LCD телевизори

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
zdravo,
me interesira za Samsung B540 dali go ima nekoj, kako mu se sviga, i ako ima nekoj komentar u vrska so ovoj tv
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Па генерално би предложил да бегате од Самсунг, затоа што претеруваат со боите и "светлоста" на нивните телевизори/лцд. Значи ако ти се гледа телевизија и филмови со бои како на цртан фил и пресилно позадинско осветлување земи си Самсунг. Aко сакаш порелана слика со поумерени бои и осветлувања моја препорака е Панасоник или пак LG се разбира зборам за еквивалентите на моделот од Самсунг според цене со претпоставка дека немате неограничен буџет, поздрав.
 
Член од
26 април 2008
Мислења
154
Поени од реакции
5
Па генерално би предложил да бегате од Самсунг, затоа што претеруваат со боите и "светлоста" на нивните телевизори/лцд. Значи ако ти се гледа телевизија и филмови со бои како на цртан фил и пресилно позадинско осветлување земи си Самсунг. Aко сакаш порелана слика со поумерени бои и осветлувања моја препорака е Панасоник или пак LG се разбира зборам за еквивалентите на моделот од Самсунг според цене со претпоставка дека немате неограничен буџет, поздрав.
ednoto se vika kontrast a drugoto backlight i prilicno sum siguren deka se podesuvaat , e sega otkako otidoa argumentite vo voda kazi mi ozbilno zosto gi mrazis samsung
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
ednoto se vika kontrast a drugoto backlight i prilicno sum siguren deka se podesuvaat , e sega otkako otidoa argumentite vo voda kazi mi ozbilno zosto gi mrazis samsung
Ауу абе ти многу паметен си бил.... Отишле аргументите во вода??
Па така е...јас лани ова време земав LG, и баш коа се распрашував, сите што имаа самсунг се жалеа од него... Како прво тоа со брајтнесот и контрастот, и колорот е встина... LG, JVC и Panasonic имаат 3 пати подобар енџин, и подобар баланс на боите, црно - белото, како и светлината...
Како второ сите самсунзи после година, година ипол појавуваат мртви пиксели, ама не асмо точки туку цели линии и штрафти се појавуваат...
Така да послушај пријателски совет и немој Samsung...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ауу абе ти многу паметен си бил.... Отишле аргументите во вода??
Па така е...јас лани ова време земав LG, и баш коа се распрашував, сите што имаа самсунг се жалеа од него... Како прво тоа со брајтнесот и контрастот, и колорот е встина... LG, JVC и Panasonic имаат 3 пати подобар енџин, и подобар баланс на боите, црно - белото, како и светлината...
Како второ сите самсунзи после година, година ипол појавуваат мртви пиксели, ама не асмо точки туку цели линии и штрафти се појавуваат...
Така да послушај пријателски совет и немој Samsung...
Мене не ми е јасно тогаш, ако Samsung ги прави панелите на Sony, како овие вториве се толку поквалитетни?

Или нас ни ги праќаат телевизорите за земјите од Третиот свет? :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Мене не ми е јасно тогаш, ако Samsung ги прави панелите на Sony, како овие вториве се толку поквалитетни?

Или нас ни ги праќаат телевизорите за земјите од Третиот свет? :)
Па богами така е:) Само мала ипсравка, од Четвртиот свет стигаат кај нас :vozbud:
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Мене не ми е јасно тогаш, ако Samsung ги прави панелите на Sony, како овие вториве се толку поквалитетни?

Или нас ни ги праќаат телевизорите за земјите од Третиот свет? :)
А Sony да не се нешо многу по квалитетни... Фората е, слушаш име Sony и цената е набилдана за + 20 - 30 %, ако не и поише... А Sony-то кај нас, и Sony-то во америка или било каде во светот дефинитивно не е исто... :tapp:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А Sony да не се нешо многу по квалитетни... Фората е, слушаш име Sony и цената е набилдана за + 20 - 30 %, ако не и поише... А Sony-то кај нас, и Sony-то во америка или било каде во светот дефинитивно не е исто... :tapp:
Чекај друже, јас имам Сони веќе две години, нема никакви мртви пиксели (да не се урочам само), има бои и контрасти кои се фантазија за другиве телевизори...
И не знам баш за ова второво, сум споредувал тука и во Грција, истите се, плус види само колку пажња обраќаат Sony на промотивни материјали, имаат цели каталози од по 100 страни преведено на македонски, реклами и што се не друго, така да не знам дали сега од искуство нешто збориш, или онака рандом претпоставки?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Хммм имам Samsung LCD TV дома веќе година ипол некаде по минимум 5-6 саати на ден работи (секој ден освен кога и јас и моите не сме дома) нема ни еден мртов пиксел не па линии и контрастот уште си е непроменет (на полошо). Точно е дека констрастот е ко на цртан филм ама САМО АКО ставите контрастот да биде Dynamic или некој таму друг глуп мод (што сигурен сум дека и на другите телевизори го има), ако сами си наместите констрастот ќе ви биде како што вие ќе го наместите. Јас сум задоволен од него и топло го препорачувам, а тоа што на некој му се заебал после кратко време или не знам што проблеми има ништо чудно да го земал фелер ко што увалуваат нон стоп кај нас (од сите фирми), неколку другари имам што имаат Samsung LCD TV уште пред мене и немаат никакви проблеми, така да зборувам од лично искуство.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
ednoto se vika kontrast a drugoto backlight i prilicno sum siguren deka se podesuvaat , e sega otkako otidoa argumentite vo voda kazi mi ozbilno zosto gi mrazis samsung
Хахахах врска нема..контрастотот нема никаква допирна точка со силината на боите! Друго дури и доколку го намалиш осветлувањето(позадинското пак телвизорот ќе биде доста посветол од оној на твојот комшија на ист сетинг. Затоа што они по дифолт ги прават екстра брајт? зашто е тоа така дали знаеш? Кога ќе влезеш во продавница на тој начин како неинформиран купувач секогаш ќе го избереш првиот телевизор што ќе ти падне у очи кој ќе биде тој? дали оној реалниот со умерени бои и осветлување или тој што ќе боди очи највеќе? Нормално дека вториот е на тој начин Самсунг прави милијарди долари/евра се заради чиста неинформираност,значи ако не знаеш немој да бараш аргументи кога немаш појма ни ти самиот што значат истите т.е да ме сватиш (на што целам)

Е заради тоа ги мразам самсунг и заради тоа што зашто кога имав нивни монитор со цвикери за сонце гледав филмови кои изгледаа како цртан филм заради одличните бои и се разбира позадинското осветлување кое ми предизвикуваше голема болка у очи се работи за Т240 моделот.

Да го ставив позадинското осветлување на 10% и пак беше пресветло. Чисто информативно ако се Самсунг толку добри како тоа немаат нити еден IPS панел или PVA? зборам за нови модели на монитори?
Ги чекам твоите аргументи. Јас не купувам Wide gamut срања по никоја цена!

БТЊ панелите на Сони ги прават Sharp (хај енд моделите) а оние поефтините мид рејнџ се дело на Самсунг но со S-PVA матрица, кои патат од истите проблеми што ги набројав горе само што имаат подобар приказ на црната боја.

Мене не ми е јасно тогаш, ако Samsung ги прави панелите на Sony, како овие вториве се толку поквалитетни?

Или нас ни ги праќаат телевизорите за земјите од Третиот свет? :)
Има многу повеќе во еден телевизор/лцд од самиот панел. Електрониката и многу други работи ти ја прават слиакта она што е иако панелот е многу битен сепак добар панел во комбинација со ефтина електроника не иде. Така што истиот тој панел на друг телевизор може да изгледа бедно во споредба со ист таков вграден во друг монитор/телевизор.
Типичен пример за тоа се NEC24xxwuxi мониторите кои имаат многу подобра слика од било кој друг монитор а користат ист панел како повеќето IPS монитори поточно (H-IPS) панелот на LG. Вака попростo да ти "објаснам" за да се разбереме.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
zanci, ovde ima luge koi mnogu podetalno gi razbiraat lcd,
ke moze li da mi preporaca nekoj brend?
pr: philips, panasonic sharp, lg, samsung, sony, za golemina 32"
blagdaram
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Панасоник и LG се сосема солидни брендови. Сони..ако купуваш хај енд (XBR/Bravia серијата) да може ако не ефтините модели се полоши него другите просечни телевизори/лцд на кратко го купуваш името и нивните ефтини модели не само што се слаби во квалитет туку може да се каже дека во поглед на цена/перформанси се полоши него "ефтините брендови" чиста логика, знаење и искуство на два мои лични пријатели ако се прашувате за веродостојноста на моите информации.

За тошиба не знам, но Шарп е опасен бренд за телевизори/лцд и плазми пред се.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
ima li nekoj iskustvo so telefunken lcd th32d857l

LCD televizori - osnovne karakteristike
Dijagonala 32 inča (80 cm)
Format 16:9
Rezolucija 1366 x 768
Kontrast 10000:1
Osvetljenost 550 cd/m²
Karakteristike - HD ready
- vreme odziva 5 ms
- SRS Trussurond
- 2 HDMI priključka
- DVB-T Tuner(mpeg 2)
- PIP

http://www.belatehnika.rs/images/proizvodi/th19857w___001.jpg
http://www.belatehnika.rs/images/proizvodi/th19857w_1___001.jpg
http://www.belatehnika.rs/images/proizvodi/th-32d857l---th-26d857l-02___001.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom