Грб на Македонија

Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Што сакаше со ова да каже поетот? Јас убаво објаснив дека мора политичките партии кои го користат лавот како свој симбол под хитно да го отстранат како свое политичко обележје за да можеме да го избереме како наш национален грб на Р. Македонија.


ЈАС ДА БЕВ ПОЕТ КЕ ПИШУВАВ КНИГИ АМА НЕ СУМ А СДСМ ИМА ПЕТОКРАКА НА ПОЛИТИЧКОТО ЗНАМЕ ПА И НАШИОТ КОМУНИСТИЧКИ ГРБ ЈА ИМА ЗОТЕ.А ГЛЕДАМ ДЕКА СИ ПОЛИТИЧКИ НАСТРОЕН КОН НЕКОЈА ДРУГА ПАРТИЈА ЗА ТОА ТЕ БОЛЕ ЛАВОТ НА ВМРОВЦИТЕ.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Тој орелот над штитот повеќе ми личи како дел од црногорскиот грб видете дека ист таков грб имаат црногорците со тој орел. Се прешувам откога тој коњ со крилја и опашка од риба е наш симбол?! Исто така грбот може да биде направен по таканареченото "словенечко решение" сегашниот пејзажен дизајн да се стави на штит така направија словенците или едноставно да ја отстраниме само петокраката, а треба и знамето да си го вратиме тоа со 16 краци или она со петокрака у левото ќоше ако се сеќавате на тоа знаме тоа најмногу ми се допаѓа и не е комунистичо и Еу и САД на знамето имаат петокраки.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Скејтербој, тоа е симбол на православието...информирај се следниот пат :wink:

П.С. Сите Македонски земски грбови ги имате компресирани, специјално за кајганџиите ТУКА
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Скејтербој, тоа е симбол на православието...информирај се следниот пат :wink:
Mislam deka toa e grbot na Vizantija a i kaj Rim orelot bil niven grb.No delumno i si vo pravo i zatoa e grb na Rusite, Srbite, Crnogorcite i Albancite (edino poslednive nemaat pojma od kade go dobile :wink:).

Jas bi napravil kombinacija pomegju lavot i sonceto i sredena rabota. Samo lavot verojatno bi go izmenil a orelot bi go izostavil (ne ja sakam Vizantija zoshto e naslednik na nashiot porobuvach Rim).
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Инаку, првичната идеја за грбот на Македонија беше овој:

На кој настојуваше Македонската дијаспора.
После тоа, на едно од првите собранија на независна и суверена република Македонија беше на дневен ред за гласање овој грб:


Не помина...
Горното неможе да биде грб , мислам дека не задоволува основни хералдички законитости . Јас приметив дека нема ШТИТ ( рамка )
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Горното неможе да биде грб , мислам дека не задоволува основни хералдички законитости . Јас приметив дека нема ШТИТ ( рамка )
Епа отвори ги очите поубаво и разгледај...сконцентрирај се на тоа што е што го држат лавот и коњот....:ples:

Знаеш демкеш...не сите грбови се направени на основа на штит, но сепак содржат штит...како најблизу до нас би ти ги спомнал грбовите на бугарија и на србија...
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Znaci od nekoi ogranicuvanja nemozeme da iskocime pa nemozeme :(

Denesniot grb na partijata VMRO-DPMNE nema nikakva graficka vrska so toa sto bese zemski grb!!! Ako nekoj insistira na detalnite razliki ednostavno neka se javi vo idea plus i neka prasa, poprilicno sum siguren deka tie bea studioto sto go izvede vo taa forma kako sto e i den denes pred izborite 1998 godina. Ova go napisav samo od pricina da se prekinat tie besmisleni diskusii demek partijata go imala pa ne smee i drzavata.
No i da e identicen so drzavniot grb, zosto pa ne bi smeela partijata sto e stolb ili na vlasta ili na opozicijata od osamostojuvanjeto pa do denes da go ima obelezjeto na drzavata za cie dobro se bori i ja pretstavuva ??? naprotiv jas bi se raduval ako i SDS i DUI go imaat zemskiot grb na Makedonija vo nekoja forma kako obelezje !!.

Problemot e od druga priroda i smetam deka nema da se resi vo skoro vreme :( Denes nie sakame ili ne ziveeme vo postramkovna Makedonija kade sto arnautive se konstitutiven narod ! nivnoto obelezje ke bide zastapeno dokolku se menuva grbot bez ogled kolku i jas da sum frustriran na taa pomisla:( prasanjeto e dali voopsto im ptreba od takvi tenzii vo momentov i vtoro koga ke dojde pogodniot moment dali arnautive ke razberat deka kompromisot da se stavi pokraj lav i dvoglav orel (ama bel :)) koj sto e simbol na pravslavieto vo krajna linija e dobro resenie.
Sepak smetam deka ovaa diskusija e preuraneta od aspekt na politickite partii i nivnite aktivnosti vo ovoj moment.

Toa e ako razmisluvame kako partiski vojnici, bidejki ovde gledam polno glasnogovornici ateisti vo politicki smisol na zbnorot, veruvam deka istite se i pripadnici na serija nevladini organizacii koi sto za razlika od partiite imaat potpolna sloboda za deluvanje i koi sto mozat da povedat inicijativa kampanja i pritisok za ova prasanje. Ne veruvam deka bi mozelo da dojde do referendum za grbot eden den no smetam deka toj sto ke ja otpocne inicijativata ke ima strateska prednost.
Najiskreno,
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Епа отвори ги очите поубаво и разгледај...сконцентрирај се на тоа што е што го држат лавот и коњот....:ples:

Знаеш демкеш...не сите грбови се направени на основа на штит, но сепак содржат штит...како најблизу до нас би ти ги спомнал грбовите на бугарија и на србија...


Сето тоа треба да биде на некој штит ...КОЈ ШТО СИМБОЛИЗИРА НЕШТО .... потоа секоја црта , секоја круна нешто значи и се чита ....



Лавот , коњот , .... се само украси штом не се во штитот .
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Aman Demkesh, nema nikakvo pravilo deka grbot mora da bide vo shtit!!! Kaj sakame kje go stavime, ako ni e zhelba na chinija kje go aplicirame, bitno e shto pretstavuva a shtitot e samo pozadina koja mozhe i da se menuva po potreba.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Па сонцето е поставено на штит лавот и конјот го држат а немора сите штитови исти да бидат може и округли да се!!!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ЈАС ДА БЕВ ПОЕТ КЕ ПИШУВАВ КНИГИ АМА НЕ СУМ А СДСМ ИМА ПЕТОКРАКА НА ПОЛИТИЧКОТО ЗНАМЕ ПА И НАШИОТ КОМУНИСТИЧКИ ГРБ ЈА ИМА ЗОТЕ.А ГЛЕДАМ ДЕКА СИ ПОЛИТИЧКИ НАСТРОЕН КОН НЕКОЈА ДРУГА ПАРТИЈА ЗА ТОА ТЕ БОЛЕ ЛАВОТ НА ВМРОВЦИТЕ.

По што закључи жити се? јас не сум политички обоен што значи не припаѓам на ниедна партија. А тоа дали ме боли што ВМРО го има лавот како свој симбол (а не е негов), искрено да кажам ме боли затоа што они го валкаат тој свет македонски симбол, исто како што и Адолф Хитлер ја извалка свастиката која не беше германски симбол. Ете затоа барам таа партија да го извади тој грб од своја уипотреба.

А СДСМ што има петокрака исто така треба да ја извади или да ја замени со некој друг симбол.

Ако не го сакате мојот предлог (лавот) да биде наш национален грб, тогаш предлагам тоа да ни биде свастиката кој у суштина значи сонце.

 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
зоте јас повеќе од се сакам да се смени сегашниот грб и знаме немам ништо проив ама за тоа дека лавот го користи Вмро тогаш земи пример на бугарите тие го имаат за грб а го имаа и Вмро-бнд така да мислам нема потреба за вакви работи за да една партија се откаже од симболот за да тој стане државен грб.А за тоа со свастиката и многу други симболи кои се користеле неможам јас или ние да судиме.
Искрено и јас мислам дека 90% од симболите имаат некакви Македонски корени.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Eve jas utre ke formiram partija i ke si go zemem sonceto za partiiski simbol. I shto ke stane togas? Ke bara Makedonija nov simbol? Smeshni raboti. Partiiski i drzhaven simbol nemat vrska i mozhe da se isti ili razlichni, voopshto ne e bitno se dodeka ima eden (pa i najmal) detal shto gi razlikuva.

Nema nikakov problem lavot i sonceto da bidat na grbot pa i 100 VMROa da gi imaat prethodno koristeno.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Aman Demkesh, nema nikakvo pravilo deka grbot mora da bide vo shtit!!! Kaj sakame kje go stavime, ako ni e zhelba na chinija kje go aplicirame, bitno e shto pretstavuva a shtitot e samo pozadina koja mozhe i da se menuva po potreba.

Не е така . Тоа “ што представува “ е релативна работа ако не се придржуваш кон стандардите на хералдиката . Животните околу “ тањирот “ може да представува дека е тоа ресторант за животни ...
Може да “ представува “ и ветеринарна станица , ловиште .... ако нема законитости , тогаш тоа е анархија , секој ќе си го толкува како сака . Значи битно њ што преставува доколку се почитуваат науката .

 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Според филозофијата на демкеш, овој грб претставува ресторан за дивјаци и цивилизирани луѓе:


Следниов пак, претставува ресторан за орли:


Овој пак, рестоан за гаврани:


Овој пак за лавови со лакирани нокти:


Е овој симболизира, менза за лосови елени:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom