Стипендии

Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Денес сме чинам 2-ри јуни а?!
Или само ми се чини?!
Абе досега требаше да бидат исплатени и стипендии и кредити?!
Или и тоа ми се чини?!

who knows
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.116
Поени од реакции
5.877
Кај и да е, до 30ти јуни ќе ги исплатат :tapp:
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.540
Поени од реакции
5.769
Постапката за исплатата за стипендиите за месеците февруари и март била во тек.....Ваков маил ми стигна на поставеното прашање до министерсвото кое го поставив пред 1 месец, а одговор ми стигна пред 2 дена.....Епа сеа....ке видиме..шо значи ова..


Поздрав !
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Постапката за исплатата за стипендиите за месеците февруари и март била во тек.....Ваков маил ми стигна на поставеното прашање до министерсвото кое го поставив пред 1 месец, а одговор ми стигна пред 2 дена.....Епа сеа....ке видиме..шо значи ова..


Поздрав !
Среќен си бил што барем ти вратиле на некој мејл од тоа министерство. Мене не ми вратиле никогаш во животот, им имам поставено неколку прашања на кои изгледа немаат одговор. Срамота...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Просек имам, 9.9. Разбрав дека и вакви случаеви ко мене, можело да се случи да не земат стипендија. Споделете искуство.:)
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.540
Поени од реакции
5.769
Ако имаш високи примања во семејството некаде над 1000 евра можи да не земиш, но не мора да значи....Јас со 8,055 на Факултет за Биотехничи Науки и со примања од преку 40 000 денари, со две државни плати, зедов стипендија....Зависи како ке ги чукни во главата....

Јас не се ни надевав...
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Ако имаш високи примања во семејството некаде над 1000 евра можи да не земиш, но не мора да значи....Јас со 8,055 на Факултет за Биотехничи Науки и со примања од преку 40 000 денари, со две државни плати, зедов стипендија....Зависи како ке ги чукни во главата....

Јас не се ни надевав...
со такви ПРИМАЊА НЕМАШ ШАНСИ ДА ЗЕМАШ кредит,а не па СТИПЕНДИЈА.......................што значи не е среќа,да ги чукне во глава итн туку ДАЛНОВОЛД Скопје-Гевгелија имаш!!!!!!
луѓе со просек над 8.00 не земале кредит,зашто примањата им биле "таман"(т.е. и двајцата родители имале примања над 24 000),па кредитот не им бил потребен........и на тие случаеви луѓето од МО не им чукнало нешто во глава..........

Новинарка-сумата од примањата на твоите родители треба да биде адекватна кон сите(на пр за 3 члено семејство треба да биде не поголема од 12 000) мислам дека така нешто се сметаше но сепак распрашај се поубаво............сепак се прават одредени малверзации зашто сепак 2000/3000 денари месечно за некој студент е премија:)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не ми мотајте филмови, фамилијарен буџет поделено со членови на семејството, просек, оно ово...
Ви треба партиска книшка.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Да не вртам милион страници наназад, може ли некој во кратки црти да ми каже кога рок за пријавување за стипендииве и дали може да не се пријават 1-2 предмети, без разлика што се положени ?
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
со такви ПРИМАЊА НЕМАШ ШАНСИ ДА ЗЕМАШ кредит,а не па СТИПЕНДИЈА.......................што значи не е среќа,да ги чукне во глава итн туку ДАЛНОВОЛД Скопје-Гевгелија имаш!!!!!!
луѓе со просек над 8.00 не земале кредит,зашто примањата им биле "таман"(т.е. и двајцата родители имале примања над 24 000),па кредитот не им бил потребен........и на тие случаеви луѓето од МО не им чукнало нешто во глава..........

Новинарка-сумата од примањата на твоите родители треба да биде адекватна кон сите(на пр за 3 члено семејство треба да биде не поголема од 12 000) мислам дека така нешто се сметаше но сепак распрашај се поубаво............сепак се прават одредени малверзации зашто сепак 2000/3000 денари месечно за некој студент е премија:)
Значи
За стипендија никој не те прашува што примаш или колку примаш. Тоа е за "талентирани студенти" и те следува без разлика на имотна состојба. Е ако те одбијат, те одбијат, ама тоа е прашање на срекја, или ако си ептен на граница.
за кредит бараат имотни листови , глупости
за стипендија само индекс и потврда
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Не ми мотајте филмови, фамилијарен буџет поделено со членови на семејството, просек, оно ово...
Ви треба партиска книшка.
Каква партиска книшка! Немам никаква партиска книшка и земам стипендија. За тоа не гледаат примања туку доделуваат ограничен број на стипендии. Доколку бројот се исполни, а ти имаш послаб просек од оние кои се над тебе, тогаш нема да земеш стипендија. Не познавам никој кој се пожалил на оваа работа последниве години. Како што кажа Новинарка ако има некој таков нека се изјасни.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
9.959
До кога ќе ги исплатат стипендиите? Еве и јунската сесија ќе помине...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom