Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

Член од
27 ноември 2007
Мислења
133
Поени од реакции
0
И аз с'м с Виза, имам и Виза електрон, ама електрона нешто не работи мај. Пробвах ја за Скајпе да си вкарам малко кредит и не ште.
С обикновна Виза Кредитна - нема грижи.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
не е баш за тука постов али имав подаено за виса интернет од стопанска а ми требеше за плаќање и неможев да чекам... па се решив преку девизна сметка од еден пријател од стопанска да платам во компанијава...
платив 67$ и плус 600 денари за стопанска ко провизија демек и после 2 дена ми стигвит меил од компанијава од америка и ми викат дека им стигнале само 37$ и ми викет да платам остатоков... јас мислев дека превара е некоја... али не било то... банкава од америка, извесна сити банк си задржала пола од париве... и...
незнам шо да прам сеа...:kesa:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Прво прашај зошто задржала .. а второ ПРОВЕРУВАЈ дали е заштитена страната за да си безбеден при паќање инаку таа некоја си америчка банка не би требело да има нишо општо со тоа што ти го плаќаш на компанијата... освен ако тој што ја имал картата не е задолжен во банката ... незнам ман ... прашај зошто ти задржале и ако враќаат пари ОТКАЖИ трансакција
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Прво прашај зошто задржала .. а второ ПРОВЕРУВАЈ дали е заштитена страната за да си безбеден при паќање инаку таа некоја си америчка банка не би требело да има нишо општо со тоа што ти го плаќаш на компанијата... освен ако тој што ја имал картата не е задолжен во банката ... незнам ман ... прашај зошто ти задржале и ако враќаат пари ОТКАЖИ трансакција
јас уствари плаќав за хостинг на hostgator
не преку картичка туку преку банка, платен промет во странство ваљда се викат то...
првин ми викет од хостгејтор ни стигнаја само 37, доплати уште колку шо требеа незнам точно колку, па после им викам дај проверете, платени се 67, па после 2 дена ми стигна ова
Only $37 was received. Between the two banks the missing amount must be in currency exchange and bank fees.

Чекам утре со стопанска да видам шо ќе речат па останвит како крајна опција да земам хостинг за сумава шо им е стигната...то би било 4 месеци наместо 12 колку шо платив....:jaj:
А ова шо викаш откажи трансакција... ќе ми ги вратат париве во износ кој што сум го уплатил или...?
 
P

Princ

Гостин
Не знам дали и колку провизија зимаат стопанска... Знам дека прокредит не ми зимаат провизија за трансакциите преку интернет. Тоа со СТБ 600 денари премногу ми изгледа, 10 евра се тоа. Најдобро ти е да ја откажеш трансакцијата (или да не го земеш производот, по 6 месеци по автоматизам ти се враќаат парите на сметка, иако во секоја банка е различно, прашај си) па да си ги повлечеш парите.
Инаку, дефинитивно најдобри за купување преку интернет е Виса Електрон на прокредит. Немало место каде не ја примиле (како обична виса ја примаат).
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Не знам дали и колку провизија зимаат стопанска... Знам дека прокредит не ми зимаат провизија за трансакциите преку интернет. Тоа со СТБ 600 денари премногу ми изгледа, 10 евра се тоа. Најдобро ти е да ја откажеш трансакцијата (или да не го земеш производот, по 6 месеци по автоматизам ти се враќаат парите на сметка, иако во секоја банка е различно, прашај си) па да си ги повлечеш парите.
Инаку, дефинитивно најдобри за купување преку интернет е Виса Електрон на прокредит. Немало место каде не ја примиле (како обична виса ја примаат).
не се работи за трансакција на интернет туку за префрлање на пари преку свифт ваљда (иако појма немам како одат работиве) од една банка во друга... и од таа другата давателов на услугава си ги земат париве...
ај ќе видиме што може да се направи...
а бтв... бидејќи кај и да е би требало стб да ми ја дадат виса интернет па да прашам...и на неа не земаат воопшто провизија???
зш... не гледам која е користа на банкава од мене ак не ми земит провизија...:uvo: 300денари годишно членство...:toe:
 
P

Princ

Гостин
Не знам зошто воопшто на хостгатор си им платил преку свифт, ама ај...
Во прокредит банка, не земаат провизија за трансфер преку интернет. Купувам нешто што чини 50 евра, толку и го плаќам. Детали.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Не знам зошто воопшто на хостгатор си им платил преку свифт, ама ај...
Во прокредит банка, не земаат провизија за трансфер преку интернет. Купувам нешто што чини 50 евра, толку и го плаќам. Детали.
зошто не преку свифт...
немав друга опција...:toe:
бтв... веќе 3 и повеќе недели ги чекам стб за виса интернет картичка...
не им ја сакам...
ќе си земам ваква... ако стварно 10 дена викет најмногу за добивање... и плус ова за сите намени е... и плус ко шо викаш ти мојт и за на интернет...:vozbud:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
зошто не преку свифт...
немав друга опција...:toe:
бтв... веќе 3 и повеќе недели ги чекам стб за виса интернет картичка...
не им ја сакам...
ќе си земам ваква... ако стварно 10 дена викет најмногу за добивање... и плус ова за сите намени е... и плус ко шо викаш ти мојт и за на интернет...:vozbud:
Вака сеа... и ја коа плаќав Pre-Enrolment Deposit за факултетов у Америка пред да дојдам ми го напраија истото. Пратив 150 долари по свифт и плус провизија за домашната банка. Арно ама ми стига известување од факултетов дека иам платенол 120 долари, и објаснение демек 30 долари зела американската банка ко провизија.
И нишо шо ќе праиш си платив уше еднаш... како и да е не е измама. toae:

Како и да е мислам дека за плакање преку интернет најдобро со картица ама не кредитна туку дебитна. :helou:
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Плаќање преку свифт не се исплаќа. Земаат високи провизии (20-30 евра, без разлика на сумата). Тоа се трошоци за банките.

Отворете денарска сметка во прокредит (бесплатно), извадете си виса електрон (бесплатно), ставете пари на сметка (бесплатно) и купувајте (колку што сте ставиле на картица).

За дечкото што се зезнал со свифт, од банка требаше да ти кажат дека ќе имаш трошоци, ама „заборавиле“. Остај интернет картица од СТБ, не ја бива ни за оган за потпалиш, 300 процедури за ништо. Земи си ВИСА електрон од прокредит, да видиш ЕУ и Нато :) (со неа без проблем имам поминувано кешлес на аеродроми, плаќано по продавници во странство, плаќам и тука кога имам пари на неа итн)
 
С

Спенсер

Гостин
конечен заклучок??која е најдобра и најбезбедна??ај ако може кажете од каде да му речам на татко ми да заме една, позз
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Дебитна од Тутунска.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Visa electron / Maestro од Тутунска "работат" на интернет?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Плаќање преку свифт не се исплаќа. Земаат високи провизии (20-30 евра, без разлика на сумата). Тоа се трошоци за банките.

Отворете денарска сметка во прокредит (бесплатно), извадете си виса електрон (бесплатно), ставете пари на сметка (бесплатно) и купувајте (колку што сте ставиле на картица).

За дечкото што се зезнал со свифт, од банка требаше да ти кажат дека ќе имаш трошоци, ама „заборавиле“. Остај интернет картица од СТБ, не ја бива ни за оган за потпалиш, 300 процедури за ништо. Земи си ВИСА електрон од прокредит, да видиш ЕУ и Нато :) (со неа без проблем имам поминувано кешлес на аеродроми, плаќано по продавници во странство, плаќам и тука кога имам пари на неа итн)
гледам дека заборавиле...
мамето нивно...
ќе одам утре вво прокредит да видам шо ќе напрам... ќе аплицирам за виса електрон а стб кој ги е... и така ме заебаа, и плус во грчка сопственост е...
и бтв, за 10 дена ќе стигнит или само така на сајтон пишит...?
 
P

Princ

Гостин
Мене ми се јавија за 7 да одам да ја подигнам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom