Невзат Халили планира Македонија да ја направи Федерација

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Еве еден албанец само едно ќе ти искоментира за Зоран Марковски.

Зоран Марковски го убил негов колега - според тебе.
Зоран Марковски го убил тој типот од Арачиново што го изрешетаа џандари пред скоро време.
Зоран Марковски го убил тој Дардишта пред недела две што го убија.

Наградно прашање, колку животи има Зоран Марковски??
Да, и Кенеди беше убиен од Ли Харви Освалд кому еден ден му прекурчило, земал пиштол и го кокнал човекот. Логиката не ти е изградена на hard-rock basis. Нити логиката на Јавното Обвинителство, МВР и шотизнам кој не мора да значи дека е хард-рок - ама види чудо: тоа се и мои и твои државни органи, па ќе им верувам нив.

За постовите во кои се пишува за тајни служби кои можеби соработуваат со Халили кон неговите ставови - нека стојат, информативно, а не за заплашување или незнам што...

Искрено, мака ми е кога ретко читам осуди а оправдувањата за тоа се бараат во делата на "другиот" - Мака, бидејќи како човек губам верба, не мака за начинот на дискусија...

Ал, нека ви е.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Abe, vidi, ja najostro osuduvam, gluposti kako ovaa na Halili, najostro osuduvam isti glupost od tipot na studentskite anemicni protesti ova ona... Losho e koa nekoj stanuva materijalen instrument na nekoja bolna, glupava, neracionalisticka idea...
Onoj shto raboti na taa Ilirida, raboti i ne mu se znae imeto, i kolva si raboti, i si odi napred i kur ne go boli...
Potrebata od populizam e edna losha kako subjektivna taka i socijalna "avangarda", pa da ne praime muabet za ona psiholoshki moment, klanjanje pred negoviot lik, na spasitel, iscelitel itn...
Ama i nekoj drug go drvi tuka po forumi, kompleksi eden kup... I ajmo turi mu kurot...
Abe ejj nekoj raboti, bez razlika dali jas sakam ili ne, i koa toa ke si dojde normalno ebaniot eban tepaniot tepan...
Vidi da ne dojdi, koa ke dojdi otvori mu vrata.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Да, и Кенеди беше убиен од Ли Харви Освалд кому еден ден му прекурчило, земал пиштол и го кокнал човекот. Логиката не ти е изградена на hard-rock basis. Нити логиката на Јавното Обвинителство, МВР и шотизнам кој не мора да значи дека е хард-рок - ама види чудо: тоа се и мои и твои државни органи, па ќе им верувам нив.

За постовите во кои се пишува за тајни служби кои можеби соработуваат со Халили кон неговите ставови - нека стојат, информативно, а не за заплашување или незнам што...

Искрено, мака ми е кога ретко читам осуди а оправдувањата за тоа се бараат во делата на "другиот" - Мака, бидејќи како човек губам верба, не мака за начинот на дискусија...

Ал, нека ви е.
Tи кажав ја :)
Нит го бранам Халили, нит па го осудувам, нели ете...имаме државни органи, па они нека му ја мислат.
Чисто информативно го цитирав дотичниот дека скурца ми е дојдено секое убиство врз некој албанец што ќе се случи од тие наши органи, е со ист мотив...го убил Зоран Марковски. Тоа ме чуди, колку души го убиле, и колку пати умрел. Та нека кажат тие наши државни органи, за да им верувам...дека кујзнае чоек, може утре мене ќе ме кокнат, па ќе пишат сум го убил Зоран Марковски :):)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
значи го глеав дедево на алсат во четвртокот и коса ми се потрекна... случајно дур мењавав по програми , инаку алсат ја скокам по обичај, во око ми застана зборот илирида... и реков дај да видам некоја нова глупост што смислиле ова неписмениве... и коса од корен ми се поткрена... ( ѓоа ваш енд гоу за волумен да сум стајла) па гледам и се нервирам... какви све не болни фанатици даваат на телевизија... чичето изгледа дека не знае дека тука живеат и македонци за разлика што во источниот дел нема шќиптари... идејата му малце луда... ( нешто као мојата идеја дека некад ке научам да возам што значи равно на невозможна) ... Халили... хахаха... ако планира мене да ме стави во таа негова република илирида гадно се зезнал
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ЗА ИЛИРИДА КАЈ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ
ХАЛИЛИ ЌЕ ОДГОВАРА ЗА ИДЕЈАТА ЗА ИЛИРИДА
Идејата на Невзат Халили за Илирида заврши пред јавниот обвинител. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска за Радио Слободна Европа изјави дека судските органи веќе го разгледуваат случајот, според неа најавени биле разговори со промоторите на оваа идеја. Таа смирува дека во државата постои мирна безбедносна и политичка клима.

Халили за емисијата “Патоказ кон” што се емитува на телевизијата Алсат рече дека идејата за Илирида е Македонија да биде унија во форма на конфедерација , која ќе биде составена од две рамноправни Републики Илирида и Македонија со заеднички парламент.

И самиот Халили во емисијата признава дека идејата за Илирида не е ширико прифатена од Албанците во Мекедонија. Претседателот на Нова Демокартија Имер Селмани за Магазинот НИЕ на ТВ Сител критикуваше дека сите пратии во Македонија се уште играат на “етничка карта” со радикален пристап наспроти граѓанскиот концепт.


Сител.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Па...редно е да си добие соодветна кривична пријава...
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Охридски договор е вовед во федерализација.
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
ЗА ИЛИРИДА КАЈ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ
ХАЛИЛИ ЌЕ ОДГОВАРА ЗА ИДЕЈАТА ЗА ИЛИРИДА
Идејата на Невзат Халили за Илирида заврши пред јавниот обвинител. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска за Радио Слободна Европа изјави дека судските органи веќе го разгледуваат случајот, според неа најавени биле разговори со промоторите на оваа идеја. Таа смирува дека во државата постои мирна безбедносна и политичка клима.

Халили за емисијата “Патоказ кон” што се емитува на телевизијата Алсат рече дека идејата за Илирида е Македонија да биде унија во форма на конфедерација , која ќе биде составена од две рамноправни Републики Илирида и Македонија со заеднички парламент.

И самиот Халили во емисијата признава дека идејата за Илирида не е ширико прифатена од Албанците во Мекедонија. Претседателот на Нова Демокартија Имер Селмани за Магазинот НИЕ на ТВ Сител критикуваше дека сите пратии во Македонија се уште играат на “етничка карта” со радикален пристап наспроти граѓанскиот концепт.
Сител.
Бесилката за ваквите, ама кај има држава....
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Epa narusuvanje na drzaven suverenitet i integritet e krivicno delo, i toj mora da odgovara.. Zagovaranje na Ilirida vo koja bi spadnale i teritorii na Makedonija e protivustavno i protivzakonski..Se nadevam deka ke go strpaat vo zatvor, ne za drugo, za primer... Ako sakas sozivot poveli, no ako sakas da se delis, deli se...Ama nadvor od granicite na Makedonija, a za zemanje za nasa teritorija ke se zaprasame...
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Во право си,тоа им е поентата уште многу оддамна.
Зависи како гледаш на тоа.
На пр. ако Албанските војници доволно не се вклучени во војската на РМ немаше да маршираат под знамето на Македонија, туку ќе посакаа да маршираат под знаме на некоја си Илирида (лудата идеја на Халили).
Колку повеќе ги одбегнуваш, толку повеќе стануваат сепаратисти.

Еве на пр. како "војската" на Р. Српска дава свечена заклетва:
(ова ќе им ги згрее срцата на Зевсус, Месијата, Милојко, Делија...:tapp:)
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Одговор на пост погоре напишан, пример за сепаратизам (федерација БиХ) и како тоа треба да се спречи! :wink:
:tv:
Decko koj separatizam Bosna e federacija a ne drzava i republika. Kakva e taa drzava koga edno mnozinstvo vo nejze ne ja pocituvat i da bi imalo glasanje bi ja srusile preku glas.
Bosna e proekt na amerika i eu sto koga i da e ke propadne.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Зависи како гледаш на тоа.
На пр. ако Албанските војници доволно не се вклучени во војската на РМ немаше да маршираат под знамето на Македонија, туку ќе посакаа да маршираат под знаме на некоја си Илирида (лудата идеја на Халили).
Колку повеќе ги одбегнуваш, толку повеќе стануваат сепаратисти.

Еве на пр. како "војската" на Р. Српска дава свечена заклетва:
(ова ќе им ги згрее срцата на Зевсус, Месијата, Милојко, Делија...:tapp:)


Ти изгледа не живееш во РМ а ако живееш помини од мавровка до Бутел, види чиви знамиња се виорат по улиците, запрашај каков е случајот во администрацијата, македонците делат работно место со поранешни команданти, се вработуваат според % колку ги има во РМ, зар тоа не е федерализација. Инаку што се однесува до албанските војници кој даваат заклетва во АРМ, изгледа ни војска не си служел за да ја видиш правата слика.

пс: СФРЈ беше федерација но имаше еден службен јазик, РМ ти е условна федерација, доколку не се исполнуваат барањата на албанците се знае што следува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom