Дали би ја промениле верата за милион евра?

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Дали е тоа едноикратно или може човек да менува повеќе пати, на пример од православец во католик, од католик протестант од протестант баптист од баптист јудаист од јудаис зоостаријанец од зоостаријанец поклоник на буда од будист во хиндуист од хиндуист каански пагански поклоник, па грчка рлигија, римска, вавилонска......

и за сите по милионче?
Или одеднаш за цел пакет со 30% попуст!?

Инагу сега озбилно (да не попиз... некој админ) Првите христијани (оние најоригиналните од сите) МОРАЛЕ да го дадат сето свое богатство (пари), за да влезат во заедницата христијанска, значи продавале се, и куќи и ниви и имоти и парте му ги давале на апостолите
Ако не ги даеле сите (ако затаеле дел од нив) - УМИРАЛЕ!

ПС
Можеби оттогаш е изразот ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Не сум религиозна,така што не би влегла во ниедна вера.Најарно ми е како што сум.А некој да ми даде пари за да влезам во некоја религиозна група или вера,не,не би земала.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не дека сега чуствувам дека припаѓам на некоја религија или нешто слично. Тоа мајками пропагира дома:toe: татко ми е војно лице и нити разговара за бог или религија ама па има познавање. Јас идам во црква по потреба-значи на свадба или крштевка и слични весели моменти.

За милион евра да сменам религија...нема ни да размислувам веднаш ги земам парите и си ивема среќно. Ако важи понудава за атеисти давајте пари.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Првите христијани (оние најоригиналните од сите) МОРАЛЕ да го дадат сето свое богатство (пари), за да влезат во заедницата христијанска, значи продавале се, и куќи и ниви и имоти и парте му ги давале на апостолите
Ако не ги даеле сите (ако затаеле дел од нив) - УМИРАЛЕ!

ПС
Можеби оттогаш е изразот ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА
И пак не оделе во Рајот бидејќи едноставно немале душа за тоа...? Од кај ти се информацииве? Од Житието на Брајан?

Инаку, не би осудил некој кој би променил религија за пари, секој си има свои субјективни причини и не треба да се осудува. Немој лесно да судиш, Диди, инаку каков христијанин си...
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Туку... кој будала дава толку пари за да добие 1 (еден) обичен човек за верник?! :lud:
Не мора да значи дека баш ќе те добие како ВЕРНИК :wink: и сега сум демек христијанка па не можам да се декларирам ко верник. И шо и ако би си ја сменила верата, не менуе тоа ништо па ќе си останам со истите сфаќања, ни вака верувам у Господ и сите пропратни христијански работи ни па тогаш ќе верувам у она што се проповеда у религијата за која би се "продала"
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
И пак не оделе во Рајот бидејќи едноставно немале душа за тоа...? Од кај ти се информацииве? Од Житието на Брајан?
Ти ме зае...аш овде??
Озбилно!?
Па тоа од збор до збор го има во Новиот завет во Делата апостолски.
Сега кјажи дал да ти цитирам ако немаш библија (нов завет) или да ти напишам каде е па читај
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Не, ни за еден ни за пет милиони. Си ја сакам верата таква каква што е и најверојатно дека е моја мислам дека е најубава. Иако верувам дека е еден Господ, па во секоја вера само името му се менува, ете обичаите ми се посебно мили во мојата. Тоа е тоа.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
....SOO??

ha ha ha..kratko i jasno ..PU PU PU ,SKRAJA DA E..I KAKO SO SE VELI U EDNA NASA MAKEDOSKA DRAMA,(makedonska krvava svadba).. JAS SAMO KE CITIRAM..."GLAVATA KE JA DADAM AMA VERATA NE JA MENUVAM"....NI ZA MILION NI DVA NI TRI..PA NI NA DALJE OSVEN AKO NE PADNE DOGOVOR ZA "BLANKO CEK":))))) SE SEGUVAM ..NO KE POVTORAM...."GLAVATA KE JA DADAM AMA VERATA NE JA MENUVAM":toe:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не мора да значи дека баш ќе те добие како ВЕРНИК :wink: и сега сум демек христијанка па не можам да се декларирам ко верник. И шо и ако би си ја сменила верата, не менуе тоа ништо па ќе си останам со истите сфаќања, ни вака верувам у Господ и сите пропратни христијански работи ни па тогаш ќе верувам у она што се проповеда у религијата за која би се "продала"
Кате ај не глуми флоринс нотингејл..,кажи си-ќе ги зеам парите па ако сака господин господин стефан и инфаркт да доживее.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Верата е во душата.Декларативната промена воопшто не го менува она што го чувствувате во вас.И јас на мајка ми сум и викал дека прави дoбри ребренца,оти ако и кажам дека се тегави ќе се лути и нема да имам нејзина благонаклоност следните неколку часа :)
Значи зимајте парите.Ќе можете да си раните фамилија и да се снабдите за добар дел од животот.Единствената жртва која ќе треба да ја направите е да ги баталите православно-паганските обичаи,што всушност,е и добра работа :)
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Никад не би ја променил за пари си ја сакам верата вера за пари не се менува
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
Би се сменил само во оваа комбинација
од православна-во католичка....друга комбинација не...
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Кате ај не глуми флоринс нотингејл..,кажи си-ќе ги зеам парите па ако сака господин господин стефан и инфаркт да доживее.
Па се сфаќа по постот бе колега дека ќе ги зеам парите мХ. Еве и си кажуам :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Сеуште не припаѓам на никаква религија, ама моите се демек православни христијани.....какви милион евра.....доволни се 3000евра и мењам вера без око да ми трепне:) ајде народе вади парите:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom