Симптоми of being a сељак

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
romeo_ferara напиша:
How can I cry over someone I never loved?
:pos::pos::pos: од турбофолк да не се инспирирале?
Даркери-хигиена = 0, обично се собираат по паркови и некој зафрлени места, седат и пијат (некои дрогираат), бегаат од реалноста, најчесто филозофираат и се прават најпаметни, се што не е како нив е крем, глуп и незнае да живее, живеат во некој свој далеку од реален свет, најголем дел од нив преминуваат во секти итн итн...ОГРАНИЧЕНИ СЕ

фолкери ака сејлаци (што нема благе везе вашава споредба, гледам фолкери со сејалци ги рамните) - искомплексиран народ

нормален човек - се што не е спомнато погоре

Да не навлегувам подлабоко зошто ептен ќе фатиме офф топик
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
И да си ибеш векот сам си се кажа. Не ни мора да реплицирам. Enjoy.

Знам јас кај припаѓам, не се секирај. Убаво знам. И не сум ограничен. Ти си сам заклучуваш така, а со тоа покажуваш дека си немаш везе од проценување луѓе. Јебига, идиотизмот има и маани.

Тибам дегенот, не на таков вкус за облекување бе, за музика зборам. Ајнштајн е друга приказна, ти си друга. Ти не си ни приказна.
:tapp: taka ke ti pomini zivotot , vo drkanje pred kompjuter na darkerski svadbi na internet :helou: . znaat lugeto za ufilmanite seronji kako tebe , kaj da e i od doma ke te izbrkaat majka ti i tatko ti:vozbud:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Не сум даркер, ни се палам на даркери. Имам неколку пријатели, што се такви, но сепак се супер луѓе.

Ни сум уфилман, ни па дркам на даркерски свадби на интернет (what the hell?). Ни па ме бркаат од дома.

Ти си кажа своето, си се поеба и чича-мича готова прича.


Македонштина на кило, што да ти кажам. И доста беше офтопик.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
:tapp: taka ke ti pomini zivotot , vo drkanje pred kompjuter na darkerski svadbi na internet :helou: . znaat lugeto za ufilmanite seronji kako tebe , kaj da e i od doma ke te izbrkaat majka ti i tatko ti:vozbud:


:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

... и драги читатели, ова е извадок од речникот на еден просечен македонски сељак.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Даркери-хигиена = 0, обично се собираат по паркови и некој зафрлени места, седат и пијат (некои дрогираат), бегаат од реалноста, најчесто филозофираат и се прават најпаметни, се што не е како нив е крем, глуп и незнае да живее, живеат во некој свој далеку од реален свет, најголем дел од нив преминуваат во секти итн итн...ОГРАНИЧЕНИ СЕ

фолкери ака сејлаци (што нема благе везе вашава споредба, гледам фолкери со сејалци ги рамните) - искомплексиран народ
Не си во право. Сум живеел и со едните и се другите, ги познавам како себе. И од лично искуство, можам да тврдам дека даркерите се далеку по хигиенски настроени од фолкерите.
Даркери се собираат секаде онаму каде нема да бидат загрозени од сељачки погледи и сељачко однесување. Во основата на даркесртвото е либералното однесување (или “гајле ми што мислиш за мене“), за разлика од фолкерите каде имаш кодекс и правила за се. Тип на музика, начин на играње, стил на облекување, вкус за девојки, величина на гради.
Убавината на андерграунд филозофијата е дека сме тука за забава, а не треба да отиде на забава за да се поистоветиме со Шабан Шаулиќ на кој му се лепат 500 евра на чело за текст “Убичу педер јер ме криво погледо“. За разлика од фолкерите, андерграунд луѓето имаат потреба да размислат за работите, да седнат и да разговараат за други теми освен јачина на мотор, број на склекови, и спектар на девојки.
Ограниченоста е она што го прави фолкерот сељак... не музиката. Музиката само му помага да го покаже тоа...
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Не си во право. Сум живеел и со едните и се другите, ги познавам како себе. И од лично искуство, можам да тврдам дека даркерите се далеку по хигиенски настроени од фолкерите.
Даркери се собираат секаде онаму каде нема да бидат загрозени од сељачки погледи и сељачко однесување. Во основата на даркесртвото е либералното однесување (или “гајле ми што мислиш за мене“), за разлика од фолкерите каде имаш кодекс и правила за се. Тип на музика, начин на играње, стил на облекување, вкус за девојки, величина на гради.
Убавината на андерграунд филозофијата е дека сме тука за забава, а не треба да отиде на забава за да се поистоветиме со Шабан Шаулиќ на кој му се лепат 500 евра на чело за текст “Убичу педер јер ме криво погледо“. За разлика од фолкерите, андерграунд луѓето имаат потреба да размислат за работите, да седнат и да разговараат за други теми освен јачина на мотор, број на склекови, и спектар на девојки.
Ограниченоста е она што го прави фолкерот сељак... не музиката. Музиката само му помага да го покаже тоа...
Во суштина ти дадов зеленко бидејќи си донекаде право и донекаде сме истомисленици. Зошто го велам ова? Ни ти, ни јас, ни некој друг не треба да диктираме кој, како и што да слуша. На кој му е ќеф на душата и што му е убаво тоа нека си прави. Не можеме сега ние "даркери" да правиме "фолкери" и обратно. Друго под поимот сељак се подразбира, човек без никаква култура. Според тоа може да ги категоризираме и класифицираме подгрупите во општеството.
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
На пример во "даркерскиот имиџ" сељак си ако носиш бело,а во "фолкерскиот",сељак си ако не ставиш кило гел на коса(колку за пример,неоти знам даркери или сељаци)........
 
Член од
19 август 2007
Мислења
72
Поени од реакции
1
Vie stvarno ne ste normalni. Se zgaziv od smeenje. Samo da dodadam moe mislenje za darkerite. Ne sum darker i nikogash ne sum bil, no vo sabotata iskochivme nekolku drugari i sluchajno vlegovme vo noken klub kade shto poveketo luge bea(metalci, pankeri......). Si pominavme fenomenalno iako za prv pat slushnav 99% od pesnite igravme kako nenormalni cela nok. Mislam deka takvite luge nemaat nishto zaednichko so "seljak". Toa e nachin na zivot i toa e niven izbor. Darkerite nikogash ne provociraat i mnogu retko se naogaat vo konfliktni situacii za razlika od "ropakot" koga iznuduva konflikt so rechenicata:"Shto me gledash" . Vo 70-tite imalo mnogu hipici, nikoj ne moze da kaze za hipicite deka se seljaci, na hipicite treba da im se dade nobelova nagrada za mir za toa shto tie bile glavnata prichina za zavrshuvanje na vojnata vo Vietnam.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Денес открив нов симптом оф биинг а сељак.

Носи пиштол под седиште. :icon_neut
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Кој нема пиштол под седиште!?!?!???????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom