LCD телевизори

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Кога веќе спомнавте ја користи ли некој 100hz функцијата? Jас на мојов Samsung C650 имам на custom ставено, ако го пуштам до крај многу вештачки изгледа т.е. се јавува soap opera ефект. Како е кај вас?
Затоа што е fake 100hz најверојатно, како и многу други модели или пак самиот ејнџин/процесор не е на ниво :)
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Не викам дека не, тоа со херците ми е голема глупост поготово како ги рекламираат, него кога е пуштено сликата е течна без никакво сецкање само мене како ефект не ми се свиѓа, се осеќа како да додава дополнителни фрејмови, како да е снимено со обична камера.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Не бил тој, еве го, на овој му имам фрлено мерак да го зимам, со одличен контраст, многу влезови, дигитален тјунер, USB кое чита се.... и 100 Hz


Во AMC е поевтин за 3000 ден :)
Овој ми изгледа примамливо, уште LED технологија да беше и таман ќе беше комплет.

А фул хд видеа од усб чита ли (mkv, mov и сл.) ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Овој ми изгледа примамливо, уште LED технологија да беше и таман ќе беше комплет.

А фул хд видеа од усб чита ли (mkv, mov и сл.) ?
Да де, затоа и тој го гледав, пишува на сајтот на Техномаркет.

- USB ФОРМАТИ: JPEG, MP3, WMA (V2 UP TO V9.2), AAC, CODEC SUPPORT:, H264/MPEG-4 AVC, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV9/VC1, CONTAINERS: AVI, MKV
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Чисто процедурално да кажам неколку забелешки за PHILIPS 37PFL5405H... Другар мој го зема 42PFL5405H од АМЦ пред 2-3 месеца, и можам да потврдам дека сликата е навистина одлична, но само кога
се пушта HD видео, на дигитална кабловска (кејблтел) сликата не е баш добра... Според мене најголема мана на филипсот е звукот т.е недостатокот на истиот :) Звучниците се гласни колку помало радио од пазарче, па треба да имате предвид при купување да си земете и некој музички систем преку кој би го пуштале звукот. Да не заборавам да спомнам дека медија плеерот не пушта баш се, него како ќе му текне , некои .mkv фајлови па дури и divx знае да не ги препознае. Понебитна забелешка според мене е далечинскиот управувач, со чуден дизајн и мали копчиња...
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Не, не. Еден начекав во Техномаркет со 100Hz, ептен добра и течна слика вадеше (без сецкање/каснење кога сликата е во движење) во споредба со другите од иста класа.
mojot sega go kupiv philips 37PH5405 so 100Hz i ne e marketinski trik tuku stvarno koristi koga gledas HD videa ili hd programi na tv i + pusti nekoja igra na 50Hz tv i na 100Hz tv ke ja uvidis razlikata na tie 100Hz sto znacat ;)

--- надополнето ---

Нигде немжам да најдам каков панел има, а тоа не е добар знак :(
ako zboris za philipsot nema da najdes sum baral od togas koga mi kazuvase deka IPS bile najdobri i se najdobri, ama razlikata od panasonikot i philipsot sto gi sporeduvame e 3% nisto poveke, 3 saata bev vo tehno market i gi gledav site televizori Philipsot ima kako sto kazav 3% polosa slika od panasonikot

--- надополнето ---

Чисто процедурално да кажам неколку забелешки за PHILIPS 37PFL5405H... Другар мој го зема 42PFL5405H од АМЦ пред 2-3 месеца, и можам да потврдам дека сликата е навистина одлична, но само кога
се пушта HD видео, на дигитална кабловска (кејблтел) сликата не е баш добра... Според мене најголема мана на филипсот е звукот т.е недостатокот на истиот :) Звучниците се гласни колку помало радио од пазарче, па треба да имате предвид при купување да си земете и некој музички систем преку кој би го пуштале звукот. Да не заборавам да спомнам дека медија плеерот не пушта баш се, него како ќе му текне , некои .mkv фајлови па дури и divx знае да не ги препознае. Понебитна забелешка според мене е далечинскиот управувач, со чуден дизајн и мали копчиња...
jas go imam pomaliot od toj sto go ima drugar ti i isto taka potvrduvam za slikata deka e dzam ama jas imam telekabel i tie sto se HD programi kako arteHD ersteHD i uste nekoj slikata e staklo za drugite programi pa sto moze da ocekuvas od analogen program, za zvukot malce im e nezgodno toa vo virtual surround opcijata kako mnogu galama da se sozdava ama koga ke go isklucis toa zvukot e stereo i e odlicen

--- надополнето ---

Овој ми изгледа примамливо, уште LED технологија да беше и таман ќе беше комплет.

А фул хд видеа од усб чита ли (mkv, mov и сл.) ?
isto i jas barav taka da bide barem LED da ima ama za +led = + 10000 den sto ne isplati zemajki vo predvid deka go imam doma televizorot i odlicen e samo trebase da zemam pogolem 42PH :)

--- надополнето ---

I najbitnoto sto ke go dopolnam philipsot e faca televizor za razlika od drugite LCD, se razbira tie sto imaat LED imaat uste po faca TV :):):):)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
mojot sega go kupiv philips 37PH5405 so 100Hz i ne e marketinski trik tuku stvarno koristi koga gledas HD videa ili hd programi na tv i + pusti nekoja igra na 50Hz tv i na 100Hz tv ke ja uvidis razlikata na tie 100Hz sto znacat ;)



Е да де, истото и јас го зборам, да не ме утна со цитат? :)

Ако сакате со LED и со топ слика и контраст и (со hack) телевизор што чита се што ќе му бутнеш преку USB, тогаш земете си LG, не се скапи а се ѕверови. Само не знам дали од нив имаат со 100 Hz
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Е да де, истото и јас го зборам, да не ме утна со цитат? :)

Ако сакате со LED и со топ слика и контраст и (со hack) телевизор што чита се што ќе му бутнеш преку USB, тогаш земете си LG, не се скапи а се ѕверови. Само не знам дали од нив имаат со 100 Hz
ima LG so 100Hz led
LG 37LE5300

--- надополнето ---

samo te dopolnuvav ne te utnav so citatot :) sto e ustvari toa 100Hz i kade koristi
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ima LG so 100Hz led
LG 37LE5300

--- надополнето ---

samo te dopolnuvav ne te utnav so citatot :) sto e ustvari toa 100Hz i kade koristi
Знам дека има LG со 100Hz, само кај нас по продавнициве не сум сигурен дали има од нив.
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Имам проблем и мислам дека само овде можам да најдам решение.Може ли некој да ми предложи LCD телевизор со цена до кај 27 000 ден.јас гледав Samsung LE32C530 или пак некој друг модел или прозиводител за слична цена? Прочитав нешто Full HD или обично ,исто и 100hz или 50, епа прашањето ми е дали тоа има разлика само за HD сигнал дека нашиве канали претежно се со обичен сигнал исто и за филмови од PC колку што знам за нив не треба Full HD.
Доколку некој може да ми помогне многу ке му бидам благодарен
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Eve nesto nekomplicirano i mnogu dobro objasneto od brakata od BG, firmware za site modeli 2009 LG tv i kako da gi sredite
http://forum.setcom.bg/index.php/topic,41474.msg365850.html#msg365850[/url]
друже дај помогни кажи кој модел,од денешна перспектива да го земам за да можам да гледам филмчиња од usb,како што гледам LG највеке ги фалат за таа работа ама дај ми твое мислење,иначе да е до кај 400,500е. Фала.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Имам проблем и мислам дека само овде можам да најдам решение.Може ли некој да ми предложи LCD телевизор со цена до кај 27 000 ден.јас гледав Samsung LE32C530 или пак некој друг модел или прозиводител за слична цена? Прочитав нешто Full HD или обично ,исто и 100hz или 50, епа прашањето ми е дали тоа има разлика само за HD сигнал дека нашиве канали претежно се со обичен сигнал исто и за филмови од PC колку што знам за нив не треба Full HD.
Доколку некој може да ми помогне многу ке му бидам благодарен
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=27033&id=56&l=3&q=LED LG 32 LE 5300&SupplierArticleID=&Action=

Еве ти LG од тенките со LED технологија, 100 херци и чита секакви формати од USB стикови/дискови. Линкот е од АМЦ но немора од таму да го зимаш, побарај го во Нептун, гледам падна цената на LE5300 моделите.

Еве и од 50 херци поефтин малку послаб модел другото све ти е исто ЛЕД технологија е и овој:
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=28095&id=56&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=27033&id=56&l=3&q=LED LG 32 LE 5300&SupplierArticleID=&Action=

Еве ти LG од тенките со LED технологија, 100 херци и чита секакви формати од USB стикови/дискови. Линкот е од АМЦ но немора од таму да го зимаш, побарај го во Нептун, гледам падна цената на LE5300 моделите.

Еве и од 50 херци поефтин малку послаб модел другото све ти е исто ЛЕД технологија е и овој:
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=28095&id=56&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=
Фала ти,баш ке одам да погледам во Нептун каков е и колку му е цената.
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=27033&id=56&l=3&q=LED LG 32 LE 5300&SupplierArticleID=&Action=

Еве ти LG од тенките со LED технологија, 100 херци и чита секакви формати од USB стикови/дискови. Линкот е од АМЦ но немора од таму да го зимаш, побарај го во Нептун, гледам падна цената на LE5300 моделите.

Еве и од 50 херци поефтин малку послаб модел другото све ти е исто ЛЕД технологија е и овој:
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=28095&id=56&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=
Фала ти уште еднаш за инфо.Денеска бев во AMC и земав LE 5500 дечкото рече исти бил како и 5300 само понов модел.Само сега неможам да ги уклучам преводите незнам дали се зафркнав што не земав 5300 или незнам да ги залепам убаво за да ми ги отвори и нив на usb
--- надополнето: Jun 28, 2011 2:40 PM ---
Еве една дискусија за тоа како да го хакнеш усб-то да ти пушта 1080p видеа.
Е сега може и да зафркнеш нешто да го расипеш тв-то, може и да не ти важи после гаранцијата, затоа прави го на свој ризик ;)

И барај на гугл: Samsung B550 usb hack ќе најдеш туторијали.
Земав LG 32LE5500 пушта филмови од usb ама неможам да го пуштам преводот.Може некако да ми помогнеш ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom