LCD телевизори

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ќути, дојде време поефтини од TN да бидат, само види како е изработен U2311H и колку конекции има а за сликата не ни зборам :) среќа што тињата од монитори Самсунг (overrated as hell) сеуште нудат високи цени па ќе сфатат луѓево дека не вредат т.е. за истите пари има многу подобар избор.

П.С. Итд дистрибуција, од таму барај не Макпетрол, и кажи им дека твој другар го земал за 12000, у стилу мој дргар земал некој 23 IPS демек незнаеш кој модел, од околу нели ) за во случај ако ги поскаеле да земеш по стара цена, купија 4-5 комада корисници од it.com.mk :) па може да им текнало да ги качат :)
А 24ка или 26ка евентуално со IPS за колку се наоѓа? Или само 23јката што ја посочи има толку ниска цена:)
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
За тие пари имаш 3x подобар монитор со IPS панел супериорна технологија во секој поглед од аспект на квалитет на слика.

23 инчен IPS монитор Dell U2311H за 12000, значи кај многууу подобар уште и 50 евра поефтин.



Kонтактирај ја фирмава.


Еве малце за различните панелите што се вградуваат во мониторите.

http://www.mbsdirect.com/current/Photo-Solutions/Photo-Index/lcd-panel-technologies-explained.html

Samsung моделот кој сакаш да го купиш има TN панел (најлошите видови на панели) како за ориентација кога ќе читаш.
xmm ova ne go znaev a sto e fintata so response time na ips panelite, i ima li televizori so ips paneli kaj nas
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
А 24ка или 26ка евентуално со IPS за колку се наоѓа? Или само 23јката што ја посочи има толку ниска цена:)

Најевтината 24 што ја знам во европа се продава за 350 евра, меѓутоа не ја препорачувам да се купи, бидејќи има слаб контраст, слаб приказ на црна боја, и ниска деталност и длабочина на истата..се работи за LG Zr24w.

Најефтините асални 24 би биле овие, Dell U2410, HP 2475W, итн. За овие се плаќа повеќе и заради тоа што се 16:10, категорија/формат која се рачуна за премиум веќе 3 години, според мене со право..цената им е околу 450 -500 евра.

Кога веќе спомна 26, единствениот со добра цена е Hazro HZ26W, околу 600 евра.


--- надополнето ---

xmm ova ne go znaev a sto e fintata so response time na ips panelite, i ima li televizori so ips paneli kaj nas

Има, оние што се на понуда на Т-Хоум се многу добри, зборувам за моделите на Панасоник, кои имаат IPS-Alpha панели и уживаат одлични рецензии од корисниците кои ги имаат, одлична серија од Панасоник а згора на тоа се многу ефтини! овие модели се DellU2311h кај телевизроите, во таа категорија би му дошле, инзовредни за парите, дури и поефтини од инфериорните модели на телевизори со S-PVA, PVA, МVA & TN панели.
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
Dell-от го имам дома, топ монитор е само 24ка иам не 23..
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Edno (mozebi glupo) prasanje: Zosto na LG web stranata, za mojot televizor pisuva TruMotion 120Hz, a na televizorot na taa lepenkata sto gi kazuva nekoi od karakteristikite na televizorot pisuva TrueMotion 100Hz?

Nesto jas ne razbiram, ili?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Edno (mozebi glupo) prasanje: Zosto na LG web stranata, za mojot televizor pisuva TruMotion 120Hz, a na televizorot na taa lepenkata sto gi kazuva nekoi od karakteristikite na televizorot pisuva TrueMotion 100Hz?

Nesto jas ne razbiram, ili?
1. Види дали е СКРОЗ ТОЧЕН модел и твојот и тој на интернет, значи точен до буква и цртичка
2. Може да е нивна грешка
3. Jави им се, буни се
4. Не ти прави разлика 20 Hz :)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ovoj e, ist, do bukva, inch, crtka :)

I nazad go pisuva imeto, vo tie seriskite broevi ili sto ti znam jas...

Samo vo LG da se javam :D
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ovoj e, ist, do bukva, inch, crtka :)

I nazad go pisuva imeto, vo tie seriskite broevi ili sto ti znam jas...

Samo vo LG da se javam :D
Јави им се таму кај што си го купил :)

Побарај на гугл дали некој го има истиов телевизор ама со 100 херци. Ако го има негде, значи (глупаво ама) има 2 исти модели со различна херцажа.... само повеќе накај грешка ми иде ова
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Јави им се таму кај што си го купил :)

Побарај на гугл дали некој го има истиов телевизор ама со 100 херци. Ако го има негде, значи (глупаво ама) има 2 исти модели со различна херцажа.... само повеќе накај грешка ми иде ова
Glupo od moja strana, 100hz model mi e. Sea razbrav deka i takov model si imalo :)

Ajde i edno prasanje cim si tuka, dali ke se primeti golema razlika ako koristam zlaten HDMI kabel od ovoj normalniov, i dali sto pokratko tolku podobro?

Na net citam, edni vikaat deka nemalo razlika, drugi vikaat deka ima.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Glupo od moja strana, 100hz model mi e. Sea razbrav deka i takov model si imalo :)

Ajde i edno prasanje cim si tuka, dali ke se primeti golema razlika ako koristam zlaten HDMI kabel od ovoj normalniov, i dali sto pokratko tolku podobro?

Na net citam, edni vikaat deka nemalo razlika, drugi vikaat deka ima.
Јас не би зел друг кабел освен позлатен. Теоретски да, што пократок, тоа подобро, ама сеа не мора баш 70 cm кабел да зимаш, само глеј да не зимаш многу повеќе од
тоа што ти треба.

Обичниот кабел нема убава заштита од надворешни влијанија и најважно, нема заштита од зрачењата од другите кабли (пример ако е до кабли низ кои
поминува струја, може да ти се појавуваат “бранови“ на сликата, па со тек на време да ти се намали квалитетот на сликата). Позлатениот си има се. ЗИМАЈ ТАКОВ, не штеди,
еднаш ќе купиш кабел :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Glupo od moja strana, 100hz model mi e. Sea razbrav deka i takov model si imalo :)

Ajde i edno prasanje cim si tuka, dali ke se primeti golema razlika ako koristam zlaten HDMI kabel od ovoj normalniov, i dali sto pokratko tolku podobro?

Na net citam, edni vikaat deka nemalo razlika, drugi vikaat deka ima.
Помалу од 50 денари е разликата на било колку метри и да купуваш:) - ова за со позлатени конектори. Златен кабел не постои, да нема забуни:) Само конекторите му се позлатени.

А должина, викаат до 8м немало проблеми. Јас со 3м и 5м имам тестирано, нема никаква разлика, ни во квалитет ни во ништо. Инаку со 1080p материјали имам пробувано, филмови од по 20гб каде што треба стварно голем пренос да се направи и си течеа без никаков проблем.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
kade moze da se kupi dobar hdmi kabel min. 6 metri dolzina
Скоро секаде каде што продаваат работи за РС и не зимај ништо друго освен ПОЗЛАТЕН!

Ќе те фати околу 50 евра.... ама ако сакаш квалитетен....
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
За херците тоа изгледа нема разлика, негде пишуваат 50/100/200/400Hz... некаде 60/120/240/480...херци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom