Масони

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
ZIDARSKI !!!

пак ќе ти пратам copy-paste од ТВОЈ ПОСТ на друг форум КОЈ ГО ИМАШ ТРГНАТО ОД ТАМУ ! ( зошто? )

--> zidarskiСениорСениорРегистриран: 17.Декември.2007 Онлајн статус: ОфлајнПораки: 4567Цитирај zidarski Одговорbullet Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:53

Povtorno istata prikazna... Komitet 300, Bilderberg, masoni, iluminati, i koj li ne, se vo ist kosh staveno... Mnogu lugje treba da sfatat deka vakvi knigi se pishuvaat za avtorot da zaraboti i edinstvena konspiracija shto ja ima e vsushnost toa shto avtorot pishuva svoi pretpostavki, gi prezentira kako fakti i dobro zarabotuva od toa.Ako site tie "organizacii" se takvi kakvi shto se prezentirani po knigite, dali mislite deka knigite kje bea voopshto objaveni?! Dali mislite deka ako raboti Komitet 300 na toj nachin na koj e pretstaven, deka avtorot kje sheta slobodno po ulici, kje drzhi predavanja po konferencii, kje pishuva za vesnici, kje objavuva knigi...?


1. чекај сега нели ти низ форумов не убедуваш дека масоните не се некои насилни организации - а горе болдираното ?

2. somoteitbe и тој исто така како тебе се претставува дека е масон и во еден негов пост вели дека X личност била масон од 33 степен А ТИ ( кој исто така се претставуваш како масон ) тврдиш дека масонството има Само 3 степени !!! сега кој од вас е вистинскиот масон ( или никој?! )

3. Во Твој пост на овој форум прочитав дека масоните Можат да се занимаваат со политика , религија итн. А во друг Твој пост читам дека [FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Adam Weishaupt основачот на илуминатите бил исфрлен од масонската организација затоа што Тој и илуминатите започнале да се занимаваат со политика и религија и со тоа нарушуваат некои од основните масонски принципи.

сигурен сум дека има уште многу други твои постови во кои самиот себеси си се спротивставуваш и се демантираш но немам толку многу време да се замарам со тебе, пак ќе ти повторам немој да си мислиш дека си цар на форумов и немој да диктираш и да ги тераш читателите да ги прифатат САМО твоите постови, но веќе ако тоа ти чини задоволство...и тебе и на читателите што веруваат во тебе орајт :) и имам заприметено дека и други личности на форумов те имаат провалено но на време кренааа раце да се расправаат со тебе зашто си Многу Добар МАНИПУЛАТОР !
целта ми е дека неќам да манипулираш и со мене да правиш будала од мене.

и на крај ќе те замолам да ми одговориш - дали ЈАС кој НЕ СУМ масон ниту ништо слично на тоа туку обичен граѓанин, можам да влезам во некоја од ложите кои се наоѓаат во македонија и да се запознаам подобро со тие ложи да разгледам што има внатре итн. или пак АКО некогаш се најдам во Канада дали ќе можам да ја посетам -ете- твојата ложа ? онака чисто информативно и од љубопитност...
и кога веќе 100 пати те имаат прашано што точно се занимаваат масоните а ти 100 пати имаш одговорено дека имаш пишено за тоа дај веќе еднаш конечно кажи што точно еве Ти божем како масон со што се занимаваш одите во ложата и што правите зошто се собирате го прашвате некој дали има домашни проблеми и му ги решавате, прашвате дали некој има син на кој математиката не му оди добро и сега се собирате сите и го учите математика, или му решавате домашното? велиш се залагате за најдоброто на светот ??? како? на кој начин ? или се зџалагате само да си ги наполните ?џебовите? или подземните сефови со пари. Не би требало да ти е мачно да Кажиш или повториш со што се преокупирани масоните, кога овде вече имаш постирано преку 100 постови за нив, ете велиш ти самиот не е ништо тајна е па ако не е кажија твојата дејнос во ложата...
[/FONT]
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
(Малку е долг постов, но содржи повеќе постови кои се објавени од мене тука на форумот - со цел да одговорам на оние кои поставуваат прашања кои се веќе одговорени, за да не навлегувам пак во истите дискусии и муабети.)

За почеток - ако веќе дискутираш со некого, имај почит кон оној со кого дискутираш - макар и да не се согласуваш со неговите ставови.
ZIDARSKI !!!

пак ќе ти пратам copy-paste од ТВОЈ ПОСТ на друг форум КОЈ ГО ИМАШ ТРГНАТО ОД ТАМУ ! ( зошто? )
Мој пост немам тргнато од никаде. Ако е тргнат, тоа е направено од модераторите на форумот, а не од мене.

Povtorno istata prikazna... Komitet 300, Bilderberg, masoni, iluminati, i koj li ne, se vo ist kosh staveno... Mnogu lugje treba da sfatat deka vakvi knigi se pishuvaat za avtorot da zaraboti i edinstvena konspiracija shto ja ima e vsushnost toa shto avtorot pishuva svoi pretpostavki, gi prezentira kako fakti i dobro zarabotuva od toa.Ako site tie "organizacii" se takvi kakvi shto se prezentirani po knigite, dali mislite deka knigite kje bea voopshto objaveni?! Dali mislite deka ako raboti Komitet 300 na toj nachin na koj e pretstaven, deka avtorot kje sheta slobodno po ulici, kje drzhi predavanja po konferencii, kje pishuva za vesnici, kje objavuva knigi...?

1. чекај сега нели ти низ форумов не убедуваш дека масоните не се некои насилни организации - а горе болдираното ?
Многу убаво имам кажано. Сите оние кои тврдат дека масонството е некаква организација која оди наоколу, контролира се, владее со се и елиминира се што не е во нивна корист - автоматски со самото свое пишување се негираат. Затоа што ако е точно тоа што го пишуваат, дали ќе можеа тие самите да го пишуваат?!?!?!
Бидејќи имаат слобода да го пишуваат тоа, да објавуваат во најголемите издавачки куќи во светот, да држат предавања по универзитети, итн - тогаш значи дека тоа што го пишуваат за масонеријата не е точно. Значи - масонството не е организација која контролира се и која владее со светот - а еден од доказите е тоа што секој што ќе му текне може слободно да пишува за неа - како што гледаш, на форумов имаме 90 страници веќе испишано, па не гледам некој да се побунил околу тоа.

2. somoteitbe и тој исто така како тебе се претставува дека е масон и во еден негов пост вели дека X личност била масон од 33 степен А ТИ ( кој исто така се претставуваш како масон ) тврдиш дека масонството има Само 3 степени !!! сега кој од вас е вистинскиот масон ( или никој?! )
Ако се потрудеше да прочиташ убаво низ темата, ќе видеше дека имам објаснето дека сите степени што по бројка се над 3-тата степен, се само дополнително објаснување на третата.
Тоа го објаснив со вертикален и хоризонтален развој. Вертикално се оди до третата степен. Потоа - има хоризонтален развој, во многу правци - Scottish Rite, York Rite, Rosencrucians, Shrine итн.
Некој што има 33-та степен по Шкотскиот ред, не е повисоко од оној кој има трета степен во "сината" ложа, туку се на еднакво ниво.
Затоа - масонеријата има само три степени. Ова не е моја измислица, ова е став на секоја една Голема Ложа во светот.

3. Во Твој пост на овој форум прочитав дека масоните Можат да се занимаваат со политика , религија итн. А во друг Твој пост читам дека [FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Adam Weishaupt основачот на илуминатите бил исфрлен од масонската организација затоа што Тој и илуминатите започнале да се занимаваат со политика и религија и со тоа нарушуваат некои од основните масонски принципи.[/FONT]
Вајшаупт бил исфрлен затоа што се обидувал ложата да ја користи за политичко и анти-религиско делување. Тоа е строго забрането. А во приватниот и службениот живот - да, многу луѓе се занимаваат со политика, бизнис, има свештеници итн.

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]сигурен сум дека има уште многу други твои постови во кои самиот себеси си се спротивставуваш и се демантираш но немам толку многу време да се замарам со тебе, пак ќе ти повторам немој да си мислиш дека си цар на форумов и немој да диктираш и да ги тераш читателите да ги прифатат САМО твоите постови, но веќе ако тоа ти чини задоволство...и тебе и на читателите што веруваат во тебе орајт :) и имам заприметено дека и други личности на форумов те имаат провалено но на време кренааа раце да се расправаат со тебе зашто си Многу Добар МАНИПУЛАТОР ![/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]целта ми е дека неќам да манипулираш и со мене да правиш будала од мене.[/FONT]
Ако мислиш дека манипулирам со тебе - тогаш зошто дискутираш со мене. Немам таква намера, ниту пак интерес. Имам многу пати повторено - тука сум заради тоа што ми е интересно да дискутирам. Во ниеден момент, на никого ниту сум му предложил нешто, ниту сум барал нешто од некого (освен што барам понекогаш луѓето да погледнат наназад низ темата и да не ги мрзи кога бараат информација - интересно е како очекуваат дека мене не треба да ме мрзи да повторувам сто пати едно исто, а оправдано е нив да ги мрзи да подразгледаат наназад).
Во ниеден пост не се демантирам себе си - приложи доказ ако најдеш некаде.
И воопшто не очекувам никој да ги прифати моите ставови (а и ова го имам многу пати повторено) - напротив, многу поинтересна е дискусијата кога има разногласие.

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]и на крај ќе те замолам да ми одговориш - дали ЈАС кој НЕ СУМ масон ниту ништо слично на тоа туку обичен граѓанин, можам да влезам во некоја од ложите кои се наоѓаат во македонија и да се запознаам подобро со тие ложи да разгледам што има внатре итн. или пак АКО некогаш се најдам во Канада дали ќе можам да ја посетам -ете- твојата ложа ? онака чисто информативно и од љубопитност...[/FONT]
Во Македонија колку што знам (а не сум член таму, така што некој локален треба да потврди) - нема изградено сеуште ложа. Односно - состаноците не се одржуваат во зграда специјално наменета за таа цел.
Во Канада - вратите на ложите се отворени речиси секоја вечер (освен во Недела, тогаш нема состаноци), по 6 и пол навечер. Секој кој ќе помине, може да влезе и да се распраша што сака, да се запознае со членовите. Многу често се случува дури. Некој пат тоа е некој кој е заинтересиран да се зачлени, некој пат е некој кој е заинтересиран да се кара со нас и да ни објаснува како грешиме. И едните и другите ги прифаќаме со гостопримство.
На состанокот на ложата, не може да присуствува некој кој не е масон. Состанокот е приватна работа на ложата и нема место за надворешни.

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]и кога веќе 100 пати те имаат прашано што точно се занимаваат масоните а ти 100 пати имаш одговорено дека имаш пишено за тоа дај веќе еднаш конечно кажи што точно еве Ти божем како масон со што се занимаваш одите во ложата и што правите зошто се собирате го прашвате некој дали има домашни проблеми и му ги решавате, прашвате дали некој има син на кој математиката не му оди добро и сега се собирате сите и го учите математика, или му решавате домашното? велиш се залагате за најдоброто на светот ??? како? на кој начин ? или се зџалагате само да си ги наполните ?џебовите? или подземните сефови со пари. Не би требало да ти е мачно да Кажиш или повториш со што се преокупирани масоните, кога овде вече имаш постирано преку 100 постови за нив, ете велиш ти самиот не е ништо тајна е па ако не е кажија твојата дејнос во ложата...[/FONT]
Не ми е мачно, имам многу пати кажано, ама ајде, еве уште еднаш, за твој атер (ќе копирам одговори кои сум ги поставил веќе тука, за да не пишувам пак цели фермани).
На 30-та страница:
Основната цел е усовршување на човекот. Не материјално, туку духовно. Човек кој е стабилен духовно, кој има цврсти морални вредности, кој има стабилна верба и критериуми - е столб на општеството, на семејството, на заедницата.
Како се прави тоа? Преку самата церемонија, која на симболичен начин зборува токму за тие човечки вредности, преку изучување на природата и науката, преку градење на братска врска со другите луѓе и меѓусебното помагање и поттикнување. Членовите се однесуваат едни кон други како вистински браќа. Врзани се меѓусебно преку ритуалната врска која ја остваруваат, но пред се - преку идеалите кои ги имаат и тие вредности за кои зборував.
Многу луѓе се заблудени и мислат дека со влегување во ложата се станува моќник и дека одеднаш ќе се збогатиш... не е точно и таквите луѓе или воопшто не успеваат да влезат или ако успеат, многу брзо отпаѓаат, затоа што не се прифатени од средината.

Масонството не е религиозна организација, иако се инсистира членовите да се верници. Во Франција една од Големите Ложи прима и атеисти, но затоа пак не се признати од останатите ложи по светот. Причината заради која се инсистира човек да биде верник, е тоа што се смета дека атеистот има морална одговорност единствено пред самиот себе си и единствено на себе си одговара за постапките. Додека верникот, се води од повисока инстанца во поглед на моралната одговорност и вредности и знае дека што и да направи во животот, и никој да не дознае, секогаш Бог знае и суди.
Да, се помагаме едни со други и имаме безрезервна доверба едни кон други. Оттаму доаѓаат сите теории на заговор и слични приказни, затоа што човек што не е член, не може да разбере како тоа може со некој кој ни го знам, ни го познавам, да се однесувам како да ми е роден брат - на пример да дојде сега некој од Јапонија и да побара помош, јас веднаш ќе му ја пружам. Но и тој ќе го стори истото за мене. И знам дека никогаш нема да злоупотреби со мојата доверба, и нема да ми наштети. Никогаш! Затоа и многу често соработуваме едни со други и на бизнис план - затоа што едно стискање на рака е посилно од секаков законски договор и потпис. Едноставно знам дека нема да бидам изигран, дека ќе биде се како што треба и дека ќе добијам максимално квалитетна услуга, за најдобра можна цена и под најдобри услови. Тоа многу луѓе не го разбираат и мислат дека е некаков заговор. Разликата е што кога си во редовна комуникација со луѓето во јавниот живот, секогаш тргнуваш со едно ниско ниво на доверба кон нив, додека тие не ја стекнат твојата доверба за да можеш да работиш со нив, да соработуваш, па дури и да се дружиш. Додека меѓу двајца масони - таа доверба е на највисоко ниво од самиот почеток. Се разбира - едниот или другиот може да не ја оправдаат таа доверба, но тоа ќе значи сериозно оцрнување на името и угледот на истиот.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Еве нешто за зачленувањето:
Критериуми:
- Да се биде маж, над 21 година (само некои јурисдикции бараат 18, а многу многу ретко условот е 25, зависи од земјата во која се наоѓаш).
- Неосудуван и да не си моментално под никаква истрага
- Да веруваш во Виша Сила (Supreme Being), без разлика на која религија припаѓаш - мора да веруваш во Бог (онака како што ти си го дефинираш за себе)
- Да веруваш дека добрите дела се наградени, а грешните казнети (од Бог, односно од таа Виша Сила)

Тоа се основните критериуми.
Оттаму има неколку дополнителни услови.
Да имаш разбирање и одобрување за своето членство од семејството (пред се сопругата, ако си женет). Ако сопругата не се согласува, не може да станеш член.
Да бидеш човек со високи морални вредности, човек кој е столб на својата заедница, предан сопруг, татко (се разбира, ако си женет и ако имаш деца), да бидеш почитуван во професијата во која работиш (не да бидеш познато име - а да бидеш почитуван како чесен и стабилен), да не си во долгови.
Да можеш да си дозволиш да одделиш време и средства за да бидеш во ложата. Иако состаноците се само два пати месечно, сепак - тоа понекогаш е доста време. Иако членарината е многу мала, сепак - за некои луѓе тоа се многу пари, и ако семејството ти страда за основни работи - тогаш како тоа ти си дозволуваш да трошиш пари на било што, освен на нивната добробит?
Секогаш, на прво место е Бог, после е семејството, после е државата, а дури потоа е ложата. Секоја мора да си ги има разјаснето овие приоритети пред да бара членство.
Да не влегуваш во ложата заради материјални мотиви. Да имаш почит кон другите, нивното мислење и право на себе определување (односно - да не ти пречи нивната раса, нација, јазик, верско определување), и да не зборуваш во ложа за политика и религија.
Мора да си примерен човек - дури за работа од типот на изневерување на сопругата - веднаш се лета од ложата!
Мора сам да пројавиш интерес и сам да бараш членство, не смее некој да те покани да се зачлениш. Ако некој ти понуди, не само што ти нема да може да станеш член, ами и тој ризикува да го изгуби своето. Секој сам тргнува во потрага по светлината и тоа мора да е негова лична одлука.
на 46-та страница:
Ложите се сами по себе независни. Ниедна ложа нема власт врз друга ложа. Секоја ложа има свое раководство, кое се грижи за работата да се одвива. Раководството се бира демократски и тоа на прогресија, односно - не може да се случи да се избираат едни те исти луѓе, затоа што кога ќе им помине мандатот, тие стануваат нешто како советници на тековното раководство. Ложите во рамки на една земја се организирани во таканаречена Голема Ложа, која пак има свое раководство, кое ги организира нејзините активности (официјални посети, добротворни активности, социјални и јавни изјави итн). Тоа раководство се бира на две години, истотака - на принцип на прогресија, односно, не се случува да се повторува тоа раководство (освен во Англија каде се бираат на подолг рок, но повторно на принцип на прогресија). Кога ќе им помине мандатот, доаѓаат нови.
На светско ниво - не постои Голема Ложа, ниту некаква форма на раководство. Секоја земја е апсолутно независна од другите во однос на сопственото работење, единствено што ги врзува сите големи ложи е почитувањето на принципите на регуларност (за кои зборував неколку страници поназад).
Големиот Мајстор има улога да посредничи при спорови и нерегуларности, односно, да биде во улога на контролор. Но - нема никаква власт врз локалните ложи, нема улога врз тоа кој ќе биде примен, а кој не (доколку е се регуларно), не решава што ќе прави некоја од локалните ложи. Така што реално - не постои "власт" во масонството - затоа што никој никому не може нешто да му нареди да направи, затоа што секој е таму по своја слободна воља.
На страница 73:
Масонството во еден дел од своето делување е филантропска организација.
Има три основни дела:
1. Братство - здружување меѓу различните луѓе, градење на лични, братски врски меѓу нив.
2. Филантропија - социјално делување, помагање на општеството, на разни каузи, на добротворни цели.
3. Езотерија - лична надградба, духовно осознавање, еволуирање на личноста.

Има масони кои се занимаваат само со првиот сегмент. Има масони кои се занимаваат само со вториот, или само со третиот... идеално - масонот се занимава и со трите.
Уште нешто - ниеден масон, дури ни Голем Мајстор на една ложа, нема право да зборува во името на масонството, туку само и единствено во свое име и во име на своите лични убедувања и разбирања за масонството (тоа и Груевски го кажа во интервјуто, колку што се сеќавам). Секој еден масон се занимава со оној дел на масонеријата кој му е лично најбитен и кој лично му е најблизок. Оттаму и големите разлики меѓу различни масонски автори.
Масонството не е секта, култ, религија, нема една единствена филозофија и пат. Напротив - масонството е само алатка (буквално) во процесот на личното себеобопознавање и усовршување, како и усовршувањето на општеството.
И еве за крај, доста детално објаснување на страница 69:
Се повторува прашањето - за што точно се зборува во ложата... За личното усовршување на поединецот. Толстој има една мисла - Секој сака да го промени општеството, никој не сака да почне од самиот себе си. Токму тоа е она што масонтвото го прави - се труди да помогне на своите членови да се усовршат лично. Во општество, и во свет во кој сме превземени од материјалното и каде се што се прави или се гледа или се толкува низ призмата на материјалното - масонството е една од малкуто оази во која духовниот развој е на прво место.
Масонството е општество на луѓе кои повеќе ја ценат добрината и моралот, отколку рангот и богатството. Внатре во ложата - не е битно дали некој од браќата е кондураџија, а другиот милионер. Сите се еднакви. Ќе дадам конкретен историски пример - за време на претседателството на Рузвелт, тој и неговиот возач биле членови на истата ложа. Уште повеќе - возачот бил Мајстор на ложата (односно раководел со нејзината работа).
Како што реков - во свет во кој сме опседнати со материјалното и со рангот - ова е речиси невозможно да се разбере. Ако повеќето луѓе размислуваа вака - тогаш ќе имавме 500 милиони, а не 5 милиони членови.
На кој начин се случува тоа лично усовршување... Преку алегории, симболи, морални поуки. Кога влегуваш во ложата, е како да влегуваш во друго време, во друг свет. Одеднаш имаш луѓе, убаво облечени, секој со секого е брат, секој со секого е во добри односи, секој секого почитува и го сака искрено, како да му е роден брат - без разлика дали се познаваат еден час или 30 години. Одеднаш си во средина во која луѓето зборуваат и се однесуваат како што тоа го правеле пред 200 или 300 години - со манири, со почит, со достоинство. Како што реков, ова некому ќе му изгледа како целосна глупост - но токму затоа - не е масонството за секого.
Колку до влијанието во општеството... тоа се случува на два начина.
Кога еден човек се усовршува самиот себе си - неминовно е тој да сака да го усоврши и општеството во кое живее. Неминовно е принципите по кои се води, да се труди да ги инкорпорира во работата која ја работи. Кога човекот е политичар - нормално е тие принципи да влијаат во неговата работа и да се труди да ги наметне на самото општество. Тоа не го прави масонството. Тоа не го прави ложата. Тоа го прави поединецот, затоа што верува дека тоа е начинот да се има подобро општество, подобар свет. Само пример - ако ги погледнеш претседателите на САД, оние кои биле масони, и ден денес важат за луѓе со чест, со достоинство, луѓе кои го помогнале општеството - Вашингтон, Џеферсон, Вилсон, Рузвелт (и двајцата), Форд. За жал - последниот масон претседател беше (сега покојниот) Џералд Форд. Пред повеќе од 30 години. Мислам дека е неспорно дека моралот и вредностите во американската политика се постојан опадок оттогаш наваму и земја која беше идеал за многу земји, се претвори во пример за потсмев и предмет на омраза.
Затоа и го кажав за Македонија тоа што го кажав - ако во Македонија имаше масонска ложа порано и ако имаше можност да има повеќе членови, тогаш многу од тие луѓе ќе го пренесеа тоа морално влијание и вредности во политиката, во бизнисот, во општеството. Тоа ќе изградеше една сосема поинаква држава од она што го имаме сега. Јас живеам во Канада, каде масонството е присутно во јавниот живот речиси два века. Државата и нејзините принципи се буквално оформени од масони... можам да ти кажам дека има огромна разлика во општеството тука и таму (не само во однос на развојот - туку и во однос на социјалната култура на однесување и живеење, кои пак неминовно се одразуваат и на развојот).
Вториот начин на влијание, од каде што потекнуваат сите теории на заговор, е тоа што ние имаме безрезервна доверба едни кон други. Доколку еден брат побара помош од мене за нешто, тогаш знам дека неговите намери се чисти и ќе му помогнам. Доколку го прекрши тоа - тогаш ризикува да биде исклучен од братството. Кога соработувам службено со масони - никогаш не ми се случило да имам проблеми. Многу често дури немам ни писмен договор, затоа што стискањето на раката е доволно. Ова е истотака неразбирливо за многумина, затоа што живееме во свет во кој довербата, честа и принципите се нешто кое се спомнува во литературата во минатото...
Во врска со кажувањето на тоа кој е масон, а кој не - имав детално објаснето зошто тоа не се прави. Лично право на секој е да каже дали е член или не. Дури и една фирма, не ги објавува јавно списоците со своите акционери. Во конкретниов случај - тоа не се прави, за да се заштити личноста од непотребни реперкусии во општеството и средината во која живее. Има секакви фанатици (во Истанбул 2 пати во последниве 5 години има бомбашки напади на ложи), не секој разбира за што точно станува збор. Лично право на секој е дали ќе каже или не. Во САД и во Канада, доста појавно е. Луѓето носат значка, прстен, јавно се декларираат - не претставува проблем. Во Западна Европа - некаде појавно, некаде не... во Источна - сеуште не е спремно општеството да го прифати масонството онакво какво што навистина е.
Ако има потреба од дополнително објаснување, ќе ми биде задоволство, но би замолил прашањата да бидат поконкретни, за да може поконцизно да се пишува.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942





На страница 73:
Уште нешто - ниеден масон, дури ни Голем Мајстор на една ложа, нема право да зборува во името на масонството, туку само и единствено во свое име и во име на своите лични убедувања и разбирања за масонството (тоа и Груевски го кажа во интервјуто, колку што се сеќавам). Секој еден масон се занимава со оној дел на масонеријата кој му е лично најбитен и кој лично му е најблизок. Оттаму и големите разлики меѓу различни масонски автори.
Масонството не е секта, култ, религија, нема една единствена филозофија и пат. Напротив - масонството е само алатка (буквално) во процесот на личното себеобопознавање и усовршување, како и усовршувањето на општеството.





Ако има потреба од дополнително објаснување, ќе ми биде задоволство, но би замолил прашањата да бидат поконкретни, за да може поконцизно да се пишува.



да има потреба :) и ќе се потрудам да бидам поконкретен.
Пред се го ценам то шо се потруди да пастираш одговорите од претходно шо ги имаш давано и фала за тоа иако јас барав само во најкратки црти заради ова да не те мачам да ги бараш целосните одговори :) но nwm сеа за тоа.
Горе имаш напишано дека ниту еден масон ни големиот мајстор нема право да зборува во име на масноството туку треба да го кажува само своето сфаќање за масонството.Прашањето ми е следново:
Ти цело време на форумов пишуваш во име на масонството или ги кажуваш само твоите сфаќања за него ?
Ете на пример Груевски самиот си кажа дека тој зборува во интерес на братството значи во име на братството а не од негови лични интереси или аспекти
следно:
многу пати имаш повторено дека член на масонеријата на може да повика некој друг на пристапи во неа. А цел овој твој труд ете ако веќе си навистина масон не е на некој начин Индиректна покана ?
цело време масонеријата ја прикажуваш како идеална организација. ја прикажуваш онака како што тоа би го посакувал народот да е. сите меѓусебно да се сакаат и поштоваат да си помагаат итн. на многу личности што имаат читано и коментирано низ форумов на оваа тема Сигурен сум дека си имаат правено "филм" или имаат посакано да влезат во таа организација.Нели тоа е "ширење" индиректно на масонеријата?
друго:
сретнав некаде во твоите постови каде имаше напишано дека еден масон нема право да потврди или да каже за друг дека е масон.( ако ова не е вистина демантирај - можеби не сум во право )
Господинот Груевски кој е голем мајстор на ГЛМ тоа го направи во интервјуто и потврди дека Жак Ширак бил масон ( тогашен претседател на франција )
Исто така имаш пишувано тука за тоа дека братството нема никакво влијание во напредокот на кариерата на еден поединец од истото, на пример во политичките гранки. Господинот груевски признава дека влијанието на масонеријата е големо и дека многу е послесно да се стане претседател на пример на Америка ако си масон одколку ако не си.
Исто така тој кажува дека одговорноста на масоните била многу голема за тоа што се случува во нашата држава. Каква е таа одговорност и на што се базира истата ако масонеријата не се залага со политички дејности, нели политиката е најодговорна во развивањето на една држава?
и еве за крај на овој пост да не должам по многу уште едно интересно прашање.
ти велиш дека не можиш како масон да ме поканиш еве мене на пример да влезам во таа организација туку морам самиот да пројавам интерес. Е сега, нели е факт дека на почетокот масонеријата била тајна организација, не се знаело за неа била многу дискретна итн. Прашањето ми е како можи од една таква организација која содржела многу малце членови за тогашно време и која била многу тајна, денес таа да биди прерасната во "семејство" од 5 милиони членови. Како се разможувала пред се ако била тајна а не можи да се покануваат членовите за да пристапат во таа организација ?

и само да не исоставам да ти одговорам - ако мислам дека манипоулираш, зошто дискутирам со тебе , и дали ти имаш некои намери и интереси со таа манипулација ?
е па дискутирам затоа што веќе не само мене туку мислам и на целиот народ не само кај нас во нашата држава тука и во целиот свет ни е смачено да не вртат односно манипулираат било какви организации дали политички религиозни или ете масонски. А тоа дали ти имаш некаква намера или интерес со твојата манипулација на пример немој да демантираш дека е така. Сигурно дека има некаков ќар од тоа, ако ти демантираш дека нема светски заговор тешко ќе успејш во тоа. 21 век сме Народот не можи така лесно да се лаже, очигледно е дека иам организации кои го контролираат светот кои ги контролираат претседателите на државите - светските сили.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
Големиот Мајстор има улога да посредничи при спорови и нерегуларности, односно, да биде во улога на контролор.


Кој е тој голем мастор кој може да врши контрола на навидум слободни личности,зарем е тој кој ке ми ја покаже светлината на животот и моето самоспознание,зарем е тој избран од господа кој ке ме научи на основните животни и морални принципи( ако бог е еден и еднинствен тој ли е неговиот избраник кој може да ме контролира).
Еве ти ги вистинските основни морални вредности и принципи кој на секој искрен Христијанин ке му ја покажата вистинската светлина,самоспознанието и совршенството во овој искривен и материјален свет.

„Надевај се само на господа Исуса Христа ,Спасителот на светот,Ако имаш тврда и искрена вера дека он пострадал и умрел поради твоето спасение од вечната осуда,покажи кон него искрена и совршена љубов,биди му покорен и живеј според неговата воља.Не надевај се во ништо друго,ниту во никј друг.Навистина ние сме обврзани да правиме добри дела,но самите наши дела не се доволни за нашето спасение;Христос е нашиот помошник и спасител. Драг Христијану спомни си за овие твои завети и помисли на кого си му ги дал! Тешко е и страшно да се лаже но најстрашно е кога се обидуваме да го лажеме Бога“.

И сега кој на кого ке му ги покаже правите вредности и принципи!
Христијанството или масонството( зошто би постоело кога преку христијанството се е кажано)

 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
да има потреба :) и ќе се потрудам да бидам поконкретен.
Пред се го ценам то шо се потруди да пастираш одговорите од претходно шо ги имаш давано и фала за тоа иако јас барав само во најкратки црти заради ова да не те мачам да ги бараш целосните одговори :) но nwm сеа за тоа.
Имав неколку барања до сега да ги постирам повторно целите и идеите, па затоа и толку долг одговор.

Горе имаш напишано дека ниту еден масон ни големиот мајстор нема право да зборува во име на масноството туку треба да го кажува само своето сфаќање за масонството.Прашањето ми е следново:
Ти цело време на форумов пишуваш во име на масонството или ги кажуваш само твоите сфаќања за него ?
Цело време зборувам од лично име - ниеден масон нема право да зборува во името на братството. Затоа јас цело време зборувам за принципите и вредностите - она што е универзално и она што е непроменливо, односно важи за сите (ако не важи, нема да бидат масони). Историските елементи ги поткрепувам со факти и податоци, па исто така не се спорни. Оттаму - секое објаснување кое го давам е личен став.

Ете на пример Груевски самиот си кажа дека тој зборува во интерес на братството значи во име на братството а не од негови лични интереси или аспекти
Да зборуваш во интерес на братството и во име на братството се две различни работи. Секој од нас зборува во интерес на братството.

следно:
многу пати имаш повторено дека член на масонеријата на може да повика некој друг на пристапи во неа. А цел овој твој труд ете ако веќе си навистина масон не е на некој начин Индиректна покана ?
Уште на почетокот на дискусиите тоа го имав разјаснето. Форумов случајно го најдов пред две години и пишав заради разните глупости кои беа изнапишани на првите пет страници... останатото - само се поведе. Не можам ни индиректно да поканам некого - затоа што живеам во сосема различна јурисдикција. Во секој случај - дури ни индиректни покани не постојат, затоа што како што реков - светлината секој сам ја бара, не можеш да му ја покажеш некому.

цело време масонеријата ја прикажуваш како идеална организација. ја прикажуваш онака како што тоа би го посакувал народот да е. сите меѓусебно да се сакаат и поштоваат да си помагаат итн. на многу личности што имаат читано и коментирано низ форумов на оваа тема Сигурен сум дека си имаат правено "филм" или имаат посакано да влезат во таа организација.Нели тоа е "ширење" индиректно на масонеријата?
Напротив - имам зборувано многу и за проблеми во масонеријата. Кој каков филм си прави, тоа е негова работа. Јас претпоставувам дека разговарам со возрасни луѓе, со свои ставови, со кои дискутирам и дебатирам врз основа на факти. Таквите немам ниту намера, ниту потреба да ги убедувам во било што. Како што реков - воопшто не ми пречи кога некој има негативен став кон масонеријата - само сакам дискусиите да се јасно аргументирани, а не паушални.

друго:
сретнав некаде во твоите постови каде имаше напишано дека еден масон нема право да потврди или да каже за друг дека е масон.( ако ова не е вистина демантирај - можеби не сум во право )
Господинот Груевски кој е голем мајстор на ГЛМ тоа го направи во интервјуто и потврди дека Жак Ширак бил масон ( тогашен претседател на франција )
Нема право да каже за масон кој е жив и кој не излегол во јавноста самиот. Така што слободно можам да кажам дека Моцарт и Живко Груевски се масони - едниот е починат, другиот јавно самиот излезе во јавноста.

Исто така имаш пишувано тука за тоа дека братството нема никакво влијание во напредокот на кариерата на еден поединец од истото, на пример во политичките гранки. Господинот груевски признава дека влијанието на масонеријата е големо и дека многу е послесно да се стане претседател на пример на Америка ако си масон одколку ако не си.
Прочитај во долгиот пост што го поставив, детално објаснувам за влијанието на масонството.

Исто така тој кажува дека одговорноста на масоните била многу голема за тоа што се случува во нашата држава. Каква е таа одговорност и на што се базира истата ако масонеријата не се залага со политички дејности, нели политиката е најодговорна во развивањето на една држава?
Исто така туку што го напишав и ова во подолгиот пост. Како може човек кој живее според одредени идеали, кои се води од одредени принципи, да мирува и ништо да не превзема ако гледа дека општеството околу него пропаѓа или недоволно се развива?! Должност на секој човек е да направи нешто во врска со тоа - тоа е негова одговорност. Особено се однесува на масоните, затоа што ветиле дека ќе се водат според тие принципи и ќе градат подобар свет.

и еве за крај на овој пост да не должам по многу уште едно интересно прашање.
ти велиш дека не можиш како масон да ме поканиш еве мене на пример да влезам во таа организација туку морам самиот да пројавам интерес. Е сега, нели е факт дека на почетокот масонеријата била тајна организација, не се знаело за неа била многу дискретна итн. Прашањето ми е како можи од една таква организација која содржела многу малце членови за тогашно време и која била многу тајна, денес таа да биди прерасната во "семејство" од 5 милиони членови. Како се разможувала пред се ако била тајна а не можи да се покануваат членовите за да пристапат во таа организација ?
Масонеријата била тајна до 1717-та година. Значи - речиси 300 години не е тајна. Пред да излезе во јавноста, зачленувањето одело многу бавно и имало многу малку членови. Во тоа време, не се поканувале членовите, но на оние за кои се сметало дека се квалитетни луѓе - им било зборувано за масонството. Ако пројавеле интерес, самите се зачленувале, не смеело ни тогаш да се каже некому "еј, ајде дојди кај нас". Од 1717-та година - тој принцип е строго дефиниран и дури ни тоа не се применува веќе, туку секој сам мора да бара членство, без воопшто да му се пристапува.
Многу луѓе денес погрешно толкуваат дека кога некој им зборува за масонството, всушност им пристапува и ги кани за членство. Ова не е точно. Како што кога си во друштво со фудбалски љубители, многу често ти зборуваат за фудбал, затоа што на нив им значи, така и кога си во друштво на масони, нормално е да зборуваме за масонството - затоа што на нас ни значи. Ако некој фудбалер ти зборува за фудбал, сигурно нема да помислиш дека те кани да се зачлениш во неговиот клуб, нели?

и само да не исоставам да ти одговорам - ако мислам дека манипоулираш, зошто дискутирам со тебе , и дали ти имаш некои намери и интереси со таа манипулација ?
е па дискутирам затоа што веќе не само мене туку мислам и на целиот народ не само кај нас во нашата држава тука и во целиот свет ни е смачено да не вртат односно манипулираат било какви организации дали политички религиозни или ете масонски. А тоа дали ти имаш некаква намера или интерес со твојата манипулација на пример немој да демантираш дека е така. Сигурно дека има некаков ќар од тоа, ако ти демантираш дека нема светски заговор тешко ќе успејш во тоа. 21 век сме Народот не можи така лесно да се лаже, очигледно е дека иам организации кои го контролираат светот кои ги контролираат претседателите на државите - светските сили.
Ако некој сака да манипулира, нема тоа да го прави преку форум, во кој дискутира со не повеќе од 10-тина членови активно. Ако сакам да манипулирам, ќе се занимавам со мас медиуми, а не со приватни дискусии тука. Дали има организации што се занимаваат со контрола на светот - тоа е сосема друга тема, која нема врска со масонството.

п.с. Што бидна со постот на Логос?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
постот на логос е поставен погоре.



п.с. Логос чека одговор(ама логичен ) од зидарски?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
ЗДРАВО!
Јас сум почетник на форумов и читајќи ги вашите дискусии се заинтересирав за темата,многу прашања и одговори но бев пријатно изненаден од одговорите на Г-дин Зидарски посебно околу моралните вредности на членовите на ложите.
Просто да не можеш да поверуваш дека се уште има доверба мегу лугето,чест,достоинство,разбирање,добри односи,доверба,и сето тоа што го прочитав како да си во друг свет не во ова време во кое живееме.
Ми се наметна прашањето зошто досега немало кај нас Масоснки Ложи кои би ги пренеле тие вредности за кои се говори на форумов,дали нашите политичари,бизнисмени,луге од власта,не ги почитуваат овие вредности кои постојат во ложите.
Би си дозволил едно прашање за политичар кој прочитав во весник пред повеке месеци дека неговиот дедо бил член на ложа а сегашниот политичар кој е млад ие до Премиерот како негов советник можел наследно да биде член на ложа,би сакал Г-дин Зидарски да ми одговори дали е точно тоа,и дали на сегашните членови на ГЛМ кои имаат свои семејства некој од нив би можел да биде член наследно или како проверен (мислам на неговите вредности кои ги има а членовите на Масонската ложа)познавајки ја личноста полесно би станал член на ложа).
Поздрав!
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
во ред zidarski тоа го разбирам дека секој поединец мора да превземе нешто за општеството, но прашањето ми беше кое е тоа влијание на масоните како тие влијаат за да стане некој нивни избраник претседател на Америка ? На кој начин влиаете, Груевски потенцира дека масоните имале големо влијание за Жак Ширак да стане претседател на Франција, ако не бил масон значително помали му биле шансите да стане тоа што стана, во франција 60 % од народот се масони и со тоа влијаеа тој да стане претседател?


и немој да одрекуваш дека сакате да владеете или односно масоните владеат со светот
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
во ред zidarski тоа го разбирам дека секој поединец мора да превземе нешто за општеството, но прашањето ми беше кое е тоа влијание на масоните како тие влијаат за да стане некој нивни избраник претседател на Америка ? На кој начин влиаете, Груевски потенцира дека масоните имале големо влијание за Жак Ширак да стане претседател на Франција, ако не бил масон значително помали му биле шансите да стане тоа што стана, во франција 60 % од народот се масони и со тоа влијаеа тој да стане претседател?
Понекогаш се прашувам дали ги читаат луѓето постовите, или сакаат смс-верзија на информациите...
Еве што реков во врска со ова прашање, и не знам што би можел да дополнам:
Вториот начин на влијание, од каде што потекнуваат сите теории на заговор, е тоа што ние имаме безрезервна доверба едни кон други. Доколку еден брат побара помош од мене за нешто, тогаш знам дека неговите намери се чисти и ќе му помогнам. Доколку го прекрши тоа - тогаш ризикува да биде исклучен од братството. Кога соработувам службено со масони - никогаш не ми се случило да имам проблеми. Многу често дури немам ни писмен договор, затоа што стискањето на раката е доволно. Ова е истотака неразбирливо за многумина, затоа што живееме во свет во кој довербата, честа и принципите се нешто кое се спомнува во литературата во минатото...
Соодветно - кога некој брат од ложата се кандидира за некој пост, јас верувам во неговите чисти намери и се трудам да му помогнам, онака како што би му помогнал на родениот брат - не гледам каква разлика има. Ако брат ти или многу близок роднина се кандидира за градоначалник - нема да му помагаш со се што можеш - па дали тоа ќе биде од креирање на кампања, па до носење на летки, не е битно... секој со она што може учествува. Во секој случај - исто како што ти не си обврзан да му помогнеш на твојот роднина, така и јас не сум обврзан да му помогнам на било кој член на ложата во ваква ситуација - па соодветно, ќе го направам тоа само ако навистина верувам во него.

и немој да одрекуваш дека сакате да владеете или односно масоните владеат со светот
Камо среќа да беше така... светот ќе беше поубаво место за живеење.

Просто да не можеш да поверуваш дека се уште има доверба мегу лугето,чест,достоинство,разбирање,добри односи,доверба,и сето тоа што го прочитав како да си во друг свет не во ова време во кое живееме.
Да, и како што гледаш од коментарите на повеќето учесници во форумов, луѓето навистина не можат да поверуваат дека навистина постојат такви вредности... а тоа е многу тажно...

Ми се наметна прашањето зошто досега немало кај нас Масоснки Ложи кои би ги пренеле тие вредности за кои се говори на форумов,дали нашите политичари,бизнисмени,луге од власта,не ги почитуваат овие вредности кои постојат во ложите.
Затоа што во комунизмот беа забранети, а по 90-та година, релативно бавно одеше тој процес. Масонството во Македонија е присутно од крајот на 90-тите години, но од разбирливи причини бавно се развива.

Би си дозволил едно прашање за политичар кој прочитав во весник пред повеке месеци дека неговиот дедо бил член на ложа а сегашниот политичар кој е млад ие до Премиерот како негов советник можел наследно да биде член на ложа,би сакал Г-дин Зидарски да ми одговори дали е точно тоа,и дали на сегашните членови на ГЛМ кои имаат свои семејства некој од нив би можел да биде член наследно или како проверен (мислам на неговите вредности кои ги има а членовите на Масонската ложа)познавајки ја личноста полесно би станал член на ложа).
Поздрав!
Не може да се стане масон по наследство. Ако некој тврди такво нешто - очигледно нема основни познавања од масонското право. Се станува масон само и единствено според сопствените вредности и квалитети.
Има два битни елемента кај оние кои имале предци кои биле масони. Прво - ако таткото е масон (само таткото, не дедо или прадедо, како во случајов), во повеќето држави е дозволено синот да се зачлени од 18 годишна возраст, но и тоа се дозволува само со специјална одлука на Големиот Мајстор. Причината - тоа што се смета дека синот е доволно запознает со тоа што е масонство, па затоа се дозволува помала возраст. Ова во секој случај, ретко се применува!
Второ - ако некој во семејството е масон (татко или дедо), тогаш се смета дека тој ги пренел тие вредности во своето семејство и на своето потомство, па синот соодветно е израснат и изграден со тие вредности. Но, тоа не значи дека ќе биде примен по автоматизам - само значи дека малку побрзо ќе се одвива процесот за него, затоа што повеќе членови на ложата ќе го познаваат веќе (моето семејство ги познава повеќето членови на мојата ложа, како што и јас ги познавам семејствата на повеќето членови).
Сепак - како што реков веќе, тоа не е по автоматизам. Познавам случај, каде еден мој пријател требаше да чека две години, токму затоа што татко му е масон - таткото имаше дадено инструкции на неговите браќа да бидат особено ригорозни при процесот на проверки, за да биде и тој сигурен дека син му е навистина спремен и посветен на тоа, а не се зачленува само затоа што татко му е таму.

Логос - сакав да одговорам уште прееска, ама постот нешто исчезна откако го пишав мојот одговор на Peckata.
Големиот Мајстор има улога да посредничи при спорови и нерегуларности, односно, да биде во улога на контролор.

Кој е тој голем мастор кој може да врши контрола на навидум слободни личности,зарем е тој кој ке ми ја покаже светлината на животот и моето самоспознание,зарем е тој избран од господа кој ке ме научи на основните животни и морални принципи( ако бог е еден и еднинствен тој ли е неговиот избраник кој може да ме контролира).

Вака извадено од контекст, е сосема погрешно. Тоа што го објаснив погоре е дека Големиот Мајстор НЕМА никаква моќ врз поединецот масон, ниту пак врз поединечните ложи. Служи само како посредник при спорови (еден вид медијатор, не е ни судија дури), и служи да ја контролира работата на ложите - за да не се случат отстапки од масонството. Тоа е единствената негова работа како "контролор", а не во улога да контролира поединци, или нечиј живот или нечии размислувања. Ова убаво го пишува погоре.
Нема да ти ја покаже тој светлината на животот. Светлината самиот ја бараш, на начин на кој ти самиот сакаш. Тој не те учи на основните животни и морални принципи - никаде не сум го рекол тоа, не знам од каде го изведе тој заклучок... Тоа се твои зборови, не мои и не се согласувам со нив.

Еве ти ги вистинските основни морални вредности и принципи кој на секој искрен Христијанин ке му ја покажата вистинската светлина,самоспознанието и совршенството во овој искривен и материјален свет.

„Надевај се само на господа Исуса Христа ,Спасителот на светот,Ако имаш тврда и искрена вера дека он пострадал и умрел поради твоето спасение од вечната осуда,покажи кон него искрена и совршена љубов,биди му покорен и живеј според неговата воља.Не надевај се во ништо друго,ниту во никј друг.Навистина ние сме обврзани да правиме добри дела,но самите наши дела не се доволни за нашето спасение;Христос е нашиот помошник и спасител. Драг Христијану спомни си за овие твои завети и помисли на кого си му ги дал! Тешко е и страшно да се лаже но најстрашно е кога се обидуваме да го лажеме Бога“.
Согласен сум со ова, не гледам зошто ова е поставено како нешто обратно на се она што јас го велам до сега. Масонството е граѓанско здружение, не религиозно. Религиозноста е оставена на секој сам да си ја бара и да си ја следи онака како што самиот сака.

И сега кој на кого ке му ги покаже правите вредности и принципи!
Христијанството или масонството( зошто би постоело кога преку христијанството се е кажано)
Зошто тогаш постои литература, филозофија, психологија, уметност...? Затоа што човекот има потреба да се изрази на најразлични начини. Апсурдно е да се мисли дека ако се прави нешто друго освен религијата (а не е спротивно на неа), дека тоа не е Бого-угодно. Религијата ги дава принципите и начелата по кои треба да се води човекот, па сепак - постојат и закони во државата, кои мора да се почитуваат. Зошто тогаш постојат закони, кога истите тие работи се кажани во Христијанството преку Библијата?! Не сум приврзаник на идејата дека граѓанското не треба да постои, или дека е спротивно на религиозното, а верувам во тоа дека се паралелни системи кои меѓусебно се поддржуваат.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Камо среќа да беше така... светот ќе беше поубаво место за живеење.
Прашање:
Цитирам : Господине Груевски дали мислите дека масоните владеат со светот?
Одговор:
Цитирам: Јас не мислам туку ЗНАМ дека масоните владеат со светот !!!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Прашање:
Цитирам : Господине Груевски дали мислите дека масоните владеат со светот?
Одговор:
Цитирам: Јас не мислам туку ЗНАМ дека масоните владеат со светот !!!
Хмм, дел од тоа што Груевски го одговорил, неповрзано со политика, што го најавуваа на тв?
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Хмм, дел од тоа што Груевски го одговорил, неповрзано со политика, што го најавуваа на тв?

Да на емисијата која се одржуваше на канал 5 се вика Во Центар со водителот Васко Ефтов

и btw се зборува за Живко Груевски голем мајстор на ГЛМ
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Прашање:
Цитирам : Господине Груевски дали мислите дека масоните владеат со светот?
Одговор:
Цитирам: Јас не мислам туку ЗНАМ дека масоните владеат со светот !!!
На англиски има еден израз - wishful thinking...
Како што реков претходно - секој си го изразува својот став и своето видување на работите. Имам дадено поназад низ форумов објаснување во врска со оваа изјава на Груевски - ако не те мрзи побарај...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
зидарски

мојот пост прееска беша многу јасен искажан преку пример,ако во една држава ,земја или општество постојат мерила на сите искажани вредности спомнати од твоја страна кон која несомнено треба да се стремиме ,кој е сега пак вистинскиот основ за постоењето на масонството кога е веќе све кажано . Моите побуди не беа од религиозни причини ,но моралните принципи или вредности се веќе напишани како и начинот по кој треба да се достигнат,освен ако вие не си толкувате некои свои важни за во вашиот круг.
Немам ништо лично против масонството не ме сфаќај погрешно но имам против заднинските намери. на крајот секој ке си го пронајде своето светло на крајот од тунелот. Овој пост ке го завршам со еден цитат на В Ф.Бреирнад,масон од Нов Лондон каде во еден свој говор од 1825г.го дал следниов опис за масонската организација:

„Што е масонеријата денес? Она е моќна. Она ги опфаќа луѓето од ранг,богатство и талент,луѓе на власт и оние кои тоа повеќе не се. И се готово на секое место каде моќта има некакво значење“.


п.с буквите се по грешка големи

<средени се - Апокалипто>
 

Kajgana Shop

На врв Bottom