Што за Албанците значи соживот?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Uste da im kazes kaj im e domata, mene bas ne mi e jasno kade e DOMATA NA MAKEDONCITE ....pokraj odzite sega i druga muzzika pocnale da pustaat ova "sozivotnive"...........i neka ne se prai nekoj lud ovde...DA ZEME NEKOJ MEGAFON I DA KRUZI PO ULICI...toa veke ne e slucajno.....odi vikni taka UA VLADA ...........toa alfite ke te grabnat za edno......eve 10 minuti....
Ova e navistina nadvor od sekojja logika ...koja veruvam ni slatkoreciviot rymz ne moze da ja objasni.
Inaku i Hitler navodno bil budala.....pa samo brojte kolkumina ima na dusa...i dali toa sam mozel da go stori...slusam i Grmuskava takov go pravat ...pa muva ne go lazi...:):)!!!
 
N

n/a

Гостин
Edna od celite na `lugjeto` koi sto od pod masa pak go izvadija albanskoto prasanje vo R.Makedonija koe sto e resheno e da sozdadat antagonizam i negativno raspolozenie megju makedoncite i albancite...
koi sto sakal nekoj od vas da si priznae,razbere ili ne...mora da ziveat vo vistinski sozivot pomegju sebe vo R.Maedonija vo interes na zaednickite podobri perspektivi i razvoj!
Sekoja edna omashka na toj plan...koshta skap del od nashite zivoti osuden na nazaduvanje i stagnacija vo ispolnuvanje na celta...a imeno podobar zivot za site gragjani na R.Makedonija,bez razlika koj od kakva nacionalnost e.
p.s Sekogas ke ima pomali ili pogolemi napnatosti i zakacki,sekogas ke ima nadvoresni sili koi sto ke gi bildaat takvite so cel da i nastetat na unitarnosta i suverenosta na R.Makedonija,ama mora da se preodolee i da se odi napred.

So prosti zborovi:Ne mi go vregjajte nitu pak gi zimajte na odgovornost tuka RYMZ ili Poyol koi sto i dvajcata se decki za primer,nitu pak albancite od vasheto sosedstvo za platenite dejstva na nekoj si Hodja.
Edna od celite na takvite aktivnosti...u primarnite 5 koi sto sakaat da gi postignat so nivnoto dejstvie...e tokmu zaladuvanje i zakrvuvanje na i onaka tenkite nishki koi sto posle konfliuktot gi spojuvaat sosedite i sogragjanite na R.Makedonija.
Bidete mi pozdraveni....glavata sluzi za da misli...a ne za da tezi!
 
N

n/a

Гостин
Убаво напишав јас
Da go razgledam `problemot` od tvojata gledna tocka,celosno i opshirno!
U vekot u koj sto zivees (me)...i da gi pobedis vojno nema nacin da gi ubies ili iselis site edinki(primeri) koi sto tebe te nerviraat! :vozbud:
Nitu pak obratno...oni moze da go postignat istoto!
Znaci...se nalozuva edno i edinstveno pravilno reshenie:
deka konfliktot e samo gubenje na vreme,zivoti i resursi so koi sto ne se reshava nishto.
Znaci...nikogas ne zapocnuvaj so kampanja koja sto nema da ti donese ama apsolutno nikakva polza,tuku samo ke te unazadi!
Sam znaes(bi trebalo da znaes) kako stoevme politicki i ekonomski u sporedba so site sosedi na ex YU,pa i celata Istocna Evropa...vidi (sporedi) kako stojat sega rabotite posle site izgubeni godini vo konflikti koi sto prvo i osnovno:
Ne razreshija nisto
Ne donesoa srekja za nikogo!
Jas...sum bil,sum i ke bidam desen sekogas...takov koj sto bara akcija i resavanje na problemite...
No ...nikogas nema da si dozvolam da pokrenam ili podrzuvam bilo kakva akcija koja sto ke dovede do mojata licna propast,ili ako sakas Pirova pobeda!
Uste edna vojna ili konflikt na ovoj prostor(se isto...razlikata e u terminologijata)...nie ke kasnime zad ostanatite kako Albanija od vremeto na Enver Hodza zad drugite.
A nema nisto da smenime na terenot.
Pak da povtoram...glavata sluzi da misli...a ne da tezi!
 
N

n/a

Гостин
p.s Sekogas ke ima pomali ili pogolemi napnatosti i zakacki,sekogas ke ima nadvoresni sili koi sto ke gi bildaat takvite so cel da i nastetat na unitarnosta i suverenosta na R.Makedonija,ama mora da se preodolee i da se odi napred.
I uste ednas da se nadovrzam:
A sasvim druga rabota e sto nasheto `razuznavanje i kontrarazuznavanje` zaedno so politickite strukturi MVR,MNR i MO neznaat navremeno i bezsumno da trgnat takvi facki...uste pred tie da napravat sranje...tivko i precizno!
Zatoa sum ja lut!
Ene gi sega Hodza ili `dzejmi Shej`...mislis deka e tesko da gi likvidiraat?
Dva saati akcija...ke prestane da mu zbori gadnata platena mucka zasekogas.
AMA:
On vise ja postignal negovata cel...i so samoto negovo ubistvo ke pravis dodatna radikalizacija!
Bi menjaval konj za piun u sah?
Sega...e kasno...tocno posto oni ne si ja svrsija rabotata...Sega...samo poleka i takticki...do prvata moznost...koga ako pak amaterski odigraat...
jas se kolnam pred mene i pred Boga...ke go iskinam makedonskiot pasos na parcinja na najsitni delovi...i nema da sakam da cujam za takva drzava!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
I uste ednas da se nadovrzam:
A sasvim druga rabota e sto nasheto `razuznavanje i kontrarazuznavanje` zaedno so politickite strukturi MVR,MNR i MO neznaat navremeno i bezsumno da trgnat takvi facki...uste pred tie da napravat sranje...tivko i precizno!
Zatoa sum ja lut!
Ene go sega Hodza ili `dzejmi Shej`...mislis deka e tesko da go likvidiraat?
Dva saati akcija...ke prestane da mu zbori gadnata platena mucka zasekogas.
AMA:
On vise ja postignal negovata cel...i so samoto negovo ubistvo ke pravis dodatna radikalizacija!
Bi menjaval konj za piun u sah?
Sega...e kasno...tocno posto oni ne si ja svrsija rabotata...Sega...samo poleka i takticki...do prvata moznost...koga ako pak amaterski odigraat...
jas se kolnam pred mene i pred Boga...ke go iskinam makedonskiot pasos na parcinja na najsitni delovi...i nema da sakam da cujam za takva drzava!
Pa i toa e celta kon koja se tezi momce moe mlado...DA GO ISKINES PASOSOT I DA NE SAKAS DA CUES ZA TAKVA DRZAVA.
Zatoa i ti se nudi BG pasos i sega slusam i "poednostaven" pristap ..licna karta.
I ako me vadi od takt nesto i so NOVAVA PERSPEKTIVNA VLADA e toa sto postojano menjaat konji za piuni i muva ne gi lazi......SAMO SE SLIKAAT ZA TV :"):)!!! Isto kako ona dileite SDSM-ovski....NEMA RAZLIKA MEGU NIV ...CELTA E ISTA: DA GO ISKINES PASOSOT...:)!!!
I mozam da kazam ....DOBRO IM IDE....
A RYMZ...BAS NAPROTIV...TOJ MI E ZA SEGA EDINSTVENA REFERENTNA RAMNINA , koncanica na mojot vestacki horizont po koj se orjentiram vo ovoj gust oblak...........narecen FYROM....
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Sozivot se pravi so luge i narod.Sozivot so pleminja so nafurani plemenski vodaci ne e vozmozen kaj niv se se resava so sila,treba da im kaze nekoj deka coveckiot organizam sodrzi eden organ koj se narekuva mozok, i toj e za koristenje ama kako koj....Sozivot so nekoj so bara preku leb pogaca, so nekoj so gleda samo na nego da mu bide ko so treba (samozivnici),sozivot so nekoj so vrzuva luge i gi kreva vo vozduh(hotel Brioni), so nekoj so go napravi ona u Vejce ili so onie od Karpalak NEKA FALA NE TREBA :uvo:
 
N

n/a

Гостин
Pa i toa e celta kon koja se tezi momce moe mlado...DA GO ISKINES PASOSOT I DA NE SAKAS DA CUES ZA TAKVA DRZAVA.
E da.I toa mozebi prvata po prioritet.
Da me padnat u ocaj koga ke svatam i osetam so kogo ustvari se jas sum tim,i koj mi ja nosi kapitenskata lenta ili pr. mi e trenjer ili selektor.
Ama cesno...uste edna teshka greska u koraci...i ke prestane da me interesira.
Ne moze da igram celo vreme so luzeri...si znam jas kolku mi e zivotniot vek (karierata) i barabar kapacitetot so koj sto raspolagam.
Ke si baram drug tim kaj sto sekogas ke bidam stranec...naemnik...auslander...ali ke znam deka toa e definitivno i nema podobruvanje nitu mrdanje....ke zabranam decata mi u takov slucaj da ucat jazik na koj sto zborat edni edinki koi sto samo placat i 1000 god. ne sakaat ili ne mozat(koga ke poramnis malku...se isto iskaca :toe: ) da napravat drzava...pa cak i sega koga na tacna im e dadeno povazno im e da si gi vadat ocite megju sebe otkolku da napravat cvrst i konstanten TIM!
I ako taka odat rabotite...ke pominam jas od Shibenka u Cibona...pa u zavisnost od toa kolku jas ustvari sum Drazen Petrovic ke vidime nadalje.Ali ke se skoncentriram na toa decata moi da neznaat za M od Makedonija...nema potreba za takov teret bez vidlivi moznosti za realizacija...t.e poentiranje :kesa:
USTE samo edna greshka! (karierata ne dozvoluva da cekam poise od toa...mnogu neka mi izvinat site).
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
А јас ќе си умрам глуп што сум Македонец...Ама ако...подобро еден ден лав, отколку цел живот овца, сполај ви.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
вака тие биле 2 албанци...кои не сакаат да живеат со вас.
На темава има повеке македонци кои вреѓат ’’Албанци-миптари’’.
мене не ми е исто 2 со 6-7(досега кои пишеле)...
значи помалце албанци повеке македонци...кои не сакат соживот...
знаете како (ова не важи за трнот и мистичен) прстот во глава еднаш и мислејте си...
пак ке повторам 2 албанци така рекле...а вие тука колку македонци сте (командо тебе не те сметам ти си србин) кои не сакате соживот...
и така...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
Албанци бре луѓе какви Албанци.
Кој сака соживот со Албанците нека си ги носи дома.
Убаво напишав јас
Не напиша добро. Твоето мислење можеш да го искажеш и на многу по цивилизиран начин, а не како ватрен нацист. Избришан ти е и нацистичкиот аватар и наци-линковите во потписот. Воедно баниран си од темата. Ваквите ко тебе не се ништо поарни од тие што викале „ова е Шкуп“ - само разликата е што „играте“ од различна страна.

Ако продолжите со навреди темава ќе биде затворена.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
sto znaci za albanicte sozivot? a sto predhodese pred toa? neli bese bratsvo edinstvo .ednakvost za site:( kolku bevme ednakvi edinstveni bratski ? 50 godini nekoj ti rastura drzava a ti nego sozivot mu nudis? kakov sozivot so kogo? dali za albancite sozivot znaci federizacija,drzava kade dva narodi ke bidat isti ?jasna e namerata na albancite proturkuvanje na belgiski model na drzava.nisto drugo samo togas albancite ke bidat zadovolni i pak sozdavanje na golema albanska drzava .ramiz moze da tvrdi deka nee toa taka toa sie negovo mislenje .sto moze toj kako edinka nisto , i toj postepeno kese soglasi so negovite .sam volk kucinja go jadat .ima edna rabota , nie morame da ziveeme edni pokraj drugi dali toa nie go sakame ili ne i nee vazno.nemora da se sakame ama mozeme da se pocituvame toa e:toe:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ај кој кур, досадно ми е, не ми се игра WoW па ќе пишувам бајаги долго. Слободно нека ме цензурира некој, дека има шанси бајаги погрдни зборови има да пишувам, и за едните, и за другите. Кој како сака нека го толкува следното, ич стојко нема да ми чуе, дека цел живот македонскиот народ носи узди на главата и гледа само тоа пред носот што ќе му го пласираат.

Ќе го почнам постов со една споредба, што често ми е тема на дискусија со колеги, другари, или познаници. Американците биле глупи. Не знаеле како се менува сијаличка ако им пукне. Не знаеле кој им е претседател. Ниту дефиниција на комунизам, социјализам, сепаратизам, идиотизам, и не ја знаат разликата помеѓу истите. Ние пак, македонскиот народ, сите на купче, албанчиња, македончиња, и продадени курви, сме тие што уствари се сметаме за паметни. Секој втор копиљ од 16 години се регистрира на форум, и е најпаметен од сите, ја разбира политиката подобро од самите политичари, секоја тема ја посетува и мора да биде се по негово, и другите што се спротиставуваат се идиоти. Ние знаеме и сијалички да менуваме, дека цел ден од дома не мрдаме, чекаме владата да не вработи. И знаеме што е комунизам, дека таков живот живееме. Знаеме што е и идиотизам, дека на тоа не учат од раните денови во школо, па и дома.

Кога ќе се отвори една тема, која гласи слично како оваа, гледам секој што напишал тука за соживот, е македонец. А темата прашува што значи соживот за Албанците. Од кај курац знаете бе вие македонци што значи соживот за мене? Кој ви дава право да одговарате на прашање што е поставено кон мене, и мојот етникум? Или пак истиот синдром? Балканците мора да се присутни во секое поле, инаку не би биле најпаметни.

Друг пример на идиотизам е кога за репер за оценување на карактеристика на ЦЕЛ народ, се зима дело на ИНДИВИДУАЛЦИ. Тоа ти е исто ко јас сега да почнам да ругам цел македонски народ, а за пример да го земам Фак од клупи кој 24 часа беше надрогиран, лажеше, мајка му секоја сабота ја погребуваше, и пушеше курови за 30 денари Родео да купи. Македончето ќе ми реплицира, тоа не било така, дека некој си Трпе од Долно Дупени било примерно момче, ама пак Африм од Арачиново бил дилер на дрога. Јас ќе му реплицирам дека Бурим од Сингелич е професор по Шпански, ама пак Дарко е крадец, и силува женски низ градот. И до кога така?

Нели приметувате дека нон-стоп истото го правите? Дали себеси се сметате за подобар од другиот кога и внатре во вас има омраза?

Јас со другари идам во базен да се избањам најнормално, да си платам ко човек, и идиотот на врата ми вика не може да влезеш, дека си албанец. Го гледам, му се смеам у фаца, и си идам на море. Идам во Процес, со пари на каса, тој ми вика не може, приватна забава било. А другар пред мене, кој беше македонец, си влезе, и ме чека. Идиотот барем да беше искрен да каже дека поради тоа што сум албанец не ме пушта. На крај испадна да излезе Сетко од доле, да ме фати за рака, и да ме седне на Вип сепаре, и нит пари видоа на каса, нит пијачка платив. Си шетам јас низ центар, ме застануваат алфи, ме идентификуваат, и по секоја цена сакаа да ме етикетиараат за нешто, само дека сум албанец. Тоа и ми го кажаа. Што бараш ти во центар кога си албанец. Кога отворив уста, и му докажав дека јас уствари си ги знам моите права, според уставот на Р. Македонија, кога дозна каде работам, и кои ми се претпоставени, ко пичка ми се извини за погрдните зборови кои ми ги кажа, и си отиде.

Според горенаведените примери, а имало и многу повеќе, верувајте, и јас имам право на омраза према македонците. Само што јас, како Мухамед Халили од Скопје, со ЕМБГ 2507982450033 сум многу поинтелектуален отколку некои волови, идиоти, и морони, кои секојдневно нивното его си го дигаат со исмејување на некој друг кој за нијанса е послаб од нив, во било кое поле. Мојот неуспех во било кое поле, никогаш не сум го одразил на начин да навредам некој друг.

Соживот за мене има. Имаше и порано, има и денеска. Кругот на луѓето што ме знаат, и кои ги знам, се луѓе со кои што јас сум ги одбрал да ми бидат блиски. Тие луѓе не се замараат дали Хоџа се фатил за калашников, или некој се дерел по улиците на Скопје Север. Дека ни едниот, ни другиот случај, не е мое дело. Никој не ни има право мене да ме обвини за тоа. Затоа јас и си имам соживот со луѓето. Јас никогаш човек не прашувам "A ти што си". Ниту па го прашувам дали верува во Алах, Исус, Кришна, Том Круз, или во Џим Морисон. Мене само ме интересира јас во што верувам.

Соживот никогаш нема да има се додека се обвинуваме едни со другите, поради дела на некои си трети. Никогаш нема да имаме соживот, кога нашето незадоволство кон нешто ќе го истуриме кон трети.

Некој се дерел ова не е Македонија? Па кај сте бе македончиња да ги фатите типците да ги затворите? Кај е македонската војска што толку била јака па да иде на Танушевци, па да го затвори и Хоџа и неговите другари? Нека иде, ама....нека бидат коректни, и не да фатат секој втор што па да го здрмаат од ќотек, дека верујте, имало и такви случаеви. Иди, фати го Хоџа, и врати се, селаните не ги чепкај.

Мислите мене убаво ми беше кога утепаа 3 малолетни деца на 10 метри од моја куќа? 2ца браќа и третиот братучед нивен? Цело Скопје знаеше кој го направи тоа. Самите албанци протестираа да се фатат убијците. Дури и се посочуваше кон нив со прст. Кај беше полицијата во тие моменти? Македонската полиција другови и курвичиња. Не албанската, македонската полиција си ќутеше ко пичка продадена.

Самите се продавате за евтини пари па албанците на крај ви се криви? Сум рекол сто пати, во мој двор, јас само имам право да мочам, а во моја куќа, машко само кашла. Тоа другови мои, е канунот на Лек Дугаѓини, што некои од вас го презираат, ама ок, не го ни знаете, така да не ве обвинувам.

Да не се навратам сега да цитирам, прочитав еден пост каде беше посочено дека името на Македонија е продадена поради албанците. Дај барем кога напаѓате, бидете реални. За себе тоа...дека сите ја знаеме вистината. Македонија, ја продадоа македонците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom