Вода после јадење?

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Дали е вистина дека не требало да се пие вода веднаш после јадење?Демек водата го забавувала варењето на храната и излачувањето на желудочните киселини.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
Како може водата да го забавува варењето на храната, кога таа го подобрува метаболизмот и ги разлага материите?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Па и мене не ми е логично,ама денеска еден другар ми викат прочитал за ова некаде.:toe:
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Прв пат слушам,ама јас секогаш пијам вода...
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
nemam pojma - ama znam deka posle jadenje (mislam posle dobro jadenje) samiot organizam tera na tecnosti - da taka ako nema koka kola - oti podobro go razrabotuva jadenjeto pijam voda!
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
tocno e! imam citano i jas nekade i vo skoro site dieti pisuva deka voda treba da se pie neli po 2 litri vo denot ama nikako vednas posle jadenje! samo posle 2 sati! mada posle jadenje najubavo e da si se napies voda dustata ti bara i najslatko e togas :)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Јас па знам (Праев муабет со Тања Турунџиева од Вита Диет Клубот) дека вода се пиело ПОСЛЕ јадење, а не за време на јадење.

По еден саат некаде.

Ама јас неможам да издржам...и си пијам одма :) или дур јадам, па неам гајле од стомачни тегоби. (да чукнам в дрво)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Јас па знам (Праев муабет со Тања Турунџиева од Вита Диет Клубот) дека вода се пиело ПОСЛЕ јадење, а не за време на јадење.

По еден саат некаде.

Ама јас неможам да издржам...и си пијам одма :) или дур јадам, па неам гајле од стомачни тегоби. (да чукнам в дрво)
те опна 2000-3000 ден !? : ))

btw за прашањево се разбира дека не штетно , водата ја разредува храната и воедно помага за стварање на желудечен сок ... пфф
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Па за време на јадење не треба да се пие вода, бидејќи ја разредува желудочната киселина а за после најубаво е пола час да не се пие
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Јади нешо солено и ај да те видам не пии вода :)
Цел живот после јадење појам вода :toe:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Ako mislis deka e stetno, ne pij.

Da te vidam sto ke pravis ako se zadavis za vreme na jadenjeto, ke kasnes leb ? =))
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Абе јас секад пијам вода после јадење, цел живот го праам тоа. Ај ќе пробам да пијам после саат време да видам шо ќе биде.

Ако издржам саат време! :pipi:
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Такоѓе. Ако ми се пие, ќе пијам пред јадење, после јадење, за време на јадење. Не сум будала, па и водата на распоред да ја ставам.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Викаат дека 2 саати после јадење не се пиело вода сум ја слушал онаа Тања,море мамата па и вода ли да неможам да се напијам после јадење,такви луксузи не си дозволувам јас пијам кога ми се пие
 

Kajgana Shop

На врв Bottom