Можна ли е независност за Косово?

Можна ли е Косово наскоро да добие независнот?


  • Вкупно гласачи
    106
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
pobednicki duh,velis.eve,vidi go toj "pobednicki"duh ovde:
=
i uste:ne mi praj komparacija sport-vojna.vojnata ne e sport. ili si se zaebal so counter strike?
SWEDEN е закоравен Србин.

Гледајќи ја снимката се прашувам дали НАТО не требање да ја сруши Србија кога ја бомбардираа. Најголемите виновници и убијци во војните во бивша Југославија беа токму Србите и нивните четнички банди. Од истите тие четнички банди пострадаа и голем број Македонци во минатото, а ние поради братство-единство моравме да ги премолчуваме српските злосторства во Македонија. Кога во 20 век српските четници се однесуваа така, замислете како се однесувале во минатите векови кога истиот терор го спроведувале врз Македонците.

Независно Косово е малку за Србите. И Војводина треба да добие независност.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
A ti Slafko? Sushta sprotivnost mozebi? Ili ushte eden bugar, shto napagja skrien pod Makedonskata nametka?

Ke se povtoram ushte ednash. "Nezavisen Kosmet" e apsurd. Kako teritorija sekogash ke bide zavisen od arimijata koja go 'oslobodi'. A tamoshniot albanski narod, za zal, ke se machi dolgo posle megjunarodnata spogodba za Kosmet, koja koga-togash ke se donese.
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Ke se povtoram ushte ednash. "Nezavisen Kosmet" e apsurd. Kako teritorija sekogash ke bide zavisen od arimijata koja go 'oslobodi'. A tamoshniot albanski narod, za zal, ke se machi dolgo posle megjunarodnata spogodba za Kosmet, koja koga-togash ke se donese.
А тебе што толку те боли за "Космет" (српски националистички термин за Косово)??? Или си уште еден Србин затскриен зад македонска наметка?

Ако си толкав голем Македонец нека не те боли за Косово и нека не те жегнува во срцето толку што тоа сакале вие Србите или не, ќе биде независно (всушност веќе е - што српско има останато во него?) ???

Нека те засега Пирин, Егеј... а не слушам се пријавувале "Македонци" за одбрана за Косово. Сигурно и ти си еден од нив :tapp:
Тие, големите "патриоти" наместо да се борат за Македонија, умот им е во Србија. :tapp:

И не е битно дали Косово ќе биде зависно од Америка. Побитно е тоа што ќе биде потполно независно од Србија, какво што впрочем веќе е.

Да живее Косова Републик!!! :vozbud:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
A kakov izraz e 'Kosova' slaFko?... Za zal, "makedonstinata" na lugjeto od tvoj kalibar ne odi podaleku od 'kozata na komshijata'. Samo, (sigurno znaesh deka ) interesot na makedoncite, posle Kosmet, prvenstveno ke treba da bide nasochen na delot shto edinstveno ostana Makedonski. Normalno, so blagodarnost do 'vechnite' albanski i bugarski prijateli.
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Косова е израз којшто 99% од жителите на денешно Косово го употребуваат. И да не заборавиме, тие се нашиот северозападен сосед и треба да ги почитуваме. Четничкиот израз "Космет" го употребуваат само српските националисти. Ти дел од нив ли си?

И зошто мислиш дека Албанците или Бугарите не можат да ни бидат поголем пријател од твоите омилени Срби, а? :tapp:

Што имаат направено Србите за Македонија освен што учествувале во поделбата во 1913, го зеле вториот по големина дел и до 1945 година наметнуваа србизација на Македонците?!
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Totalno netocno viteze :) ajde sega da ne se navrakame...toa se anahroni razmisluvanja i stavovi na razuznavacki strukturi sto za nasa radost veke gubat zdiv na ova tlo !

Ne albancite megjunarodnata zaednica bara sega najdobar nacin za najbrzo priznavanje na kosovo da ne se vrakame nanazad so diskusiite 33 celi strani se napisani... kakva i da bide formata na nezavisnost RM treba prva da go priznae !

Sto se odnesuva do srbija jas smetam deka ke im dadat uste sansa do dve 5-10 godini pa ako radikalite i natamu dobivaat izbori jas veruvam deka ke iznajdat nacin za pritisok i vo vojvodina i vo juzna srbija.. mislam deka decentralizacijata tuka ke si go napravi svoeto.

Rusija se podrazbuduva no uste ednas ke povtoram taa e stranata sto najmnogu povtoruvam najmnogu posakuva nezavisnost na kosovo od megjunarodnata zaednica. Toa i im pravi maka na zapadnjacive kako da iznajdat formula so koja kosovo ke go napravat svetski unikat... ali ipak mislam deka kompromisot ke padne na grbot na gruzija i nekolku drugi sovetski republiki.. i volkot sit i ovcite na broj..
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Nemoj te molam... Zadrzhi gi tvoite frustracii so Srbite za podforumot Istorija... Neiedno zlodelo naneseno nad Makedoncite ne pominalo nezabelezano, nitu e zaboraveno. Sepak, zaboravash deka nema nachin, fobijata, koja ti kako Bugar ja gaish kon Srbite, da gi namali zlostorstava od (za tebe) milite 'bratja' vo ochite na Makedoncite...
Inaku, Kosmet (za pomalku obrazuvanite)- e izraz koj gi oznachuva dvata dela na pokrainata -Kosovo i Metohija. Nema potreba da davash lazni kvalifikacii.

Shto se odnesuva do temata, jas ne vidov nitu edna tvoja realna ocena za situacijata osven onaa deka Kosmet e pod protektorat, i deka Albancite se mnozinstvo. Znam deka si srekjen radi situacijata, no probaj da bidesh malku produktiven. Ako ne za sebe, barem za da ima malku po konstruktivna diskusija.
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Гледам дека се трудиш да направиш лична анализа за мене :pos2:
Што и како мислиш за мене воопшто не ме интересира. Едно е јасно - темата тука е Косово, а со тоа во разговорот можат да бидат споменувани и Албанците и Србите.

Но, не знам како изнаоѓаш начин тука да ги вмешаш Бугарите??? Очигледно ти си тој којшто има фрустрации од Бугарите па ги вмешуваш во секоја манџа мирудија, па и на тема за Косова :tapp:

Да, во право си - ме радува моменталната ситуација со Косово и и чувството дека Србија е губитник! Но, не знам што е тоа, што тебе како "Македонец" те растажува во целата таа приказна? Те растажува тоа што твојата матична држава Србија е лузер? :baeh:


п.с. brainbug на фин начин ти објасни многу нешта. Доколку сакаш конструктивен разговор одговори на неговите прашања и не се замарај што значело "Космет", зашто такво нешто никогаш нема да има.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
kakva i da bide formata na nezavisnost RM treba prva da go priznae !
..
Makedonija, po pravilo, ke go pravi toa shto ke i nalozat da go pravi. Dodeka ne staneme faktor na balkanot, retko koga ke mozeme da donesuvame internacionalni odluki koi ke bidat istovremeno dobri po nashata idnina.
Bi cenel ako mi go izlozhish tvoeto gledanje.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Гледам дека се трудиш да направиш лична анализа за мене :pos2:
Што и како мислиш за мене воопшто не ме интересира. Едно е јасно - темата тука е Косово, а со тоа во разговорот можат да бидат споменувани и Албанците и Србите.

Но, не знам како изнаоѓаш начин тука да ги вмешаш Бугарите??? Очигледно ти си тој којшто има фрустрации од Бугарите па ги вмешуваш во секоја манџа мирудија, па и на тема за Косова :tapp:

Да, во право си - ме радува моменталната ситуација со Косово и и чувството дека Србија е губитни! Но, не знам што е тоа, што тебе како "Македонец" те растажува во целата таа приказна? Те растажува тоа што твојата матична држава Србија е лузер? :baeh:


п.с. brainbug на фин начин ти објасни многу нешта. Доколку сакаш конструктивен разговор одговори на неговите прашања и не се замарај што значело "Космет", зашто такво нешто никогаш нема да има.
Ochigledno... Odmori malce. Ostavi go batko ti brainbug, da diskutira. :smir:
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Со оглед на тоа каков "конструктивен" одговор даде на мојата прва порака и какви квалификации ми даде, што очекуваш, дека ќе ти пејам песнопојки? :tapp:

И освен што даде "полни" лични квалификации не знам што друго "полно" даде, за твоите коментари да не бидат празни?!

Но, што да очекуваш од страдалник, кој гледа како љубимата држава Србија му се распаѓа :toe:

И уште еднаш ќе повторам, во целост се согласувам со исказот на brainbug. Македонија никогаш нема да биде фактор и од нејзините одлуки да зависат решенијата на некои глобални прашања. Но, Македонија треба да биде доволно паметна и да се ослободи од прикаските дека "Србите ни се единствен пријател" и разумно да размисли кои се македонските интереси. Со оглед на тоа што 99% од населението на Косово се Албанци, а и 25% во Македонија се Албанци, ние треба да разбереме дека не смееме да градиме непријателство со Албанците и доколку сме паметни први ќе го признаеме Косово. Косово може да биде нашиот регионален економски партнер. Но тешто дека србоманството всадувано со години во главата на Македончето ќе исчезне преку ноќ. Затоа имаме и коментари како тие на ^Poor Knight во коишто тој плаче по некаков си Космет за којшто Македонија и Македонците немаат никаков интерес. :smir:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Malku si zbunet...Normalno e, ne se sekiraj. Ne e lesno da branish tugji interesi. Inaku, da, normalno e da se soglasish so toa shto go tvrdat mnogumina, a koe go iznesov tuka chisto za da ja potenciram 'bitnata' uloga na Makedonija vo sluchajov.
A shto se odnesuva do tvojata omilena tema- Makedonskite interesi. Od edna strana (spored tebe, normalno) Makedonija i Makedoncite nemaat nikakov interes za Kosmet. Dobro! No od druga strana, kako sekogash spremno vojniche na iskluchivo ne-Makedonskata kauza, si spremen da se raduvash na uspesite na onie koi pochnaa vojna i vo nashata tatkovina i koi se zakanuvaat da ja podelat istata. A i normalno, shto bi rekol, najgolemiot centar na kriminal vo jugozapadna Evropa za tebe da predstavuva strateshki ekonomski partner.
Ne znam dali sum edinstveniot koj e zbunet od ova, tvoe, lingvistichko remek delo...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom