Тачи - албанскиот ќе стане службен јазик

Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
albanskiot jazik mora da bide sluzben jazik ,site znaeme deka vo mkd ima poveke od 30% albanci i tie sakaat normalno da zboruvaat na svoj jazik zasto da zborat na makedonski koga ne se manjina tuka ..isto taka treba i na drugite narodi koi ziveat tuka da imse dade nekakvo pravo da govorat na svoj majcin jazik ...da ne vi bide cudno utre ako istocna makedonia pobara da zboruva na bugarski iako tie odamna zboruvaat na buharski ili tie od kumanovo na srpski
Ma,ajde!Kade se culo da malcinstva imaat svoj sluzben jazik?
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
95
Поени од реакции
3
Ај да речеме те разбирам. Ама кажи ми што да почитуваат? Еве ќе пробам да ти објаснам.

Замисли да си Албанец од Македонија. Хипотетички.

Се распаѓа СФРЈ и они ко секој нормален сакаа да се одвоиме од таа пропадната држава. Македонското раководство се залепи за таа СФРЈ како црево и нејќеше да се пушти. Еден минус.

После тоа наместо да се направи стратегија за развој и да летнеме како Словенија и Хрватска ние се залепивме во некакви глупави преговори со Атина каде пак Македонци го имаа главниот збор. Втор крупен минус.

Освен тоа се изврши приватизација на општествен капитал која всушност беше легализирана кражба каде пак Албанците не го имаа главниот збор. Ама последиците ги трпиме сите кои сме овде. Трет минус.

Замисли наместо нив (сега ги ценам околу 500 000) да имавме Грци или Срби. Ти гарантирам во што сакаш дека и со многу помали бројки на Грци и Срби најверојатно Македонија немаше да ја има. Србија ќе не попареше во старт а за Грција не смеам ни да помислам што ќе се случеше.

Свесен си колку ние си ја критикуваме државата (со право) и колку сме незадоволни што сме една беда наместо нешто за почит ама и они тоа го гледаат и секако не уживаат во тоа. Како тогаш очекуваш да се лојални, на што да се лојални, на сменето знаме, на петокракта на грбот, на сиромаштијата?

Табиетот им е таков. Ако видат дека си слаб и неспособен (да водиш држава) не те дружат (најблаго речено). Не дека се цвеќиња ама тоа не е никој денес.

Со оглед на ситуацијата мислам и дека добро поминавме.
Covek vo red e seto toa sto go pisuvas se soglasuvam vo potpolnost so tebe, ama sepak ne go opravduvam nivnoto odnesuvanje...tie se ziteli na ovaa drzava kakva ni e takva, za toa treba da im se zablagodarime na 3 - 4 personi koi odigrale znacajna uloga vo zaebot na nasata drzava vo periodot od 45 do 90 i uste 4 - 5 od 90 pa navaka:salut:...a da te zaprasam jas tebe, dali ti go opravduvas nivnoto odnesuvanje vo periodot od 2001 godina pa navaka
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ama i albanski ke zboruva...Tachi i Gruevski se dogovorile vo Martovskiot dogovor za ovoj zakon a Gruevski i UCK se dogovorile vo Majskiot dogovor.Kako i da e najodgovorniot za toa shto albanskiot ke stane sluzhben jazik e tokmu Majskiot dogovor megju patriotite i teroristite.
Abe za zakonot za jazicite glasase SDSM i BC go potpisa po ekspresna postapka. I sega sto ti smetaat Grujo i Taci, a ne ti smeta SDSM i BC?

Zakonot za jazici na Grujo e spored ramkovniot kade vtor sluzben jazik se dozvoluva samo vo opstinite kade sto ima nad 20% od malcinstvoto i vo parlamentarnite komisii, za razlika od onoj zakon sto SDSM i DUI go potgotvija za voveduvanje na albanskiot jazik kako sluzben sekade vo MAKEDONIJA.
A ti lazi si i izmisluvaj si raboti, barem gledame na kolku nisko deredze spadna SDS.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
95
Поени од реакции
3
Ama i albanski ke zboruva...Tachi i Gruevski se dogovorile vo Martovskiot dogovor za ovoj zakon a Gruevski i UCK se dogovorile vo Majskiot dogovor.Kako i da e najodgovorniot za toa shto albanskiot ke stane sluzhben jazik e tokmu Majskiot dogovor megju patriotite i teroristite.
Kolku si ti jaden i beden sto se bi storil ti za da mu se upikas u g`z na idolot tvoj golem Brane Setacot...nick: Drzhavnik...nemoj be ziv ti se te molam ...:pos2::pos2::pos2:ti slobodno mozes da si jades treva, ne da zboris ako sakas i pesna mozes da zapees albanska, a posle trevata moze i desert da si zemes...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Covek vo red e seto toa sto go pisuvas se soglasuvam vo potpolnost so tebe, ama sepak ne go opravduvam nivnoto odnesuvanje...tie se ziteli na ovaa drzava kakva ni e takva, za toa treba da im se zablagodarime na 3 - 4 personi koi odigrale znacajna uloga vo zaebot na nasata drzava vo periodot od 45 do 90 i uste 4 - 5 od 90 pa navaka:salut:...a da te zaprasam jas tebe, dali ti go opravduvas nivnoto odnesuvanje vo periodot od 2001 godina pa navaka
Не се работи дали го оправдувам или не. Владата многу се заеба со 2001 затоа што намерно или од неспособност покажа дека е слаба, многу слаба. Кога си слаб ќе те јадат, нема милост. Јас тоа го гледам како природен процес на целата погрешна политика од 91 нагоре.

Сакам да ти укажам, наместо гневот да го насочуваш на македонските Албанци насочи го на тие 3-4 персони и нивните помагачи кои (твои зборови): odigrale znacajna uloga vo zaebot na nasata drzava vo periodot od 45 do 90 i uste 4 - 5 od 90 pa navaka.

Размисли за тоа што ти спомнав. 500 000 Грци или Срби и како ќе поминевме со нив?

Систем кој не знае сам да се одржува, се распаѓа и тоа или го напаѓаат од надвор или се разградува од внатре па ти може до утре да се лутиш на бактерии, вируси, габи, паразити (а сите ги имаме внатре) :wink:. А всушност во самиот систем е проблемот кој немал добар имунитет.

Да не ти тупам. Кога државата ќе обезбеди вработување за мнозинството население, ќе зајакне економски, ќе почне да се однесува како држава а не банана република која преговара за сопствено име и ќе го тргне најпосле комунистичкиот грб, ти и јас и сите други ќе можеме и ќе имаме морално право да бараме лојалност од сите!

Вака само ќе се зезаме едни со други а сите тонеме еднакво брзо.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
95
Поени од реакции
3
Не се работи дали го оправдувам или не. Владата многу се заеба со 2001 затоа што намерно или од неспособност покажа дека е слаба, многу слаба. Кога си слаб ќе те јадат, нема милост. Јас тоа го гледам како природен процес на целата погрешна политика од 91 нагоре.

Сакам да ти укажам, наместо гневот да го насочуваш на македонските Албанци насочи го на тие 3-4 персони и нивните помагачи кои (твои зборови): odigrale znacajna uloga vo zaebot na nasata drzava vo periodot od 45 do 90 i uste 4 - 5 od 90 pa navaka.

Размисли за тоа што ти спомнав. 500 000 Грци или Срби и како ќе поминевме со нив?

Систем кој не знае сам да се одржува, се распаѓа и тоа или го напаѓаат од надвор или се разградува од внатре па ти може до утре да се лутиш на бактерии, вируси, габи, паразити (а сите ги имаме внатре) :wink:. А всушност во самиот систем е проблемот кој немал добар имунитет.

Да не ти тупам. Кога државата ќе обезбеди вработување за мнозинството население, ќе зајакне економски, ќе почне да се однесува како држава а не банана република која преговара за сопствено име и ќе го тргне најпосле комунистичкиот грб, ти и јас и сите други ќе можеме и ќе имаме морално право да бараме лојалност од сите!

Вака само ќе се зезаме едни со други а сите тонеме еднакво брзо.
Abe silen isto zborime, mislam pisime ama nikako da se razbereme, ja ne sum gneven na niv na albancite, samo rekov deka ne gi pocituvam bidejki ne ja zasluzile mojata pocit...a da kolku da znaes jas sum gneven na nasite predavnici ama koga komentirav na eden drug topik za tie 3-4 od 45 do 90 i drugite 4-5 od 90 pa navaka nivnite slugi odma skoknaa protiv moite postovi i mi lepnaa etiketa deka sum VMRO-vec iliti clen na DPBNE kako sto miluvaat da pisuvat, a jas samo realno gi komentirav zbiduvanjata za eden izminat vremenski period, ama toa ti e nikoj ne smee da go napaga nivniot 001, 002...pa do... ebago koj ke gi znae kolku gi ima

A go delam i tvoeto mislenje deka poloso ke pominevme ako bea 500 000 od tie sto ti si gi navel...jbg, kako bese onaa ugore visoko udolu dlaboko... kaj i da se svrtime od site cetiri strani mrsojadci ne opkruzile
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Abe silen isto zborime, mislam pisime ama nikako da se razbereme, ja ne sum gneven na niv na albancite, samo rekov deka ne gi pocituvam bidejki ne ja zasluzile mojata pocit...
A si razmislil li deka mozebi i ti ne si ja zasluzil mojata pocit, a?

Da ti go opnam pa da mi go opnes.... taka ide toa.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
e make ti toa nego razbiras:(ova e slavna ilirska zemja za gego mirdite arnavutlak sto vo prevod od turski znaci lugje od planina.Toe tise lazni iliri bez ilirski gen vo krvta .Kako poinaku ke se opravdat za grabanje na teritorija.A vtoro tie od jug toskite nese ni albanci po poteklo .Albanija e mnogu podelena zemja koga bi otisol da vidis , jugot nikogas ne bil vo vrska so severot:smir:
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
xhemhasa ме изнасмеа. ПОВЕЌЕ ОД 30%. :vozbud:
Од доверливи информации ти тврдам дека во Македонија има максимум 18% албанци. Финалните резултати од пописот ги средувал Американец (као нашиве ќе заебеле ако пресметувале они) што кажува многу за неточноста на податоците. На терен се покажало дека нема повеќе од 20% Албанци но и тој процент не е точен затоа што поголемиот дел од муслиманското население (бошњаци, роми....) се пишале како Албанци за да ги добијат правата кој беше очигледно дека ќе ги добијат Албанците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom