Ваши програми

Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Добро е, само напред, само не е завршено =)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Супер само тоа за решавање не ти дава решение, ти ги дава сите можни комбинации, која бројка каде можеш да ја запишеш што не е решение.
Ама важно се реши и направи нешто :)
Идејата ми беше таа. Решава она што може, а за останатото ги дава можните комбинации. Притисни повеќе пати на старт. Решава и понатаму, а ако не е многу тешко, решава до крај.
Па и моето знаење за Sudoku е толку, па не можам да направам нешто појако од мене. Ова е само многу побрзо и не прави превиди.

Добро е, само напред, само не е завршено =)
Баш и немам многу време. Или поточно кажано, време имам, но на терен немам компјутер. Но кога имам шанса, го вклучувам Visual Basic.

Има ли некој време и храброст да ги пронајде сите можни комбинации за осум дами на шаховска табла (Не треба било кои две да се напаѓаат)? Го правев тој програм на Commodore 64. Сега го работам во VB, но уште не е направен како што сакам.
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
Еве една програма кој мислам дека е многу добра се работи за

Македонски Anti Virus System Верзија Anti Trojan
.


Јас ја употребувам и доста добро да неречам одлично се покажа на компјутер каде нема вируси едноставно непушта да влезе вирус без разлика на тоа дали е нов или стар вирус едноставно работи па пробајте ја.

http://rapidshare.com/files/221997895/makedonski_anti_trojan_ver_2.rar.html

Во изработка сум на целосен Македонски Anti Virus System во кој еден од програмите ќе биде и Anti Trojan Верзијата. Ми се смачи од Antivirusi Кои постојано ми го кочат целиот компјутер и решив сам да си направам Antivirus кој верувајте или не Не се осетува дека работи на компјутерот а брка невероватна работа во поглед на заштитата.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Еве една програма кој мислам дека е многу добра се работи за

Македонски Anti Virus System Верзија Anti Trojan
.


Јас ја употребувам и доста добро да неречам одлично се покажа на компјутер каде нема вируси едноставно непушта да влезе вирус без разлика на тоа дали е нов или стар вирус едноставно работи па пробајте ја.

http://rapidshare.com/files/221997895/makedonski_anti_trojan_ver_2.rar.html

Во изработка сум на целосен Македонски Anti Virus System во кој еден од програмите ќе биде и Anti Trojan Верзијата. Ми се смачи од Antivirusi Кои постојано ми го кочат целиот компјутер и решив сам да си направам Antivirus кој верувајте или не Не се осетува дека работи на компјутерот а брка невероватна работа во поглед на заштитата.
not-a-virus:RiskTool.Win32.PsKill.1101 (6, 2, 611)
not-a-virus:RiskTool.Win32.PsKill.au (6, 2, 611)
not-a-virus:RiskTool.Win32.PsKill.1101
not-a-virus:RiskTool.Win32.PsKill.au
RiskTool.PsKill.AD

Признај си кои процеси ги килнуваш, од анти вирусите или грешка сум ? :)

Едит:
Pass: koj kogo zaebava
Message: Очигледно ние тебе :icon_lol:
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ја инсталирав на факултет пошто дома не ми се ризикува :)
Кога видов Тим Камиказа јасно ми беше :) :) , а пасвордот беше капачето :)

Нели цели тимови работат на еден антивирус ? многу амбициозно :) само напред
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
not-a-virus:RiskTool.Win32.PsKill.1101 (6, 2, 611)
not-a-virus:RiskTool.Win32.PsKill.au (6, 2, 611)
not-a-virus:RiskTool.Win32.PsKill.1101
not-a-virus:RiskTool.Win32.PsKill.au
RiskTool.PsKill.AD

Признај си кои процеси ги килнуваш, од анти вирусите или грешка сум ? :)

Едит:
Pass: koj kogo zaebava
Message: Очигледно ние тебе :icon_lol:
Никој незаебава никого тоа е само pass не го сваќајте тоа озбилно оваа програма детектира автоматски се што се стартува и го исклучува од процес и го бриши. Убаво пишува во помош на анти вирусот. Инаку програмата јас ја имам тестирано со AVG 8, Kaspersky 7 И AVAST. со овие кои ги кажав нема конфликт а со други антивирусни програми ја немам тестирано. И ИЧ не му се секирај ако најдува нешто тоа е само бидејќи се вклучува само автоматски, ако може кажи што анти вирус користиш и што поточно ти се случило па поопширно ќе ти одговорам. Инаку знаеш дека два анти вируси на еден компјутер се гледаат како вируси па може и тука да се случило нешто слично.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Македонски Anti Virus System Верзија Anti Trojan.
:pos: :pos: :pos: :pos:

Ми се смачи од Antivirusi Кои постојано ми го кочат целиот компјутер и решив сам да си направам Antivirus кој верувајте или не Не се осетува дека работи на компјутерот а брка невероватна работа во поглед на заштитата.
:pos: :pos: :pos: :pos:

оваа програма детектира автоматски се што се стартува и го исклучува од процес и го бриши.
Како разграничуваш што од тие ствари е вирус, а што не е? Или... не разграничуваш?

:pos: :pos: :pos: :pos:
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
Ја инсталирав на факултет пошто дома не ми се ризикува :)
Кога видов Тим Камиказа јасно ми беше :) :) , а пасвордот беше капачето :)

Нели цели тимови работат на еден антивирус ? многу амбициозно :) само напред
Тоа kamikaza е само име немојте да мислите дека сакам некому да наштетам со ова, тоа е КАКО ШТО КАЖАВ Е АНТИВИРУСНА ПРОГРАМА А НЕ ВИРУС. Ако некој сака вирус само нека каже и во код ќе му пратам имам неколку направено. И да не се секирш инсталираја дома нема ништо лошо да направи само може да те заштити подобро.

Да цели тимови работат на еден антивирус ама јас немав со кого па почнав сам, инаку примам секаква соработка од сите кои сакаат да помогнат без разлика каква. Бидејќи 90% ја имам направино оригиналната Македонски antivirus system и сеуште ја правам и испитувам добро би ми дошло ако некој има вируси дома или може да најде да ми праќа за да ја зголемувам базата со вируси кои може да ги пронајде анти вирусот.

Ти благодарам за подршката.:helou:
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
:pos: :pos: :pos: :pos:



:pos: :pos: :pos: :pos:



Како разграничуваш што од тие ствари е вирус, а што не е? Или... не разграничуваш?

:pos: :pos: :pos: :pos:


Незнам колку си запознат ама секој вирус за да се стартува му треба да има autorun.inf тој во него содржи што треба да вклучи автоматски штом ти ќе кладеш пр USB и др. без твое знаење. Значи антивитусот го отвора тој фолдер вчитува што треба да се отвори автоматски и го бриши и него и тоа што треба да отвори. Дали ме разбираш. Сите антивируси кои ги користиме неработат на ваков принцип тие бараат според база која треба да се надоградува а за тоа земаат пари и др. и не им се исплаќа да направат нешто што повеќе нема ти нив да ги бараш ама никогаш повеќе.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Незнам колку си запознат ама секој вирус за да се стартува му треба да има autorun.inf тој во него содржи што треба да вклучи автоматски штом ти ќе кладеш пр USB и др. без твое знаење. Значи антивитусот го отвора тој фолдер вчитува што треба да се отвори автоматски и го бриши и него и тоа што треба да отвори. Дали ме разбираш. Сите антивируси кои ги користиме неработат на ваков принцип тие бараат според база која треба да се надоградува а за тоа земаат пари и др. и не им се исплаќа да направат нешто што повеќе нема ти нив да ги бараш ама никогаш повеќе.
Абе.. ти си тренирал за волку глуп да бидеш, а?
На вирусот му треба autorun.inf, а?

:pos: :pos: :pos:
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
Абе.. ти си тренирал за волку глуп да бидеш, а?
На вирусот му треба autorun.inf, а?

:pos: :pos: :pos:
Немора да навредуваш јас само ти објаснив па ти како сакаш.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Немора да навредуваш јас само ти објаснив па ти како сакаш.
Извини.. не си глуп.
Ај сеа, пошто не си глуп, иди www.google.com ... и провери ги стварите кои што ми ги “објасни“ . Ок?
Откако ќе го направиш тоа ... врати се тука, пиши што си научил... Ок?
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
Извини.. не си глуп.
Ај сеа, пошто не си глуп, иди www.google.com ... и провери ги стварите кои што ми ги “објасни“ . Ок?
Откако ќе го направиш тоа ... врати се тука, пиши што си научил... Ок?
Бате јас ти кажав што како работи. Па незнам и ти дали знаеш дека во windows постои опција каде можеш да ги гледаш скриените фајлови ама од системот а ако користиш Linux тие сами се гледаат па затоа на LInux стави заразано USB и ќе видиш дека има autorun.inf отвориго него и види кого треба да стартува. Јас ти кажувам за на чист компјутер непушта да влезе вирус не ти прам јас муабет за заразен. За заразен оваа програма нисто не ти помага Дали ме разбра.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Бате јас ти кажав што како работи. Па незнам и ти дали знаеш дека во windows постои опција каде можеш да ги гледаш скриените фајлови ама од системот а ако користиш Linux тие сами се гледаат па затоа на LInux стави заразано USB и ќе видиш дека има autorun.inf отвориго него и види кого треба да стартува. Јас ти кажувам за на чист компјутер непушта да влезе вирус не ти прам јас муабет за заразен. За заразен оваа програма нисто не ти помага Дали ме разбра.
Последен мој одговор на тебе, пошто си премногу глуп да трошам битови на тебе!

1. Веруј ми, многу добро знам што како и зашто се дешава и на Windows и на Linux, и на било која *nix варијанта.
2. Тоа што го збориш се глупости. Да постојат вируси кои што го користат autorun.inf ... али, autorun.inf е измислен ради други причини, и сеуште се користи ради други причини. Autorun на CD, ко пример. Башка, тие вируси се мал број, и ако ги наоѓаш на тој основ.. ништо не си напраил. Би ти објаснил како се бараат, отстрануваат и слични глупости во врска со вируси, али со твојата покажана интелегенција и желба за учење, само ќе те збунам.
3. Ти реков... прогуглај.. ќе сфатиш сам колку глупости збориш.

(шо би рекол ти) Дали ме разбра? :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom