Масони

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.273
Поени од реакции
81.440
ok
Јас мислев дека таму само примаат Афроамериканци. Не знаев дека во Принс Хол членуваат и белци, да знаев немаше да го поставам прашањето.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776

Превод од турски ако е можно .... некој да ни објасни шо се зборува ...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.273
Поени од реакции
81.440
Превод од турски ако е можно .... некој да ни објасни шо се зборува ...
Што и да зборува, звукот не може да се земе здраво за готово. Комплетниот звук е отпосле монтиран.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
interesna rabota no dali ke ne spasi od glupavosta vo svetot
За жал не. :toe:

ok
Јас мислев дека таму само примаат Афроамериканци. Не знаев дека во Принс Хол членуваат и белци, да знаев немаше да го поставам прашањето.
Напротив - добро што го постави, оти таа тема не беше до сега воопшто начната во дискусиите. Исто така - претставува огромен проблем од масонско-правен аспект, кој постепено се решава во последниве 30-тина години.

Превод од турски ако е можно .... некој да ни објасни шо се зборува ...
Зборува глупости. Снимката не е автентична. Имам за ова на долго и на широко објаснувано во оваа тема. Ќе побарам каде и ќе ти посочам во кој пост.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Некаде слушнав (или прочитав) дека некои окултистички организации како Golden Down, Astrum Argentum или Oto Templi Orientis и ним блиските личности Мекрегор Матерс, Алестер Кроули и др. биле мошне блиски до здруженијата на слободните ѕидари, т.е. гореспоменативе личности (не само тие секако) биле дел од масонството. Ако некој знае нешто, нека каже. Ако знае нешто повеќе нека даде и линк, или литература.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
зидарски-еве штом толку жестоко се залагаш за масонството,а некаде во твоите постови прочитав дека и си член на канадската масонска ложа(ако не се лажам,а ако се лажам прости)ке те молам да ми ги објасниш (се разбира во кратки црти)основните начела или правила на масонството и да ме разубедиш што е суштината на постоењето на масонството и зошто би мтребало да постои.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
AlternativeF - тајноста воопшто не е концепт на масонството. Масонството е јавно веќе 300 години (и јас барем 300 пати сум го повторил тоа во оваа тема) Англиската кралица не е "масон" - во братството се примаат само мажи.
Логос - не живеам во Македонија. Црквата беше изградена откако заминав, така што не сум ја видел. Во секој случај - не е масонска ложа сигурно, така што не е во контекст на муабетот што го цитираш.
Да, Адам Вајшаупт има доста искривени претстави за животот и за политиката - заради што е и исфрлен од ложата - така што масонските ложи никогаш не биле "превземени" од илуминатите, ниту пак од било кој друг.
Немаш слушнато за женската ложа?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
Некаде слушнав (или прочитав) дека некои окултистички организации како Golden Down, Astrum Argentum или Oto Templi Orientis и ним блиските личности Мекрегор Матерс, Алестер Кроули и др. биле мошне блиски до здруженијата на слободните ѕидари, т.е. гореспоменативе личности (не само тие секако) биле дел од масонството. Ако некој знае нешто, нека каже. Ако знае нешто повеќе нека даде и линк, или литература.
ложата на Алистер Кроули,Astrum Argentinium била крајниот производ на
на една кратка и многу сомнителна ренесанса на астролошката и церемонијална магија во Англија во втората полвина на 19 век.Златната Зора била основана под превезот на таинственоста .До ден денешен Уште се распространуваат безброј верзии за нејзиното возникнување.Најверојатно Златаната зора ке стигнела до крах,ако Семјуел Лидел Мадерс не им ја предложил својата помош на браќата волшебници,на еден заеднички собор на ложата.Мадерс потоа станува наставник на еден од најдобрите црни волшебници на 20 век Алистер Кроули.Кога ја основал својата ложа и црната магија ја вклучил во својата пракса. Во 1912 год тој веке се крена л на 12 степен на една лажна и тајна ложа во Берлин, Ordo Templi Orientis,која се занимавала претежно со сексуална магија.Напредувакќи низ автосексуалната магија тој се качил до највисоките степени,каде цебтрално место во ритуалот му се давало на сексуалниот чин,а учесниците пиеле „еликсир на животот“-мешавина од машки и женски секрети.........
(во кратки црти се разбира ).

Немаш слушнато за женската ложа?
Браво на потсетувањето. Ако се знае дека масонството своите корени ги вади од витезите Темплари и Сионскиот приорат,а кај нив главен двигател бил „женскиот принцип“ односно култот кон Марија Магдалена.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Браво на потсетувањето. Ако се знае дека масонството своите корени ги вади од витезите Темплари и Сионскиот приорат,а кај нив главен двигател бил „женскиот принцип“ односно култот кон Марија Магдалена.
Rumor has it дека женската ложа била всушност создадена за кралицата Елизабета заради нејзината влијателност. Во таа ложа исто така биле примени и други влијателни жени од општеството и аристократијата во Англија, како и другите европски кралства.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
зидарски-еве штом толку жестоко се залагаш за масонството,а некаде во твоите постови прочитав дека и си член на канадската масонска ложа(ако не се лажам,а ако се лажам прости)ке те молам да ми ги објасниш (се разбира во кратки црти)основните начела или правила на масонството и да ме разубедиш што е суштината на постоењето на масонството и зошто би мтребало да постои.
A-а, не... има 80 страници со овој муабет. Кој има вистински интерес да чита, кој не - жив и здрав да е. Навистина немам време на секои дваесет страници да го повторувам истиот муабет. Тоа што го прашуваш е одговорено - во детаљи при тоа. Како што јас сум имал трпение и сум посветил време и труд за да го објаснам, така очекувам секој кој влегува во сериозна дискусија да има трпение и време да го прочита. Ако некој нема намера за сериозна дискусија - тогаш немам со него потреба да разговарам.

ложата на Алистер Кроули,Astrum Argentinium била крајниот производ на
на една кратка и многу сомнителна ренесанса на астролошката и церемонијална магија во Англија во втората полвина на 19 век.Златната Зора била основана под превезот на таинственоста .
Алистер Кроули е член на нерегуларна масонска ложа. Дури и од таа е исфрлен кога го формира ОТО. Така што - принципите на ОТО, немаат никаква врска со масонските принципи (дури и со оние на нерегуларната ложа). Токму од таа причина тој формира ново друштво, кое смета дека повеќе ќе му одговара на неговите интереси.


Ако се знае дека масонството своите корени ги вади од витезите Темплари и Сионскиот приорат,а кај нив главен двигател бил „женскиот принцип“ односно култот кон Марија Магдалена.
Ова е така само во книгите на Ден Браун и во слични книги (на пример на Најт и Ломас). Во сите сериозни историски проучувања, кои се базираат на факти, а не на теории кои авторите се обидуваат да ги протуркаат без да приложат конкретни докази - тоа не е точно.

Rumor has it дека женската ложа била всушност создадена за кралицата Елизабета заради нејзината влијателност. Во таа ложа исто така биле примени и други влијателни жени од општеството и аристократијата во Англија, како и другите европски кралства.
Да, и тоа е само така во главите на теоретичарите на заговори. Кога некој ќе приложи нешто конкретно, тогаш може да разговараме за тоа.
Постои женско масонство. Постои ко-масонство (каде членуваат и жени и мажи). И едното и другото се нерегуларни и непризнати ложи, кои немаат, ама баш никаква врска со масонството (меѓународно признатото, општо распространето масонско братство). Не се во никаква врска, не се во никаков однос, не се одржуваат контакти со тие ложи.
Секој може да формира здружение денес и да го нарече масонско - оди во суд, регистрирај невладина организација, која ќе се вика Македонско Масонско Братство - можеш да го направиш тоа. Но, нити организацијата ќе биде масонска, нити ќе биде призната како таква од регуларното масонство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.273
Поени од реакции
81.440
Интересен е фактот што го приметив:
Следејќи ги корените на европскиот (западниот) езотеризам, секогаш налетував на Масонството.

Примерот со Кроули нема да го наведам како валиден, бидејќи нели, неговата бивша ложа не била признаена.
Но сепак, од каде им на сите тие многу на број не признаени ложи, инспирација, идеја за создавање? Од, да го наречам, оригиналното Масонство. Без разлика што нивното "масонско" учење е искривено. Кроули навистина, многумина (не и јас) го сметаат за една од најбитните фигури на западната езотерија. Врти, сучи, неговите трудови сепак се инспирирани (помеѓу другото) од масонските трудови.

Потоа, Блаватска (според многумина, исто толку битна како Кроули, ако не и по битна). Се зборува* дека нај значајните теозофски системи ги напишале бивши Масони, членови на Теозофското друштво. Свекорот на Ани Бесан (виден теозоф), бил Масон и имал големо влијание врз неа. Самата Блаватска била под влијание на Масонството (како учење)*.
Уште еден автор, кој јас го ценам (не како Масон), бил Масон од 33 степен. Станува збор за теозофот Чарлс Лидбитер. Секако, доколку бил член на непризаена ложа, ќе ме поправите.
Претпоставувам дека од ваш аспект, неговите ритуали немаат ништо со Масонството, бидејќи во нив, на пример, се повикува конкретно на одредени (египетски) божества.
Поправите ме ако неговиот 33-ти степен не бил масонски, туку комасонски. Исто така веројатно ви е апсурдна неговата идеја за еден човек кој управува со сите масонски ложи.

Поентата ми е дека западната езотерија многу му должи на Масонството. Е сега кога ова го споменуваме, треба да се запрашаме, колку и должи на кабалата (и масонството и западната езотерија во целост).
Тука е потребна и една мала дистинкција, во основата на активностите, на езотеризмот и Масонството. Еве конкретно за ритуалите. Кај Масонството имам впечаток дека тие наклонуваат кон, да речам, драматургија. А кај разноразните езотерични западни системи, тие се обидуваат да бидат магиски. Ова е субјективно мислење и не ја намалува моќта на симболиката во ритуалите. Тука сметам дека лежи поривот кај "отпадниците" во создавањето на разни паралелни ложи и системи.

И уште едно не поврзано прашање: -Како тоа ги примате Индусите во Братството?


*-мислење на некои упатени луѓе
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Тука е потребна и една мала дистинкција, во основата на активностите, на езотеризмот и Масонството. Еве конкретно за ритуалите. Кај Масонството имам впечаток дека тие наклонуваат кон, да речам, драматургија. А кај разноразните езотерични западни системи, тие се обидуваат да бидат магиски. Ова е субјективно мислење и не ја намалува моќта на симболиката во ритуалите. Тука сметам дека лежи поривот кај "отпадниците" во создавањето на разни паралелни ложи и системи.
Зачудувачки точно согледување. 90% од отпадниците од масонството формираат свои ложи затоа што се опседнати со идејата дека масонството треба да се занимава со магиски ритуали (особено египетскиот бран е тука силен), што не е воопшто точно во самото масонство.
Многу е лошо кога некој ќе влезе во ложата со погрешна идеја, и откако ќе види дека таа идеја не постои реално во ложата, наместо да се откаже или да ги промени своите погледи, напротив - тој уште повеќе ја бара таа своја измислена, непостоечка идеја - за на крај да стигне до формирање на друштва по негов терк, само и само за да може да каже дека ете, ја пронашол вистинската формула. Ова е пример со многумина, од Вајшаупт, па до Кроули. Но ниеден од нив, не му нанел вистинска штета на братството. Како што вели еден мудар брат од Србија - масонството е како несовршениот камен, треба постојано да се делка, за да отпаднат од него несовршените делови, и да остане совршената форма на крајот.

Исто така мора да се има во предвид дека во почетокот на 19-тиот век почнува една манија по египтологијата во Европа, која трае се до средината на 20-тиот век. Се стигнува до таква степен, што секој интелектуалец во Европа почнува да се занимава со тоа (причината за тајмингот е првиот превод на хиероглифите - со што се отвора еден свет на египетската култура, кој дотогаш бил присутен, но сосема непознат). Таа манија, доведува до целосно деформирање на многу учења, на многу филозофии, доведува до обид се што постои да се толкува преку египетските мистерии, имало реална врска или не. Не е прв пат во историјата да се случи такво нешто - во Ренесансата истото се случува со Античката култура.
Проблемот кој постои денес е тоа што денешните квази автори (велам квази - оние кои не се занимаваат сериозно со проучување, туку гуглаат за информации и прават колаж од тоа што ќе го најдат), се повикуваат на многу автори од 19-тиот век како на авторитети! И ги земаат нивните мислења (кои дури и во нивно време биле сметани за доста сомнителни), како за валидни, докажани и историски утврдени. Само затоа што нечие мислење е старо 200 години, не го прави вистинито.

И уште едно не поврзано прашање: -Како тоа ги примате Индусите во Братството?
Има два вида на Хинду - едните кои веруваат во едно Врховно Битие (Supreme Being), а останатите се само форми (манифестации) на истото или духови, и другите, кои се класични политеисти. Само првите се примаат во масонството (но тие се најраспространетата форма на хиндуизмот).
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
Gledav eden dokumentarec, kadeshto se kazuva za masonstvoto i nivnata povrzanost so Nostradamus... no ona shto go vidov e deka "choveshtvoto ke bide samo svedok, nem svedok na nastanite koi ke doagjaat" . Dali obicniot covek e tolku minoren, nesvatliv a sepak neophoden vo celata prikazna... me buni faktot shto edna sila kako masonstvoto e sostavena os lugje, mokni lugje, i se veli deka se kreatori na sudbinata na ogromen broj na nastani shto se slucuvaat na zemjava, dali se kreatori i na nasheto sopstveno unishtuvanje... neznam, vo cela konfuzija koja postoi niz cela istorija na chovekovoto opshestvo, se nekoj e moken, se nekoj e potcinet, vojni, religii, toa ednostavno odi kako shto odi i se nema namera da se prekine, da se planira covekoviot razvoj, chovekoviot opstanok i chovekoviot napredok. znam mnogu malce za masonstvoto, se mi se temeli na procitana literatura, dokumentarci ( ona shto ke mi kazat i vidam na TV) no shto "pravat" tie druzini?...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
Зидарски вака : Луѓето викаата дека трпението е позитивна к-ка,а Исус ке рече: преку трпението до спасението. мене лично основните принципи и начела ми се познати,ова прашање ти го поставив или подобро те замолив да одговориш од проста причина што ти како масон кој од петни жили се бориш да го прикажеш масонството во идеална форма и јас како еден заентерисиран член кој сака да стане дел од братството и да ме воведеш во вашата „тајна“.Меѓутоа очигледно привлекувањето на нови членови не ти оди баш најдобро за да се оствари вашата цел:целосна контрола врз светот.(значи постојат две вистини за масонството само треба едноставно да се посложат коцките) „Велики брате“(пробна форма за контрола).


Значи сите негативни ликови и организации кои се познати во тие тајни кругови пр: Адам Вајшоп,Алистер Кроули, илуминати,ОТО,Astrum Argentinium батка поминале покрај масоните и масонството и не можеш да ме разубедиш во фактот дека не оставиле трага и свој принцип.


Еве ти дел од едно писмо кое Адам Вајшоп го ипраќа на еден свој пријател, истомисленик и сооучесник (а такви во масонството постојат многу само ти не можеш да ги забележиш),а од овој текст ке ти стане јасно: „Ние треба да размислиме како да почнеме да работиме под некаква друга форма . Важно е само да се постигна целта,не е важно под каков говор ке се изврши. Секогаш е потребно едно прикривање. Ние треба да се прикриваме под името на една организација. Ложите кои се под Франкмасонството во моментов се најсоодветни за нашата возвишена цел, зашто светот веќе ги познава и не очекува од нив нешто многу големо што ке заслужува внимание. Ние треба да се завиткаме во непроѕирна темнина.
мојата положба треба да остане скриена од повеќето членови додека сум жив. Задолжен сум да вршам све со посредство на не повеќе од 5-6 души. Тоа ке покаже колку лесно може една глава да диригира и слепо да ја пратат стотици илјади луѓе.“

И јас го делам твоето мислење околу Ден Браун и лично мислам дека неговите книги се добри за на плажа. Но за Кристофер Најт и за Робетр Ломас не би рекол тие се членови на одредени ложи и со нивни одобренија тие податоци се изнесени(според тебе и тие се истерани од масоните). Ако не ти е доволно ке ти посочам и други кои своите податоци ги базираат на историски факти,извори,документи и темелни проучувања: Мајкал Бејѓент,Ричард Ли,Хенри Линколн,Лин Пикнет,Клајв Принс,Тревор Рајвенскрофт.

Gledav eden dokumentarec, kadeshto se kazuva za masonstvoto i nivnata povrzanost so Nostradamus... no ona shto go vidov e deka "choveshtvoto ke bide samo svedok, nem svedok na nastanite koi ke doagjaat" . Dali obicniot covek e tolku minoren, nesvatliv a sepak neophoden vo celata prikazna... me buni faktot shto edna sila kako masonstvoto e sostavena os lugje, mokni lugje, i se veli deka se kreatori na sudbinata na ogromen broj na nastani shto se slucuvaat na zemjava, dali se kreatori i na nasheto sopstveno unishtuvanje... neznam, vo cela konfuzija koja postoi niz cela istorija na chovekovoto opshestvo, se nekoj e moken, se nekoj e potcinet, vojni, religii, toa ednostavno odi kako shto odi i se nema namera da se prekine, da se planira covekoviot razvoj, chovekoviot opstanok i chovekoviot napredok. znam mnogu malce za masonstvoto, se mi se temeli na procitana literatura, dokumentarci ( ona shto ke mi kazat i vidam na TV) no shto "pravat" tie druzini?...
Преку уништувањето ке се постигне целта: повторна изградба на светот само според нивните принципи кои навидум те ослободуваат од стегите а всушност те навлекуваат на слепо верување. војна,криза,економски крах се е дел од нив. Имај верба во себе и не подлегнувај на се и сешто:helou:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
znam mnogu malce za masonstvoto, se mi se temeli na procitana literatura, dokumentarci ( ona shto ke mi kazat i vidam na TV) no shto "pravat" tie druzini?...
Прочитај ја темава - имам многу објаснувано за ова - ќе добиеш сосема различна претстава од таа што ја имаш до сега.

Зидарски вака : Луѓето викаата дека трпението е позитивна к-ка,а Исус ке рече: преку трпението до спасението.
Јас трпение имам, како што гледаш на речиси 90 страници...

мене лично основните принципи и начела ми се познати,
Очигледно не ти се...

ова прашање ти го поставив или подобро те замолив да одговориш од проста причина што ти како масон кој од петни жили се бориш да го прикажеш масонството во идеална форма и јас како еден заентерисиран член кој сака да стане дел од братството и да ме воведеш во вашата „тајна“.
Не се обидувам да го претставам масонството во идеална форма. Ако прочиташ убаво - токму јас имам пишувано на долго и на широко и за грешките направени од масони. Ништо не е идеално освен Бог.
Јас не можам да те воведам во "нашата" тајна, ниту пак може некој друг. А ни во масонството не можам јас да те воведам, туку тоа треба да е некој во твојата јурисдикција.

Меѓутоа очигледно привлекувањето на нови членови не ти оди баш најдобро за да се оствари вашата цел:целосна контрола врз светот.(значи постојат две вистини за масонството само треба едноставно да се посложат коцките) „Велики брате“(пробна форма за контрола).
Немам намера да привлекувам нови членови. Светлината секој ја бара самиот, не можеш да му ја покажеш. Ако мислиш дека има две вистини - тогаш имаш сосема погрешна претстава, и сосема погрешно мислиш дека треба да бидеш член. Јас ти велам - стој подалеку - затоа што ти ќе си тој кој ќе се разочара, кога нема да го откриеш тоа што мислиш дека се наоѓа внатре. Сум го видел ова многу пати.

Значи сите негативни ликови и организации кои се познати во тие тајни кругови пр: Адам Вајшоп,Алистер Кроули, илуминати,ОТО,Astrum Argentinium батка поминале покрај масоните и масонството и не можеш да ме разубедиш во фактот дека не оставиле трага и свој принцип.
Не оставиле ни трага ни принцип. Масонството е многу поголемо од поединците кои минуваат низ него. Трае со илјадници години, ќе трае уште илјадници. Кој сака може да го прифати, кој не - како нив - отпаѓа од него, заради своите заблуди.

Еве ти дел од едно писмо кое Адам Вајшоп го ипраќа на еден свој пријател, истомисленик и сооучесник (а такви во масонството постојат многу само ти не можеш да ги забележиш),а од овој текст ке ти стане јасно: „Ние треба да размислиме како да почнеме да работиме под некаква друга форма . Важно е само да се постигна целта,не е важно под каков говор ке се изврши. Секогаш е потребно едно прикривање. Ние треба да се прикриваме под името на една организација. Ложите кои се под Франкмасонството во моментов се најсоодветни за нашата возвишена цел, зашто светот веќе ги познава и не очекува од нив нешто многу големо што ке заслужува внимание. Ние треба да се завиткаме во непроѕирна темнина.
мојата положба треба да остане скриена од повеќето членови додека сум жив. Задолжен сум да вршам све со посредство на не повеќе од 5-6 души. Тоа ке покаже колку лесно може една глава да диригира и слепо да ја пратат стотици илјади луѓе.“
Е и? Тоа што тој го мислел и имал намери, не значи дека е така. Како што реков - многу луѓе имаат заблуди, но многу брзо им се растураат. Кај него биле потребни десетина години, но исто завршил.

И јас го делам твоето мислење околу Ден Браун и лично мислам дека неговите книги се добри за на плажа. Но за Кристофер Најт и за Робетр Ломас не би рекол тие се членови на одредени ложи и со нивни одобренија тие податоци се изнесени(според тебе и тие се истерани од масоните).
Не се истерани - напротив - членови се на UGLE. Сепак - нивниот став е нивни личен, а не на масонството. Во масонските кругови не се на почит, заради баналното манипулирање со информациите кое го прават.

Ако не ти е доволно ке ти посочам и други кои своите податоци ги базираат на историски факти,извори,документи и темелни проучувања: Мајкал Бејѓент,Ричард Ли,Хенри Линколн,Лин Пикнет,Клајв Принс,Тревор Рајвенскрофт.
Ќе ми биде драго да се запознаам со нови материјали.

Преку уништувањето ке се постигне целта: повторна изградба на светот само според нивните принципи кои навидум те ослободуваат од стегите а всушност те навлекуваат на слепо верување. војна,криза,економски крах се е дел од нив. Имај верба во себе и не подлегнувај на се и сешто:helou:
Имам верба само во Едниот Бог. Во се друго се надевам само. Како што реков - имаш погрешни идеи и претстави за масонството - но тоа е сосема во ред и е твое право.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom