Македонска фудбалска репрезентација

katalonec5

Mes que un club
Член од
8 декември 2008
Мислења
1.020
Поени од реакции
121
Цел живот иста приказна! Аман веќе! Нека одиграат еднаш за победа, асално, со повеќе од 4 паса во еден напад, да ми се напраи меракот, не ми треба европско и онака сме далеку од тоа ниво. Без м**а играме! А што уствари па од играчиве ќе бараме кога се трга од тренерот кој од километар се гледа дека е п***а! Како да покажеме нешто кога уште од старт се се сведува на тоа да не се прими гол?? Ај и тоа да не се прими гол да помине некако, ама Ванчо Шиков бе? Па стави го таму Лазевски нека се брка со тој алкохоличарот, побрз е, по спретен е од овој Шиков. И по мизерно добиен втор жолт барем јас до сеа неам видено.


Ај против Ерменциве може ќе изиграме нешто поасално, поофанзивно малце, со м**а!
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
еве мое мислење за утакмицава.

Доколку не примевме гол никој немаше да критикува за тоа што игравме дефанзивно, бидејќи тоа ќе беше голем бод. Не само поради тоа што Словачка беше на светско туку дали приметивте и која поддршка ја имаа словаците од публиката. Е сега тактиката беше таа да се оди на бод и да се игра на контри.

Е сега тука првиот проблем, средината никаква една топка не извлекоја и не поврзаа како што треба со нападот. Нападот одамна имам кажано дека цело време се форсира оној Наумоски а мислам дека не заслужува да биде прв избор. ОК значи планот за постигнување гол неуспеа но одбраната.

Одбраната централно и лево одлично но десната страна..... Уште пред да добие црвен Шиков сакав да пишам дека Јонуз треба да превземе нешто затоа што имаше околу 5-6 центаршутеви (и тоа квалитетни) а ниту еден не беше блокиран. И таман да пишам оп црвен картон. Одма после тоа нервоза и АМАТЕРСКИ потег на Јонуз што изиграваше мировник за да го попие црвен каде што и јас би му дал. Не за џабе го обележиле онаму теренот до каде смее и треба да излага. Од таа паника и нервоза уште 2-3 центаршутеви и оп гол. Па ќора кокошка да беше ќе кљукнеше еднаш од толку обиди.

Е сега за играчите нема да кажам дека беа лоши, далеку од добри но сепак солидни, НО според мене Јонуз е најголемиот кривец. Ни судија ни бакрачи. Зошто?

1. Не превзеде ништо на време да го неутрализира Шток.
2. Средината слабо ја спремил.
3. ГО ОСТАВИ тимот на цедило, сакаше да испадне дека се бори за тимот и дека демек "гине" но со тоа само најде изговор да побегне од одговорноста за евентуалнен пораз, поточно кога беше најпотребно да ги мотивира тој изиграваше НАТО и тоа на аматерски начин, а судијата сосема заслужено го испрати надвор, а тоа играчите уште повеќе психолошки ги уби. Дури и повеќе отколку црвениот на Шиков. Фактички беа оставени на милост и немилост на гласната публика словачките фудбалери.
 
В

Вори

Гостин
Преска не можев да напишам ама сеа специјално се уклучив на форум за да го кажам тоа.
Значи на овој идиот од судија цела македонска репрезентација на чело со Шиков да му ја ебе жена му,притоа тој да биде присутен на лице место.
Мајмун мајмуносан,се направи само Словачка да победи.
Го убија Пандев,значи буквално тој ништо не судеше.Кога Ристиќ ги заеба Шкртел и тој изродот друг,наместо да даде предност,судеше фаул,според мене намерно,затоа што Стевица ќе излезеше сам на сам со голманот.
После го исклучи Шиков затоа што као симулирал.А,други не симулираат бе коњу еден коњосан.
И даде 5 минути продужение,значи ако не дадеше Словачка гол,ќе продолжеше уште 10 додека не победи,секако!

Рака на срце не беа ништо подобри од нас,чак што више ние имавме повеќе шанси,а благодарение на Един и одбраната ни го дадоа килавиот гол.
Да извадевме реми,и те како ќе беше добро,па после ќе ја плесневме Ерменија.Вака ништо!

Ептен сум разочаран од поразов,не можам уште да го преболам.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Требаше офанзивно да играмо, се виде дека Словаците се бореа во одбрана само со 4 играчи максимум 6, тука требаше да ја бараме нашата шанса, а не да се браниме. Требаше Ѓуровски да се стае место некого од дрвана од средина, доволно ќе беше мал притисок да се напрае на нивна половина и да се даде гол, а не од контра да се чека...
Се предчувствуваше дека вака ќе загубиме со таква игра...
Нурединовски ме изненади многу со неговата стабилност, но неискуството си го стори своето (тој до вчера играше во Македонско првенство па види сеа...) Попов дефинитивно најдобар ниедна топка не изгуби, затоа сите појаки Словачки играчи се префрлаја на другата страна.
Ристиќ изненади пријатно, а Пандев се усера од топке губење...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Поседот на словаците беше 65 на нашите беше 35 во прото полувреме тоа кажува кој напаѓал а кој се бранел. За да играме како јаките репрезентации од нашето соседство хрваска србија и др. кои повеќе пати биле на големи натпеварување треба да имаме играчи кои трчаат многу и кои се креативни во средина и во напад. тоа ние го немаме и затоа сме толку слаби и играме со појаките како андора и лихтештајн цло време се браниме и одиме на контри. додека споемнатит репрезентации напаѓаат ефективно и во бранови дал ина гости или дома играат. То је то немаем квалитет играчите ни се сведуваат на азербеџан и кипар.
 
В

Вори

Гостин
И што коа имаа појше посед,коа ние имавме повеќе шанси и шутеви кон нивниот посран гол.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.961
Поени од реакции
57.702
Да ти е*ам Јонуз, да ти е*ам... како го ставија овој за тренер бе.... КАКО!?

Па што к*р го става Грнчаров !? Не напаѓаа Словациве толку опасно па да се браниме со 5 у одбрана... имај м*да нападни еднаш и така беа дезориентирани у одбрана словаците... стај го Марио да биде плеј играј со тројца напред, а не вака Пандев и Тричко да се враќаат да земаат топки!!!

Ај црвениот беше заслужен заради идиотизмот на Шиков, ама судијата не одјеба повеќе пати... до душа увек не е*еле така и ќе не е*ат кога се нема авторитет и кога играат неписмени...

За голот Нурединоски тргна, па виде дека и Новески тргна, па си рече ај немора јас... и овој другиов истото... и ни го бапнаа... како по традиција изгубивме педерски.

По којзнае кој пат ќе кажам, жално е оваа генерација која има потенцијал да биде предводена од идиот како Јонуз...
 

Capitano

...
Член од
24 октомври 2007
Мислења
1.344
Поени од реакции
137
Некој без да шпекулира... зашто доби Шиков втор жолт катон? Поради тоа што судијата не му да де знак да се врати во игра или поради симулација?
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Некој без да шпекулира... зашто доби Шиков втор жолт катон? Поради тоа што судијата не му да де знак да се врати во игра или поради симулација?
Јас не забележав и уште не ми е јасно зошто доби црвен!
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.508
Поени од реакции
58.925
Симулација. Не ни стигна да се врати во игра.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.653
Поени од реакции
43.483
Се спасија да ги ебам Словаците, убаво ќе ни дојдеше поенот.. Сеа ќе биде ептен тешко да се квалификуваме.. Треба дома да победиме на сите, а и освен победа над Андора и Ерменија, да победиме во Ирска, или Русија.. Ќе видиме што ќе биде, се надевам дека среќата ќе се обрне на нашата страна и ќе го продолжиме квалификацискиот циклус успешно.. Денес не издржавме за малку, ептен безвеза не дупнаа.. Можеа фино да си издржат без глумење уште 5 минути, но ете, сакајќи да се украде време, ние останавме беа поенот што го имавме.. Ептен ми е мака што не тепаа, но таков е фудалот.. Сеа едно се знае, со Ерменија ни е must-win натпревар..
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Прв пат добро издание а најдобро на синоќешниот дуел за Ристиќ. Го утепав од критикување али синоќа изигра одлично.

И луѓе, сфатете дека кај Јонуз тој што ќе плати, тој ќе игра. Жално, ама вистинито.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.695
Поени од реакции
6.219
Незнам зошто го кривите судијата,маесрално си судеше и не е он крив што Шиков е глуп!!На 2 пати можеше да им свирне пенал на нив али се гледа дека судеше фер,да беше некој друг судија мислам дека ке свирнеше пенал!Ни висеше голот во воздух,Хамшик утна 100 посто шанса каде ја веќе ја видов топката во гол али за среќа утна,ме изненади Ристич се подобрил глеам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom