LCD телевизори

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Фул ХД не ми значи ништо. А дисплејот е ремек дело.
Ако тоа ти е ремек дело, што ќе ти бидат другите дисплеи со фул хд кои веруј ми вадат многу подобра слика?
 
Член од
26 април 2008
Мислења
154
Поени од реакции
5
Ако тоа ти е ремек дело, што ќе ти бидат другите дисплеи со фул хд кои веруј ми вадат многу подобра слика?
ostaj go drugarot neli gledas se inati samo
ON TOPIC: plazmata sto si ja zel e gubre djabe se inatis nikogo nema da ubedis deka e nitu priblizno dobra barem ne na forumov. poz.:smir:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Дечки ке ја посетиме темава пак за некое време, кога ке почнат да емитуваат HD канали кај нас. Плазмите со резолуција 1024х768 и кутрите LCDа 1366х768 ке сакате да ги фрлите во канта.
 
Член од
26 април 2008
Мислења
154
Поени од реакции
5
Дечки ке ја посетиме темава пак за некое време, кога ке почнат да емитуваат HD канали кај нас. Плазмите со резолуција 1024х768 и кутрите LCDа 1366х768 ке сакате да ги фрлите во канта.
taka taka jas se kaam sto go zedov a615 a kamo li da sum zemal nekoj so 1024 x 768 moj sovet za site: ako veke resil nekoj da zeme tv neka odvoi nekoi 60 000 den pa nagore ili neka se otkaze ispod 50 000 tv e gubre
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Чим дава чиста слика на аналогна кабелска и стакло на дигитална може само да замислите каква слика ќе даде кога ќе пуштат некој ХД канал.

Интересно е кога побарав совет никој не се јави

А за ситење и серење доста се јавивте :tv::tv::tv:
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Чим дава чиста слика на аналогна кабелска и стакло на дигитална може само да замислите каква слика ќе даде кога ќе пуштат некој ХД канал.

Интересно е кога побарав совет никој не се јави

А за ситење и серење доста се јавивте :tv::tv::tv:
:icon_lol:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Дечки ке ја посетиме темава пак за некое време, кога ке почнат да емитуваат HD канали кај нас. Плазмите со резолуција 1024х768 и кутрите LCDа 1366х768 ке сакате да ги фрлите во канта.
Уфф не верувам да е за брзо време:)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Чим дава чиста слика на аналогна кабелска и стакло на дигитална може само да замислите каква слика ќе даде кога ќе пуштат некој ХД канал.

Интересно е кога побарав совет никој не се јави

А за ситење и серење доста се јавивте :tv::tv::tv:
Добра поента, али признај дека јас бар колку-толку ти реплицирав за совет. :)
Не знам зашто не се сфаќаме, бар јас и ти, не викам дека дисплејот е лош во бои/контраст, туку дека многу е лошо кога земаш рефлектирачки дисплеј - бидејќи ако огрее сонце, ако некој отвори врата и слично, се тоа се рефлектира ненормално многу, до точка во која апсолутно не можеш да гледаш ништо. Е јебига, предноста е што имаат 10% подобра слика и бои од тие со gradient дисплеи, па затоа фураат вака производителиве.
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
hahahaha....koga ke pustat HD kanali kaj nas bidi siguren deka po svetot veke golem zamav ke ima zemeno novata UHD tehnologija... pa taka ako gledame i togas ne trebe da kupuvame TV-a so HD tuku da sobirame pari za da kupime UHD...

Mislam deka Milojko ne zgresis pri kupuvanjeto, Jas imam kupeno veke 1 godina samsung 42 plasma i sum prezadovolen
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Добра поента, али признај дека јас бар колку-толку ти реплицирав за совет. :)
Не знам зашто не се сфаќаме, бар јас и ти, не викам дека дисплејот е лош во бои/контраст, туку дека многу е лошо кога земаш рефлектирачки дисплеј - бидејќи ако огрее сонце, ако некој отвори врата и слично, се тоа се рефлектира ненормално многу, до точка во која апсолутно не можеш да гледаш ништо. Е јебига, предноста е што имаат 10% подобра слика и бои од тие со gradient дисплеи, па затоа фураат вака производителиве.
Не беше насочено кон тебе братанац, има овде двајца тешко ранети во битката со МСИ. Плазмата е поставена на таква позиција да нема никаков контакт со сонце.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Чим дава чиста слика на аналогна кабелска и стакло на дигитална може само да замислите каква слика ќе даде кога ќе пуштат некој ХД канал.
Чоек, џабе ти е да пуштат ХД канал кога резолуцијата на твојот телевизор е ниска. Али со здравје да се служиш, ако тебе ти прави мерак, нема што да ги слушаш другиве :).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.121
Поени од реакции
30.901
Дечки ке ја посетиме темава пак за некое време, кога ке почнат да емитуваат HD канали кај нас. Плазмите со резолуција 1024х768 и кутрите LCDа 1366х768 ке сакате да ги фрлите во канта.
Секој што тврди дека HD ready (720p) e толку полош од full HD, никогаш не правел директна споредба на телевизори еден до друг, без разлика дали се плазма или LCD. Збориме за модели од приближен квалитет. Тек на величини над 50 инчи може да правиме муабет за разлика.

Сите што се летаат на маркетиншки трикови како full HD ознаката и земаат помала дијагонала само заради 1080p спецификацијата прават грешка. Поголемо е секогаш подобро, дури и со помала резолуција. Освен ако не станува збор за модели поголеми од 50 инчи.

Не ми верувајте мене, побарајте во продажен салон да ви пуштат 1080p материјал на HD ready (720p) и full HD (1080p) со иста дијагонала (ама не поголеми од 50 инчи). Или прочитајте малку на вебов...
http://reviews.cnet.com/720p-vs-1080p-hdtv/
The extra sharpness afforded by the 1080p televisions he's seen is noticeable only when watching 1080i or 1080p sources on a larger screens, say 55 inches and bigger, or with projectors that display a wall-size picture. Katzmaier also says that the main real-world advantage of 1080p is not the extra sharpness you'll be seeing, but instead, the smaller, more densely packed pixels. In other words, you can sit closer to a 1080p television and not notice any pixel structure, such as stair-stepping along diagonal lines, or the screen-door effect (where you can actually see the space between the pixels). This advantage applies regardless of the quality of the source.
Или со други зборови HD ready (720p) и full HD (1080p) и не е најважната карактеристика кај еден телевизор. Работи како квалитет на слика генерално, контраст, ниво на црно, сатурација... се далеку поважни од резолуцијата, односно многу повеќе влијаат на квалитетот на доживувањето.

Јас пред неколку месеци зедов Плазма Самсунг и сум презадоволен. Линк тука
Супер избор си направил, јас се зезнав и го земав малку послабиот модел (430ка) со иста дијагонала... разликата е можноста на твојот модел да вози 3D со соодветни наочари (што сакав да ги купам)

А овие што го дрват дека трошел многу струја (ќе ти троши колку 4 сијалици од 100W) можат само да завидуваат на квалитетот на сликата... плазмата има осетно подобра слика од LCD.
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Супер избор си направил, јас се зезнав и го земав малку послабиот модел (430ка) со иста дијагонала... разликата е можноста на твојот модел да вози 3D со соодветни наочари (што сакав да ги купам)

А овие што го дрват дека трошел многу струја (ќе ти троши колку 4 сијалици од 100W) можат само да завидуваат на квалитетот на сликата... плазмата има осетно подобра слика од LCD.
Плазмите се далеку подобри од LCD а и јас лично не обраќам многу внимание дали трошел струја.А од кај можам да најдам такви наочари за 3D ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.121
Поени од реакции
30.901
http://www.nvidia.com/object/3D_Vision_Main.html

Мораш да го приклучиш телевизорот на РС (не знам за друг извор на компатибилен 3D сигнал). Подршката за филмови е скоро непостоечка сеуште ама би требало брзо да се развива. За играње треба да е топ, 3D ефектот се прави со shutter ефект, што е многу подобро од анаглифниот метод (плаво-сино/зелени наочари)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom