Дали е Груевски ’'криминалец'’?

Што да се прави со Груевски?


  • Вкупно гласачи
    137
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Добро би било да го проверат :)

- со нашиов народ ништо не се знае :)
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
За криминалец не знам, ама со сигурност тврдам дека е добар глумец:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Aха,значи така се спремате да наместите избори а?Јас не респектирам јавни анкети и не признавам рејтинзи порачани од провладини агенции а сходно на тоа никако и не гласам,посебно доколку нема опција за која што би гласал а таа е минимум 20 години Идризово без да му се суди.:)
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Ете, гласав.
Можеби петнаесет години демократија изгледа долг период. Ама не е. Млади сме. Знам дека на сите ни е збоктисано од транзиција. Сигурна сум дека првобитнат акумулација на капиталот не се случила поштенски.
Ама тоа е тоа. Нема враќање назад. Дајте да се работи да се оди напред. Доста вежбаме правда и чесност. И ова првенствено се однесува на Г-динот Премиер. Овие хајки со лисичарење пред камери фрлаат сериозна сенка на се’ што е постигнато и напаравено.:nenene:
А што прави опозицијата. Се бави со салонско трачарење. Оданочени пари? Па јас дури годинава, прв пат после дваесет години работење, добив решение за плаќање аконтативен данок на личен доход. Како мајка му на човекот кој го воведе законот за ДДВ да докаже, ама вистински со хартии и пресметки, од каде се парите за станот? И тоа ли е најбитно во крајна линија?
Плаќајте данок.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ете, гласав.
Можеби петнаесет години демократија изгледа долг период. Ама не е. Млади сме. Знам дека на сите ни е збоктисано од транзиција. Сигурна сум дека првобитнат акумулација на капиталот не се случила поштенски.
Ама тоа е тоа. Нема враќање назад. Дајте да се работи да се оди напред. Доста вежбаме правда и чесност. И ова првенствено се однесува на Г-динот Премиер. Овие хајки со лисичарење пред камери фрлаат сериозна сенка на се’ што е постигнато и напаравено.:nenene:
А што прави опозицијата. Се бави со салонско трачарење. Оданочени пари? Па јас дури годинава, прв пат после дваесет години работење, добив решение за плаќање аконтативен данок на личен доход. Како мајка му на човекот кој го воведе законот за ДДВ да докаже, ама вистински со хартии и пресметки, од каде се парите за станот? И тоа ли е најбитно во крајна линија?
Плаќајте данок.
Зошто би плаќале,плаќајте вие кога сте толку мераклии.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Зошто би плаќале,плаќајте вие кога сте толку мераклии.

АБЦ ај на нас другите може да ни продаваш некои прикаски и некои твои кафански теории, но на ацева не, за разлика од тебе ацева е многу поискусна во животот ги има многу подобро осознаено вредностите и за разлика од тебе нејзиното мислење многу повеќе се почитува, бидејќи е помудра од тебе.

Освен тоа и јас потполно се сложувам со тоа дека без разлика кој е на власт и без разлика колку е квалитетна власта за успешноста на една држава, која буџетот не го вади од државни компании, е многу важно да се наплаќа данокот односно народот да плаќа данок.
А според твојата теорија демек ако ви се плаќа плаќајте, излегува дека сите на запад се будали што плаќаат редовно данок.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Зошто би плаќале,плаќајте вие кога сте толку мераклии.
Важи. Јас ќе продолжам да плаќам. Ама, само со моите пари нема да може да се откупи тутунот. Можда треба ити нешто да платиш.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Ете, гласав.
Можеби петнаесет години демократија изгледа долг период. Ама не е. Млади сме. Знам дека на сите ни е збоктисано од транзиција. Сигурна сум дека првобитнат акумулација на капиталот не се случила поштенски.
Ама тоа е тоа. Нема враќање назад. Дајте да се работи да се оди напред. Доста вежбаме правда и чесност. И ова првенствено се однесува на Г-динот Премиер. Овие хајки со лисичарење пред камери фрлаат сериозна сенка на се’ што е постигнато и напаравено.:nenene:
А што прави опозицијата. Се бави со салонско трачарење. Оданочени пари? Па јас дури годинава, прв пат после дваесет години работење, добив решение за плаќање аконтативен данок на личен доход. Како мајка му на човекот кој го воведе законот за ДДВ да докаже, ама вистински со хартии и пресметки, од каде се парите за станот? И тоа ли е најбитно во крајна линија?
Плаќајте данок.
Битно е.

Прво, од законски аспект - да се докаже потеклото на пари: медицинска сестра заработила за 5-6 стана. Не знам колку такви мед. сестри има?

Второ, од морален аспект, што е исто толку важно според мене - додека некои во 2001 гинеле по планините за државава, некој(а) купил(а) одеднаш неколку стана.

Симптоматично....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Битно е.

Прво, од законски аспект - да се докаже потеклото на пари: медицинска сестра заработила за 5-6 стана. Не знам колку такви мед. сестри има?

Второ, од морален аспект, што е исто толку важно според мене - додека некои во 2001 гинеле по планините за државава, некој(а) купил(а) одеднаш неколку стана.

Симптоматично....
Флава ама некој гинел по планинте за некој пак да дојде на власт, така да немој да си ги амнестираш СДСМ. Кои исто така од заканите на еден кривично гонен човек дека ќе се брани со пушка направија во парламент државна криза.

Освен тоа ти очигледно не разбираш што е тоа „во крајна линија“.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Флава ама некој гинел по планинте за некој пак да дојде на власт, така да немој да си ги амнестираш СДСМ. Кои исто така од заканите на еден кривично гонен човек дека ќе се брани со пушка направија во парламент државна криза.

Освен тоа ти очигледно не разбираш што е тоа „во крајна линија“.
Реплцицираше само колку да не остане мојот пост без реплика или?

Каде ги спомнав СДСМ?! Што измислуваш?
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
И тоа ли е најбитно во крајна линија?
Дискутабилно е дали е најбитно или не, но нема дилеми дека спрема секој МОРА да се има ист третман... Или секому ќе се бара данок, или Груевски нека ја прогласи Македонија за безданочна држава... Не може да се гонат само луѓе од ’туѓи’ партии заради неплаќање данок, а ’нашите’ да бидат однапред амнестирани...

Во врска со гласањето... Оние кои што гласале за автоматска амнестија на Груевски, многу јасно е дека не сакаат правна држава и дека својата партија ја сакаат повеќе отколку својата држава... Сега скокајте на ова што го реков, но тоа е факт... Па и супериорниот модератор ако сака нека продолжи и понатаму да се брука со провокации и со мизерни и гнасни навреди... Нека се брука и себеси, и партијата на која е симпатизер, а секако и форумов!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Реплцицираше само колку да не остане мојот пост без реплика или?

Каде ги спомнав СДСМ?! Што измислуваш?
Тој горниот дел од постот повеќе беше како декорација како протест во донос на мешање на загинатите од 2001 во овој случај, која може и немаше потреба да ја ставам, главниот дел од постот се состоеше во последната реченица.
А тоа е дека во крајна граница има многу поважни работи, но тоа не значи дека и другите треба да се запостават ако реално има време и простор да се обават.
А за да ме разбереш што сакам да кажам и што сакаше да каже Ацева еве ти експлицитно образложение:
Во крајна линија односно во моментов најважно е да се максимира плаќањето на данокот, бидејќи од тие пари кои сега се плаќаат за данок треба да се развива и опстојува државава, додека тие што криеле и не плаќале данок во минатото треба да се судат и казнуваат, ама сепак терба да се во втор план бидејќи од нивното гонење и судење нема да се полни буџетот од кој зависи развојот и опстојувањето на државава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom