Државна матура

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Сепак мислам дека ќе се одложи полагањето за една година. Сите овие матуранти бројте ги како гласачи, ако ги заебе сеа владава, има да им се плачи мамето за две години, а Грујо не е будала да напрај таква глупост кога веќе се докажа дека барем тој досега знае што прави со Македонија.
По 2 години ќе заборават :) Причина ? Ќе положи гооооолем дел од протестантиве оти ќе видат колку се лесни тестовите. А сеа шо се тврдоглави и гледаат само во еден правец (да не правам споредба) е нивен - и тоа Гооооооолем -, оти си ја покажуваат незрелоста, а се матуранти, А Матурата значи Зрелост, ама имаат време...до зрелоста, па оваа тврдоглавост не ме чуди, иако од Министерството 100 пати им кажаа дека ќе биде по нивно (се разбира - ќе полагаат), нивни програми и т.н..
 
Член од
31 август 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
.............Што не е јасно овде ?
Но, зад камерите повеќето од директорите и педагозите признаваат дека годинава не треба да се полага матура, затоа што средношколците не се подготвени. Велат и дека во испитните прашања има содржини кои учениците не ги учеле.
Е за ова зборуваме цело време ние.
 
Член од
31 август 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
По 2 години ќе заборават :) Причина ? Ќе положи гооооолем дел од протестантиве оти ќе видат колку се лесни тестовите. А сеа шо се тврдоглави и гледаат само во еден правец (да не правам споредба) е нивен - и тоа Гооооооолем -, оти си ја покажуваат незрелоста, а се матуранти, А Матурата значи Зрелост, ама имаат време...до зрелоста, па оваа тврдоглавост не ме чуди, иако од Министерството 100 пати им кажаа дека ќе биде по нивно (се разбира - ќе полагаат), нивни програми и т.н..
А зошто вие лани штрајкувавте ако сте биле толку зрели?
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
А зошто вие лани штрајкувавте ако сте биле толку зрели?

Оти нас ни беше кажано дека ќе полагаме во четврта година, а нив им е кажано уште од пред една година..
 

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Тие што ќе паднат матура најверојатно не се ни споосбни ни да звршат факултет, бидејќи матурата е само онака трајл верзија за тоа што ве чека на факултет кога ќе ве начукаат со испити секоја сесија. Али мора да има и такви што ќе паѓаат, ама јас сум сигурен дека кога успеаа од моја генерација луѓето што едвај добиваа двојка математика и македонски да положат матура, зошто да не би можеле и вие, и имаа и исто така и семинарска да направат и да ја одбранат. А двата предмета што вие ќе ги полагате на школо тие ги полагаа како приемни на факултет и се запишаа, Ако вие се се чувствувате понеспособни од нив тогаш можам да ви кажам дека сте направиле голема грешка што сте се запишале во гиманзија кога сте требале во средно стручно каде имаат да бираат помеѓу државна и училишна матура, државната е за на факултет а училишната е само дека успешно е завршено среднотот стручно образование.
Па што мислите бре вие во нормалне свет автомеханичари се со завршен машински? НЕ туку се со средно, кај нас има за автомеханичар на АСУЦ.
Очигледно премногу ве размазиле професориве од средно со прогледување низ прсти.
Se soglasuvam so tebe, ama na fakultet na ispit ima toa sto si go ucel, ili toa sto go pisuva vo knigata. Taka e? Tuka stanuva zbor za nesto sto nekoj ne go ni ucel, pa uste treba da polaga za toa istoto
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Jas sum protiv drzavnata matura, bidejki nie navremeno ne bevme izvestini, programata sto ja izucuvame ne e prilagodena za maturata, nedovolno sme informirani, suste nema izdadeno od fakultetite koi predmeti treba da se polagaat za da zapiseme niv, preobemen e materijalot a profesorite ne ne spremija prethodno za toa so toa sto im bese seedno na dedo baba mama i tato pa na ivkova slava se stavaa oceni sto znaci nelojalnost i nekonkretnost od nivna strana, za medicinarite ne ucea latinski a bez toa sme slepi... i tako tako dalje. Ima linka kade moze da se najdat podetalni informacii okolu toa sto, kako i koga ke se desava vo vrska so drzavnata matura, ke go iznesam za da go posetite i informirate podetalno.
http://drzavnamatura.up-with.com/index.htm
Колку само неразумни "факти" изнесувате а да ве прашам јас па мож и анкета да напрај некои од администраторите.
Дали програмата се прилагодува на тест или пак ТЕСТОТ се прилагодува на програмата????

Кои ќе ве праша вас ајде сега напишете реферат за американската граѓанска војна??? НИКОЈ
Тестовите се прилагодуваат на програмата !!!!!! еднаш кажав сеа пак
ВАШЕ Е ДА УЧИТЕ а тие кои без аргументи или пак глупи аргументи испаѓаат на протест тие се оние кои имаат "петки на чичо".
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Оти нас ни беше кажано дека ќе полагаме во четврта година, а нив им е кажано уште од пред една година..
Па што има веза, ете ти самата кажа дека си учела сите 4 години. Ти менува ствар тоа кога ви кажале ако ти го знаеш материјалот? :smir:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Сакаме поубава иднина, ама од ведро небо да не удри...*mental head slap*

Дај боже да се опраи работава со државнава матура па да видиме после петките на чичо колку биле вредни. Прифатете само таа оценка што се ја заслужиле! Доколку петките ви се искрени, ондак немате гајле, не знам што толку фрка. Мислите на факултет на жими мајка оценки се зимаат а?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Оти нас ни беше кажано дека ќе полагаме во четврта година, а нив им е кажано уште од пред една година..
Ма неееемоооооој ! Да не спиевте вие на увцињата кога ние минатата година протестиравме ?! Знаевте дека ќе полагате! Што мислевте кога нас ни ја укинаа ?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
А зошто вие лани штрајкувавте ако сте биле толку зрели?
Ги немате истите причини што ги имавме ние лани. ИМАТЕ ЕДНА година + за подготовки, ама вие си спиевте на ушите и мислевте ќе се извадите. Еве ви помош од Министерството, ќе отворат канцеларии за да се информирате. ЌЕ ви организираат пробна матура, да видите како е, па поле да реагирате !

Не се вадете на нас лани, оти не е исто, а ота 1 000 пати ви го кажаа(в) во темава !
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Е за ова зборуваме цело време ние.
(мисли на изјавата на директорите зад камерите)

Па да, СИТЕ работи ви паднаа во вода, само ова ви остана.
Ви кажаа дека тестовите ќе бидат прилагодени на ВАШАТАААААА програма, ама вие не сакате да слушааатееееееееееееееееееее.........
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Se soglasuvam so tebe, ama na fakultet na ispit ima toa sto si go ucel, ili toa sto go pisuva vo knigata. Taka e? Tuka stanuva zbor za nesto sto nekoj ne go ni ucel, pa uste treba da polaga za toa istoto
јасно е тоа дафи, ама пак затоа ќе ги стегнете професорите да ви го предаваат и тоа што нормално би фалело а ќе се бара на матура, а ако тие одбиваат одма бунете се кај директори, министри и сл. дека порфесорите одбиваат да ве спремат за матура.

Инаку се додека Горица е главна на директорите на средните во Мк. нема никакво да има попуштање, пошот жената е гестапо, што намислила тоа и ќе прави. Знам од лично искуство 2 години ми беше директорка.
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Проблемот не е во тоа дали на матурата ќе има нешто што не сте го учеле,туку дали професорите тоа го предале.Кај мене имаше две три професорки што имаа обичај да дојдат на час,да речат отворете книга во случај да влезе некој,а јас идам да го дочитам весникот.Имаше и такви што воопшто не се замараа ни да го објаснат тоа што го предаваат па ние да мораме сами да изведуваме заклучоци од лекциите.Трети пак материјалот им го делеа на учениците,им ги отстапуваа часовите а за време на истите седеа во некој ќош не водејќи сметка за текот на наставата или пак "разговараа со некој родител пред врата".Не се сомневам дека ова е случај во повеќето школи низ земјава,а така не се полага матура.Прво нека си го средат кадарот а после нека се упатат кон Европа.
Завршив во германската паралелка во Јосип Броз,имав 6 часа неделно германски.Човекот што ни предаваше 4 години(германец) ниту еднаш не закаснил на час,ниту еднаш не не задржал повеќе од што треба,а камоли да не ни предаде лекција.Плус тоа што никој не смееше да писне на час.Дисциплина до крај.Така и мораше за на крај сите да го положиме испитот.Положивме 98%.
Треба да се сменат многу работи пред да се воведе матура.
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
А зошто вие лани штрајкувавте ако сте биле толку зрели?
lani nie strajkuvavme poradi toa sto bese najavena vo 5 za 12 i nemavme nikakvi informaciii sto ke se polaga, a se znaese deka ke ima priemni ispiti nekoi veke se spremaa za priemen kako i jas :smir:
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
61
Поени од реакции
0
Тоа го воведуваат само за да се намали бројот на ученици што се запишуваат на факултет, заради тоа што секој втор од последниве генерации замина на факс, а колку е знаењето што го поседува тотално беше занемарливо.
kako prvo celta na edna drzava nemoze da e da ja spreci svojata mladina da stane nesto vo zivotot, NAPROTIV!!! motiv za ova moze da e zosto denes se potrebni generacii barem so MINIMUM inteligencija a ne nekoj glupi so (da se zivi prijatelite) ke uspeat i fax da zavrsat.

p.s. ako vo juni se polaga matura i posle eden mesec priemen na nekoj ke mu smeni nesto??? ne sfakam zosto strav ili trema ako gi ima i dvata ispiti...moze zosto ke bide edno leto pominato vo povtoruvanje i ucenje no ...nekogas e korisno i ova ;P
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom