Името на Господ

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
ThugProphet greska si.. Isus ne e zacnat po volja na OTECOT.. Tuku po volja na svetiot duh. Toj e toj sto dava dusa i zivot voopsto na sekoe telo.. Toa ti sto go vikas BOG e OTECOT vsusnost.. Biblijata ke spomnuva nekoe Sveto Trojstvo pod imeto na GOSPOD onaka BEZ VRSKA?????????????
Abe ajde brat.. Znam deka ti veruvas samo vo Otecot.. No pratejki se po Biblijata ke znaes deka rabotite i tamu ne se objasneti taka.. Bog e SVETO TROJSTVO.. Edna dusa sozdadena od 3 drugi kao sto kazav 41364641351 pati do sega.. Toa koe e imeto na OTECOT oddelno.. NEZNAM iskreno.. Mozebi ima ime kako EDINKA.. No nemoze da se globalizira kako takov voopsto.. Kako Gospod - Toj e sveto trojstvo.. Nisto poveke.. Nema konkretno DRUGO ime..
ЗА СИТЕ И ЗА ТЕБЕ ОВА ВАЖИ: http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=744476#post744476
ЕВЕ ВИ ТЕМА СВЕТО ТРОЈСТВО!!! ДАЛИ МОЖЕ ОВДЕ ПОВЕЌЕ ДА НЕ ГО СПОМНУВАТЕ СВЕТОТО ТРОЈСТВО???
БЛАГОДАРАМ ОД НАПРЕД
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
"Isus go objavil imeto na Bog" (Isaija 42:8) (Jovan17:26)
"Ednas Isus rekol-Ljubi go Jehova,svojot Bog,so svoeto srce" (Marko 12:30)
"Kon krajot na svojot zivot na zemjata Isus mu rekol na Jehova vo molitvata:Im go objaviv tvoeto ime"(Jovan 17:26)
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
da...ama Jahov ne e Gospod....lugeto od stariot zavet go smetaa za Gospod...toj bil proprok na Gospoda do dojaganjeto na Isus Hristos....Gospod e Isus...SInot Bozji koj e zachnat od Sv.Duh vo Bogorodica....Sv.Duh voedno ti e i Otecot a so niv i Sinot...zatoa e SVETO TROJSTVO...3 vo EDNO...BOG E EDEN I EDNINSTVEN....10 Bozji zapovedi kazuvaat mn ubo...


Peace
 
N

Nephthys

Гостин
da...ama Jahov ne e Gospod....lugeto od stariot zavet go smetaa za Gospod...toj bil proprok na Gospoda do dojaganjeto na Isus Hristos....
Се читаш ли што пишуваш?:kesa:
Gospod e Isus...SInot Bozji koj e zachnat od Sv.Duh vo Bogorodica....Sv.Duh voedno ti e i Otecot a so niv i Sinot...zatoa e SVETO TROJSTVO...3 vo EDNO...BOG E EDEN I EDNINSTVEN....
Успеа да се негираш самиот себе си три пат во една единствена реченица!
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
da...ama Jahov ne e Gospod....lugeto od stariot zavet go smetaa za Gospod...toj bil proprok na Gospoda do dojaganjeto na Isus Hristos....Gospod e Isus...SInot Bozji koj e zachnat od Sv.Duh vo Bogorodica....Sv.Duh voedno ti e i Otecot a so niv i Sinot...zatoa e SVETO TROJSTVO...3 vo EDNO...BOG E EDEN I EDNINSTVEN....10 Bozji zapovedi kazuvaat mn ubo...


Peace
И да видимеее,наградата ‘‘Златна Копачка‘‘ за најпаметниот рапер на светот (види аватор и болдираното peace:drk:) оди кај Wannabemceez (уште по името се гледа дека мајка му го носела у стомак 9 ипол месеци и така типчево стана првиот на планетава што својот ум го користи 100 %):tapp:
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
"Isus go objavil imeto na Bog" (Isaija 42:8) (Jovan17:26)
"Ednas Isus rekol-Ljubi go Jehova,svojot Bog,so svoeto srce" (Marko 12:30)
"Kon krajot na svojot zivot na zemjata Isus mu rekol na Jehova vo molitvata:Im go objaviv tvoeto ime"(Jovan 17:26)
(Marko 12:30) vo sekundov citav pred mene e Noviot Zavet toa ti sto go kazuvas ne e tocno i najverovatno go pisuva vo nekoja "Sektaska Biblija"

(Marko 12:30) Zatoa vozljubi go gospoda, tvojot bog, so seto tvoe srce so siot tvoj razum, so seta svoja dusa i so svoja sila.
vo edno ova e prvata bozja zapoved
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
Imeto koe ni e nas poznato e Isus Hristos vie mozebi ke recete "Toj e sinot, ovde za bog se prasuva" epa...Isus Hristos e i Otecot I Sinot(neobjasniv poim)
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Imeto koe ni e nas poznato e Isus Hristos vie mozebi ke recete "Toj e sinot, ovde za bog se prasuva" epa...Isus Hristos e i Otecot I Sinot(neobjasniv poim)
Токму така овде за Бог се прашува.
Исус е роден пред 2000 и кусур години. Овде се прашува за Господ кој според многумина го создал светот.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Neznam dali ima konkretno ime.. Ali vsusnost pod Gospod se podrazbira: Otecot, Sinot i Svetiot Duh..
Otecot e najvrhovnata nebesna sila.. Sto ne sozdala site nas..
Isus e sinot sto pridonel najmnogu za sirenje na religijata
A Svetiot Duh e toj sto ni dava zivot na site nas..
Zatoa dobro e kazano..
Karaj po otecot i sinot.. Ke ti se prosti.. No nikogas nemoj da karas po Svetiot Duh.. Toj grev ne se prostuva.. Svetiot Duh e toj sto ne sozdava..
Под Господ се подразбира Отецот,под синот Исус Христос-синот Божји!А како може еден да не создава а друг да ни дава живот???
 
N

Nephthys

Гостин
Под Господ се подразбира Отецот,под синот Исус Христос-синот Божји!А како може еден да не создава а друг да ни дава живот???
Уште една потврда за апсурдноста на светото тројство..
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Уште една потврда за апсурдноста на светото тројство..

Светото тројство не е нешто со што би се занимавал на форуми за можеш да го сватиш и прифатиш. Потребена е вера во Бога која не се заснива на нашите мислења ,сништа и човечки измислици.
Всушност потребен е одос со Господ многу повисок од оној кој ние овде го практикуваме. А ако сакаш одговори барај ги во Билијата.
Стварно не ми е јасно. На форумов има тема дека Исус и Магдалена биле венчани, и веднаш сите "ЗА" кога сe во прашање срањата на Ден Браун ама кога е Бог во прашање сите се скептични и тресат глупости по форумот.
 
N

Nephthys

Гостин
Светото тројство не е нешто со што би се занимавал на форуми за можеш да го сватиш и прифатиш. Потребена е вера во Бога која не се заснива на нашите мислења ,сништа и човечки измислици.
Светото тројство ниту во живo ниту пак на форуми никој жив не успеа да го објасни.Потребна е вера во Бога и во било што која се заснова на факти!
Всушност потребен е одос со Господ многу повисок од оној кој ние овде го практикуваме. А ако сакаш одговори барај ги во Билијата.
Каков е тој "многу повисок"однос со Господ ?Библијата не ја сметам за релевантна со оглед на тоа дека е прв пат е променета 300 година послем Исус,а за подоцна да не набројувам...
Стварно не ми е јасно.
Ни мене!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мислам дека има доволно докази за троството во овој цитат од Јован
„Ако Бог беше ваш Татко, ќе Ме љубевте Мене; зашто Јас од Бога излегов и дојдов"
"А кога ќе дојде Утешителот, Кого Јас ќе ви Го испратам од Таткото, Духот на Вистината, Кој излегува од Таткото, Тој ќе сведочи за Мене"
Утешител-paraklet-Свети дух
Повисок однос со Бог е тој да биде дел од твојот секојдневен живот.
 
Член од
20 јули 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
А Мојсеј Му рече на Бога: >>Еве, ќе појдам кај синовите Израилеви и ќе им речам:
"Бог на татковците ваши ме испраќа кај вас." И ако тие ме прашаат: "како Му е името", што ќе им речам тогаш?<< (2. Мој., 3:13)
Бог му одговори на Мојсеја, велејќи: >>Јас сум Оној, Кој вечно постои!<< Па продолжи: >>Така ќе им кажеш на синовите Израилеви: Оној, Кој вечно постои, ме испрати кај вас.<< (2. Мој., 3:14)

Зборот ми беше дека не може да се каже кое е вистинското име на Бога, затоа што различни народи му припишуваат различно име. Јас можам да ставам било кое име, се додека алудирам на најсовршеното, најмудрото (и уште многу нај*) Битие.

Морам на крајот да споменам дека тука станува збор за еврејскиот, христијанскиот и муслиманскиот Бог.



 

Kajgana Shop

На врв Bottom