Брак набрзинка

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Ќе премолчуват бе за чорапите и солта. Синот се жени, себичноста на страна, ќе гледаат да не им стварат дополнителни проблеми. Иако ти е малку филмско аlike сценариото, во реалноста и во посурови услови има што живеат фамилии. И не значи дека перманентно сте цементирани во тој тесен стан. Ќе си димензионирате потребите, примарни и секундарни, и ќе се штеди за второ тесно станче.




Word! But on the other hand, i was being kinda sarcastic. :D
Not word, but beating, a hell of a nice beating. And next time try not to be sarcastic, it's not funny.:pos2:

Патем, што ќе штетиш кога само ти ќе работиш ( и можеби братот ) и тешко дека ќе се делат парите и ќе се остава настрана за " другото тесно станче ". Секој ќе си гледа за неговото семејство поточно децата. Не за џабе е изреката, брат брат ама сирење за пари.:drk:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ќе премолчуват бе за чорапите и солта. Синот се жени, себичноста на страна, ќе гледаат да не им стварат дополнителни проблеми. Иако ти е малку филмско аlike сценариото, во реалноста и во посурови услови има што живеат фамилии. И не значи дека перманентно сте цементирани во тој тесен стан. Ќе си димензионирате потребите, примарни и секундарни, и ќе се штеди за второ тесно станче.
Сите од синот ќе премолчуваат.Твоите од тебе ќе се стегаат да не збеснеш,невестата ќе преќутува се што и промрчела мајка ти или сестра ти,татко ти ќе си ги тегне нозете пред ТВ бидејќи нали он е законски газда,сестра ти ќе вришти оти нема свој слободен простор итн.
Се живее,не викам дека ќе умрат,ама како се живее?Тоа ли е живот кој го посакуваш за тебе?Не е решение да дремеш во таква ситуација,туку да испаднеш и да го решиш проблемот.Утре дете ќе писне,ќе порасне сака другари дома да носи,каде ќе ги стави на глава некому? :)) Пак ќе речам има карактери кој ќе премолчат и ќе протуркаат низ се,има карактери кој ќе пукнат на прва,зависи од кој си :)

Патем, што ќе штетиш кога само ти ќе работиш ( и можеби братот ) и тешко дека ќе се делат парите и ќе се остава настрана за " другото тесно станче ". Секој ќе си гледа за неговото семејство поточно децата. Не за џабе е изреката, брат брат ама сирење за пари.:drk:
За пари и да не споменуваме во ситуацијава,бањање строго само во недела :))
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.556
Поени од реакции
33.803
Па зарем не ја гледате цела романтика во ова? :wub:

Борење за опстанување, борбата за зачувување новата а и старата фамилија, борбата за пари, за повеќе, ова е живеење на американскиот сон. Почни од нула стигни до врвот!

Не е до карактерот, до стандардите е. :wink:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Сите од синот ќе премолчуваат.Твоите од тебе ќе се стегаат да не збеснеш,невестата ќе преќутува се што и промрчела мајка ти или сестра ти,татко ти ќе си ги тегне нозете пред ТВ бидејќи нали он е законски газда,сестра ти ќе вришти оти нема свој слободен простор итн.




За пари и да не споменуваме во ситуацијава,бањање строго само во недела :))
Јас пак си реков што е проблемот сакаат тавански соби горе да прават летово, ајде мајстори растурање гужви добро е што само за спиење летово дома ќе бидам, и се некои математики наместо за 80 квадрати стан 30000 евра да сме давале за 6-7000 евра тој стан цакум пакум го имаме :icon_lol:.

А за бањање односно капење по наше си ставаме ние пластични шишиња со вода на сонце летово и оп одма заштеда на струја :pos::pos::pos::pos::pos:.
Така да можи и во вторник не само во недела :pos::pos::pos::pos::pos:.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Па зарем не ја гледате цела романтика во ова? :wub:

Борење за опстанување, борбата за зачувување новата а и старата фамилија, борбата за пари, за повеќе, ова е живеење на американскиот сон. Почни од нула стигни до врвот!

Не е до карактерот, до стандардите е. :wink:
Ебем ти јас американскиот сон. Во америка децата кога ќе наполнат 18-19 години се одделуваат од родителите, односно си живеат сами во стан или куќа без разлика дали е под ќирија, си го купил сам или му го купиле родителите. И после откако ќе си се жени/мажи си има свое место каде да си живее.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Така да можи и заштеда при исхрана збира лонецот за грав вода можи да му се дотура догоре :pos::pos::pos::pos::pos:.

Кај беше тоа за чорапите да го цитирам, ако ме сака мене ќе ја сака и миризбата од моите чорапи. К. на времето ја тестираше ај да не кажам која дали ја бива или не за брак кога ќе лежеа двајцата во постела после блиска средба од трет вид ќе се испрди добро и со кебето ќе ја покрие ако издржи......
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
Ова жива вистина е не се заебавам.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
brak nabrzinka, mozebi da, mozebi ne, prasanje e sega, sekoj so potrebite, navikite, svakanjata ,samo da ne bevte tolku pateticni po ova prasanje, ke bevte smesni, za zal ili sreka vremeto na monti pajton cirkusot odamna zavrsi. :tapp: ))) stvarno e degutantno :nenene:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Така да можи и заштеда при исхрана збира лонецот за грав вода можи да му се дотура догоре :pos::pos::pos::pos::pos:.
20 души ќе јадат грав, вода и сол во една соба 2.5х2.5 на синија. :pos2:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Викам јас можи брак набрзинка, ама треба да се истестира како што ги тестираат припадниците на специјалните единици во армиите низ светов пред да ги примат.
Така да после селекциониот курс односно пеколна недела ја викаат кај Фоките во американската морнарица :icon_lol:, одма таа личност ќе се прикаже како издржува при стресни ситуации и нема да побегне после две недели :icon_lol:.
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Ако се прашувам јас не мора да постои бракот како институција.Еден лист повеќе,еден сон за свадба како Пепелашка помалку и тоа е тоа...нема да има некоја колатерална штета ако не ја *крунисам* врската со брак.Секое стапување во брак е победа на надежта версус искуството.

Како и да е,бидејќи сум импулсивна по природа сигурна сум дека ќе ја прифатам понудата макар и по месец дена запознавање со човекот.Иако навистина треба добро да се размисли затоа што со тој човек можно е да заглавиш цел живот,сепак подобро со некој таков а не некој да ме влечка со години,да си здосадиме еден на друг и на крај да ме откачи и да си земе некоја помлада.

Љубовта и вака и така ја нема...и да ја има со тек на време се губи,останува само навиката така да погрешни се размислувањата дека бракот ќе ги среди сите недоразбирања-nope!Само ќе ги продлабочи и ќе ги исфрли фрустрациите на партнерите на површина и дури трепнеш адвокатот срдечно ќе ти честита дека си лапнала поголем дел од имотот при разводот.
И не! Не се менуваат луѓето во бракот,ни по своја воља ни по наша.Се менува само нашата перцепција за нив.Според мене за добар однос најважно е да бидат другари пред се,да има разбирање помеѓу нив зашто компромис нема-секогаш едниот ќе биде над другиот и секогаш едниот ќе ги памти родендените и годишнините а другиот ќе ги заборава.Не да се мисли исто туку да се размислува ЗАЕДНО :wink:.

За да можеш да функционираш со некој човек 24/7 треба да си објективен и чесен-религијава очигледно ова чудо го прескокнала.Луѓе сме...жени пред се,знам дека ќе дојде време кога ќе ми се плаче зашто нема да можам да отидам негде да се рекреирам и ќе треба да го думкам новороденчето.Знам дека ќе бидам себична кога постојано ќе размислувам како да ја купам новата чанта и ќе гледам некако да ги избалансирам трошоците за школување на детето.
Не сме лоши ама некогаш...негде ќе сакаме време и пари само за нас-гарантирам! За чесноста па не ни сакам да пишувам чунки сите денес сме безгрешни и имаме лице да го вперуваме прстот кон секој грешник така да таа тема ни е добро елаборирана и сите ја владееме :wink:.

Сите свадби се исти ама бракот и односите помеѓу луѓето се секогаш различни.
И од што сме толку “традиционални“ сите невенчани двојки се етикетирани ко чудаци,па ај за воља на стрината од Башино Село ќе се земеме.
Причината за брак(освен онаа добро познатата: се засакавме) е секогаш иста: пополнување на некоја...емоционална дупка(осаменост,бегство од несреќно семејство,стара мома/ерген синдром,потреба да се биде родител или некој да се грижи за нас,бременост...итн.).

Не матичното,не црквата,не оп са оп са са прославата...туку срцето и душата треба да ми потврдат дека тој е ТОЈ и дека за него вреди да се трудам да бидам онаа вистинската.
 
S

smart ass

Гостин
Се е до колку е човек способен да се адаптира и да има оставено простор за компромис.
Аха..две мои другарки така од несакана бременост направија брак набрзинка и уште сакаат...знаеш...туку добро јас се извадив и тоа со совет баш женски:wink:...инаку ќе навлезев по ѓаволите а то не е етично оти нели марко сепак се дига,ама треба лимит-ако го поминеш ќе треба да се форматираш...башка тешко ќе биде кога ќе одиш на гости да го гледаш сопругот..а ваму да ја е**ш жена му)

Значи младиве не сваќаат дека бракот е како прво облигационен договор имате права и обврски кои треба да ги извршувате,башка еве како во случајов другарка ми има дете и маж...како сега јас или кој и да е друг да се мешам во веќе буквално СЕМЕЈСТВО...тоа не чини,затоа овие бракови најчесто завршуваат набрзинка едноставно тешко е кога после еден месец врска одиш на брак.

Адаптацијата е потешка.

Најчесто овие брзи бракови се поради несакана бременост, ама ако поарно тоа него ли абортус(во македонија над 4000 абортуси имаме,башка шпекулации дека не се врши точна евиденција колку фетуси се вакумирани).

Инаку има и случаи кои успеваат,случаи каде нема развод тоа зависи,ама за одлука како брак минимум 6 месеци заеднички живот е доволно
не само т.н врска туку буквално заеднички живот.

Ебем ти јас американскиот сон. Во америка децата кога ќе наполнат 18-19 години се одделуваат од родителите, односно си живеат сами во стан или куќа без разлика дали е под ќирија, си го купил сам или му го купиле родителите. И после откако ќе си се жени/мажи си има свое место каде да си живее.
Ма тоа и не е баш толку изразено или поточно поретки се тие случаи каде добиваат стан....најчесто е автомобил ил мотор.


Викам јас можи брак набрзинка, ама треба да се истестира како што ги тестираат припадниците на специјалните единици во армиите низ светов пред да ги примат.
Така да после селекциониот курс односно пеколна недела ја викаат кај Фоките во американската морнарица :icon_lol:, одма таа личност ќе се прикаже како издржува при стресни ситуации и нема да побегне после две недели :icon_lol:.
:pos2::pos2:

ЦАР СИ БЕ ахаха...знаеш да насмееш човек:zver:

зашто компромис нема-секогаш едниот ќе биде над другиот
Има компромис...кога има хармонија,почит(нејсе таа жена е мајка на моето дете)+работа ама реално платена земам предвид двајцата брачни другари да се вработени.
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Brak nitu na brzina nitu nikako ako planiras so nekoj da go mines celiot zivot :) Lele pa kako be da se vrzes za edna ista licnost celiot svoj zivot koga zivotot e tolku kratok za da go mines vo ogranicuvanja i raspravii :S Jas sum samo za brakovi zaradi nekoja avantura ili potreba :) Na primer sakam da dobijam viza vo Svajcarija pa ke se mazam za 80 godisniot starec sto mi predlozi brak bidejki nema koj da se grizi za nego a star4evo dosta "tezi" :D i koga ke mu dojde krajot em viza em pari :) I podobro sto ke mu ja turkam invalidskata kolicka nema da go trpam vo krevet zanci :D i to ke izdrzam nekolku meseci a potoa parite i na pat okolu svetot xD Prvo mesto sto ke go posetam ke bide BORA BORA bidejki covek pred da umre garant treba da otide tamu :))) :D

I bas e mn jakooooOOOOooooo i bas mn sakaaam da se vencam vo LAS VEGAS za nekoj sto ke go poznavam 5 min huhu :D pa nekoe vreme da poziveam so nego bas da vidam kako ke bide pa koj znae moza i da uspee :D A inace ne znam zosto tolku mn se zagrizuvate ko brakot na brzina da e koj znae kolkava strasna rabota pa postoi razvod be ako ne ti se dopadja ke se razvedes i bye bye... xD ^^
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
This ain`t America sweety кога се вакви работи во прашање нашето општество не е толку модерно колку што си мисли дека е и ваквите врски се ретко прифатени од родителите на самите партнери а ваков обид би бил успешен доколку партнерот/ката би била самостоен/јна со свои примања и најбитно свој стан ...ме разбираш нели :)
Те разбирам совршено..Во право си дека се правиме модерно општество а сме закоравени традицоналисти..и вистина е дека е реткост ваквите врски да бидат прифатени но сепак постојат..еве јас сум пример:))
признавам на почетокот беше тешко, сите не гладаа како чудаци, како којзнае што да сме направиле а не дека сме решиле да почнеме да живееме заедно...и имаше коментари дека се фолираме,дека се правиме многу модерни,дека не требало така, дека треба да правиме свадба за 5оо гости, па леле што ке кажат комшиите... ама после неколку секојдневни примери на експрес брак и уште поекспрес развод баш тие што не прогласија за чудаци,застанаа да ни кажат колку е правилна одлуката која сме ја донеле..прво да видиме како функционираме во реалноста, а после се останато што следи,брак,дечиња..
затоа што убаво е кога си кај мама и татко, кога некој друг ги решава секојдневните егзистенцијални проблеми, а ти само уживаш..сосема е друга ситуацијата кога сите тие проблеми се на твојот и на грбот на партнерот..тогаш се гледа дали сте или не сте зрели за брак, колкав ви е прагот на толеранција, дали сте спремни ЗАЕДНО да пребродите мали проблемчиња, па здравје ако дојдат поголеми да не пукнете под нивната тежина туку пак заедно да ги решите.
Што се однесува на тоа свој стан, работа, своја плата...исто ти е, кога се решаваш на брак или на заеднички живот би требало тој дел да ти е среден.
неможам да ги разберам лугето кои се решаваат да се мажат/женат свадба опа иха ај ке помине, ама после тоа во 30 квадрати 10 души и ке чекаме мама и тато да не издржуваат?:toe:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Brak nitu na brzina nitu nikako ako planiras so nekoj da go mines celiot zivot :) Lele pa kako be da se vrzes za edna ista licnost celiot svoj zivot koga zivotot e tolku kratok za da go mines vo ogranicuvanja i raspravii :S Jas sum samo za brakovi zaradi nekoja avantura ili potreba :) Na primer sakam da dobijam viza vo Svajcarija pa ke se mazam za 80 godisniot starec sto mi predlozi brak bidejki nema koj da se grizi za nego a star4evo dosta "tezi" :D i koga ke mu dojde krajot em viza em pari :) I podobro sto ke mu ja turkam invalidskata kolicka nema da go trpam vo krevet zanci :D i to ke izdrzam nekolku meseci a potoa parite i na pat okolu svetot xD Prvo mesto sto ke go posetam ke bide BORA BORA bidejki covek pred da umre garant treba da otide tamu :))) :D

I bas e mn jakooooOOOOooooo i bas mn sakaaam da se vencam vo LAS VEGAS za nekoj sto ke go poznavam 5 min huhu :D pa nekoe vreme da poziveam so nego bas da vidam kako ke bide pa koj znae moza i da uspee :D A inace ne znam zosto tolku mn se zagrizuvate ko brakot na brzina da e koj znae kolkava strasna rabota pa postoi razvod be ako ne ti se dopadja ke se razvedes i bye bye... xD ^^
Гледаш премногу филмови и шпански серии. Дефинитивно не ти е добро, ти фали нешто во глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom