Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

С

Сатори

Гостин
~*~

Посмешно е да веруваш во Бог, отколку во Дедо Мраз дека постои.
Стварно смешно е, ама децата од мали нозе се учат да веруваат во Бог, не ни размислуваат околу тоа, одат во цркви, се молат, палат свеќи..
Не ни помислат: Зошто верувам во Бог? Има докази дека постои?
Имаш докази за воздухот кој што го дишиш или за љубовта која ја чувствуваш или во крајна линија за времето?
Не го поврзувам Бог со одењето во Црква и палењето свеќи, барем не јас, но што би бил Бог ако даде доказ?
Тоа веќе нема да биде верба.

Човекот никогаш нема да биде апсолутен господар на својата судбина, без разлика колку се свртил кон сам себе и своето его заробено во микрокосмосот.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Имаш докази за воздухот кој што го дишиш или за љубовта која ја чувствуваш или во крајна линија за времето?
Не го поврзувам Бог со одењето во Црква и палењето свеќи, барем не јас, но што би бил Бог ако даде доказ?
Тоа веќе нема да биде верба.

Човекот никогаш нема да биде апсолутен господар на својата судбина, без разлика колку се свртил кон сам себе и своето его заробено во микрокосмосот.
Какви докази? Барем тоа постои, воздухот го дишиме, ни треба.
Ама смешно е да се верува во Бог, кој добро размисли.
Со тоа:,,Дај Боже’’, ,,Фала Господе‘‘.
Никој не го ни видел, никој не ни знае дека постои, ама битно, ВЕРУВА ВО НЕГО!
И што ако верува? Ништо.
Верува, во заблуда дека ќе му помогне Господ. А кога лоши работи се случуваат, тогаш никому ништо.
Кај е тој ваш Бог?!

Немој само да ме казни, леле, ептен се плашам. :(
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Какви докази? Барем тоа постои, воздухот го дишиме, ни треба.
Ама смешно е да се верува во Бог, кој добро размисли.
Со тоа:,,Дај Боже’’, ,,Фала Господе‘‘.
Никој не го ни видел, никој не ни знае дека постои, ама битно, ВЕРУВА ВО НЕГО!
И што ако верува? Ништо.
Верува, во заблуда дека ќе му помогне Господ. А кога лоши работи се случуваат, тогаш никому ништо.
Кај е тој ваш Бог?!

Немој само да ме казни, леле, ептен се плашам. :(
Не можам на 14-годишњак кој што западнал во модерните транзициски трендови да му ја објаснам вербата ако не сака да верува во неа.
Нема потреба да го нарекуваш Бог, нема потреба да му се поклонуваш ниту на Алах или Буда или како и да му е името, суштината е само да веруваш дека има нешто посилно, нешто што може да биде и дух и енергија или само уште еден вид на добро презентирана астрологија.
Тоа што сакам да ти го посочам е дека е до духовното, а не до матријалното.

Тој мој Бог, е тој што ме држеше за рака додека се прашував толку многу пати дали ќе преживеам, тој мој Бог е тој што и дава мир на мојата душа покрај целиот хаос во кој што моето тело и мојата свест живеат.

А да те казни, не, нема зошто.Бог на сите им приоаѓа на различен начин, преку потврда, двоумење или само негирање.Ако веруваш не губиш ништо, ако не веруваш ... можеш да изгубиш мн., но најлошо од се е да ја изгубиш духовноста.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Уау, сега ќе верувам во Господ, сигурно ќе ме спасува од смртта неколку пати. :tapp: :tapp:

ОК, верувајте си во Бог, тие добри нешта што ви се случуваат од него се. А лошите не се.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Уау, сега ќе верувам во Господ, сигурно ќе ме спасува од смртта неколку пати. :tapp: :tapp:

ОК, верувајте си во Бог, тие добри нешта што ви се случуваат од него се. А лошите не се.
Посочив, премлад си дури и за да разбереш што сум сакала да ти кажам.Не се грижи можеби и не е до тебе, до годините е.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
До тоа ќе е. Ама ти пак си поголема, барем треба да размислиш поубаво зошто веруваш во Господ и зошто мислиш дека тој те држел за рака во тешки моменти.

Сите така викаат, тоа е најголемата заблуда кај човекот, верувањето во Господ.
ОК, продолжите да верувате.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
До тоа ќе е. Ама ти пак си поголема, барем треба да размислиш поубаво зошто веруваш во Господ и зошто мислиш дека тој те држел за рака во тешки моменти.

Сите така викаат, тоа е најголемата заблуда кај човекот, верувањето во Господ.
ОК, продолжите да верувате.
дете, имаш уште многу трева да пасеш.......ти никнале мали мустачиња и мислиш си го фатил Господ за брада.

Почекај уште едно 10 години, проучи некои ствари, експериментирај со други, па после ќе збориме
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Младичу,бог го нема. Едноставно не постои. Затоа се случуваат вакви срања во светов. Оти го нема...

Бог е крив за тоа што ние сме ПАКОСНИ и ради тоа што глеаме кој да утепаме за да имаме територија и пари а?!?
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
До тоа ќе е. Ама ти пак си поголема, барем треба да размислиш поубаво зошто веруваш во Господ и зошто мислиш дека тој те држел за рака во тешки моменти.

Сите така викаат, тоа е најголемата заблуда кај човекот, верувањето во Господ.
ОК, продолжите да верувате.

Јас не знам како ти си го представуваш Господ и дали воопшто се имаш запрашано.Господ е всушност тоа во што веруваш за некои тоа е Бог за некои Алах и.т.н и јас знам дека сега некој ке се противи дека Господ е еден и единствен и дека не треба да се споредува со никого или пак од друга страна дека тој не ни постои.Но всушност тој представува дел од нас тој е нашата верба.А за сето зло на земјава не е крив никој освен самиот човек.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Имаш докази за воздухот кој што го дишиш или за љубовта која ја чувствуваш или во крајна линија за времето?
Не го поврзувам Бог со одењето во Црква и палењето свеќи, барем не јас, но што би бил Бог ако даде доказ?
Тоа веќе нема да биде верба.

Човекот никогаш нема да биде апсолутен господар на својата судбина, без разлика колку се свртил кон сам себе и своето его заробено во микрокосмосот.
Procitaj si go postot nekolku pati , i najdi si ja gluposta ( pomos:boldirano e!!) ...

Kako mozes da tropas takvi zeleni , nema dokai za vozduhot ?!?!?:tapp::tapp::tapp:

A za ljubota , ti predlohuvam da se rasprasas za BIOHEMIJA i malku Anatomiaj so fiziologija , ne da gi naucis , tuku neka ti objasni nekoj kako nastanuva , a dali ima dokazi za toa ...:kesa::kesa::kesa::tapp::uvo::uvo:

p.s No offence ..
 
K

kat.<3

Гостин
Посмешно е да веруваш во Бог, отколку во Дедо Мраз дека постои.
Стварно смешно е, ама децата од мали нозе се учат да веруваат во Бог, не ни размислуваат околу тоа, одат во цркви, се молат, палат свеќи..
Не ни помислат: Зошто верувам во Бог? Има докази дека постои?

Нема потреба од зошто, не требаат докази, само чувството во тебе што ти дава сили да дишеш, кога знам дека во миговите кога паѓав мојот Бог беше оној кој ја врати светлината во моите очи, кога толку силно болат деновите, верата, љубовта, надежта во мене, од кои најсилна е верата ми даваат сили да станам, и уште посилно верувам, и Му благодарам на Бога што низ се што боли жива сум, го гледам тоа парче светлина и знам доволно е, и повеќе од тоа, ми дава се што ми треба за да преживеам, се е дарежливо од Неговите раце, само сакам секогаш Неговата света волја да е моја, и мојата да е Негова, зашто така знам дека нема да погрешам, Му благодарам за секој благослов, за верата во мене, што не ме оставил никогаш од мигот од кој постојам.

Премлад си да разбереш, ама за верата нема зошто, не ти требаат докази, само чувството во срцето, ни помалку ни повеќе од тоа, и знаеш не ни треба да разбереш, само да почувствуваш.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Procitaj si go postot nekolku pati , i najdi si ja gluposta ( pomos:boldirano e!!) ...

Kako mozes da tropas takvi zeleni , nema dokai za vozduhot ?!?!?:tapp::tapp::tapp:

A za ljubota , ti predlohuvam da se rasprasas za BIOHEMIJA i malku Anatomiaj so fiziologija , ne da gi naucis , tuku neka ti objasni nekoj kako nastanuva , a dali ima dokazi za toa ...:kesa::kesa::kesa::tapp::uvo::uvo:

p.s No offence ..
Океј, извини јас вака неука, со 5, 00 просек и награди по физика, не се разбирам многу, не знам дека љубовта е хемиска рекација или дека воздухот е составен од кислород, јаглероден диоксид, азот, инертни гасови и итн. тоа никогаш во животот го немам слушнато, не знам, еве ти ќе ме просветлиш нели?

Дека јас го гледам воздухот, дека јас ја гледам љубовта, и секако дека времето е тоа што часовникот ќе ми го покаже.

Ако си гледал малку подалеку од носот ќе си сфател дека поентата не е во буквалноста туку во смислата дека не ни е потребен доказ.
Исто како што луѓето дишеа пред да се дознае што во суштина дишат!
:retard:
 
K

kat.<3

Гостин
Procitaj si go postot nekolku pati , i najdi si ja gluposta ( pomos:boldirano e!!) ...

Kako mozes da tropas takvi zeleni , nema dokai za vozduhot ?!?!?:tapp::tapp::tapp:

A za ljubota , ti predlohuvam da se rasprasas za BIOHEMIJA i malku Anatomiaj so fiziologija , ne da gi naucis , tuku neka ti objasni nekoj kako nastanuva , a dali ima dokazi za toa ...:kesa::kesa::kesa::tapp::uvo::uvo:

p.s No offence ..
Нејзините зборови се вистинити, Бог е во срцето, не е одење во црква и палење свеќи, кога постои вистинска вера, таа светлина на свеќата излегува од срцето, не требаат докази за воздухот, го дишеш, тој ти дава живот, и е свет подарок од Бога,тоа е се што ти треба да знаеш и за љубовта не треба објаснување, таа се чувствува во срцето, не се бараат дефиниции по книги, и најголемиот доказ дека во тебе има љубов е тоа што само ја чувствуваш силно без таа потреба да бараш докази, како со верата, таа и не е вистинска вера ако почнеш да бараш докази, и да се запрашуваш себе зошто, затоа што = погледни во срцето:smir:.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Нема потреба од зошто, не требаат докази, само чувството во тебе што ти дава сили да дишеш, кога знам дека во миговите кога паѓав мојот Бог беше оној кој ја врати светлината во моите очи, кога толку силно болат деновите, верата, љубовта, надежта во мене, од кои најсилна е верата ми даваат сили да станам, и уште посилно верувам, и Му благодарам на Бога што низ се што боли жива сум, го гледам тоа парче светлина и знам доволно е, и повеќе од тоа, ми дава се што ми треба за да преживеам, се е дарежливо од Неговите раце, само сакам секогаш Неговата света волја да е моја, и мојата да е Негова, зашто така знам дека нема да погрешам, Му благодарам за секој благослов, за верата во мене, што не ме оставил никогаш од мигот од кој постојам.

Премлад си да разбереш, ама за верата нема зошто, не ти требаат докази, само чувството во срцето, ни помалку ни повеќе од тоа, и знаеш не ни треба да разбереш, само да почувствуваш.
Леле, леле, леле!

Не требаат докази, а? : )
Секоја чест, народе, верувајте во џинови, постојат, нема докази, ама нема везе, мене ми даваат сила за живот!

Абе Бог е само во вашите мисли, дај сфатете, се однесувате како деца од 5 години!
Посмешно е да веруваш во Бог, него во Дедо Мраз.

Тоа што мислите дека ви го спасува животот и ви дава сила за него е заблуда во вашиот мозок. Не ни знаете дали тој ви дава, ама важно верувате во тоа.

А иначе за доказите за воздухот....:pos2::pos2:
Нема докази, а? :tapp::tapp::tapp::tapp:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Леле, леле, леле!

Не требаат докази, а? : )
Секоја чест, народе, верувајте во џинови, постојат, нема докази, ама нема везе, мене ми даваат сила за живот!

Абе Бог е само во вашите мисли, дај сфатете, се однесувате како деца од 5 години!
Посмешно е да веруваш во Бог, него во Дедо Мраз.

Тоа што мислите дека ви го спасува животот и ви дава сила за него е заблуда во вашиот мозок. Не ни знаете дали тој ви дава, ама важно верувате во тоа.

А иначе за доказите за воздухот....:pos2::pos2:
Нема докази, а? :tapp::tapp::tapp::tapp:
Само се прашувам како можеш да живееш без надеж во себе, навистина, чудно е.Зошто по некоја веројатност и аналогија, верата, надежта и љубовта одат заедно, за комплетен животен круг.
Но ако ти можеш да ги поделиш тие три работи, секоја чест, штета што ќе ти фали еден дел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom