Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
@поупатените:
Како ја оценувате книгата Масонски Легенди од Елифас Леви?
Елијас Леви не е баш најсигурен извор на информации во врска со масонството. Иако е еден од најсериозните автори на тема Кабала во 19-тиот век, сепак, неговите погледи за масонството не се широко прифатени.

Во врска со прашањето за тендерот - како што кажа somoteitbe - тендерот ќе го добие најдобрата понуда. Ако има две идентични понуди, тогаш може да има простор за размислување.
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
171
Поени од реакции
49
Znaci nema nikoj da mi objasni kakva krv korist angliskata kralica za vreme na ritualite,i od kade poteknuvaat tie sveti predmeti koj gi poprskuvaat.
Ona drugoto kako se uclenuvaat,pa kolku godini,pa kolku zidari,pa kolku majstori,pa kolku kuki napravile znete sve,a najbitnata rabota sto e povrzana so Lilit,ne ja znaete osobota so rokcinjata,so pentagram na celoto so gradi i so kozji noze,i so zezolot vo raka kade se prestaveni dve zmii pomegu sebe.A bre makedonce,pa nasite sveti predmeti odzemeni so krstonosnite vojni,i so nasa pravoslavna krv gi poprskuvaat za da ja imaat mokta no za kratko,site vie ke bidete svedoci za bitkata ARGEMENON VO 20012GOD.
Ме заинтересира тоа што го напиша за Лилит и го најдов ова:
Lilith, a prominent figure in some Jewish texts. Accounts of Lilith vary considerably, but in the most notable versions of the story, she was the original woman. God created both Adam and Lilith from the Earth, but there was soon trouble between them. Lilith refused to take a subservient position to Adam, since she came from the same place he did.* In one ancient version of the legend, Lilith left Eden and began birthing her own children. God sent three angels to bring her back, and when she refused, they promised they would kill 100 of her children every day until she returned. Lilith in turn vowed to destroy human children.
Accounts of Lilith as a child-killer seem to be taken directly from the Lamastu legend. She is often described as a winged demoness with sharp talons, who came in the night, primarily to steal away infants and fetuses. Most likely, the Jews assimilated the figure of Lamastu into their tradition, but it's also possible that both myths were inspired by a third figure.
While she is often depicted as a terrifying creature, Lilith also had seductive qualities. The ancient Jews believed she would come to men at night as a succubus.

1*Препрочитај го болдираното
2*Извинете на Оф топикот Поздрав
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
zosto togas se krijat?
Не се криат .. од кај идеата дека се криат . Да порано братствата биле тајни ама то е практика која се исфрлила на почетокот на векот и била употребувана за да не ги запалат на клада како еретици ... покето од нив јавно си казват дека се членови на ложа . Ама се задолжени да не откриват ништо за ритуалите и знаењата кои ги добиваат од ложата .

А како одговор на погорен пост , то со тендерите ... на состаноци на ложите се строго забранети муабети за политика ,економиа ,религиа и бизнис . Ова ке ти го потврди било кој член на ложа пошто е еден од фактите кој му е дозволен да го откриат . Али не му е забрането во приватниот живот да си се договарат мегу себе и да се гледат како пријатели на кафе , ама то не е дел од масонството .
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Не се криат .. од кај идеата дека се криат . Да порано братствата биле тајни ама то е практика која се исфрлила на почетокот на векот и била употребувана за да не ги запалат на клада како еретици ... покето од нив јавно си казват дека се членови на ложа . Ама се задолжени да не откриват ништо за ритуалите и знаењата кои ги добиваат од ложата .

А како одговор на погорен пост , то со тендерите ... на состаноци на ложите се строго забранети муабети за политика ,економиа ,религиа и бизнис . Ова ке ти го потврди било кој член на ложа пошто е еден од фактите кој му е дозволен да го откриат . Али не му е забрането во приватниот живот да си се договарат мегу себе и да се гледат како пријатели на кафе , ама то не е дел од масонството .
Aleluja eden realen forumdzija koj ne se zamara so hitovski i trendovski raboti kako "Zagovori " i sl.Sekoja cest prijatele sto drugo da ti kazam,mnogu e lesno koga covekot realno sam ke si donesuva proceni i gradi mislenje za nekoi raboti.
 

kashkavalce

Џедај
Член од
16 март 2009
Мислења
11
Поени од реакции
6
Samo za vasa informacija, bev vo Irak, naletav na Mason koj bese okolu 60 godini starost i da vi kazam povekj mi pomogna toj otkolku nasite Makedonci sto rabotea so mene
BTW, brat mi e Mason, da da tuka od Makedonija i mozam da vi potvrdam deka toa sto go govorite za niv deka se vakvi ili onakvi tajni ili koristoljubivi - SE LAZETE !!!
Ne go branam zatoa sto e Mason tuku zatoa sto se uveriv vo kauzata sto ja imaat i rabotat cesno na nea.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Интересна информација... член на ГЛМ или на некоја странска ложа?
 
Член од
12 април 2009
Мислења
41
Поени од реакции
2
А која им е каузата?
Иако покасно се вклучувам во дискусијата, јас ќе ти кажам која им е каузата. Најпрво зборот кауза значи збир на нешта, а масоните збираат нешта, односно градат морални индивидуи, индивидуи со кои во општеството подобро ќе се живее. За човек да ги разбере овие малку зборови за масонеријата е тешко. Во каузата впрочем спаѓаат луѓе, кои пред се џентлмени во прав смисол на зборот, знаат да му обрнат внимание на секој еден, затоа што секој еден тоа го заслужува. Таа кауза константно се проширува, но сепак треба време за да може да се биде дел од таа кауза. Односно се во свое време. Тешко е да се разбере за масонеријата преку овие малку реченици и зборови. Мора да разберете дека главната нишка никој нема да ви ја открие, а сепак главната нишка ја носи секоја индивидуа во самата себе. Да знае да се избори за својот избор, а потоа за се друго. Да се биде масон, е исто како алтруистичен човек да биде егоистичен. Сите работи се гледаат од трет агол. Тој поглед можат да го имаат само луѓе кои знаат да го пронајдат тоа во себе.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Значи не е баш она кое ни го презентираа досега по документарците, филмовите од Холивуд, написите по некои медиуми... сепак ова е нешто поинаку од она кое ни било презентирано досега? Мислам дека сите знаете како ни се претставувани.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Туѓото не го сакаме - своето не го даваме
Интересна реченица, често слушана, ме потсетува на нешто...минато :)

А како одговор на погорен пост , то со тендерите ... на состаноци на ложите се строго забранети муабети за политика ,економиа ,религиа и бизнис .
За што тогаш разговараат, пошто ова е добар дел од разговорите, да не кажам скоро се е опфатено овде -освен уметност.
Пак не е јасна целта ради која влегуваат во тоа друштво. Од различни постови се добива различен впечаток. Но во секој случај нереална е претпоставката дека не збореле (значи и не се нешале) во политика, а доста од нив имаат огромна моќ (според она кои би биле во тие ложи) -политичка, економска...

Samo za vasa informacija, bev vo Irak, naletav na Mason koj bese okolu 60 godini starost i da vi kazam povekj mi pomogna toj otkolku nasite Makedonci sto rabotea so mene
Колку има релација дал е масон, дал е будист или еским, зависи на каков човек налетуваш и на какви си налетувал пред него.
 
Член од
15 мај 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
мислам дека си греска за папа-та,тој мозе да биде 3 или 4 Човек по некој хиерархиски поделби,ама прв човек се наога во англија и мислам дека го знаете одговорот,кој е на цело на тој таен поредок...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom