Името на Господ

N

Nephthys

Гостин
Смирете страсти луѓе!:star:
И....да се вратиме на темата..:duel:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да,но ти повторно не разбираш дека не е тоа прашањето.Не се сомневам дека тие еванѓелија навистина се составени од Лука,Марко,Матеј и Јован.Кога говорам за автентичност мислам на веродостојноста на нивните тврдења за Исус а не на тоа дали они ги напишале евангелијата или некој друг.Значи,јас кажувам дека нивните тврдења дека е Исус божји син се лажни!!!
Да ама ни ти не ми нудиш доволно цврсти(никакви)докази, како што бараш од мене да те уверма во спортивнот ќе мораш и ти да се потрудиш
]А кој ти кажал дека висел на дрво?Секако истите оние евангелија на кои ти се повикуваш а во кои јас се сомневам.Повторно кружни аргументи..Разбери веќе еднаш,треба да ме убедиш дека Библијата е вистина а потоа нема да имаш потреба да ме убедуваш во било што што е кажано таму.
Мислев дека не бил во можност да напише евангелие не присуствувал на настаните кои следеле..
Ми бараше цитат каде Петар вели дека Исус е Бог.
Ако размислиш подобро ке видиш дека со ова ништо не си докажал.Ниту си ми докажал дека Библијата е Божји збор во целост сочуван и неизменет.А не ми докажа ни дека Исус е навистина Божји син бидејќи Бог и евреите ги нарекувал Божји деца и Исус рекол дека доаѓа од Татко си но и дека параклетос (утешителот)исто така ке излезе од таткото.Според тоа сите сме значи БУКВАЛНО Божји деца?Биди сериозен...
Божји народ .Божји деца не..ниту сме сите..Знаеш ли во што е проблемот што ти не ја сваќаш Библијата како релевнтен доказ, но од моја гледна точка тоа е тоа, ако може д ги опишува историски настаните со таква точност, а подтврдено е дека е така..тогаш зошто да не е точно се останато во неа.
За да сватам ке мора да се потрудиш повеќе да ми објасниш:wink:За сега ти иде страшно лошо.
Па можеби не сум толку добар во тоа.. но се трудам..а зависи од оној кој слуша(чита)..фала
 
N

Nephthys

Гостин
Да ама ни ти не ми нудиш доволно цврсти(никакви)докази, како што бараш од мене да те уверма во спортивнот ќе мораш и ти да се потрудиш
Маркус,тежината на доказите е на тебе.Јас едноставно и покрај сета почит која ја имам спрема тебе како соговорник,не можам да ти верувам на збор дека Библијата е неизменет Божји збор.


Мислев дека не бил во можност да напише евангелие не присуствувал на настаните кои следеле..
Ми бараше цитат каде Петар вели дека Исус е Бог.
Петар кој е најблизок Исусов следбеник не тврдел дека е Исус Бог,зашто тогаш би верувала на некој кој доаѓа 70,100 или 150 години послем Исус?Да сметал Петар дека е тоа важно сигурно би нашол начин сето тоа да ни го пренесе.Не веруваш сигурно дека Исусовите следбеници кои биле со него и го сакале би преќутеле таква голема вистина?(тука не говорам за писателите на четирите евангелија ниту за Павле бидејки они не биле негови први следбеници..ниту некогаш го виделе..)

Божји народ .Божји деца не..ниту сме сите..Знаеш ли во што е проблемот што ти не ја сваќаш Библијата како релевнтен доказ, но од моја гледна точка тоа е тоа, ако може д ги опишува историски настаните со таква точност, а подтврдено е дека е така..тогаш зошто да не е точно се останато во неа.
Но кој ни кажува дека точно е опишана историјата?Како да знаеме дека било што од она што е напишано во Библијата е вистина?На основа на што судиме гледајки од страна на науката?На основа на тоа што некој колегиум пред илјада и седумсто години рекол дека е тоа вистина?Не,така не се пишува историјата.Препорачувам да ја прочиташ книгатра:Света крв,свет грал која говори за алтернативната историја за развојот на христијанството.



Па можеби не сум толку добар во тоа.. но се трудам..а зависи од оној кој слуша(чита)..фала.
Извини:smir:
Немав намера да те навредам....
Да,секако дека зависи од двајцата..од оној кој пишува и од оној кој чита..но ќе повторам,тежината на доказите е на тебе а не на мене бидејќои ти тврдиш дека Библијата е неизменет божји збор и мораш да ми го докажеш тоа за да верувам
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
Токму така овде за Бог се прашува.
Исус е роден пред 2000 и кусур години. Овде се прашува за Господ кој според многумина го создал светот.
lele abe Isus e gospod toj se vocovecil pred 2000 godini t.e "se rodil" istiot e
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
lele abe Isus e gospod toj se vocovecil pred 2000 godini t.e "se rodil" istiot e
ИСУС СИ БИЛ ОБИЧЕН ЧОВЕК КАКО ТЕБЕ, МЕНЕ И СЕКОЈ ДРУГ. ИМ ПОМАГАЛ НА ЛУЃЕТО.
ГОСПОД НЕ ПОСТОИ! Т.Е ГОСПОД Е САМО ЕНЕРГИЈАТА КОЈА НЕ ДВИЖИ И НЕ ТЕРА ДА ГО ПРАВИМЕ ОВА ШТО ГО ПРАВИМЕ МОМЕНТАЛНО.
КРАЈ.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Маркус,тежината на доказите е на тебе.Јас едноставно и покрај сета почит која ја имам спрема тебе како соговорник,не можам да ти верувам на збор дека Библијата е неизменет Божји збор.
Одговорот на прашање,барем на начинот на кој ти сакаш одговор не би можеле да го дадат ни многу попаметни луѓе од мене. Незнам дали постои начин на кој би се утврдил тоа, барем не од научно гледиште.Од друга страна,постои нешто што секогаш ќе ги двои верниците од останатите.Вербата е најсилниот доказ за мене. Иако на ова планета постојат луѓе кои живеат само за да го претвараат кислородот во јаглероден диоксид(не мислам на никој конкретно), има и такви кои живеат спрема сето тоа што е запишано во Бибилјата, и ако познаваш еден таков ќе можеш да ја осетиш Господовата благодет над него.Бог тоа не го дава ако не се држиш до неговите правила. Што значи дека сепак тоа е тоа..Ако не е тешко нас..животот ни е залуден.. да се родиш и да умреш..
Од друга страна, ако сум во право тежината е дефинитивно на твоја страна
Петар кој е најблизок Исусов следбеник не тврдел дека е Исус Бог,зашто тогаш би верувала на некој кој доаѓа 70,100 или 150 години послем Исус?Да сметал Петар дека е тоа важно сигурно би нашол начин сето тоа да ни го пренесе.Не веруваш сигурно дека Исусовите следбеници кои биле со него и го сакале би преќутеле таква голема вистина?(тука не говорам за писателите на четирите евангелија ниту за Павле бидејки они не биле негови први следбеници..ниту некогаш го виделе..)
Јас веќе ти дадов стих од Библијата во кој Петар вели дека Исус е Бог.
"Tуку растете во благодатта и во познавањето на нашиот Господ и Спасител Исус Христос. Нему слава и сега и во денот на вечноста. Амин!"- -Второ Петрово 3:18
Од тебе не добив одгвор каков чекав, ниту пак добив одговор дали веруваш дека Исус воскреснал.
Но кој ни кажува дека точно е опишана историјата?Како да знаеме дека било што од она што е напишано во Библијата е вистина?На основа на што судиме гледајки од страна на науката?На основа на тоа што некој колегиум пред илјада и седумсто години рекол дека е тоа вистина?Не,така не се пишува историјата.Препорачувам да ја прочиташ книгатра:Света крв,свет грал која говори за алтернативната историја за развојот на христијанството.
О.К. ќе ја побарам...
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Првин за Светото Тројство...
Отецот, Синот и Светиот дух е едно исто. Тоа се 3 форми во кои се појавува Бог. Никој не е поголем и никој не е помал, не се тројца туку е еден. Исто како што водата може да се најде во тврда, течна и гасовита агрегатна состојба.

За името би го додал следново...
Името е неважно, до сега во историјата се сретнуваат многу имиња за Бог. Лугето имаат обичај да ги именуваат работите за да ги препознаваат и разликуваат. Тоа е алтернативно решение бидејќи некои работи и состојби не можат да се објаснат па се именуваат.
 
N

Nephthys

Гостин
Одговорот на прашање,барем на начинот на кој ти сакаш одговор не би можеле да го дадат ни многу попаметни луѓе од мене. .
Ok:wink:
Јас веќе ти дадов стих од Библијата во кој Петар вели дека Исус е Бог.
"Tуку растете во благодатта и во познавањето на нашиот Господ и Спасител Исус Христос. Нему слава и сега и во денот на вечноста. Амин!"- -Второ Петрово 3:18
Дали рекол дека е без и најмало сомневање Бог?!?
Не.Btw постои раззилка помеѓу Господ и Бог!
Од тебе не добив одгвор каков чекав, ниту пак добив одговор дали веруваш дека Исус воскреснал.
Не.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Но тоа ништо не докажа..доборо освен дека јас не можам да го сторам тоа:smir:
Дали рекол дека е без и најмало сомневање Бог?!?
Не.Btw постои раззилка помеѓу Господ и Бог!
Ги вадиш зборовите од контекст тоа Господ спасител не се однесува на тоа дека Исус е пожарникар, спасителот овде се однесува на душата, тоа го може само Бог.
Жалам
 
Член од
28 јули 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Jja mmisslam ddeka ninnikoj nne go zznznae imeto nna MOJOT BOG I GOSPOD i ne se zezajte so toa!!!:kesa:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Moze ja da kazam neso?
GOSPOD NEKA VI E NA POMOS NA SITE.. Stvarno pocnavte da preteruete... Temava otide vo sosema drug pravec..
A konkretno za temata klik tuka
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
site se zamaraat za Bog, a nikoj ne misli na sebe he he. so e ova, da mu se oddolzime na Bog za toa sto se zamaral koga ne sozdaval? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom