Масони

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.005
Поени од реакции
80.811
...Ili pricina za opravdanosta za clenstvoto na takvite vo masonerijata ( neli sakate da go napravite svetot podobar:uvo:)

Добар
е етичка категорија. Не разбирам како се поврзани хомо или хетеро сексуалната ориентираност, со неа.
 
Член од
26 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
imam mnogu iskreni prasanja vo vrska so masonerijata dali nekoj moze da mi pomogne so tie odgovori

vo makedonija koi se uslovite da se postane mason dali se isti ili razlicni vo sporedba so ostanatite masonerii baram iskren odgovor
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Kashkavalce - kako shto kazha 1307 - Dobar e etichka kategorija. Spored Hristijanskata dogma, homoseksualnosta e greshna. Sepak, nekoj mozhe veruva vo Bog, no da ne pripagja na niedna golema religija, i spored negovoto veruvanje, toa da ne e grev. Vo sluchajov, od etichki aspekt e prifatlivo, zatoa shto ne nanesuva shteta na ostanatite, i zatoa shto toa e negova lichna rabota, koja po nikakov nachin ne ja zasega okolinata.
Ima mnogu masoni koi samite se protivat na ovaa ideja, no sepak - od aspekt na masonskoto pravo, seksualnosta na chovekot ne e faktor za negovoto primanje, se dodeka ne pochne da ja demonstrira javno (bez razlika dali e homoseksualen ili heteroseksualen).
Lozanov - razgledaj ja prvin temava... imam na dolgo i na shiroko objasnuvano okolu nachinite na primanje.
Na kratko samo - uslovite se isti, no procesot vo Makedonija e pobaven. Makedonskata Lozha e dosta nova i soodvetno se dosta povnimatelni.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ми беше поставено прашање околу брзината на зачленување по порака, па ќе постирам и тука дел од одговорот:
...Во Македонија има само 4 ложи, така што тие се доста ограничени во однос на тоа колку членови можат да примат... реално, една ложа не може да прими повеќе од 5-6 членови годишно (и тоа е премногу). Што значи - во цела Македонија може да се примат најмногу 20-тина годишно... за сметка на тоа има сигурно над 100 кандидати.
За споредба - само во Торонто има над 150 ложи, што значи годишно може да се примаат над 700-800 нови членови само во овој град...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.536
Поени од реакции
6.186
ништо не разбирам од масони.де објаснете и овие текстовите барем преведувајте ги :toe:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Има 59 страници испишани. На македонски.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
ништо не разбирам од масони.де објаснете и овие текстовите барем преведувајте ги :toe:
Накратко ,Светска влада,Светски Суд,Светска Банка во кои што они ќе ги влечат конците.т.е Нов Светски Поредок NWO.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ми беше поставено прашање околу брзината на зачленување по порака, па ќе постирам и тука дел од одговорот:
...Во Македонија има само 4 ложи, така што тие се доста ограничени во однос на тоа колку членови можат да примат... реално, една ложа не може да прими повеќе од 5-6 членови годишно (и тоа е премногу). Што значи - во цела Македонија може да се примат најмногу 20-тина годишно... за сметка на тоа има сигурно над 100 кандидати.
За споредба - само во Торонто има над 150 ложи, што значи годишно може да се примаат над 700-800 нови членови само во овој град...

1. Во врска со оваа констатација, дали тоа значи дека има кандидати кои ќе чекаат и четири до пет години за да бидат примени? 100 кандидати а прием на максимум 20 годишно.

2. Доколку сакам да станам член, а не познавам никого, како може да се исконтактира. Дали треба да има иницијатива од моја страна или не?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
1. Во врска со оваа констатација, дали тоа значи дека има кандидати кои ќе чекаат и четири до пет години за да бидат примени? 100 кандидати а прием на максимум 20 годишно.

2. Доколку сакам да станам член, а не познавам никого, како може да се исконтактира. Дали треба да има иницијатива од моја страна или не?
Prijatele se e vo tvoi race znaci lugeto ja baraat masonerijata..masonerijata ne gi bara lugeto znaci edinstveno zainteresiranite kandidati se onie koi pokrenuvaat inicijativa dokolku sakaat da vlezat i inicijativata e samo od nivnata strana.Ne ti trebaat nitu prijateli nitu rodnini za taa rabota tuku samiot dokolku sakas ke si gi pronajdes kontaktite i ke si gi podotvoris portite na masonerijata.Ne se opteretuvaj so brojkite tolku i ovolku se primaat zasto vremeto e relativna rabota tuku odi si go tvojot pat za da zavrsis na sopstveno postavenata cel.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
1. Во врска со оваа констатација, дали тоа значи дека има кандидати кои ќе чекаат и четири до пет години за да бидат примени? 100 кандидати а прием на максимум 20 годишно.

2. Доколку сакам да станам член, а не познавам никого, како може да се исконтактира. Дали треба да има иницијатива од моја страна или не?
Не, затоа што како што се зголемува бројот на членовите, така се отвораат нови ложи.
Иницијативата смее да биде само и исклучиво од твоја страна. Ниеден масон не може да те покани да бидеш член, туку мора самиот ти да прашаш. Многу луѓе мислат дека ако некој масон им зборува за масонството, дека со тоа ги кани - што е голема грешка и заблуда.
Имам објаснето во темава детално околу процесот на зачленување, подразгледај... на кратко - ако не познаваш никого, треба да ја контактираш Големата Ложа на земјата во која живееш, преку е-маил или писмо... Потоа - зависи од локалните процедури, ќе те известат самите.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Prvo, ne mi dadovte objasnuvanje okolu periodot na cekanje. Dali treba da se cekaat pet godini za priem :nenene:. Vtoro, na nekoi sajtovi pisuva deka treba da bides pokanet, a vasiot odgovor e deka treba sam da izrazis interes.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Prvo, ne mi dadovte objasnuvanje okolu periodot na cekanje. Dali treba da se cekaat pet godini za priem :nenene:. Vtoro, na nekoi sajtovi pisuva deka treba da bides pokanet, a vasiot odgovor e deka treba sam da izrazis interes.
Ti rekovme deka izricno treba ti dokolku navistina sakas da go napravis kontaktot i da zacukas na portite.Okolu vremeto ako navistina sakas iskreno i so srce da vlezes vnatre toa nisto nema da ti znaci dali ke se 6meseci dali 2-3 godini a dokolku mislis deka e toa vid na badi-badi zdruzenie pa daj sto pobrgu da vlezam podobro i ne probuvaj oti nema ni da pomines niz filtrite na proverka.Vleguvajki vnatre ne si ja zavrsil rabotata oti te ceka mnogu rabota pred se vrz samiot sebe si kako karakter(vo podobra smisla).Oti ako ti kako licnost sega napravis nekoja losa rabota ke zboruvaat za tebe so ime i prezime i za 3 dena gotovo zaboravena rabota ,no kako mason nema da kazat ete toj i toj tuku ke kazat Masonite taka pravat i ke se nanese steta vrz site braka vo celiot svet.Mislam deka me razbiras sto ti govoram.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Masoni,dali nekoj znae poveke za golemata angliska loza kade glaven majstor e angliskata kralica,i dali znae nekoj za nivnite rituali i za kogo gi pravat,me interesira.

Znaci nema nikoj da mi objasni kakva krv korist angliskata kralica za vreme na ritualite,i od kade poteknuvaat tie sveti predmeti koj gi poprskuvaat.
Ona drugoto kako se uclenuvaat,pa kolku godini,pa kolku zidari,pa kolku majstori,pa kolku kuki napravile znete sve,a najbitnata rabota sto e povrzana so Lilit,ne ja znaete osobota so rokcinjata,so pentagram na celoto so gradi i so kozji noze,i so zezolot vo raka kade se prestaveni dve zmii pomegu sebe.A bre makedonce,pa nasite sveti predmeti odzemeni so krstonosnite vojni,i so nasa pravoslavna krv gi poprskuvaat za da ja imaat mokta no za kratko,site vie ke bidete svedoci za bitkata ARGEMENON VO 20012GOD.

Ми беше поставено прашање околу брзината на зачленување по порака, па ќе постирам и тука дел од одговорот:
...Во Македонија има само 4 ложи, така што тие се доста ограничени во однос на тоа колку членови можат да примат... реално, една ложа не може да прими повеќе од 5-6 членови годишно (и тоа е премногу). Што значи - во цела Македонија може да се примат најмногу 20-тина годишно... за сметка на тоа има сигурно над 100 кандидати.
За споредба - само во Торонто има над 150 ложи, што значи годишно може да се примаат над 700-800 нови членови само во овој град...
ZIDARSKI STO MISLIS,DALI TOGAS KE POSTOJAT ZIDARSKI FIRMI,ZIDARSKI KNIGI,SESTARI,...............................................I DALI KE POSTOJATA MAJSTORITE NA TIE ZIDARSKI FIRMI.
Sumjam brate Zidarski ,zatoa mladi makedoncinja ostavete gi tie aktivnosti na Satata,bidejki makedonecot e izberen od tatkoto na satanata i dokolku go pocituvate makedonskoto sveto trojstvo nisto ne vi moze nikoj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom