Дали Скопје треба да биде главен град на Р.Македонија?

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Треба да биде (и да остане) ГЛАВЕН и то ради 1) грчкине браќа не признаа како Скопја (и пази, НЕ Охрид, НЕ Битола, туку Скопје); 2) само у Скопје има скопјани...
ПОСБЕНО Ради тоа треба да се смени главниов град... Никој во Македонија не сака некој дане вика Скопја или Скопјани и слично... Доколку се менува компетентен за Скопје е само Битола за главен град другиве не се толку развиени...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.730
Поени од реакции
4.943
Многу се филмате .. смешно е да се размислува а не па да се дискутира на оваа тема:pos2::pos2: .. освен Скопје ..другите тешко да се под категорија ГРАД ..повеќе "градчиња" им одговара :tapp:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Сите добри коментари се на првата страна.
Расподелба на моќ(парична/политичка), Индустрија, Образование ... треба и мора да има.

Како алтернативен главен град на Македонија може да се земе Битола. Ова го кажувам бидејки Крсте Петков Мисирков рекол така.

Ако пак не, најарно кога ќе имаме повеќе пари ќе си напраиме еден убав живописен град со убав парламент и ред други институции и ќе си го прогласиме за главен. :)

Сега за сега (и за етничката структура на МК) мислам дека најдобро е да биде Скопје, друга алтернатива нема, иаку треба малку да се децентрализира моќта.

п.с.
ТРЕБА СКОПЈЕ ДА СЕ ДОТЕРА!!! ВАКА МНОГУ НЕ СРАМИ.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
п.с.
ТРЕБА СКОПЈЕ ДА СЕ ДОТЕРА!!! ВАКА МНОГУ НЕ СРАМИ.
А, си го дотеруваме ние Скопје...во зима пред новогодишните празници. Уште кога ќе падне снег да ги покрие прљавштините...петka :)
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
А, си го дотеруваме ние Скопје...во зима пред новогодишните празници. Уште кога ќе падне снег да ги покрие прљавштините...петka :)
Е во Гевгелија работите се обратно пропорцјонални. :)
Летото од тревата и од лисјата не се гледа ѓубрето а зиме сите пластични ќесиња на дрвјата се пременуваат во „новогодишен декор“. :)
ЛоЛ
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
Е во Гевгелија работите се обратно пропорцјонални. :)
Летото од тревата и од лисјата не се гледа ѓубрето а зиме сите пластични ќесиња на дрвјата се пременуваат во „новогодишен декор“. :)
ЛоЛ
Гевгелија за главен град, оу јеах :eek:jea: у ствари комбинација Скопје зиме, Гевгелија лете-постојано главниот град ќе ни е чист, башка со грците ќе сме ептен близу :pos2:
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Јас мислам дека главен град на МК треба да е Пехчево и нема тука дилема :)..абе не е важен главниот град толку колку што им е важна на лугето толку споменуваната децентрализација....ама од неа ништо колку и од пвеводбата:pos2:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Јас мислам дека главен град на МК треба да е Пехчево и нема тука дилема :)..абе не е важен главниот град толку колку што им е важна на лугето толку споменуваната децентрализација....ама од неа ништо колку и од пвеводбата:pos2:
Си измешила поими. :smir:
 

good girl

Неискусна!
Член од
1 јули 2009
Мислења
66
Поени од реакции
0
Јас сум од Битола и мислам дека ни Ботола ни Скопје треба да бидат главни градови.
Давам предлог да се направи Административен центар нешто како тврдина, значи ќе живеат само претседател, премиер, министри... значи луѓе кои воглавно управууваат со државата, а можеби најдобро е и никој да не живее но сепак на тоа масто да бидат сместени институциите кои владеат со државата,
И секако да нема главен град бидејќи другите градови воопшто немаат добри услови за работа, инвестициите и се што носи пари е во скопје, а зошто не дојдат скопјани да поживеат во другите градови и да видат колку сме запоставени како да не сме дел од државата.Ова го чуствувам во Битола а другите градови каде се
Битола мислам дека е втор по големина град а нема доволно работа, а со тоа и убави услови за живот, т.е. можат да преживеат нормално само оние кој работат 24 сати. Ај да не претерувам, ама воопшто не ми се бендисва каква е состојбата.:kesa::toe:
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Си измешила поими. :smir:
Не бе ти имаш измешано па цела власт е во скопје од неа зависат другите градови што како каде ке се гради пр за охрид од инфраструктура плажа театар култура за секоја ебена работа треба да чекаат дозвола од скопје . Пр театаров кај нас е под надлежност на министерство за култура и зато е пропаднат и да најдат охридскиве актери спонзори и средства се немокни бидејки театарот просто не е под нивно раководство.. ова е еден секојдневен пример но се разбира во сферата на бизнисот и профитот охридските и скопските бизнисменчиња ке си најдат заеднички начин како повторно да направат монопол единствено што го жалам е сиромашниот народ кој последно време некако ми е и те како отупен.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Зошто да не е Скопје?

-Најголем е
-Најубав
-Најмодернистички

Едноставно град со кој може да се представи Македонија во странство. :pipi:

Охрид ми е мене лично поубав, ама не сметам дека треба да е главен, некако повеќе ми е туристички :smir:
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Зошто да не е Скопје?

-Најголем е
-Најубав
-Најмодернистички

Едноставно град со кој може да се представи Македонија во странство. :pipi:

Охрид ми е мене лично поубав, ама не сметам дека треба да е главен, некако повеќе ми е туристички :smir:
За најголем - Е
За најубав - ако се бира според убавина кој да биде главен град тогаш битола
Ако се бира според модернистички тогаш струмица

А За охрид немам коментар...охрид ја има убавината дадена од бог ( езеро,планина,шуми..) а кога станува збор за тоа народот што направил ..секоја година ги гледам истите с*рања на плажите, секоја година на охридско лето трава до коленици и уште многу работи кои не сакам да ги помислам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
Охрид ми е мене лично поубав, ама не сметам дека треба да е главен, некако повеќе ми е туристички :smir:
Охрид или било кој друг град, само ќе се натрупа и упропасти. Било кој од оние чисти и средени градови споменати погоре ќе се загадат, ќе се досели народ од цела Македонија, ќе се направи гужва...ќе се упропасти. Вака како што стои, Скопје е доста прљаво, пренатрупано, сообраќајот му е изгужван како кошула после перење...но со оглед на бројот на жители и дневни минувачи кои може да стигнат до 1/3 од Македонија а и повеќе...ќе истраеме :)
Инаку кога би била Битола, не би била повеќе Битола во оваа состојба, Струмица, Охрид...ликот набрзо ќе им се изгуби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom