Од септември првоодделенците ќе учат англиски - паметно или жива глупост?

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Голема глупост би рекла.Па првооделенците не си го познаваат мајчиниот јазик а камоли некој странски да изучуваат.Според мене идеално да се започне со изучување на англискиот би било некаде од трето одделение кога децата веќе ќе ја научат и кирилицата и латиницата.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Дефинитивно, сум за.

Голема глупост би рекла.Па првооделенците не си го познаваат мајчиниот јазик а камоли некој странски да изучуваат.Според мене идеално да се започне со изучување на англискиот би било некаде од трето одделение кога децата веќе ќе ја научат и кирилицата и латиницата.
Кој не си го знај мајчиниот јазик? Е значи колку се нервирам вака.
Во прво одделение не ќе земат да пишат на англиски. Сигурно е смислено многу поубо и многу полесно да го учат, преку сликички, преку боенки.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Дефинитивно, сум за.



Кој не си го знај мајчиниот јазик? Е значи колку се нервирам вака.
Во прво одделение не ќе земат да пишат на англиски. Сигурно е смислено многу поубо и многу полесно да го учат, преку сликички, преку боенки.
Не беше буквално кажано не се нервирај :smir: Не се согласувам затоа што и јас почнав со изучување на англискиот на таа возраст и научив само cat и dog.Многу добро знам како е се тоа смислено а за таа основа за која што ти зборуваш верувај и дека без да одат на училиште денешните деца ја имаат таа основа ако ништо друго од цртани (а факт е дека децата многу полесно учат од возрасните) така што си останувам на своето.
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Абе читам низ темава за децава дека демек “како ќе учат англиски кога не знаат да пишуваат македонски“ нешто вака слично.

Па добро бе да ве прашам нешто:
Кога го учите дете да зборува (бебе на 8-9 месеци на пример) му давате од одма пенкало и лист во рака и му велите ајде напиши мама, тато??!! НЕ!!! Нели?! Му велите ајде кажи ма-ма, та-то...

Значи исто ќе биде и на школо кога би учеле. Нема одма под нос да им се стави на децата лист и пенкало за да пишуваат, туку преку слушање и повторување на зборови и преку песни и сл(како што кажаја на неколку пати во постовите низ темава). Аман више!!!

Јас сум дефинитивно ЗА!!!


Фала многу и пријатно! :smir:
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Голема глупост би рекла.Па првооделенците не си го познаваат мајчиниот јазик а камоли некој странски да изучуваат.Според мене идеално да се започне со изучување на англискиот би било некаде од трето одделение кога децата веќе ќе ја научат и кирилицата и латиницата.

Е што е толку тешко ?? Сигурно ќе имаат посебни системи на обработка на англискиот јазик(системи за помала воздраст).. А сигурно си слушнала дека сега децата и у градинка учат англиски.. Така да ја сум ЗА
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.636
Поени од реакции
11.265
Паметно ! 10-ка!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Pametna rabota e toa jazicite se potrebni posebno angliskiot.Na nikoj ne mu steti od poveke znaenje smetam deka i na decata ke im bide interesno kolku porano zapocnat so izucuvanje tolku pobrzo ke se prilagodat
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Е што е толку тешко ?? Сигурно ќе имаат посебни системи на обработка на англискиот јазик(системи за помала воздраст).. А сигурно си слушнала дека сега децата и у градинка учат англиски.. Така да ја сум ЗА
Ништо не е тешко. Јас не сум за. Мојот став е дека треба од трето одделение и толку.Немам што да додадам.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Ја колку што сум информиран,официјален јазик во европа е францускиот,така да зашто би учеле англиски уште у прво.И така и така не познавам дете над 10 години,а да не знае да гукне англиски.
Али како и да е,идејата е за поздравување,пошто нема лошо знаење.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
jas mislam deka vladata so sproveduvanje na ovoj proekt dava moznost na najmladite uste od najrana vozrast da imaat moznost da bidat svetski pismeni, a od 6to odd.bi mozele da pocnat da ucat vtor svetski stranski jazik i so toa site mladi bi dobile moznost za pogolemi moznosti vo obrazovanieto!mislam deka ovoj e eden od najdobrite proekti na vladata.
1.otvoranje na novi rabotni mesta za nastaven kadar!
2.podgotovki na najmladite za najvisoki stepeni na obrazovanie uste od najmala vozrast!
 
Член од
5 март 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Angliskiot jazik treba i mora da se uci uste od najrani godini za da ucenikot stekni osnova za ovoj jazik bidejki vo denesno vreme ako ne znaes angliski se smetas za nepismen
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Зависи на кој начин ќе се изведува наставата, ама сепак подобро ќе е во второ одделение да се воведе. најпрво во прво одделение да научат латиница да читат и да пишуват.
Минимум второ одделение.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Цццц рано им е од прво англиски да учат бе прво нека научат македонски :pos:.Може од 2ро одд да почнат подготвително.. основните зборови да ги учат само..:toe:
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
2.504
Поени од реакции
72
Јас мислам дека тоа е добра идеја, зошто повеќето деца од 7-8 годишна возраст почнуваат да учат англиски на курсеви, па зошто да не и во школо? Сигурно нема да почнат граматика, туку песнички, бои, азбука...

Него, јас слушнав дека ќе се учело информатика од прво одделение. Е ова веќе :lud:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Јас мислам дека тоа е добра идеја, зошто повеќето деца од 7-8 годишна возраст почнуваат да учат англиски на курсеви, па зошто да не и во школо? Сигурно нема да почнат граматика, туку песнички, бои, азбука...

Него, јас слушнав дека ќе се учело информатика од прво одделение. Е ова веќе :lud:
ауу хехехе англиски научија па и за компјутер се фатија. е тоа минимум трето одделение, може и петто, и така и така се почнува од седмо да се учи информатика. а хемија од четврто нели се учи ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom