Стипендии

Член од
14 октомври 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
јас земам кредит две години,и сум 100% сигурен дека просекот се смета за двете години.ако сакаш ти да го продолжиш кредитот треба да го имаш бараниот просек од двете години,

да,ислаптени се 3 рати за старите корисници
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.540
Поени од реакции
5.769
Сега ти го видов мислењето. Јас полагав. Не беше ништо тешко. Си отидов онаку у шетање, без спремање, без повторување, па дури и без пенкало. Се изненадив кога девојчето до мене почна да вади линијари, шестари, тетратки. Се осетив како голтар. Морав да барам пенкало за име и презиме.

Од прашањата, имаше со аритметичка прогресија, систем 2 р-ки со 2 непознати, неколку логички задачи кои одземаат време, не се тешки воопшто. Од делот за информатика имаше 2 програми во Паскал напишани, да одговориш што пресемтуваат истите и 2-3 прашања(кој фајлов систем го користи Виндовс ХП, кој протокол се користи при праќање на е-маил...).

Сите прашања беа на заокружување!

Се на се имаше 15 прашања, време за решавање беше 1 час, јас излегов по неполни 40 минути.

Еве ја задачата што ми одзема најмногу време:

Ако,
1#2 = 7
6#4 = 40
5#2 = 27
тогаш,
1#2 =

a)0,5 ; б)1; в)3; г)не знам кое бројче беше под г.:helou:
Диплома со пари се купува, знаење Не !:helou:
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
јас земам кредит две години,и сум 100% сигурен дека просекот се смета за двете години.ако сакаш ти да го продолжиш кредитот треба да го имаш бараниот просек од двете години
значи мераци :D
фала друже, фала исто и на претходните кајганџии кои што ми дадоа одговор :))
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Дали се исплатени парите од министерство за образование за старите корисници на студентски кредити? Итно ми треба одговор. Фала однапред.
Некој да споделеше информација? :toe:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Сега ти го видов мислењето. Јас полагав. Не беше ништо тешко. Си отидов онаку у шетање, без спремање, без повторување, па дури и без пенкало. Се изненадив кога девојчето до мене почна да вади линијари, шестари, тетратки. Се осетив како голтар. Морав да барам пенкало за име и презиме.

Од прашањата, имаше со аритметичка прогресија, систем 2 р-ки со 2 непознати, неколку логички задачи кои одземаат време, не се тешки воопшто. Од делот за информатика имаше 2 програми во Паскал напишани, да одговориш што пресемтуваат истите и 2-3 прашања(кој фајлов систем го користи Виндовс ХП, кој протокол се користи при праќање на е-маил...).

Сите прашања беа на заокружување!

Се на се имаше 15 прашања, време за решавање беше 1 час, јас излегов по неполни 40 минути.

Еве ја задачата што ми одзема најмногу време:

Ако,
1#2 = 7
6#4 = 40
5#2 = 27
тогаш,
1#2 =

a)0,5 ; б)1; в)3; г)не знам кое бројче беше под г.:helou:


Диплома со пари се купува, знаење Не !:helou:
Инаку, јас пред се се калам за на електро. Ова на ФОН беше само matter of fate. Така да имам едно прашање - знае некој нешто што бидна со таа Џонсон Контролс стипендијата? Знам дека ја имаше пред 2 години, лани ја немаше ради рецесијата, а оваа година не знам што ќе биде. Дали има некој некоја информација?
Чисто да не дојде до недоразбирање:helou:
 
Член од
24 август 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Znae nekoj kako treba da se potpolni menicata za kreditite?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.306
Поени од реакции
15.538
Некој дали знае доколку аплицираш за Стипендија и не ти одобрат дали има некаква опција да земеш Кредит место стипендија или тоа ти е лотарија или ќе добиеш или повеќе среќа другиот пат(другата година)???
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Некој дали знае доколку аплицираш за Стипендија и не ти одобрат дали има некаква опција да земеш Кредит место стипендија или тоа ти е лотарија или ќе добиеш или повеќе среќа другиот пат(другата година)???
Има опција да земеш кредит, но треба да се пријавиш и за кредит и за стипеднија. така што ако не ти дозволат стипендија, ќе ти дозволат можеби кредит. но, ако не си се пријавил и за кредит, тогаш се е за џабе. Кога ќе помини конкурсот не можеш повеќе да аплицираш.
Така беше во мое време пред 3 години, се пријавуваме онлајн, па имаше некои прелиманирни списоци па после носевме документи доколку бевме на тие списоци, па дури најпосле имаше и конечни списоци.
Но, сите се имавме пријавено и за кредит и за стипендија поради поголемите можности. се надевам дека ме сфати и ти објаснив нешто во врска со ова.

Да не има нешто од стипендиите, само 4 рати се исплатени, а другите?
да не не планираат да ги даваат?:wink:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Има ли некој информација кога ќе се исплаќаат другите заостанати рати од студентските кредити за стари корисници?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Има ли некој информација кога ќе се исплаќаат другите заостанати рати од студентските кредити за стари корисници?
И јас сакам да знам за стипендиите за стари корисници!
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Се знае ли нешто кога ќе исплатат стипендии и тие од 3 600 и тие за информатичари ?
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Za da prodolzam da zimam stipendija treba da imam prosek od vtora godina najmalce 8.5 ili se zima prosek od site predmeti, vklucuvajki gi i tie od prva godina????
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Za da prodolzam da zimam stipendija treba da imam prosek od vtora godina najmalce 8.5 ili se zima prosek od site predmeti, vklucuvajki gi i tie od prva godina????
Од сите предмети во сите години...Јас така знам.
Нека ме поправи некој ако не е така.:salut:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Za da prodolzam da zimam stipendija treba da imam prosek od vtora godina najmalce 8.5 ili se zima prosek od site predmeti, vklucuvajki gi i tie od prva godina????
Да, вклучувајќи ги и тие од прва. Но не мора сите, верувам дека си запознаена со условот дека не мора сите, дека може да се пријават 90% од предметите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom