Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
А дали она " невообичаено ракување " е масонски поздрав ? Имам сретнато дека Е...
Од таму ми излезе прашањето бидејќи Обама се ракува на тој начин со некои луѓе за кои не знам дали воопшто се масони...
Ниеден масон нема да се ракува со масонски поздрав јавно пред камери, затоа што тоа е нарушување на основните правила. Тоа мислам дека става клуч на темата "дали е тоа масонски поздрав".
Зошто би се поздравувал било кој масон со други јавни личности за кои многу веројатно е дека би знаел однапред дека се масони со специјален поздрав, ризикувајќи на тој начин и себе си и другите да ги "издаде", а и да го издаде самиот поздрав?! Прилично апсурдно е.
Претседателот Џералд Форд беше масон - нема да најдеш ниедна слика од него во јавност каде што се поздравува со масонски поздрав со било кого, дури и кога се сретнува со Големи Мајстори на Ложи од САД.
А за видеата што ги поставив не велам јас дека се тоа што се.... едноставно сакав твој коментар за нив за да ми биди појасно...а за останатите видеа што ги немас прокоментирано тоа значи дека е се така како што се кажува или .... ?
Првото видео е направено од Големата Ложа на Масачусец. Прилично едноставна презентација, не гледам што точно би коментирал...? Ако имате нешто конкретно да прашате во врска со истата - ќе одговорам.
Третото видео е новинарски извештај - и како таков, не гледам смисла да го коментирам воопшто.

zidarski гостин кај Јанко Јади Бурек беше една темпларка.
Женава спомна дека не веруваат дека во смртта и воскресението на Исус.
Што мисли масонеријата за ова?
Или нешто не си разбрал, или госпоѓата не ги разбира ни основните начела на сопствената организација.
Темпларите (конкретно тие кои постојат во Македонија) и масоните немаат врска - тоа се две различни организации. Масонските темплари се нешто сосема друго - но во Македонија нема Командерија, така да - нема зошто да зборуваме за нив.
Темпларите веруваат во Христа и се многу предани Христијани (или барем би требало да бидат). Така што - нејзините верзии, се само тоа - нејзини верзии.
Во масонеријата - не постои религиозна догма. Секој член верува во тоа во кое тој си верува, ложата не се меша во тоа. Некој е Христијанин, некој е агностик, некој е Муслиман, Евреин итн... и секој верува според сопствените принципи.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
zidarski во кои случаеви еден масон може да биде исклучен од масонеријата?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
zidarski во кои случаеви еден масон може да биде исклучен од масонеријата?
Има многу случаи во кои членот може да биде исклучен.
Кривично дело, изневера на сопругата, нарушување на основните масонски правила и принципи итн...
Во такви случаи, се свикува братски суд, кој решава дали членот да биде исклучен или не - односно, има право на одбрана, презентирање на факти, има право на жалба на одлуката...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.193
Поени од реакции
81.277
Доколку сум, на пример, член на ложа:
Приметам немасонски активности во ложата или пак немасонско однесување на водството на ложата. На пример: мешање на политика или пак од мене се бараат активности кои не се во рамките на масонството или спротивни на неговите идеали.

Што во тој случај?
Се пријавува други масонски инстанци, навор од мојата ложа?
Се напушта ложата?
или се покоруваш на состојбата во својата ложа?

Постои и една друга дискусија (на која сум и јас самиот приврзаник) - а тоа е дали кабалата извршила влијание врз масонеријата, или обратно... има многу уште да се истражува во таа област.
Мене ме интересираше, нешто слично. Имено ме интересираше колку е стар глифот, односно, кога од прилика за првпат се појавува кабалистичкото Дрво на Животот. Поточно ми треба да знам, дали е постаро од Новиот Завет. Не најдов одговор што би ме задоволил.

Работата е, што се смета дека во минатото (далечно) кабалистичките знаења се пренесувале традиционално - усмено, па многу е тешко да се процени староста на информациите без многу пишани документи, како артефакти, чија старост може да се одреди.
Многу кабалисти сметаат дека Кабалата почнува да се пренесува усно од Аврам, а тоа би било доста одамна, нели.

Во врска со масоните (несомнено е дека тие се посоодветни од мене, да кажат), најдалечните масонски корени ги наоѓаат уште во стариот Египет, каде што тврдат дека некој фараон (Секенере Тао, or something), всушност е историскиот Хирам. Ова морам да нагласам дека е според авторите на Хирамовиот Клуч.

Поентата ми е, многу е веројатно, дека ако откриеме кој е хронолошки постар, ќе знаеме кој врз кого извршил влијание. (иако тоа не мора да значи дека е така)
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
Провери на 90-та страница.
фала ти за инфото, сега видов но има многу препукување тамо и негирања па не знам што е вистина а што не + има многу за читање.
Ако не ти е тешко во 5 реда да објасниш накратко кажи ни ако не никому ништо.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Првото видео е направено од Големата Ложа на Масачусец. Прилично едноставна презентација, не гледам што точно би коментирал...? Ако имате нешто конкретно да прашате во врска со истата - ќе одговорам.
Третото видео е новинарски извештај - и како таков, не гледам смисла да го коментирам воопшто.
Znaci ima nekoja vistina vo videata......:salut:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Поентата ми е, многу е веројатно, дека ако откриеме кој е хронолошки постар, ќе знаеме кој врз кого извршил влијание. (иако тоа не мора да значи дека е така)
Najiskreno mozeme da zaklucime deka pisanite dokumenti se relativno so ponov datum sto znaci deka predhodno se se prenesuvalo usno.Zatoa mozeme da se vrtime vo krug i da debatirame sto e postaro kokoskata ili jajceto.Masonerijata ne se ni zanimava so ovaa problematika bidejki poentata e da deluvame sega i denes za da go napravime (sem drugoto) i mestoto kade ziveeme i deluvame podobro za ziveenje.
Vtoro pod pretpostavka da se prezentiraat politicki stavovi vnatre vo lozata(sto e teoretski nevozmozno) no da receme deka ete se slucilo toa sekoj mason moze na sostanokot na lozata da go iznese toa i da se debatira za istoto oti mokta na odlucuvanjeto ne e kaj bilo koj clen individualno tuku kaj site so glasanje.Znaci izbranite staresini golemi majstori ili sto i da se se samo za da formalno upravuvaat spored procedurite i pravilata so sostanocite i sl a ne nivniot glas da tezi poveke od bilo cij drug.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Мене ме интересираше, нешто слично. Имено ме интересираше колку е стар глифот, односно, кога од прилика за првпат се појавува кабалистичкото Дрво на Животот. Поточно ми треба да знам, дали е постаро од Новиот Завет. Не најдов одговор што би ме задоволил.

Работата е, што се смета дека во минатото (далечно) кабалистичките знаења се пренесувале традиционално - усмено, па многу е тешко да се процени староста на информациите без многу пишани документи, како артефакти, чија старост може да се одреди.
Многу кабалисти сметаат дека Кабалата почнува да се пренесува усно од Аврам, а тоа би било доста одамна, нели.

Во врска со масоните (несомнено е дека тие се посоодветни од мене, да кажат), најдалечните масонски корени ги наоѓаат уште во стариот Египет, каде што тврдат дека некој фараон (Секенере Тао, or something), всушност е историскиот Хирам. Ова морам да нагласам дека е според авторите на Хирамовиот Клуч.

Поентата ми е, многу е веројатно, дека ако откриеме кој е хронолошки постар, ќе знаеме кој врз кого извршил влијание. (иако тоа не мора да значи дека е така)

Потеклото на терминот „Кабала“ е непознато и се смета дека можеби му припаѓа на Соломон ибн Габирол (1021 - 1058) или на шпанскиот кабалист од 13 век, Баја бен Ашер. Иако и други термини постојат во повеќе религиозни документи од 2 век од нашата ера и се зачувани сè до денешно време, сепак терминот „Кабала“ станал главен опис за еврејското езотериско знаење. Кабалистичката литература, која е основа за поголемиот дел од развојот на кабалистичката мисла, се дели на рани трудови (од првиот и вториот век од нашата ера) и подоцнежни трудови (од 13 век), а меѓу нив најзначајно дело е „Зохар“, кое претставува главен извор за контемплативната Кабала.
Според кабалистичката традиција, патријарсите, пророците и мудреците го пренесувале знаењето усно.


инфо-вики...
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Доколку сум, на пример, член на ложа:
Приметам немасонски активности во ложата или пак немасонско однесување на водството на ложата. На пример: мешање на политика или пак од мене се бараат активности кои не се во рамките на масонството или спротивни на неговите идеали.

Што во тој случај?
Се пријавува други масонски инстанци, навор од мојата ложа?
Се напушта ложата?
или се покоруваш на состојбата во својата ложа?
Во никој случај не се покоруваш на состојбата. Тоа значи дека не си вистински масон.
Се пријавува во Големата Ложа, која веднаш превзема постапка за проверување на ситуацијата. Такви работи не се толерираат.


Во врска со следново:
Мене ме интересираше, нешто слично. Имено ме интересираше колку е стар глифот, односно, кога од прилика за првпат се појавува кабалистичкото Дрво на Животот. Поточно ми треба да знам, дали е постаро од Новиот Завет. Не најдов одговор што би ме задоволил.
самиот си одговараш:
[/quote]Работата е, што се смета дека во минатото (далечно) кабалистичките знаења се пренесувале традиционално - усмено, па многу е тешко да се процени староста на информациите без многу пишани документи, како артефакти, чија старост може да се одреди.
Многу кабалисти сметаат дека Кабалата почнува да се пренесува усно од Аврам, а тоа би било доста одамна, нели.
[/quote]

Во врска со масоните (несомнено е дека тие се посоодветни од мене, да кажат), најдалечните масонски корени ги наоѓаат уште во стариот Египет, каде што тврдат дека некој фараон (Секенере Тао, or something), всушност е историскиот Хирам. Ова морам да нагласам дека е според авторите на Хирамовиот Клуч.
Не би се ослонил на ништо искажано од авторите на соодветната книга, затоа што не баратаат многу многу со факти, туку со претпоставки. Нема никаков доказ, ама ни најмал дека е тоа така како што тие го тврдат. Односно - седнале да пишуваат книга, со однапред извлечени заклучоци...

Поентата ми е, многу е веројатно, дека ако откриеме кој е хронолошки постар, ќе знаеме кој врз кого извршил влијание. (иако тоа не мора да значи дека е така)
Речиси невозможно - токму заради усниот процес на пренос на информацијата со векови. Доколку постоеле паралелно во еден момент (што е факт), тогаш е несомнено дека извршувале взаимно влијание...

фала ти за инфото, сега видов но има многу препукување тамо и негирања па не знам што е вистина а што не + има многу за читање.
Ако не ти е тешко во 5 реда да објасниш накратко кажи ни ако не никому ништо.
Како што реков - на 90-та страница има во два многу долги коментари од мене, објаснето се што прашуваш. Не можам на секои дваесет страници да пишувам од почеток.

Znaci ima nekoja vistina vo videata......:salut:
Во првото видео - да.
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
Zdravo Zidarski.Ja citav 90 str. od forumot,na koja imas bjasneto poopsirno za dejstvuvanjeto na masonite i procitav deka vie pomagate za dobrotvorni celi.Me interesira slednoto:jas imam dobra prijatelka na koja i e potrebna finansiska pomos so koja taa bi go resila problemot od zdrastvena priroda,a koj ne moze da se resi kaj nas.Se obrativ vo nejzino ime do povejce nevladini org.,mejgutoa nikoj ne bese raspolozen da pomogne.Dali vie kako organizacija,dokolku vi se obratime ce i pomognete so toa sto fin.sredstva ce gi uplatite vo institucijata vo zemjata kade sto treba da se resi problemot Pozz
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
zidarski прочитав тоа но не ми се јасни три работи:
Зошто мажот мора да има одоберение од жената, зошто не е независен и САМ да одлучува?
Што добива човек ако е масон, има ли некаква корист?
Ако на состаноците не се зборува ни за вера ни за политика тогаш што состаноци се тие и за што се зборува?
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
http://www.freemasons-freemasonry.com/Davidson.html
zidarski kazi mi kolku se verodostojni vakvite site-ovi....(tvoe mislenje se razbira..)..mislam u plasiranje na verodostojni informacii ili seta vakva popularnost na masonerijata e del od nekoj golem manipulativen projekt ... oti mislam deka se odi na kvantitet a ne na kvalitet.. patem novata kniga na den brown- LOST SYMBOL e del ova so jas go govoram... cudo za tie bukvite ti potvrdil zidarski ...kako mu izvadi potvrda na mason allall da tie ... :tv: postovanjee....cudo

p.s se izvinuvam za niskiot pristap kon muabetov.......ne mora da odgovaras...no bi bilo dobro...:toe:
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
сеа даваат нешто на Наша ТВ за Масониве...

дали може некој точно да ги образложи разликите на Масоните и Илуминатите?
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Zidarski според вас - масоните, кој датум е денес ?
И ако сакаш да пообјасниш нешто околу тоа ...
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Zdravo Zidarski.Ja citav 90 str. od forumot,na koja imas bjasneto poopsirno za dejstvuvanjeto na masonite i procitav deka vie pomagate za dobrotvorni celi.Me interesira slednoto:jas imam dobra prijatelka na koja i e potrebna finansiska pomos so koja taa bi go resila problemot od zdrastvena priroda,a koj ne moze da se resi kaj nas.Se obrativ vo nejzino ime do povejce nevladini org.,mejgutoa nikoj ne bese raspolozen da pomogne.Dali vie kako organizacija,dokolku vi se obratime ce i pomognete so toa sto fin.sredstva ce gi uplatite vo institucijata vo zemjata kade sto treba da se resi problemot Pozz
Ретко кога се помага во индивидуални случаи - обично ложите донираат на институции, организации, болници, училишта и слично, многу ретко се случува на индивидуалци, затоа што такви случаи има премногу и настанува проблем - како да се помогне на едни, а не на други? Според кој критериум ќе се изберат едните, а не другите? Се остава огромен простор за нееднаквост. Во секој случај - пишете на ложата во Македонија, на нивната веб-страна има е-маил за контакт. Ложата од Канада не може да помогне во Македонија - делувањето е строго на локално ниво.

zidarski прочитав тоа но не ми се јасни три работи:
Зошто мажот мора да има одоберение од жената, зошто не е независен и САМ да одлучува?
Што добива човек ако е масон, има ли некаква корист?
Ако на состаноците не се зборува ни за вера ни за политика тогаш што состаноци се тие и за што се зборува?
Затоа што во моментот во кој решил да се жени, тој престанува да биде независен - а станува дел од едно семејство. Семејството - не смее да биде нарушено заради ложата. Ако тој се зачлени, а сопругата има проблем со тоа - ќе настане проблем во семејството, а тоа еден масон не смее да си го дозволи (барем не заради своето членство). А ако нема проблем сопругата, тогаш таа ќе го одобри неговиот интерес уште пред да се зачлени, нели?
Корист? Да, се разбира. Духовна надградба, градење на братски врски со луѓе кои имаат високи морални и духовни вредности и квалитети, помагање на луѓето околу себе и на општеството во целост. Тоа е секогаш од огромна корист за секој вистински човек.
Дали само вера и политика се теми за дискусија?!?!?!

http://www.freemasons-freemasonry.com/Davidson.html
zidarski kazi mi kolku se verodostojni vakvite site-ovi....(tvoe mislenje se razbira..)..mislam u plasiranje na verodostojni informacii ili seta vakva popularnost na masonerijata e del od nekoj golem manipulativen projekt ... oti mislam deka se odi na kvantitet a ne na kvalitet.. patem novata kniga na den brown- LOST SYMBOL e del ova so jas go govoram... cudo za tie bukvite ti potvrdil zidarski ...kako mu izvadi potvrda na mason allall da tie ... :tv: postovanjee....cudo

p.s se izvinuvam za niskiot pristap kon muabetov.......ne mora da odgovaras...no bi bilo dobro...:toe:
Сајтот кој го цитираш - Pietre-Stones е еден од најдобрите и најстарите масонски сајтови. Направен е од масони и е пред се наменет за масони (содржината е од интерес за масони), но и за општата јавност (затоа е јавен сајт). Пишуваат луѓе од цел свет, има доста написи и статии од филозофска природа и речиси сите се со многу висок квалитет.
Има многу такви сајтови - цели библиотеки. Обично анти-масонските сајтови се преполни со банални измислици, масонските обично се занимаваат со сериозни теми и дискусии.
Ден Браун - не е масон и многу пати сум го искажал своето мислење за него и неговата шунд литература.

сеа даваат нешто на Наша ТВ за Масониве...

дали може некој точно да ги образложи разликите на Масоните и Илуминатите?
Масоните постојат. Илуминатите не.
Илуминати - здружение кое постоело неколку години во 18-тиот век, почнало со позитивна намера и идеи - да собере во себе интелектуалци, филозофи и ументици во Австрија и Германија. За жал - набргу, неговиот основач почнува да го користи тоа за да оствари политичко влијание и почнува да се занимава со политика и отворено да настапува против црквата. Масонеријата се откажува од тоа здружение и речиси сите видни интелектуалци го напуштаат. Наскоро бива забрането, а основачот е протеран од Баварија. Со тоа престанува да постои. Сепак - останува како тема во литературата уште долги години и денес, многумина веруваат дека сеуште постојат, иако доказите го велат спротивното.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom