Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не се работи за ничиј ограничен ум. По некое непишано правило, интелигентни се оние кои многу учат разно разни науки (и обратно) и тоа се истите луѓе кои веруваат на експерименти, докази и факти. А во религијата тоа го нема. Има само догма... гностицизам кој нема потреба од овие погоре. Но тоа не значи дека едните или другите се глупави. Само што потешко физичар ќе убедите дека треба да верува во нешто без доказ, отколку фармер, што е нормално. Земјоделецот зависи од природни појави кои зависат од односи во природата кои се строго законски подредени, но тој не ги гледа... гледа само гром од некаде горе, за разлика од еден физичар кој без доказ зошто + и - се привлекуваат не може.

Во суштина, религијата се базира на чувства, а не на ум... така што сите препукувања на основа на интелигенција... не држат вода.
Догмите и гностицизмот имаат заедничко колку што имаат заедничко црното и белото. Црковните догми и гностицизмот се дијаметрално спротивни! Запознај се малку подетално и со едните и со другите и сам ќе ја забележиш разликата која е непремостлива!
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
"Ako postoi bog zosto ima stradanje"
paaaa vajda ne postoi bog,a i da postoi ima stradanja bidejki ko so kazuvaat poveketo djavolot e na zemjata a djavolot e PARITE.Bidejki poradi parite se slu4uvaat site ubistva i stradanja kako na pr.nemaat leb ludjeto da jadat oti nemaat pari vo sekoj slu4aj:STRADAAT I UMIRAAT.Ako stasas na pogolema vlast vo edna drzava ke imas poveke par,za da dojdes do pari ti treba nafta zatoa i se site vojni vo Irak kade sto mnogu ludje:STRADAAT I UMIRAAT....... itn itn :DD
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Da pretpostavime deka bog postoi. Zosto dopusta stradane!!!???
pa jas mislam deka duri ako postoi ne treba toj da ni go planira zivoto i da odluci dali ce ima stradane ili ne dali se ce bidi med i mleko ili ne. Za stradaneto za srekata i za sekoe edno custvo koe sto mozi da se pojavi kaj sekoj eden covek e rezultat na negovite postapki ako jas ne naucam za test togas koga ke mi pisat edinica ce si stradam ako naucam ce mi pisat petka i ke si bidam happy. Taka da duri i da postoi bog toj ne e vinoven za toa sto nas ni se slucuva
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Догмите и гностицизмот имаат заедничко колку што имаат заедничко црното и белото. Црковните догми и гностицизмот се дијаметрално спротивни! Запознај се малку подетално и со едните и со другите и сам ќе ја забележиш разликата која е непремостлива!
Еден паметен ум, ми го потенцираше истото, па веројатно сте во право, но сепак јас ќе пробам да се доискажам.
Гностицизмот и гностикот колку јас знам веруваат во бог но секогаш бараат факт и доказ за неговото постоење. А таков доказ никогаш нема да најдат освен овие кои моментално ги имаме (како библијата на пример), а не се релевантни. Затоа на некој начин ги поврзав црковната догма и гностицизмот.

Секако, може и да не сум во право, и ќе пружам рака ако ми објасниш убаво зошто не сум? :helou: :smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еден паметен ум, ми го потенцираше истото, па веројатно сте во право, но сепак јас ќе пробам да се доискажам.
Гностицизмот и гностикот колку јас знам веруваат во бог но секогаш бараат факт и доказ за неговото постоење. А таков доказ никогаш нема да најдат освен овие кои моментално ги имаме (како библијата на пример), а не се релевантни. Затоа на некој начин ги поврзав црковната догма и гностицизмот.

Секако, може и да не сум во право, и ќе пружам рака ако ми објасниш убаво зошто не сум? :helou: :smir:
Па и јас не велам дека сум во право, но ќе прокоментирам, за да не ми остане тврдењето непоткрепено. Еве во што е разликата.
Гностицизмот е „тазе„ појава, дури би рекол „загревање„ за „њу-ејџ„ сатанизмот. Се јавува во средината до 19-от век, а основач е Елена Блавацка. Друштвото гностичко, поаѓа од претпоставката дека постојат скриени знаења и вештини кои ,ете тие, гностиците, допрва треба да ги откријат.
Мала дигресија: сите здраворазумни филсофи од претходните векови , до „Карл Маркс енд компани„ го прифаќаат Божјото посотење на рационален а не на вернички начин. Но подобро и тоа одколку ништо. Философите или филсофски „скорените„личности кои го рационално го прифаќаат Божјото постоење, се нарекуваат теисти, за разлика од оние кои неверуваат-атеистите.
Гностоцизмот, воедно е претходница и за окултизмот, основан од многу фалениот и ценет психолог Карл Јунг,кој се занимавал со проучување на потсвеста. Знaичи, гноsтиците се обидуваат да ги достигнат „скриените„ знаења и несекојдневните, оклутните способности, кои се недостапни за „обичните„ луѓе. Гностиците не веруваат во Бога, тие се свесни слуги на лукавиот, лажниото бог. А еве и зашто. Од кратката споредба на начинот на кој делува Христос и лукавиот, ќе ти стане јасно.
Христос се што парвел,правел/говорел јавно, пред луѓе. Сите Негови дела и зборови се видени и слушнати од живи луѓе. Имено, дел од Неговите дела и зборови се запишани во Евангелијата од Новиот Завет. Христос и додава: „што имаат заедничко светлината и темнината?„ Но и вели:„ еве доаѓа кнезот од овој свет, со кој Јас немам ништо„. А како делува лукавиот? Скришно! Затоа Апостолот Јован вели „..беше и го нема иако постои..„ Најголемата лага која лукавиот досега ја испрактикувал е лагата дека тој (лукавиот) не постои! Токму тие скриени, мистични, егзотични, езотерични, скокотливи, навидум недостижни „знаења„ кои лукавиот ги нуди, се тема од интерес на гностиците! На тој начин, со таа „мистичност„ и интересот кон неа, лукавиот постепено ги прибира наивните во неговата мрежа. Ти текнува? Додека Христос се прави јавно, лукавиот се чини тајно! Мракот е амбиентот во кој лукавиот најдобро се чувствува! Затоа и најголемите гревови и криминални дејанија се случуват ноќно време, во мрак, каде престапниците сами себе се залажуваат дека „никој нема да ги види„!
Најпознатите денешни гностици се идеолозите од „њу-ејџот„, кои се до таа мера заглавени во злото, што сами себе се претворија во „канализатори„ на демонските совети и влијанија.
Во нашево време, „њу-ејџот„ е „филсоофијата„ која во себе ги „микса„ сите можни философии , идеологии и религиии од сите времиња, вклучувајќи го и гностицизмот. Тешкотијата од „њу-ејџот„ е што неможе да го свари христијанското учење, оти истото има Божјо а не човечко или сатанско потекло.
Се надевам дека сега работите се малку појасни.
 
Член од
28 февруари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
И што со тоа? Што со Библијата? Листови хартија изнапишани со глупости те тераат да мислиш дека постои Господ.
Абе само безвезе верувате во Господ, денови си идат, исто ќе ви е и да верувате и да не верувате. Нема ништо добро Господ да ви направи, затоа што не постои.

Иако толку самоуверено велиш дека нема Господ, не верувам дека барем еднаш во животот не си се запрашал: А што ако постои? Што ќе добијам а што ќе изгубам ако постои? На пример верниците кои се трудат да ги почитуваат Божјите заповеди и да нема Бог ништо нема да загубат, ама ако има тогаш нивните придобивки се огромни: ВЕЧЕН ЖИВОТ. А атеистите кои патем не се трудат околу Божјите заповеди и сеедно им е, ако нема Бог ќе бидат исти со верниците, но ако има Бог тогаш нивната загуба е исто толку огромна колку што е придобивката на вениците. наместо ВЕЧЕН ЖИВОТ, ќе добијат ВЕЧНА МАКА. Па сега види ти што повеќе ти се исплати. Дали би ја ризикувал вечноста?


Поздрав на сите:smir:
 
K

kat.<3

Гостин
Бог постои, не за да спречи да се случува лошото, но за да не научи со вера да поминеме низ него.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Никаде не води дискусијата на темава. Нема докази за постоење на Господ, постојат 10000000 измислици. А дека го спречува лошото - не го спречува.

Да постоеше некој ко вашиот измислен Господ, се ќе беше розево денеска.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Никаде не води дискусијата на темава. Нема докази за постоење на Господ, постојат 10000000 измислици. А дека го спречува лошото - не го спречува.

Да постоеше некој ко вашиот измислен Господ, се ќе беше розево денеска.
Прашај ги родителите дали треба можеби да почнат да те воспитуваат. Дете на 14 години убедедно вака силно и цврсто дека Бог не постои, нема да израсне во стабилна личност. Не мора да веруваш, но христијанските (претпоставувам дека си, а и да си муслиман, исто е) норми се одлични за воспитување на еден млад човек.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
99,9% од луѓето тоа и очекувам да ми го кажат. Иначе Македонец сум, што значи по христијански норми треба да идам.

Ама од Господ ништо не ми зависи. Вас животот од него ви зависи, а?


И да, не мислам више да дискутирам на темава, никаде не води дискусијава, се се врти во место.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
99,9% од луѓето тоа и очекувам да ми го кажат. Иначе Македонец сум, што значи по христијански норми треба да идам.

Ама од Господ ништо не ми зависи. Вас животот од него ви зависи, а?


И да, не мислам више да дискутирам на темава, никаде не води дискусијава, се се врти во место.
Да бе..Ако не се помолиме барем еднаш во денот болни паѓаме.. Ако не ојме в црква да запалиме среќа не` гризи совеста, а ако не дој поп дома за да крениме лепче и да ни ја прочисти куќата, е тогаш е лошо.. Тогаш умираме.

Дај прекини ти се молам.. И ти ми кажваш дека дете од 14 години знај шо сака.. Браво, браво.:nesvest:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
99,9% од луѓето тоа и очекувам да ми го кажат. Иначе Македонец сум, што значи по христијански норми треба да идам.

Ама од Господ ништо не ми зависи. Вас животот од него ви зависи, а?


И да, не мислам више да дискутирам на темава, никаде не води дискусијава, се се врти во место.
A shto e norma be pile?
Shto e dokazano, a shto ne, spored tebe. Aj da vidime shto ti se vrti niz taa glavata.
 
K

kat.<3

Гостин
Никаде не води дискусијата на темава. Нема докази за постоење на Господ, постојат 10000000 измислици. А дека го спречува лошото - не го спречува.

Да постоеше некој ко вашиот измислен Господ, се ќе беше розево денеска.

можеби не го спречува лошото, но со вистинска вера во нас ни дава сили да поминеме низ него, да станеме од местото на кое нозете не можеле да не додржат повеќе и да продолжиме со нашите најсилни чекори.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Имаш докази за воздухот кој што го дишиш или за љубовта која ја чувствуваш или во крајна линија за времето?
Не го поврзувам Бог со одењето во Црква и палењето свеќи, барем не јас, но што би бил Бог ако даде доказ?
Тоа веќе нема да биде верба.

Човекот никогаш нема да биде апсолутен господар на својата судбина, без разлика колку се свртил кон сам себе и своето его заробено во микрокосмосот.

Ова е во најмала рака , дебилно .

Тоа што го дишеш како го нарекуваш :tapp: ??
Љубовта е емоција , не може да се гледа .

Да , точно човекот не е господар на својата судбина , но ниту е и роб на неа . Никој ни нема пред време нацртано што ке се случи со нас во иднина .

Ако Бог би дал доказ дека постои , барем јас така мислам , ќе се зголеми верувањето во него , ке добие на рејтинг :wink: .

А за темава , природата ни ги сервира страдањата ( земјотреси , урагани , вулкани итн ) , војните си ги предизвикуваме сами , никој друг не ни е крив за тоа , страдање имало , има и секогаш ќе има , не можеме да го спречиме ,туку можеме да го ублажиме !! На крај краева , се што се служува околу нас не е предизвикано од “виша сила „ тоа е само сплет на околности ,пр. тектонски движења = земјотреси и вулкани , судир на ладни и топли струи = урагани , торнада . А ако би постојал Бог , зошто да не уништува , па нели тој не создал ?!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ако Бог би дал доказ дека постои , барем јас така мислам , ќе се зголеми верувањето во него , ке добие на рејтинг :wink: .
Кога Бог би решил да ти докаже дека постои, каков доказ би очекувал ти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom