Масони

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Мислиш лесно е да се дупиш в газ?
Ај пробај па види дал треба за то храброст или не. Сите педери се витези!
Сепак не би пробал ќе оставам ти да ми објасниш како е и колку време собираше храброст за тоа :pos2:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сепак не би пробал ќе оставам ти да ми објасниш како е и колку време собираше храброст за тоа :pos2:
А дали жена може да е витез ... ете жените се дупат (па и во газ) ?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Добра е Википедиа ама и тие своите податоци ги имаат земено од официјалните историски списи.Историјата ја пишуваат победниците(ми се чини премногу се повторувам во врска со ова)додека пак Темпларите излегле како губитници.Се земаат неколку точни податоци и потоа во нив се додаваат цело море на неточни податоци и така се креираат цели фабрикувани истории на земји нации и епохи.На Википедиа се дадени само штури информации а додека јас тоа што го пишувам е лично внатрешно нешто од самиот ред.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Добра е Википедиа ама и тие своите податоци ги имаат земено од официјалните историски списи.Историјата ја пишуваат победниците(ми се чини премногу се повторувам во врска со ова)додека пак Темпларите излегле како губитници.Се земаат неколку точни податоци и потоа во нив се додаваат цело море на неточни податоци и така се креираат цели фабрикувани истории на земји нации и епохи.На Википедиа се дадени само штури информации а додека јас тоа што го пишувам е лично внатрешно нешто од самиот ред.
Е од каде ти наогаш податоци од самиот ред кога редот не постои веке 500 години? Ајде кажи ми во ПП за да знам од каде наогаш такви податоци.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Пази колку белетристички книги има напишано за нив(Википедиа),секој писател си има додавано одземано ставано вадено за со неговата книга да заработи пари.Јас не тврдам дека тоа нешто е лошо не е, кој сака нека повели нека чита, тие се сигурно добри авантуристички романчиња.Ама ниту тие ниту официјалните историски списи не можат да се земат како факт бидејќи има премногу ѓубре од податоци во нив.Дури и печатот е лажен.
 

5pammeR

Love
Член од
24 август 2008
Мислења
338
Поени од реакции
9
Чек јас нешто да напишам што имам некој сознанија Масонството потекнува од времето на Крал Артур кога тој се збира со витезите на округла маса тие прво биле 8-9 и тие си помагале едни со други за војните од тогаш е таа организација, а за денешно време највлијателните луѓе се евреите или поточно масоните и зидарски незнам дали си ти прав масон оти не верувам ништо од тва шо го кажа или сакаш да излажаш или е нешто друго важно ни збор не верувам оти јас имам други сознанија за масоните..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јас сум книговодител на една тајна масонско темпларска организација (ДООЕЛ) али не смеам ништо да ви кажам околу тоа.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Молитвите во сите христијански цркви се слични или исти меѓу себе затоа што на почетокот тоа било една иста црква.Подоцна со поделбата на црквата и со преводите на молитвите на разни јазици молитвите почнуваат да се разликуваат затоа што еден збор во еден јазик нема превод во другиот јазик па така да ги прилагодувале спрема потребите.Молитвата сигурно е преведена на црковно словенски јазик за потребите на тие народи кој што тој јазик им е поблизок.Инаку сите молитви потекнуваат од почетокот на христијанството па до ден денес и има мали измени во нив.Инаку на петок 13 биле убиени скоро сите тие што останале живи биле многу малку така да не можеле да организираат одмазда.Немале стража надвор пред своите касарни затоа што се чувствувале безбедни во христијанска земја и му верувале на кралот,биле убиени во кревет на спиење без да им се даде шанса да се одбранат.Ниту најголемите нивни муслимански непријатели не би им го сториле тоа сигурно би им дале шанса да се одбранат.А тоа дека мирно биле уапсени без борба тоа е историјата на победникот,и според нивната филозофија на не предавање и борење до смрт тешко е да се поверува во тоа.Секој што има служено војска го знае основното правило дека пушката не се дава на никој и тие мечот не го давале затоа што тоа ќе значело дека се предаваат,а тоа во нивниот ментален склоп го немало.
Добро... убаво велам јас - кога се зборува за историјата, треба барем малку да се познава истата...
Прво - немаш најосновни познавања за Христијанството. Ама ич. Молитвите во Христијанските цркви се слични, ама потоа биле преведувани на различни јазици, па затоа се разликуваат?!?!?!?!
А БЕ СЕ ЧИТАШ ЛИ ШТО ПИШУВАШ?!?!?!?!
И не претерувај со идејата дека историјата се пишува од победителите, затоа што толкувањата на историјата се пишуваат од победителите, фактите се факти и за едната и за другата страна.
Така што - ајде малку со факти.
Молитвата, за која ти тврдиш дека не може да се најде напишана во официјални извори, е молитва која секој еден православен монах ја кажува во последниве (речиси) 400 години, е молитва со која повеќето православни цркви го отвораат денот и е молитва која секој еден предан и посветен православен верник ја кажува веднаш по станувањето од кревет. Таа молитва за која ти тврдеше дека не може да се најде напишана, е напишана пред речиси 400 години и ја има во СЕКОЈ еден православен молитвеник (отвори го молитвеникот на МПЦ), а на интернет ја има на речиси сите можни јазици, дури и на македонски - провери на сајтот на Премин Портал.
Молитвата, не е преведена на црковно-словенски, туку е НАПИШАНА на тој јазик, од страна на преподобниот Филарет, Митрополит Московски - кој живее од 1553-та до 1633-та година.
Значи - човекот кој ја ИЗМИСЛИЛ таа молитва се родил 246 години, откако темпларскиот орден престанува да постои. Така што - како тоа се молеле со таа молитва?!?!?! Им се сонила?!
НИКАДЕ во католичкиот свет оваа молитва не се користи! Посочи едно место, еден пример каде што е оваа молитва употребена во католичкиот свет?!
Не е ни можно да постои, затоа што е напишана во форма која одговара само и единствено на црковно-славјанското пеење, а не латинското. Бидејќи немаш никакви познавања од црковните работи - да ти посочам само дека двете се МНОГУ различни!
Така што - јасно е колку знаеш, колку разбираш од оваа тема, не се истрчувај барем непотребно кога ќе ти посочат јасни факти.
А колку до темпларите - истотака не си во право. Потпрочитај малку историја, и ќе видиш дека по укинувањето на орденот и по апсењето во 1307ма година, се убиени не повеќе од 300 членови на орденот. Од останатите, дел се уапсени, судени, но голем дел се откажуваат од орденот и продолжуваат да живеат слободен живот. Интересен факт е што продолжуваат да добиваат "пензија" од црквата, поточно од Хоспиталиерскиот орден. Некои од нив се доста јавни личности и многу познати во своето време, особено во Португалија, провери малку посериозно. Дел се придружуваат на хоспиталиерскиот орден, а многу голем дел пребегнуваат првин во Португалија, потоа во Шкотска, затоа што во тоа време Шкотска е во анатема со Рим.
Само за доказ - во таканареченото селанско востание во Англија во 1381-ва година, учествуваат темпларски одреди, со знамиња и со униформи, со темпларска структура и со темпларски методи на комуникација (патем - артефактите се сочувани до денес), што јасно докажува дека орденот продолжува да постои во Шкотска и по 1307-ма година и дека регрутира нови членови. Истотака се знае дека престанува да биде монашки орден околу 1314-та година, но продолжува да се базира на останатите принципи на братството.

Како што реков - проверувај си најосновни факти и информирај се од различни извори кога пишуваш вакви работи. Не за друго - не е сериозно да пишуваш такви работи, како она во цитатот погоре...
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Само уште еден податок што заборавив да го спомнам погоре. Не е точно дека кодот на темпларите налага да се борат до смрт! Кодот налага да се борат само ако соодносот со непријателите е 1 према 3. Значи ако има повеќе од 3-ца непријатели на еден темпларски витез, тој има право да се предаде или да се повлече од битката. Ова јасно го пишува во кодот на темпларите, напишан од Св.Бернард (документ, напишан при формирањето на орденот, сочуван до денес се разбира). При апсењето, кралот Филип праќа воени единици во сооднос 1 кон 10 (и ова е факт - го има напишано во наредбата која Филип ја праќа до своите единици - истотака сочувана до денес)! Токму затоа што знае дека темпларите нема да се предадат без битка, освен ако не знаат дека е бесмислено да се борат. Дури и во таа ситуација - над 300 од нив решаваат да се борат до смрт.
Останатите - се предаваат, затоа што знаат дека нема ништо да постигнат.
Од тој момент, до палењето на клада на Де Моле, барем уште 100-тина се или убиени или "исчезнуваат". Голем број се "покајуваат" - за потоа да избегаат од земјите под влијание на Рим - како што наведов - најмногу во Шкотска.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Е бре сите ј ачитаа Света крв Свети грал. Јас ја прочитав 198? година веднаш од кога излезе.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Многу сложени правила за војување имале тоа Темпларите не знаев:pos2:.Е ако се предавале толку лесно немало да бидат запаметени до ден денеска и да им ја крадат историјата.Инаку тој документ што го спомнуваш е чист фалсификат фабрикуван од богати аристократски копилиња кои откако ќе се опијале добро во кафана решавале да прават тајни друштва за да владеат со светот:pos2:.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Многу сложени правила за војување имале тоа Темпларите не знаев:pos2:.Е ако се предавале толку лесно немало да бидат запаметени до ден денеска и да им ја крадат историјата.Инаку тој документ што го спомнуваш е чист фалсификат фабрикуван од богати аристократски копилиња кои откако ќе се опијале добро во кафана решавале да прават тајни друштва за да владеат со светот:pos2:.
СЛУШАШ?

Дојди во нашето братство на Сепознавачи на Се во Светот или ССС :)
Членарина - 500 клетки од сива мозочна маса, годишно :smir:
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
работам на случајот кој цркви во Македонија ги изградиле масоните
посебно во бт можам да издвојам 2 ,света Недела ,свети Димитрија
на google earth gi najdov samo tie imaat tocna dimenzija :coffee:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
работам на случајот кој цркви во Македонија ги изградиле масоните
посебно во бт можам да издвојам 2 ,света Недела ,свети Димитрија
на google earth gi najdov samo tie imaat tocna dimenzija :coffee:
Точна димензија?! Што ти значи ова...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom