Дали Скопје треба да биде главен град на Р.Македонија?

Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Скопје е најголем град, тука е сместена сета администрација, најдобро е уреден во споредба со другите градови, и на крај заклучокот е дека Скопје е единствен град кој може да биде главен.
Како исклучоци, ама ептен исклучоци „на стаклени нозе“, единствени замени за Скопје би можеле да бидат Битола (ама не Битола без аеродром :)) или Охрид.
 

@@@@@@

MAKEDONEC
Член од
15 мај 2008
Мислења
539
Поени од реакции
33
nekoj napisa bitola ne bil istoriski grad demek najgolem ne bil a napisa demek to go zasluzuvale ohrid i prilep pa bitola pola milenium bese najgolem makedonski grad so isklucok na solun a ohrid i prilep bile glavni po destina godini pa tie demek imat prednost pred bitola a inace temava e za nikade skopje e sega glaven grad bitola ke bidi koga sipojte ke ni zemat pola makedonija a solun ke bidi ko ke bidi makedonija obadineta:toe:

Битола никогаш не била главен град на ниту една држава шо се формирала на територијава на македонија, немам ништо против БТ.БТ својот подем го доживеала втората половина на 19 век. и била конзулски а со тоа имала најголемо влијание во регионот.Секој град има свои падови и подеми.Прилеп доживеал подем во средновековието а западнал по освојувањето од страна на Турците, од друга страна Турците токму тие БТ ја направиле центар.Ова е факт.Од друга страна Прилеп е и најмакедонски град.Токму во такви градови инвестира секоја држава, освен Македонија!!!
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
сега е рецесија, за тоа да се бара друг град за пресртолнина, е многу скапо да мине рецесијава ке видиме , што и како понатаму:toe:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
сега е рецесија, за тоа да се бара друг град за пресртолнина, е многу скапо да мине рецесијава ке видиме , што и како понатаму:toe:

кај нас е безумие:toe:

рецесијата е рецесија...и мине бе,ама безумието???
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Јас мислам дека темата е многу глупава.....Скопје е главен град и точка......се друго е во доменот на хипотетичките размислувања.....
точно...темава е дебилна:toe:[/QUOTE]

Воопшто не е дебилна, а и ако ја гледате како таква, зошто воопшто реплицирате на неа? Не е во подфорум играчница за да напише некој треба - не треба. Ако ја пролистал некој ќе види многу убави и издржани дискусии зошто треба, зошто не треба.

Хипотетичка е секоја еана тема на форумов, и секоја дискусија на форумот е во доменот на претпоставки и ниту еден закон или главен град не сме го смениле овде. Форумот е за оние кои сакаат да дискутираат на различни теми. Една од тие е оваа за Скопје. Некое издржано мислење зошто треба не треба или едноставно да се прекрстам дека на други теми всушност ве имам прочитано со сериозни мислења? :pop:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
е што па треба ли да кажеме дека географската положба одговара за да биде главен град....потоа дека дефинитивна утка е демографската политика која направи третина од населението да биде сконцентрирано во скопје...тоа е погрешна демографска политика:toe:

сепак за вардарска македонија одговара скопје како главен град а за обединиета...па условите ке се сменат битола тогаш би одговарал...здравје дотогаш:toe:
 
M

MIL

Гостин
Ne bi rekol deka Skopje treba da e glaven grad,me nervira toa sto ako e glaven grad i treba samo skopjani da ziveat pa kade sme nie drugite i posle zosto luge od drugi gradovi odele vo sk pa normalno baraat da se vrabotat onamu kaj so mozat da opstanat da ima i vo drugite gradovi rabota ke si ostanat zosto im e skopje ama ete
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ne bi rekol deka Skopje treba da e glaven grad,me nervira toa sto ako e glaven grad i treba samo skopjani da ziveat pa kade sme nie drugite i posle zosto luge od drugi gradovi odele vo sk pa normalno baraat da se vrabotat onamu kaj so mozat da opstanat da ima i vo drugite gradovi rabota ke si ostanat zosto im e skopje ama ete
Да бе, Скопје ви е крив што во другите градови нема работа :)

Според тебе, кога некој град станува главен, автоматски се отвараат милиони работни места, а во сите други градови работните места се затвораат.
Како тогаш во Канада и Австралија има и други градови кои не се главни, а бизнисот им "цвета"?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Ne bi rekol deka Skopje treba da e glaven grad,me nervira toa sto ako e glaven grad i treba samo skopjani da ziveat pa kade sme nie drugite i posle zosto luge od drugi gradovi odele vo sk pa normalno baraat da se vrabotat onamu kaj so mozat da opstanat da ima i vo drugite gradovi rabota ke si ostanat zosto im e skopje ama ete
Треба да биде главен, дефинитивно и конечно.
И треба конечно да се реши, проблемот со тие кои доаѓаат во Скопје по работа.
Нека доаѓаат и нека работат, НО да не им се дава жителство.
Така ќе се спречи експоненцијалното зголемување на градот.

За пример, Љубљана има константан број на жители од 1950-2009, ~250 000.

Како што кажа Mac)), Скопје не е крив што по другите градови нема работа.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Според мене за малите градови да се развијат не е потребно да се преименуваат во главен град. Еве Струмица имав прилика во брзо време да ја видам и се изненадив. Средено место, луѓето си тераат бизнис си земаат доволно пари за живеачка. Ако некој е успешен во кој град и да и да живее пак ќе биде тоа што е. Можеби во Скопје има поголеми плати од останатите градови но затоа пак цените се поголеми, превозот итн.... За едно кафе такси и цигари мене ми се потребни 200 ден. А истите пари во друг град можам да ги искористам за повеќе работи. Точно е дека ако земаш во Скопје плата и ја трошиш во помал град ќе можеш да си дозволиш повеќе задоволства.

Имаше добар предлог Трифун да го затвори Скопје веќе да не се шири. Со тоа што студентите од помалите градови ќе имаат привремен престој и потоа да си се вратат во своте градови. Затоа што на секој град било кој и да е се потребни добри кадри, замисла, иницијатива и ќе се мрднат малце работите. Со тоа Скопје ќе се растерети и ќе може да се инвестира во помалите градови. За тоа се задолжени градоначалниците. Можеме колку самаме да плукаме по владата но едно е јасно дека демократијата понекогаш е и сурова.
Знаете власта е огледало на народот, а огледалото никогаш не е криво што лицето е грдо:smir:
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
И покрај катаљардата полемики, дали треба или не треба Скопје да биде главен град, Скопје е главен град. deal with it. :helou:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не бе ај нека го сменат, ебаго, Виница или Богданци нека биде главен град. Нормалнодека Скопје ќе биде главен град, кај инаку ќе доаѓаат да студираат од страна? Во Берово сигурно не.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Треба да биде (и да остане) ГЛАВЕН и то ради 1) грчкине браќа не признаа како Скопја (и пази, НЕ Охрид, НЕ Битола, туку Скопје); 2) само у Скопје има скопјани...
 
C

cige

Гостин
Не треба Скопје да биде главен град затоа што нови работни места се отвараат само во Скопје и масовно народот од провинција се преселува во Скопје. На овој начин тежнееме кон постанување град-држава, полека но сигурно. Јас мислам дека треба еден голем дел од администрацијата да се премести во Велес, затоа што има одлична инфраструктура, автопатот Е-75, центар на Македонија. Меѓутоа има предност и затоа што за разлика од Битола која што р многу пооддалечена од Скопје, најнаселениот народ. Многу е важно тоа што ќе бидат во непосредна близина административнот со најбројниот град:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom