Помош, проблеми, прашања, совети...

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.567
Поени од реакции
6.696
Ке кренам раце од ова кај и да е... ипак фала за помошта Корун.. :helou:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Ja imav vo hdd,od tamu probav da ja install ama ne odese,zedov od cd pak istoto bese.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Samsung ML-1640 и рециклирање (полнење) на тонер

Дали на овој печатар може да се рециклира тонерот, или мора да се купува оригинален тонер?
 
Х

Ханзо

Гостин
Се мислев дали да прашам тука или во софтвер зашто не знам дали проблемот е хардверски или софтверски, ама со оглед на тоа дека почна откако земав нови делови (се освен хард диск и цд ромчиња), поверојатно ми е првото. Па проблемот е, компјутеров реагира споро, Unzip и инсталирање трае многу подолго од претходно, од време на време музиката успорува или засецкува заедно со курсорот, CPU Usage лета на стотка во овие моменти, па после се смирува, итн... Вирус не ќе е, зашто ова се случува уште откако го инсталирав Windows-от. Дали е до стариот хард (повеќе од 5 години во служба) кој почна да одбива да бутира на ладно, дали е до инсталацијата на Windows-от (имав проблем при инсталацијата со еден фајл, ама мислам дека беше прилично неважен), дали е до нешто друго, фаличен RAM, фаличен процесор, можно е?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се мислев дали да прашам тука или во софтвер зашто не знам дали проблемот е хардверски или софтверски, ама со оглед на тоа дека почна откако земав нови делови (се освен хард диск и цд ромчиња), поверојатно ми е првото. Па проблемот е, компјутеров реагира споро, Unzip и инсталирање трае многу подолго од претходно, од време на време музиката успорува или засецкува заедно со курсорот, CPU Usage лета на стотка во овие моменти, па после се смирува, итн... Вирус не ќе е, зашто ова се случува уште откако го инсталирав Windows-от. Дали е до стариот хард (повеќе од 5 години во служба) кој почна да одбива да бутира на ладно, дали е до инсталацијата на Windows-от (имав проблем при инсталацијата со еден фајл, ама мислам дека беше прилично неважен), дали е до нешто друго, фаличен RAM, фаличен процесор, можно е?
Што конфигурација си имал претходно, а што сега, што си сменил? (наведи ги и имињата на компонентите)

Еве што би можело да биде од ова ти што го пиша:
1. Најголема е веројатноста да имаш лоша инсталација на Windows, пробај со друго цд, на ново (формат е препорачливо)
2. Ако додека работиш, хардот ептен многу се слуша дека крчи, и до него е.
 
Х

Ханзо

Гостин
Што конфигурација си имал претходно, а што сега, што си сменил? (наведи ги и имињата на компонентите)

Еве што би можело да биде од ова ти што го пиша:
1. Најголема е веројатноста да имаш лоша инсталација на Windows, пробај со друго цд, на ново (формат е препорачливо)
2. Ако додека работиш, хардот ептен многу се слуша дека крчи, и до него е.
Претходно:
MSI матична (не знам кој модел)
Athlon XP 2600+
Kingston мислам дека ми беше рамот, DDR, 1 гига
WDC WD800JB, истиот го имам и сега
GeForce FX5200
Сега:
MSI MS-7519
Dual Core E5200
DDR2 RAM, исто Kingston, 2 гига
GeForce 9600 GSO
истиот хард диск
Не крчи дискот, ама како што кажав на дигање по неколку пати дава UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME ерор пред да се дигне Windows, ова го правеше и пред да ги сменам другите делови. Знам дека веќе е време да го менувам, ама ме интересираше конкретно за ова во сред работа што прави проблеми. Ќе пробам со реинсталација (со формат, секако). Фала за одговорот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
Претходно:
Не крчи дискот, ама како што кажав на дигање по неколку пати дава UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME ерор пред да се дигне Windows, ова го правеше и пред да ги сменам другите делови. Знам дека веќе е време да го менувам, ама ме интересираше конкретно за ова во сред работа што прави проблеми. Ќе пробам со реинсталација (со формат, секако). Фала за одговорот.
Namesten ti e saatot u BIOS ili na 00.00.00 ti stoi ?
Eve so najdov na drug sajt....istoto go ima i na microsoft sajtot
This can be the result of several problems:
1. You are using a 40 conductor cable instead of an 80 conductor UDMA/ATA100/133 ribbon cable... and is the most common cause.
2.The file systems is damaged and cannot be mounted or booted. A repair install or a full format and reinstall may be required.
3. The BIOS settings are configured for the faster UDMA drive, and you are using a slower drive. Load the Fail-Safe settings then reactivate the most frequently used options such as USB support.
If the second parameter (0xbbbbbbbb) of the Stop error is 0xC0000032, then the file system is damaged. Usually you can repair this by restarting your computer to the Repair Console, then use chkdsk /r to repair the volume. Once you have repaired the volume, carefully inspect your hardware to determine the reason for the file system damage.
You can find good information with document q297185 at the Microsoft knowledgebase site www.microsoft.com.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Дали на овој печатар може да се рециклира тонерот, или мора да се купува оригинален тонер?
Може да се користат неоригинални или полнети тонери, ама прво принтерот треба да се хакне.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дали процесорот Е5300 е фул подржан од 945 чипсетот..биосот е од крајот на 2007 ....тоа дека работи со него е потврдено....направен е експеримент под ризик да нешто засмрди...:vozbud:...и еве како ме информираат веќе четврти ден опстојува...
...на официјалната страна на интел подржани чипсети се од G31 па нагоре!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Дали процесорот Е5300 е фул подржан од 945 чипсетот..биосот е од крајот на 2007 ....тоа дека работи со него е потврдено....направен е експеримент под ризик да нешто засмрди...:vozbud:...и еве како ме информираат веќе четврти ден опстојува...
...на официјалната страна на интел подржани чипсети се од G31 па нагоре!
Најдобро е да се провери на официјалната страна на производителот на матичната (мора да се провери за конкретниот модел).
Најдобро е најнов BIOS да се стави, многу е стар тој BIOS од 2007.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Најдобро е да се провери на официјалната страна на производителот на матичната (мора да се провери за конкретниот модел).
Најдобро е најнов BIOS да се стави, многу е стар тој BIOS од 2007.
BIOS-си така често не излегуваат.......и нема потреба од нов бидејки процесорот е уредно препознат...

Прашањето беше дали тој чипсет во потполност може да ги искористи потенцијалите на тој процесор бидејки го нема во листата на подржани процесори.

И како што спомнав во предходниот пост тој сега засега работи добро.....но на подолги стази како ќе биде .........?????
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ако работи, ке работи без проблеми. Инаку за перформанси 945 чипсетот е далеку послаб од своите појаки браќа, па не само процесорот, туку секоја компонента што е закачена на него ке работи 20-30% послабо.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ако работи, ке работи без проблеми. Инаку за перформанси 945 чипсетот е далеку послаб од своите појаки браќа, па не само процесорот, туку секоја компонента што е закачена на него ке работи 20-30% послабо.
Ок....... некои перфоманси од тој компјутер и не се бараат.....доволно и битно е само стабилно да работи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom