Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Епа знам дека ми треба нов компјутер овој е 3 години стар, ама на него лани можев без никаков проблем да ја играм Call of Duty Modern Warfare и тоа на 1024 резолуција. Затоа мислев дека ќе можам и оваа да ја играм ама ништо. А пишува дека за оваа Call of Duty World at War треба графичка појака од 6600, а оваа е 7300 ама антика е како што кажа. Ќе ја дадам во некој музеј да ја стават :pos2: Anyways Thank You!
Operating System Windows XP or Windows Vista CPU Intel Pentium 4 3 GHz or AMD 64 3200+ processor Memory 512 MB (1 GB for Vista) Hard Drive Space 8 GB of free space Graphics Hardware 256MB Nvidia GeForce 6600 GT or ATI Radeon X1600 Sound Hardware DirectX 9.0c compliant card
Ова ти се минималните побарувањеа за играта да може да ти пале и да ти тера со 1 фрејм на најслаба резолуција и се на low.Сега ти со можиш да ја играш со слаба резолуција и се на low ама со 2-3 фрејма да си кружиш низ мапата и со 1 фрејм во битка.Така да adios COD5.(се извинувам поради линковите ама нетот ми е 64/64 и набрзина копирав од википедија.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Каде чипуваат Xbox 360 и колку кеш е?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Operating System Windows XP or Windows Vista CPU Intel Pentium 4 3 GHz or AMD 64 3200+ processor Memory 512 MB (1 GB for Vista) Hard Drive Space 8 GB of free space Graphics Hardware 256MB Nvidia GeForce 6600 GT or ATI Radeon X1600 Sound Hardware DirectX 9.0c compliant card
Ова ти се минималните побарувањеа за играта да може да ти пале и да ти тера со 1 фрејм на најслаба резолуција и се на low.Сега ти со можиш да ја играш со слаба резолуција и се на low ама со 2-3 фрејма да си кружиш низ мапата и со 1 фрејм во битка.Така да adios COD5.(се извинувам поради линковите ама нетот ми е 64/64 и набрзина копирав од википедија.
Го имам токму овој процесор Intel Pentium 4 на 3.0 Ghz, Графичка Nvidia 7300 LE и 1 GB RAM! Ама многу загрева дури и на резолучија од 800x600. Така да ќе ја бришам....:smir:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
Многу ми брчи куќиштево бе... Ко вентилатор... Шо е работава... Претходниот компјутер стар 5 години помалце брчеше.
Дури и ништо на него да не се работи, исто си брчи, независно од тоа колку е ангажиран.
До шо можи да биди?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Многу ми брчи куќиштево бе... Ко вентилатор... Шо е работава... Претходниот компјутер стар 5 години помалце брчеше.
Дури и ништо на него да не се работи, исто си брчи, независно од тоа колку е ангажиран.
До шо можи да биди?
До кулерот :smir:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Многу ми брчи куќиштево бе... Ко вентилатор... Шо е работава... Претходниот компјутер стар 5 години помалце брчеше.
Дури и ништо на него да не се работи, исто си брчи, независно од тоа колку е ангажиран.
До шо можи да биди?
Провери дали куќиштето ти стои на рамна подлога ако е малце навалено може да бучи.Исчисти го кулерот.Ништо сериозно не е.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Aman pomagajte odma .Ke pominit pola sat ,sat i kompjuterot mi zakocvit nikako da mrdnit samo strelkata nisto drugo.SO da napram imat nekolku dena ke so e instaliran windows.
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Aman pomagajte odma .Ke pominit pola sat ,sat i kompjuterot mi zakocvit nikako da mrdnit samo strelkata nisto drugo.SO da napram imat nekolku dena ke so e instaliran windows.
Ако ти е тазе инсталиран windows, можно е да ти прегрева некоја компонента (процесор, графичка...). Ако не ти исчистено куќиштето одамна, отвори го и издувај го убаво, провери вентилаторот на процесорот да не е затнат со прашина, графичката исто. Ако не си искусен со тоа, види со некој што се разбира, немој сам да отвараш, да не расипеш нешто.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Многу ми брчи куќиштево бе... Ко вентилатор... Шо е работава... Претходниот компјутер стар 5 години помалце брчеше.
Дури и ништо на него да не се работи, исто си брчи, независно од тоа колку е ангажиран.
До шо можи да биди?
Ај честито ново PC.:smir:
Се надевам направи добар пазар.

1.Може накоја жица да фаќа некоја перка од некој вентилатор.
2.Може да имаш цркант вентилатор.
3.Бидејки е ново pc, не е прашина, во прашање.

Провери дали куќиштето ти стои на рамна подлога ако е малце навалено може да бучи.Исчисти го кулерот.Ништо сериозно не е.
Моето куќиште има стоено во сите можни позиции, кои можеш да ги замислиш и во оние кои не можеш да ги замислиш.:helou:

Позицијата нема врска.
Кулерот му е нов.
Не е сериозно, но е мука кога треба ново pc да го носиш на сервис.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ај честито ново PC.:smir:
Се надевам направи добар пазар.

1.Може накоја жица да фаќа некоја перка од некој вентилатор.
2.Може да имаш цркант вентилатор.
3.Бидејки е ново pc, не е прашина, во прашање.



Моето куќиште има стоено во сите можни позиции, кои можеш да ги замислиш и во оние кои не можеш да ги замислиш.:helou:

Позицијата нема врска.
Кулерот му е нов.
Не е сериозно, но е мука кога треба ново pc да го носиш на сервис.
Шознам.Кајмене пошто куќиштето не е многу стабилно може да се навали малце и да брчи како улаво.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
ај малку помош со мојов пц. Пред неколку дена инсталирав нов драјвер за графичката (ati radeon 2600xt HD), цело време тоа го правам но овој пат ми прави проблеми. од 9.6 ја апдејтирав на 9.7 верзија и после 2-3 дена проблеми ја избришав и ја вратив старата верзија ама повторно има проблеми и некогаш пц-то ми јавуваше и ко да нема драјвер за графичка. Е сега не ни сака да се уклучи пц-то, т.е. се уклучува, сите процеси си работат ама екранот е црн, а копчето доле кај мониторот си свети портокалово како да не е уклучен пц-то т.е. мониторот... е сега ако компјутерот се уклучува ама не и мониторот незнам како да го средам, anyone?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
ај малку помош со мојов пц. Пред неколку дена инсталирав нов драјвер за графичката (ati radeon 2600xt HD), цело време тоа го правам но овој пат ми прави проблеми. од 9.6 ја апдејтирав на 9.7 верзија и после 2-3 дена проблеми ја избришав и ја вратив старата верзија ама повторно има проблеми и некогаш пц-то ми јавуваше и ко да нема драјвер за графичка. Е сега не ни сака да се уклучи пц-то, т.е. се уклучува, сите процеси си работат ама екранот е црн, а копчето доле кај мониторот си свети портокалово како да не е уклучен пц-то т.е. мониторот... е сега ако компјутерот се уклучува ама не и мониторот незнам како да го средам, anyone?
Да не си го потегнал ти VGA/DVI влезот? :)
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
ах, знам дека заборавив нешто да дополнам... каблите и таквите работи се проверени, не го барајте проблемот кај нив :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Ако ти е тазе инсталиран windows, можно е да ти прегрева некоја компонента (процесор, графичка...). Ако не ти исчистено куќиштето одамна, отвори го и издувај го убаво, провери вентилаторот на процесорот да не е затнат со прашина, графичката исто. Ако не си искусен со тоа, види со некој што се разбира, немој сам да отвараш, да не расипеш нешто.

Abe Se iscistiv so pravosmukalka pred nekoj den ne od so bese mn prasina ama go iscistiv taka,procesorot cist e inace ama pak zaebavat

ах, знам дека заборавив нешто да дополнам... каблите и таквите работи се проверени, не го барајте проблемот кај нив :)
I mene mi napre pred 4-5 dena taka smenvev perka na grafickata mu kladov od procesor za da ladit.I koga go pustam se si ojt samo ne kazvit slika .GO otvoriv kompjuterot i grafickata bese kako propadnata nadolu 1mm malcku ja potkrenav da e pravo i go stegnav kabelot posilno na nea pa ubo bese.

AKo me razbra .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom