Што за Албанците значи соживот?

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Pak ovoj more Mara Buneva

CIA ne laze 4 sila u EVROPA ja ti tvrdam taka bilo ne rekov jas u svet...

eve da ti redam

UK, Francija , Germanija pa posle bivsha YU pred 90 tite ...

i ne me vrakaj pak na toa toa bilo togas i toa bilo vaka ko sto ti kazuem jas tebe sea i ne mozes da mi sporis bidejki e fakat.

I bas ti fala sto me prais ogranicen ... jas nosam sector casovnik no limits taka da ne ti drzi muabetot :) I sto sum se ogranicil be , pa neam poveke vistini ima samo edna kako drugacie da ti kazam u pravo si koga ne si ? Demek Bugarite prijateli pa toa ne moze da bide be nikako i aj ako sakas se raspravaem koi se prijateli koi se neprijateli srbi ili bugari daj ke otvorime tema pa ke zborime do zadutre eve i anketa ke postavime



I ne mi uletuj sea gledas deka cekam nekoj Albanec da mi odgovori na prasanjeto sto im fali ?

Ete taka
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Шведска е во право само со мешани бракови трајно ќе се реши омразата па што направил Александар Македонски 10000 негови војници ги оженил за 10000 Персијки познат како големиот "брак" помеѓу Европа и Азија
Мислам ако се склопат 1000 бракови помеѓу Македонци и Албанки и 1000 бракови помеѓу Албанци и Македонки ке се реши проблемот и омразата, па на крај крајева и Македонците и Албанците потекнуваат од Адам и Ева така да омразата на национална и религиозна основа се неоправдани
Биле 3 000 а не 10 000,и тој самиот ја зел Роксана ќерката на Дарие и ако сакаш да знаеш веќе тоа е направено па повеќе од 1000 Албанки се омажени во Македонски семејства (ергените од Македонија) но сепак соживот нема и најверојатно нема да има се додека не се земат Албанки од Косово или од Македонија кој се ептен недостапни.:)
Eve ke bidam politicki korekten ...se izvinuvam ako bese of topik nesto sto da praam koa me provociraat Mara Buneva simpatizerite :)

vaka temata e sto e za Albancite sozivot ...

Posteno receno za normalni sozivot znaci da si kupuvame edni od drugi , da se vikame na baklava i sekoj da si gleda svoja rabota . Ja taka mislam !

Arno ama ... za nenormalni sarplaninci sozivot e sekogah da se nametnuva daj pa daj ... uste , pa pak uste. I toa iritira.

Mene stvarno ne mi e jasno vece bez provokacija izvini samo ti si Albanec tuka ama daj objasni mi dal zanesh koi prava toa Albancite sega gi nemaat vo Makedonija ?

Mene mi e jasno deka se e do parite i interesite i do neukost na narodot ama eve ti kao intelektualec kazi iskreno sto mislis koi prava gi nema prosecen Albanec vo Makedonija i sto bi trebalo da se napravi realno da bidat prosecnite Albanci zadovolni i da ne idat po planinje i da pukaat?

Ako sakas odgovori ako enjkes ne ti zimam za loso ... mene bas me interesira od muabet se druzis poveke sto se nezadovolni prosecnite Albanci odnosno tie sto idat po sumite ?

Fala unapred
Не се работи за права туку за погодности за кој некои Албанци никако да сватат дека ги немаат ни Македонците во Македонија па си мислат односно сигурни се дека ќе ги добијат доколку пукаат,па ги боли таквото оти и некои од Македонците нема никогаш да ги имаат тие погодности пукале или не.
И што после да славам и Велигден и Бајрам?

Овде во Македонија нема да прекине омразата и после 1.000.000 бракови!
Биди атеиста па не слави ништо.:)
ај сеа истепајте се кој е појак,србите или бугарите......пу бе да ви ебам тоа мороните
Сите се јаки ама на форум.:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sozivot ime megju inteligentni sustestva. Znaci megju lica so um i razum. Bez ogled na nacionalnosta, a so debili i idioti nema sozivot, pa bile toa makedonci, albanci, srbi, bugari ili od gjibuti ili sao tome i principe.

A debili ima sekade i kaj sekogo.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
ABC го најде решението на проблемот сите станувамe атеисти и со тоа исчезнува омразата на национална и религиозна основа, right?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC го најде решението на проблемот сите станувамe атеисти и со тоа исчезнува омразата на национална и религиозна основа, right?
Останува само јазичната бариера и оваа другата,би ја нарекол "граничната".:)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
ABC и THE_CHOSEN_ONE или сами си терате некој филм или толкав капацитет имате,друго објанување за вашите постови во ова тема нема...
сериозно ова.
 
N

n/a

Гостин
Ma jok brate...ne vredi.
Da komentiras roden makedonec koj sto ili pishuva na polulos bugarski i e eviltatar beter od pravite...ili podmolno ti raboti zad grbot i te testira na izdrzlivost i nervi i barabar plasira poluvistini i nevistini ko onoj shefot im (ushte ne sum go zaboravil...prvom prilikom ke go udavam toa kopile so goli ruki) Pando Klashev,ili VMRO ili najnovo brainbug e cisto gubenje vreme.
A i mi kvarat raspolozenje pravo da vi kazam.
Toa se nikakvi i niski lugje koi sto izvrtuvaat fakti i plasiraat lazgi...
i jas ne mislam so takvi idioti od mojot makedonski soj (sto me boli) da krsam jazik vise.
Se znae sleduvanjeto...i znam deka ke im ja svaram corbata.
Tolku imav da ti poracam po private message:
http://youtube.com/watch?v=oPzADXOUNMA&mode=related&search=
 
Член од
3 април 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
sozivot ???

sozivot vo mk...tesko...za da ima sozivot vo mk, ne samo pomegu albanci-makedonci tuku opsto cela nacija da ima sozivot megusebno treba da ima vzaemno pocituvanje pomegu razlicnite etnicli grupi bez ogled na razlikite...(nalik opstestvo na SAD ) i se dodeka ni pagaat vo oci razlikite,duri ni izgledaat smesni,glupavi itn itn razlikite kaj drugite etnicki grupi ne moze da ima sozivot...primer...za makedonec e glupava i smesna pojava koga ke vidi albanec so bela tradicionalna kapa (gips na glavu) ili albanka (turcinka,bosanka,makedonka itn) so samija i mantil,smesno i za potsmev e koga albanec,turcin,rom govorejki ke napravi gramticka greska ; primer : ke izlezes so ja)...malku pogorcliv primer koj za makedoncite ne e smesen; albanec da i se dodvoruva na makedonka,da se vidi makedonka fatena za raka so albanec javno e neprijatna gletka istoto vazi i za albancite,za nas e navistina mnogu smesno koga makedonec ke ni se umilkuva i se trudi da kaze nekoj zbor na albanski,ne moze ni da se zamisli albanka da izleguva so makedonec... no ova se samo nekoi banalni primeri...ajde malku seriozno... retrospektiva : SRM-SFRJ,zapaden del, naselenie: pretezno etnicki albanci,neobrazovanost-80%, sredno obrazovanie-4%,visoko obrazovanie-1%,zanaetcii-10%...politika na komunisticka vlast: naseluvanje na zapadniot del na makedonija so 400 000 gragani,makedonci (doneseni ili izbrkani od grcija,bugarija) pretezno vo gradovite gostivar,kicevo,struga,tetovo...vo skopje i bitola se formiraat univerziteti pa masovno se naseluvaat makedonci od istocna mkd,grcija i gugarija..rezultat : se formira cista makedonska etnicka administracija;albancite ostanuvaat na toa sto se,kopaj,oraj,prodavaj baklavi i sladoled...vaka, se ke bese vo najdobar red,makedoncite ja imaa drzavata (so krv sozdadena) ama :nenene: , ovaa politika imase i nesakano dejstvo kako vo kosovo isto i tuka vo makedonija...imeno...stanaa problem onie 1% obrazuvani,5% zanaetcii i 30% albanci koi zaminaa vo stranski drzavi na pecalba i koi se protivea na komunistickiot sistem i politika pa dobija mnogu privrzanici kaj narodot(albancite),sobiraa pari (albanskiot fond za osloboduvanje tezi stotici milioni evra godisno) pa se lobirase vo SAD,GERMANIJA,ITALIJA,se naoruzija do zabi,se oslobodi kosovo,se vojuvase vo juzna srbija i makedonija pa epilog : na kosovo ne smee da stapne srpska vojska i policija, vo juzna srbija i makedonija se unapredeni graganskite prava pa niz albanskite gradovi i sela srpska ili makedonska policija i vojska se samo apstraktna pojava,senki... i sega kako da imame sozivot...mozeme da imame sozivot,evropski orientirani bez granici,dosta dobri sosedni odnosi mozeme da imame no nie sme bile i zasekogas ke bideme komsii da kazeme :toe: , ne mozeme da bideme EDNO,edna nacija,eden jazik,kultura, ime, zname....da :toe:, mozeme samo da gi pocituvame razlikite na drugite...ako sakame,ako ne....vie misleti si...mnogo smo jaci.... tolku za sozivotot
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
sozivot vo mk...tesko...za da ima sozivot vo mk, ne samo pomegu albanci-makedonci tuku opsto cela nacija da ima sozivot megusebno treba da ima vzaemno pocituvanje pomegu razlicnite etnicli grupi bez ogled na razlikite...(nalik opstestvo na SAD ) i se dodeka ni pagaat vo oci razlikite,duri ni izgledaat smesni,glupavi itn itn razlikite kaj drugite etnicki grupi ne moze da ima sozivot...primer...za makedonec e glupava i smesna pojava koga ke vidi albanec so bela tradicionalna kapa (gips na glavu) ili albanka (turcinka,bosanka,makedonka itn) so samija i mantil,smesno i za potsmev e koga albanec,turcin,rom govorejki ke napravi gramticka greska ; primer : ke izlezes so ja)...malku pogorcliv primer koj za makedoncite ne e smesen; albanec da i se dodvoruva na makedonka,da se vidi makedonka fatena za raka so albanec javno e neprijatna gletka istoto vazi i za albancite,za nas e navistina mnogu smesno koga makedonec ke ni se umilkuva i se trudi da kaze nekoj zbor na albanski,ne moze ni da se zamisli albanka da izleguva so makedonec... no ova se samo nekoi banalni primeri...ajde malku seriozno... retrospektiva : SRM-SFRJ,zapaden del, naselenie: pretezno etnicki albanci,neobrazovanost-80%, sredno obrazovanie-4%,visoko obrazovanie-1%,zanaetcii-10%...politika na komunisticka vlast: naseluvanje na zapadniot del na makedonija so 400 000 gragani,makedonci (doneseni ili izbrkani od grcija,bugarija) pretezno vo gradovite gostivar,kicevo,struga,tetovo...vo skopje i bitola se formiraat univerziteti pa masovno se naseluvaat makedonci od istocna mkd,grcija i gugarija..rezultat : se formira cista makedonska etnicka administracija;albancite ostanuvaat na toa sto se,kopaj,oraj,prodavaj baklavi i sladoled...vaka, se ke bese vo najdobar red,makedoncite ja imaa drzavata (so krv sozdadena) ama :nenene: , ovaa politika imase i nesakano dejstvo kako vo kosovo isto i tuka vo makedonija...imeno...stanaa problem onie 1% obrazuvani,5% zanaetcii i 30% albanci koi zaminaa vo stranski drzavi na pecalba i koi se protivea na komunistickiot sistem i politika pa dobija mnogu privrzanici kaj narodot(albancite),sobiraa pari (albanskiot fond za osloboduvanje tezi stotici milioni evra godisno) pa se lobirase vo SAD,GERMANIJA,ITALIJA,se naoruzija do zabi,se oslobodi kosovo,se vojuvase vo juzna srbija i makedonija pa epilog : na kosovo ne smee da stapne srpska vojska i policija, vo juzna srbija i makedonija se unapredeni graganskite prava pa niz albanskite gradovi i sela srpska ili makedonska policija i vojska se samo apstraktna pojava,senki... i sega kako da imame sozivot...mozeme da imame sozivot,evropski orientirani bez granici,dosta dobri sosedni odnosi mozeme da imame no nie sme bile i zasekogas ke bideme komsii da kazeme :toe: , ne mozeme da bideme EDNO,edna nacija,eden jazik,kultura, ime, zname....da :toe:, mozeme samo da gi pocituvame razlikite na drugite...ako sakame,ako ne....vie misleti si...mnogo smo jaci.... tolku za sozivotot
Ај не трескај глупости бидејќи македонци и во струга и во тетово одсекогаш имало и тоа многу и пред и после 1948. Ти како ги изврти работите ко демек во западна македонија живееле најмногу албанци па југославија со сила ги населила македонците. Те молам вакви небулози немој повторно, бидејќи дедо ми е од старо струшко семејство, а баба ми од страо тетовско семејство, и двајцата потврдуваат дека одсекогаш имаало албанци и во струга и во тетово, ама исто како што имало и секогаш македонци.
Нацијата е врзана за државното знаме не за етничкото, нацијата е врзана за државата а не за јазиците и американците се нација па пак во југот многу се говори, а и локолно е втор официјален јазик шпанскиот,така да не треси глупости, туку фати се заедно да ја изградиме државава за да се има поубав живот, бидејќи тоа национализмот кој премногу си го нагалсуваш не води никаде освен пропаст, и за едните и за другите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
KALIMERO,VAKA SAMO TI SI GLUPAVATA OVCA U FAMILIJA ILI SITE STE TOLKU GOLEMI GENETSKI KRETENI.....malku sum grub , izvini , ama ova ti ozbilno ili po direktiva : se zaebavas ?????
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Калимеро...ај види малце историски...колку Албанци се довлечкаа од Косово за време на таа мочана СФРЈ? Беа тоа претежно македонски етнички подрачја, кои на полувештачки начин станаа доминантно албански...Да не ги заборавиме и масовно доделените државјанства 1994...
Албанци во Македонија имало и ќе има, тоа е факт.
А со правата...е со тоа на глава се качивте!
1996 год. плаќав партиципација а вие влегувавте со квоти! Доволни ви беа 60 поени, а јас со 91 морав да плаќам. Тоа се вика позитивна дискриминација, и во ред е тоа.
Проблемот е во тебе и таквите како тебе кои немаат здраво размислување. Ако не сакаш да ти одржува ред МАКЕДОНСКА полиција и да те брани МАКЕДОНСКА војска, тогаш живеј во Албанија или било каде. Никој не сака да живее заедно со таков како тебе! Немаш грам почит кон Македонија, или барем кон правата кои таа ти ги дала како граѓанин на оваа држава. А, многу лесно е ти да станеш сенка...Токму од таквите како тебе.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Dobro be lugje shto se raspalivte? Pa mora da imaat nekoja prikaska inaku kako kje se nateraat mladite da vojuvaat?

Zapadna Makedonija (kje beshe i istochna da gi imashe i tamu) e vekovna ilirska zemja koja Makedoncite (slovenite-na nivnite forumi) ja kolonizirale. Tie sega samo si ja vrakjaat nazad.

Ova me potsekja ednash shto prochitav od eden zapaden diplomat za Balkanskite odnosi:

Veli kako bi izgledalo koga Francija i Italija bi ja merele segashnata granica vrz baza na karti od star Rim :wink:

Toa e Balkan!

Nema sentimentalnosti, tuka profesionalci rabotat :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Eden star i pameten covek na vremeto ima kazano: Na Balkanot e potrebno da imas dve raboti; kufer da kidnes koga ke se spukaat za glupost ovie mali i bedni narodi i cador za ako zavrne.
Oti stom covekot stanal covek t.e se ispravil na dve noze spustajki se od drvoto zapocnala bendata prikazna na netolerancija koja retko kade uspeva da se nadmine.
Taka i so sozivotot, treba otvoren um, ane tesnogradost i stini, licni interesi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom