Кошаркарска репрезентација на Македонија

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Поздрав до сите што го величеа Марин како голем стратег а го плукаа Арсиќ дека изгубил добиена утакмица. Е ова било добиена утакмица, а не +20 против Курватска на ЕП.
Ја имаме убедливо најлесната група, ако не се пласираме треба цело МКФ раководство да поднесе колективна оставка.
 

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
aj sega posle eden na prodolzetoci izguben mec odma se nafrlas na marin deka ne bil dobar trener-selektor.bitno e deka ke se plasirame na evropskoto i kraj.
sekogas ke se stavam na stranata na makedonski strucnjak vo sporedba so ist ili slicen po kvalitet od strana,oti samo nie ne si gi cenime dovolno nasite makedonski vrednosti.
a ako licno imas nesto protiv nego ,togas toa e tvoja rabota,eve prifakjam deka nesto sto i tebe ti vetil ne go ostvaril mozda nekogas...
a ova za kfm,jas i sega bi gi otstranil od funkciite prvo daniel vo par so ilija merdzan,a na kraj onoj pottrckoto dejan lekic,do vcera obicno piskaralo ,denes golem generalen sekretar i covek na fiba!
ko kje mi tekne kako go setaa po saline koga go stavija vo ksm-kfm,i sega mi doagja da se smeam.deckoto od zelba pobrzo da osvoi(pomine) prostor ,pravese "klizaci" po parket na ocigled na cela publika!
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
Штета што изгубивме на ваков начин ама тоа ти е спорт!
Дома ќе ги тепаме повеќе од 8 сигурно,јас мислам дека највеќе ќе имаме проблем со Унгарците на гости,не се ни малку наивна екипа
10-ката им е звер играч,плус тука кај нас се курчевме и пуни ги до крај,Марин требаше порано да им даде шанса на играчите што играат
помалце ама јбг,би требало да ги тепаме и нив ама нема да биде лесна работа,Босанците се за нигде ама мора внимателно и со нив,Украинците
ќе поминат нешто подобро од Унгарија мислам !
 

Спасев

Партизан, Мајами Хит
Член од
30 април 2009
Мислења
1.947
Поени од реакции
239
Изгубивме, изгубивме.Одиме понатаму.Сега дома пред полна сала треба да се победи Босна која вчера изгубла од Унгарија.

П.С Мираковски вчера добро изиграл :) 17 поени.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
46
Изгубивме, изгубивме.Одиме понатаму.Сега дома пред полна сала треба да се победи Босна која вчера изгубла од Унгарија.

П.С Мираковски вчера добро изиграл :) 17 поени.
се знае со босна колку пари е влез и кога точно почнува?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.909
Поени од реакции
1.552
200 денари е на сите утакмици влез, без разлика дали Босна, ВБР, Украина или Унгарија.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
aj sega posle eden na prodolzetoci izguben mec odma se nafrlas na marin deka ne bil dobar trener-selektor.bitno e deka ke se plasirame na evropskoto i kraj.
sekogas ke se stavam na stranata na makedonski strucnjak vo sporedba so ist ili slicen po kvalitet od strana,oti samo nie ne si gi cenime dovolno nasite makedonski vrednosti.
Не капираш. Само викам дека е ист ко Арсиќ. Па не гледам никој да го плука пошто изгубил добиена утакмица. Нормална таа на ЕП е побитна али со оваа победа ќе бевме 80% на ЕП. Ти ставај се на која страна сакаш. Мене не ме интересира дали е од Македонија,Србија или Нов Зеланд. Битно е да има резултати.
a ako licno imas nesto protiv nego ,togas toa e tvoja rabota,eve prifakjam deka nesto sto i tebe ti vetil ne go ostvaril mozda nekogas...
:icon_lol:
Ништо не ми ветил мене, не сакам ја да имам работа со такви лоши фаци.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.901
Поени од реакции
7.430
Поздрав до сите што го величеа Марин како голем стратег а го плукаа Арсиќ дека изгубил добиена утакмица. Е ова било добиена утакмица, а не +20 против Курватска на ЕП.
Ја имаме убедливо најлесната група, ако не се пласираме треба цело МКФ раководство да поднесе колективна оставка.
Во право си брат,згреши Марин кога не стави тројца високи играчи да скокаат..тоа е IQ -10:smir:

--- надополнето ---

Британците ни дадоа тројка на две секунди до крај, не на шест, барем така пишуваше на FIBA. Па доволно ќе било да ги затворат играчите кои биле наместени да шутираат тројка.
Ептен ми е криво за овој пораз, не можев да го гледам мечот на стримот, ама ме интересира дали стварно игравме толку грубо во одбрана, оти најмалце два, а можеби и три-четири пати ни судеа неспортска лична грешка, од која последната на 20-тина секунди пред крајот. Па јебига, четири слободни фрлања (кои беа реализирани) + напад на 20-30 секунди пред крај не се баш малце.
Да, се играше малце погрубо...и самиот тренер изјави такво нешто..сепак не можам да се помирам со ваков пораз:nenene:
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Супер изиграа нашите, едно големо браво...немам ниту една забелешка, само што на крај на 6 секунди до крајот се прогласија за победници, се отпуштија. Ама сепак, гледано во целост, се за пофалба. Многу голема разлика има во играта сега со М.Докузовски, на нагорно ниво оде играта отколку пред една година со Арсиќ, иако бевме 9-то место.
Но да, ваков пораз многу боли, повеќе и од пораз со 20-30 разлика. :)

Доста ругање на играчите и тренерот, бевме победници, но мало невнимание донесе да се случи обратното...тоа не е некоја неподготвеност или слаб квалитет кај играчите, туку мала конфузија и возбуденост на 6 секунди до крајот.

Во Скопје на 23-ти ќе ги тепаме со 20 разлика. Прво место освојуваме во групата со сигурност. Напред Македонија !
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Селекторот е добар имаме големи квалитети. Тие што ја гледаа Босна вчера видоа како се мачеше и прими над 70 коша од една аматерска екипа. Значи кај нас секогаш се плукало и по играчи и по тренери ама мора да бидеме реални, мечов во Британија го одигравме фантастично се враќаме и по разлика од 14 коша едноставно играчите се бореа ама еден момент ја смени победата. Чудно е што ова и лани ни се случи против Летонија. Инаку мислам дека ќе бидеме убедливо први сега имаме два меча дома и ќе можеме убаво да анализираме притоа паузираме во среда што е добро за екипата.

--- надополнето ---

Инаку и покрај поразот држиме +39 кошеви што е многу битно во случај да бидеме втори.

табела http://en.wikipedia.org/wiki/EuroBasket_2011_qualification
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Реков и пред натпреварот дека очекувам пораз, така да сум изненаден што дури и парираа нашите до крај.

Колку и да играле добро и пожртвувано, на крај проработел македонскиот менталитет, да се прави од готово вересија. Се случува нормално да се прими 3ка на крај, ама не смее да се дозволи офанзивен скок на 6 секунди до крај и шут за 3. Тоа е аматеризам.

Знаев дека во продолжение ќе изгубат 10на разлика, колку да биде потешко да се надокнади разликата тука.

Сепак продолжуваме понатаму, верувам дека можеме да завршиме 1ви во група, или да се пласираме како 2ри, но со нашите ништо не се знае. Не би ме изненадило премногу и во Унгарија да изгубат.
 

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
toa e toa,sportska (ne)srekja,se odbila topkata tamu kade sto ne treba,i sega site znaeme kako trebalo,sto trebalo da se napravi da ne ja pogodat oni poslednata trojka,ama mecot e zavrsen i kraj.ne zaboravajte kolku bese kratko vremeto od mecot so ungarija doma,pa patot za newcastle i se drugo.na kraj na kraistata bevme gosti,ne izgubivme doma pa sega da pagjame vo ocaj.sega treba poddrska kompletna da im se dade na nasite igraci,i da odime ponatamu spored zamislenoto.ke dojdat i britancite tuka,ne vikam deka ke bide lesno,ama domasen teren,pa malce sudiite ke ne stitat nas,kako i niv tamu i ke im vratime za ovoj poraz.valjda ke se seti sega nekoj od glavonjite vo federacija deka treba vistinska navivacka poddrska za preostanatite mecevi,a ne seirdziska atmosfera,od tipot plati 200den. i fakjaj seir cel mec.
kompletno veruvam vo igracite i vo marin dokuzovski,i ne e dobro radi klubski navivacki pristrasni razmisluvanja,da se stvara slika deka tie lugje ne si ja znaat dobro rabotata.naprotiv!
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.901
Поени од реакции
7.430
Член од
23 јули 2010
Мислења
42
Поени од реакции
1
Другарии нели ви е јасно Чековски е нај голем промашај заради него ја изгубивме!!! Не дека сум против Докузовски или некој друг ,репрезентацијата игра супер атмосферата исто така супер се е каа шо треба ,ама Чековски не заслужува место у ваа репрезентација незнам кај го ставиле :twisted:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom