Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?
Дали ми треба дебитна, кредитна или девизна?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Дебитна земи, пошо ако ти пробијат кредитна, можат да те стават во загуба 5000 евра.
Најпаметно: Оди во Тутунска Банка, земи нова дебитна картичка со онолку пари колку што вреди производот плус патни трошкови...
Кога ќе пристигне производот кај тебе, откажи ја картичката и готово.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Фантом дали некогаш си купувал преку интернет?
Мене не ми треба продукт што ќе го купам преку интернет туку услуга која планирам да ја користам 5-6 месеци, кое е твоето решение за мојот проблем?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Фантом дали некогаш си купувал преку интернет?
Мене не ми треба продукт што ќе го купам преку интернет туку услуга која планирам да ја користам 5-6 месеци, кое е твоето решение за мојот проблем?
Онлајн трансакција е?
Ако е, додади ме на мсн, имам оставено во профилот.
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Дебитна земи, пошо ако ти пробијат кредитна, можат да те стават во загуба 5000 евра.
Најпаметно: Оди во Тутунска Банка, земи нова дебитна картичка со онолку пари колку што вреди производот плус патни трошкови...
Кога ќе пристигне производот кај тебе, откажи ја картичката и готово.
A zas da ja otkaze?Nema da plati ili onaka da ja otkaze?
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
A zas da ja otkaze?Nema da plati ili onaka da ja otkaze?
nema da plati? :tapp:ako ne platis nema da ti go pratat proizvodot. prvo naplakaat pa posle prakaat. Da ja otkaze zasto nema da se koristi vise taja kartica posto koa ke napraes edna transakcija na internet golema e sansata vise da ti e probiena karticata i ne vredi da se rizikua so ista kartica da plakas pak. Podobro napraj nova kartica i kraj.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Da ja otkaze zasto nema da se koristi vise taja kartica posto koa ke napraes edna transakcija na internet golema e sansata vise da ti e probiena karticata i ne vredi da se rizikua so ista kartica da plakas pak. Podobro napraj nova kartica i kraj.
Не тропај глупости. Е сега, ако е глуп да купува од непроверени сајтови...а вие па Шеиците, со по 3 милиони на картица, вас ке ви пробиваат...
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
Не тропај глупости. Е сега, ако е глуп да купува од непроверени сајтови...а вие па Шеиците, со по 3 милиони на картица, вас ке ви пробиваат...
Финтата не е дали имаш 3 милиони или 30 евра. Зошто би ризикуал уопште коа да земеш нова картица е скоро бесплатно.(можда и скроз бесплатно)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Финтата не е дали имаш 3 милиони или 30 евра. Зошто би ризикуал уопште коа да земеш нова картица е скоро бесплатно.(можда и скроз бесплатно)
Ме интересира, според тебе како се прават измамите со кои се доаѓа до броеви од кредитни картички? Мислам, си размислувал некогаш?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ме интересира, според тебе како се прават измамите со кои се доаѓа до броеви од кредитни картички? Мислам, си размислувал некогаш?
Сајтови на кои се продава нов LCD со дијагонала 1 метар за 250 долари, PS3 за 189 долари, Harry Potter 7 книги за 4 долари... Тотални будали уплаќаат на вакви страни и после се чудат како им е хакната кредитната.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?
Дали ми треба дебитна, кредитна или девизна?
Јави се во некоја банка по рандом избор, прашај го истото прашање таму и после постирај го нивниот одговор овдека.:uvo:
Fantom_oh напиша:
Дебитна земи, пошо ако ти пробијат кредитна, можат да те стават во загуба 5000 евра.
5000 а? :drk:.... надвор е уба'о време, земи прошетај се, батали интернет...
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
46
Поени од реакции
2
дрн, дрн, никој ништо не кажа паметно и употребливо...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Јас имам Visa Electron дебитна картичка и до сега имам купувано разни работи преку интернет(CD-a,DVD-a,книги...).Со секоја картичка може да се купува преку интернет ако е така одредено од банката од која е картичката.Еден мој другар имат дебитна картичка но не може да плаќа на интернет односно надвор од МК.
А во врска со сигурноста јас купувам само од сајтови кои имаат 100 % гаранција од хакирање(Амазон и сл.).
При секое купување проверете дали сајтот е 100 % Hacker Safe и кога е последен пат тестиран.Ако на некој сајт на пр. има многу ефтини работи не значит автоматски дека е несигурен.Јас имам купувано многу работи и неколку пати поефтини од овде кај нас кај сигурни сајтови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom