Помош, проблеми, прашања, совети...

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Луѓе ај малце помош...
Ми треба препорака за 22 инчен LCD по можност со резолуција 1680х1050, а во втор случај 1920х1080. МОРА да е со 2ms, и сакам контрастот да биде што поголем. Исто така цената да не надминува 9000 денари. Веќе имам читано многу за Samsung P2270 и тој е најблиску до тоа што го сакам, ама тој е Full HD, а јас барам некој што ќе е 16:10. Ај да видам што имате да кажете.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Луѓе ај малце помош...
Ми треба препорака за 22 инчен LCD по можност со резолуција 1680х1050, а во втор случај 1920х1080. МОРА да е со 2ms, и сакам контрастот да биде што поголем. Исто така цената да не надминува 9000 денари. Веќе имам читано многу за Samsung P2270 и тој е најблиску до тоа што го сакам, ама тој е Full HD, а јас барам некој што ќе е 16:10. Ај да видам што имате да кажете.
А зашто бараш БАШ таков? Што не чини со FullHD или ако е 16:9?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
А зашто бараш БАШ таков? Што не чини со FullHD или ако е 16:9?
Full HD на 22 инчен монитор е замарање на очите. А и плус имам графичка со 512 МБ (мада е HD4850 оверклокувана, ама сепак...) и мислам дека на таа резолоцуја ќе имам голем пад на FPS.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Full HD на 22 инчен монитор е замарање на очите. А и плус имам графичка со 512 МБ (мада е HD4850 оверклокувана, ама сепак...) и мислам дека на таа резолоцуја ќе имам голем пад на FPS.
Епа кога ќе играш игри, смали си резолуција :toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Со глувчето малку терсене проблем. Понекогаш знае да засецка, односно кога го движам курсорот низ екранот, прескокнува, подзастанува...курсорот не се движи нормално и глатко.
Пробав на друга и трета усб порта, пробав и со анинстал на драјверите, пробав и со друго глувче...истото се случува. Кога тоа ќе се случи морам да го рестартирам системот за да се врати движењето на курсорот во нормала.

До што може да биде? Irq конфликт или жолто тријаголниче нема у девајс менаџер. Користам windows xp sp3, со АМД атлон 2х64 мислам беше и 2 гб рам...со солиден број кодеци и доста голем број игри и нивни апдејти и додатоци. Глувчето е усб, инфраред (марка не му зна, ако е битно ќе проверам).
Дали постои дојава за некој сличен баг или пак нешто отишло по ѓаволите со хардверот или е само до формат и наново инсталација на системот?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Со глувчето малку терсене проблем. Понекогаш знае да засецка, односно кога го движам курсорот низ екранот, прескокнува, подзастанува...курсорот не се движи нормално и глатко.
Пробав на друга и трета усб порта, пробав и со анинстал на драјверите, пробав и со друго глувче...истото се случува. Кога тоа ќе се случи морам да го рестартирам системот за да се врати движењето на курсорот во нормала.

До што може да биде? Irq конфликт или жолто тријаголниче нема у девајс менаџер. Користам windows xp sp3, со АМД атлон 2х64 мислам беше и 2 гб рам...со солиден број кодеци и доста голем број игри и нивни апдејти и додатоци. Глувчето е усб, инфраред (марка не му зна, ако е битно ќе проверам).
Дали постои дојава за некој сличен баг или пак нешто отишло по ѓаволите со хардверот или е само до формат и наново инсталација на системот?
Нешто од овие: несоодветна подлога, извалкана подлога, извалкана оптика, оштетена оптика или некој друг дел од глушецот или софтверски проблем (штетен програм).
Пробај со различна подлога прво, после провери го глушецот твој на друг компјутер и друг глушец на твојот компјутер. Така најлесно се дијагностицира проблемот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Нешто од овие: несоодветна подлога, извалкана подлога, извалкана оптика, оштетена оптика или некој друг дел од глушецот или софтверски проблем (штетен програм).
Пробај со различна подлога прво, после провери го глушецот твој на друг компјутер и друг глушец на твојот компјутер. Така најлесно се дијагностицира проблемот.
Уште ми остана да сменам од едно на друго пц некој подолг период-ако има проблем со портите да има време да покаже, се друго имам пробано. ако не излезе и тоа, можда е некој софтверски конфликт? ќе видам, фала :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Мауспадот не ти чини.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Но до пред месец два, немаше никаков проблем со подлогата, а ја користам истата. Едино да сменам и тоа па да видам...ок, значи уште две можности, данке :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Ќе може помош за мојот проблем?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ќе може помош за мојот проблем?
Ако сакаш премиум имаш Samsung P2370 што е 1080р, или Т220 што е 1680х1050. Ако ти е за поевтино имаш Asus-и 22" со ознака VW/VK/VH и така натаму. Исто така 22-ките на LG не се лоши, види само со цени како се. Мој совет е да потсобереш уште 2000ки па да земеш некој добар 1080р монитор 23-24 инчи, ко P2370/P2470/T240 или друг некој 24"
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Не можам да ја зголемам резолуцијата повејќе од 1024-768 60Hz, Мониторот е HYUNDAI 17` ЛЦД. со 2 влеза Аналоген и дигитален.
Кога играм некоја потешка игра, на пример, МотоГП, или Кантер, По подолго време (на пример 1-2 часа) , Ми се случува да замрзни сликата, и освен со рестарт не се поправа никако (ниту Алт-Цтрл +Делете) ниту (алт + Ф4) . Мислам дека е проблемот во графичката нешто, (ATI Radeon 9550/X1050 Series na 256MB , so dva izleza, analogen i digitalen, momentalno raboti na digitalniot.). Мониторот е HYUNDAI 17` ЛЦД.
ПС. Имам проверено во биосот се е во ред со темп. на процесорот AMD Atlon 64 3400+
Не сум многу по игрите многу, но сепак ако работам подолго време, на пример на Auto Cad ili Corel Draw, мислам дека истиот проблем ќе се јави.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Не можам да ја зголемам резолуцијата повејќе од 1024-768 60Hz, Мониторот е HYUNDAI 17` ЛЦД. со 2 влеза Аналоген и дигитален.
Кога играм некоја потешка игра, на пример, МотоГП, или Кантер, По подолго време (на пример 1-2 часа) , Ми се случува да замрзни сликата, и освен со рестарт не се поправа никако (ниту Алт-Цтрл +Делете) ниту (алт + Ф4) . Мислам дека е проблемот во графичката нешто, (ATI Radeon 9550/X1050 Series na 256MB , so dva izleza, analogen i digitalen, momentalno raboti na digitalniot.). Мониторот е HYUNDAI 17` ЛЦД.
ПС. Имам проверено во биосот се е во ред со темп. на процесорот AMD Atlon 64 3400+
Не сум многу по игрите многу, но сепак ако работам подолго време, на пример на Auto Cad ili Corel Draw, мислам дека истиот проблем ќе се јави.
Другар ај ти отвори си го компиутерот и види колку ти грее гфафичката картица... не е чудно да ај преоптеретуваш па да ти мрзне сликата а нишо чудно и да ти ко кочи цел компиутер ради графиката.. баш птимети кога ке се укочи ѕирни ја картицата и ако можеш да најдеш некое програмче на нет за мерење температура на графичка симни си го...


П.С ај едно прашање до сите вас

Знае ли некој во македонија да се продава VGA to SCART кабел.. ми треба за лаптопчето.. има VGA излез а на телевизоров имам SCART i PIN влезови.. ако некој знае кај можам да најдам нека пише одма пом ожност и цена..
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Знае ли некој во македонија да се продава VGA to SCART кабел.. ми треба за лаптопчето.. има VGA излез а на телевизоров имам SCART i PIN влезови.. ако некој знае кај можам да најдам нека пише одма пом ожност и цена..
Не е возможна таква работа со кабел. Ти треба конвертор, а тие ич не се исплатливи.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Не е возможна таква работа со кабел. Ти треба конвертор, а тие ич не се исплатливи.
зашо не е возможна... сега гледав на интернет една шема како да си напраивш сам кабел таков.. само треба ве ге а конектор и скарт.. мн добро објаснето е.. 8 жици се врзуваат само.. не гледам зашо не би направил таков кабел.... и ај објасни малку зашо не е исплатливо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom