ti normalen si ova sto go baras?

Na bivsi (i segasni) gerilci koi se borea da go srusat ustavniot poredok vo drzavata, istata drzava, znaci site nie od nas dzeb da im plakame penzija??? Ti normalen li si!

Site tie koi vikas se na spicok treba apsana po 30 godini zosto toa ti e za terorizam vo site normalni zemji.

Ajde da odime na Kosovo da pravime buna pa ke barame penzii od kosovskata vlada, vazi? Ili na srpskite vojnici od Kosovo da im plati kosovskata vlada penzii, vazi?

Svakam da baras zosto ti se moze ama da se pravis na udren demek normalno bilo, ne e vo red!

Site kosovari koi ucestvuvaa vo konfliktot 2001 treba surgun od Makedonija, od kade sto dosle!

A za DUI ke si pocekate da si osvoite izbori pa da si pravite vlada, vaka so placenje ne biva.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Ti normalen si ova sto go baras?
Na bivsi (i segasni) gerilci koi se borea da go srusat ustavniot poredok vo drzavata, istata drzava, znaci site nie od nas dzeb da im plakame penzija??? Ti normalen li si!

Site tie koi vikas se na spicok treba apsana po 30 godini zosto toa ti e za terorizam vo site normalni zemji.

Ajde da odime na Kosovo da pravime buna pa ke barame penzii od kosovskata vlada, vazi? Ili na srpskite vojnici od Kosovo da im plati kosovskata vlada penzii, vazi?

Svakam da baras zosto ti se moze ama da se pravis na udren demek normalno bilo, ne e vo red!

Site kosovari koi ucestvuvaa vo konfliktot 2001 treba surgun od Makedonija, od kade sto dosle!

A za DUI ke si pocekate da si osvoite izbori pa da si pravite vlada, vaka so placenje ne biva.
A be ostaj gi DUI,vidovme deka osven so znaat da pukaat,uste podobro znaat i da placat:pos2: Im ja zedoa "cickata" (vlasta) pa sea placat kako decinja.Ama ako,ke se odviknat...
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
Tocno no otkako albanskiot ke stane vtor sluzben vojnicite od UCK ke imaat penzija ne mislam deka nekoj ke se nafati na pushka
a be vaka gospodine ili vie ste ludi ili nas ne pravite nisto da ne razbirame, vo Republika Makedonija ima zakon za penzii i se znae kako se ostvaruva pravo na penzija. pa ako nekoi kriminalci koi sedat vo parlamentot( toa se odnesuva na site pratenici bez razlika dali se Makedonci ili Albanci) smetaat deka ete narodot ne razbira nisto i mozat da pravat sto sakaat sigurno se greska oti sepak eden den na narodot ke mu skurci a togas ne moze nikoj da gi zastiti. a inaku nitu rezervistite na policijata i ARM ne gi sleduva penzija oti tie bile povikani da ja otsluzat svojata zakonska obvrska, i sega kako vie ke ja objasnite ovaa diskriminacija ako ovie dobijat penzija a drugite bile da ja otsluzat obvrskata prema drzavata. jas kako sto znam a neli i vie vikate deka se borea za covekovi prava, odnosno za promena na Ustavot a ne za penzii ili sega se predomislivte pa ne e na odmet uste nekoe baranje. No sepak ne ste vie krivi tuku Makedonskoto sudstvo koe e kontrolirano od kriminalnite politicari. eve jas da prasam, znaete li vie koj e komandant Valjoni? koj go placase nego, sto rabotese toj? sto trebase sudot da napravi vo vrska so nego?
so pocit
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Валјони беше платен од Македонската влада како и Острени со примарна задача да работи на исламскиот продор во Македонија покриен под превезот на "човекови права" а главна цел им беше кочење на реформите и поспора интеграција во ЕУ за да профитираат одредени криминални исламски структури.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ете сеа нема кај да какаш,и тука пак се врате.
Ако ако,и тоа значи нешто :tapp:
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Ej mislam deka kazav preska zoshto celo vreme me nateruvate da citiram svoj mislenja.Penziite na pripadnicite na UCK veke e dogovorena rabota edinstveno prashanje e kako vashiot mandatar ke vi soopshti.A za DUI deka place za vlada edno Golemo NE nie dobivme sve shto ni beshe vo agendata za ovie izbori
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
Ej mislam deka kazav preska zoshto celo vreme me nateruvate da citiram svoj mislenja.Penziite na pripadnicite na UCK veke e dogovorena rabota edinstveno prashanje e kako vashiot mandatar ke vi soopshti.A za DUI deka place za vlada edno Golemo NE nie dobivme sve shto ni beshe vo agendata za ovie izbori
gospodine, validen zakon vo drzavata stanuva koga ke se izglasa vo parlamentot, potpisan od pretsedatelot na drzavata i istiot ke bide objaven vo sluzben vesnik, a pritoa ustavniot sud da oceni deka istiot ne e protivustaven, a toa sto nekolku krinminalci( Makedonci i Albanci) go dogovarale vo nekoja kafana e sosema druga rabota. zakonite se donesuvaat vo parlamentot a ne vo kafani.
ajde ve molam da mi go objasnite slednovo, ako lugeto sto velite vie dobijat penzii nema li toa da bide diskriminacija na site rezervisti koi bea vo policijata i armijata, pa neli sakame site da sme ramnopravni a ova so penziite ke gi napravi site drugi gragani od vtor red.
so pocit
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Nie nemame nishto protiv tie da zemat penzija.Nikogash nieden od DUI ne pobara na niv da ne im se dade penzija zoshto toa ne e fer.Jas ne go podrzuvam toa a veruvam deka nikoj.A tie mangupi koi dogovaraat vakvi neshta se pretsedatelite od najgolemite partii
 
Член од
22 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
Uspesna akcija ???

Kolku li bese uspesna?

Рен: Тензиите добиваат неочекувани размери




21.11.2007 19:22
Оли Рен




Тензиите во Македонија добиваат неочекувани размери. Еврокомесарот за проширување стравува од прелевање од Македонија во соседните земји.

Што се однесува до несаканите настани пред две недели во земјата, важно е да се знае дека политичката ситуација е тензична. Работиме заедно со Солана и Фуере, да ги смириме овие политички тензии. Тука постои прогрес, земјата направи напредок во смирување на политичките тези што е неопходно за реформите кои водат кон датум за преговори. Оваа работа треба да продолжи, треба да се сопрат политичките тези за да не се прелеат во соседните земји“, изјави Оли Рен, еврокомесар за проширување.

Може ли Рен да биде попрецизен, како би се прелеале тензиите?

„Имам состанок во Комисијата“, додаде Рен.

Ставот на Рен доаѓа после барањето на Дорис Пак за коментар, дека македонските полициски сили во акцијата, инволвирале и недолжни жртви.

Според дипломатски извори на А1, [COLOR="Red"]ЕУ и Парламентот имаат бескрајно трпение кое не предизвикува ефект кај Владата во Скопје, која се повеќе покажува недостаток на капацитет да се справи со политичките тензии.[/COLOR]

Словенија има силна порака до македонските лидери, „анулирајте ги тензиите, само така може да очекувате европска иднина“.

Очигледно е разочарувањето на словенечкиот европратеник Кацин за неможноста Македонија да го препознае историскиот моментум.

„Вам очајнички ви треба консензус, очигледен и елоквентен, за нас во ЕУ да не убедите дека сите политички сили се за целосна интеграција“, вели Јелко Кацин, Европарламент.

Дипломатски извори за А1 изјавуваат дека еден од клучните проблеми е несоодветен партнер во дијалогот на Комисијата.

Едноставно одбивање на македонските власти да ги слушаат апелите на Брисел, дека единствено решение за македонската иднина е капацитетот, демократската зрелост на македонските лидери.

http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86426
 
Член од
22 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
???

Според Оли Рен, Македонија шири тензии во регионот



Еврокомесарот изјави дека веќе нема да кажува анегдоти за Сибелиус бидејќи хуморот бил хендикеп во политиката

Од нашиот дописник
СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА

Брисел - Еврокомесарот Оли Рен вчера пред Европскиот парламент изјави дека несреќните настани пред две недели ги алармирале него и Хавиер Солана да се вклучат повеќе во намалувањето на политичките тензии меѓу Македонците и Албанците во земјата. Оценувајќи ја ситуацијата во земјата како прилично тензична, Рен предупреди дека ако не се смени тоа, таа може да се прошири и во соседните земји.

Ова е прва ваква прогноза по подолг период дека состојбите во Македонија можат да станат фактор на нестабилноста во регионот, по сите процени досега дека е обратно, односно дека состојбите во Косово влијаат на ситуацијата и на политички и безбедносен план во нашата земја. Ваквиот став вчера ги изненади македонските дипломати во мисијата во ЕУ, па побараа објаснување од кабинетот на еврокомесарот Оли Рен.

Наспроти Рен, Дорис Пак од групата на народни партии порача дека е нормално Македонија да има проблеми кога е сосед на Косово и се' додека трае неизвесноста таму и нема решение, нормално е да има инциденти и, како што ги нарече, меѓукултурни судири.

Рен пред европарламентарците во Комисијата за надворешна политика, сепак, главно, зборуваше за извештаите за балканските земји и за нивото на реформи во нив. Прашан од парламентарците кога Македонија може да се надева на датум за прием, Рен рече дека не може да каже такво нешто се' додека земјата не покаже дека е способна да постигне конкретни резултати во судските реформи, јавната администрација и борбата против корупцијата, како и конструктивен политички дијалог кој нема да биде пречка за реформите во земјата.

Индиректно, тој ја искористи оваа прилика да и' се извини на македонската нација, нагласувајќи дека нема веќе да кажува анегдоти за Јан Сибелиус. „Нема да кажувам веќе шеги за Сибелиус. Чувството за хумор, очигледно, е хендикеп во политиката. Лично мислам дека тоа треба да биде еден од Копенхашките критериуми, па и услов за самата Унија. И ние имаме толку причини да се смееме самите на себе“, изјави Рен на општо одобрување на парламентарците.

„Македонија треба да се фокусира на дијалогот внатре. Очајнички ви треба консензус кој ќе биде евидентен и елоквентен, за ние во ЕУ да ви поверуваме дека сите политички партии во Македонија се за целосна евроинтеграција. Ова значи дека линиите на поделба што постојат кај вас треба да бидат надминати, односно линиите меѓу Албанците и Македонците, меѓу коалицијата и опозицијата и внатре меѓу македонските и меѓу албанските партии. Ви треба лидерство, а политичарите не можат да се кријат зад проблемите, туку да се соочат со нив. Би рекол доаѓа историски момент и тој е најпоследен за политичарите во Македонија за да се разбудат ако сакаат да постигнат нешто додека ја водиме Унијата“, изјави Јелко Кацин. Според неговото толкување, Рен не рекол дека Македонија е фактор на нестабилноста на регионот, туку дека може да биде колатерална штета од нерешениот статус на Косово.



Генерално, Рен порача пред парламентарците дека има природна тенденција во земјите да ја обвинуваат Европската комисија место да си ги признаваат пропустите и, притоа, место да ги гледаат предизвиците дома, ги коментираат состојбите во другите земји, што веројатно се однесуваше на реакциите на можноста Србија да добие кандидатски статус во брз рок и на тоа колку Хрватска навистина напреднала во реформите. Македонија беше последната земја што ја спомена Рен кога ги претставуваше извештаите за земјите од регионот и Косово, а намерно или не заборави и да одговори на неколкуте прашања поставени за нашата држава, па мораа да го потсетуваат дополнително.


Статијата е прочитана 343 пати.
 
Член од
22 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
abe vie sto sakate mislite ima li da zemaat penzija ili nemaat to kese resi i tie ke zemaat penzija vas ne ve prasa nikoj sto sakata kazete site imame pravo sa svoje mislenje ama ima nekoj BABA na svetot kako kaze Amerika taka ke se pravi a sto saka taa moze skeoj znae nekoj go razbira ne celta ama bash nesto znaeme kaj ke odi ova. ne se razocarajte vie ni nemame nisto so makedoncite ni so nikoj drug samo imame so ti sto sakaat da kazaat nacizam vo makedonia ili makedonec ili albanec ama kako sto gledam jas vie ste prvi sto go pocnaate nacizmot ovde i nie mora da vi se obratime so nekoi zborovi iako ne znam mnogu zborovi da gi kazam na makedonski ne go znam bas najdobro samo da bese na albanski ili nekoj preveduvac ke vi pisev mnogu nesta da znaete.
 
Член од
22 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
Od sigurni informaci, Lirim Jakupi- NACIST, i drugite od grupata, se naogjat u kukja vo Tetova. Pa zosto, ne go uhapsat?!:uvo:
 
Член од
22 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
Батко, 80% од УЧК во 2001 беа дојдени од Косово, Косовари кои по завршницата се повлекоа назад во Косово, 15% беа платеници странски....ХРВАТСКИ платеници се бореа во ОНА...а само 5% Македонски Албанци...

Кај кого ќе оди таа пензија?

Јас ќе ти кажам: ВО ЏЕБОТ НА АХМЕТИ и уште два-тројца „команданти“!

Па види сега ти математиката...
od kade ovaa matematika tvoja? Da ne rabotish u DBK, slucajno? Jas sum bil clen na 1 batalion, na 112 brigada Tetovo, site bevme 1060 vojnici, 140 bea od Kosovo. Pa sega kalkuliraj ti!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
od kade ovaa matematika tvoja? Da ne rabotish u DBK, slucajno? Jas sum bil clen na 1 batalion, na 112 brigada Tetovo, site bevme 1060 vojnici, 140 bea od Kosovo. Pa sega kalkuliraj ti!
А зошто ви беа тие од Косово?Толку ли не можевте без нив етнички да го зачистите регионот?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom