Брак набрзинка

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас не сум во брак, мислам дека е се` уште рано, но убеден сум дека сепак тој е подложен на некакви правила на игра, на еден вид премолчен договор и правење компромиси. Заеднички живот на двајца кои пред тоа живееле различен живот може да биде прилично стресно и непријатно доживување ако се нема взаемна толеранција.
Она што е интересно во последниве децении е еродирањето на бракот како институција, а притоа се нема адекватно решение за надминување на проблемот. Станавме премногу големи индивидуалци, со понекогаш, многу себични очекувања и потреби. Ако тие не можат да се сообразат со оние на спротивната страна ете проблем. Или уште полошо, бракот може да стане состојба во која едната страна ја злоупотребува другата. Тогаш разводот е неизбежен.
Начелно не сум за бракови набрзинка, ама и долготрајната врска и не мора да биде некаква гаранција.
Бракот не е ништо поразличен од врска,имаш само документ,обврзувачки документ.Затоа бракот после долга врска од 12/13 години е затвор,бидејќи таа хемија е толку изгустирана што нема простор за нешто ново.
Во право си,еродира бракот како институција и треба да еродира.Треба да се промени сфаќањето како обврска која мора да ја исполниш кон својата фамилија,макар би бил и несреќен во тој заеднички живот.Нашата традиција наметна став со кој мнозинството во ова брзо време почна да се гуши во сопствениот брак,но да не плукаат комшиите ќе трпиш цел живот...кога ќе се освестиш ќе имаш 78 години,рак на дебело црево и купено гробно место.Ти поминал животот во патетика и нервози.
Проблемот е во пресериозноста на овој поим„брак“.Не смее да се дозволи живот во решетки,треба да се урнат тие стереотипи кој држат илјадници луѓе во мртов брак.Да им се даде можност да живеат повторно.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Бракот не е ништо поразличен од врска,имаш само документ,обврзувачки документ.Затоа бракот после долга врска од 12/13 години е затвор,бидејќи таа хемија е толку изгустирана што нема простор за нешто ново.
Во право си,еродира бракот како институција и треба да еродира.Треба да се промени сфаќањето како обврска која мора да ја исполниш кон својата фамилија,макар би бил и несреќен во тој заеднички живот.Нашата традиција наметна став со кој мнозинството во ова брзо време почна да се гуши во сопствениот брак,но да не плукаат комшиите ќе трпиш цел живот...кога ќе се освестиш ќе имаш 78 години,рак на дебело црево и купено гробно место.Ти поминал животот во патетика и нервози.
Проблемот е во пресериозноста на овој поим„брак“.Не смее да се дозволи живот во решетки,треба да се урнат тие стереотипи кој држат илјадници луѓе во мртов брак.Да им се даде можност да живеат повторно.
Се согласувам во целост со напишаното. Само ми се чини дека дел од таа ерозија не е само ослободување од наметнатиот малограѓански модел на однесување и занемарување на истоветните (малограѓанско - традиционални) апетити на мама и тато. Мислам дека некаде попатно, во извесна мера се изгубила способноста за создавање трајни, искрени и квалитени односи, кои сепак е потешко да се одржат кога контактите се неизбежно секојдневни и кога треба да се стави нешто на маса или да се фрли ѓубрето (некој мора да го направи или едното или другото).
 
M

MIL

Гостин
Денеска не е ништо сигурно така да шо ти е пишано тоа че земиш , е сеа дали че ти се погоде че видиме оти ногу д'ги врски завршуваат со брак и развод , а и многу кратки врски како на моите родители завршуват со многу почит,љубов и разбирање и траат и траат ....:pipi:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.556
Поени од реакции
33.803
Подобро да те изненади некој кој го знаеш месец-две, него некој што го знаеш година, три, десет.. Од првиот се очекува донекаде. Ионака бракот е адаптација. Мањебитно месец или 5 години, релативно е, секаков може да успее.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Бракот не е ништо поразличен од врска,имаш само документ,обврзувачки документ.Затоа бракот после долга врска од 12/13 години е затвор,бидејќи таа хемија е толку изгустирана што нема простор за нешто ново.
Во право си,еродира бракот како институција и треба да еродира.Треба да се промени сфаќањето како обврска која мора да ја исполниш кон својата фамилија,макар би бил и несреќен во тој заеднички живот.Нашата традиција наметна став со кој мнозинството во ова брзо време почна да се гуши во сопствениот брак,но да не плукаат комшиите ќе трпиш цел живот...кога ќе се освестиш ќе имаш 78 години,рак на дебело црево и купено гробно место.Ти поминал животот во патетика и нервози.
Проблемот е во пресериозноста на овој поим„брак“.Не смее да се дозволи живот во решетки,треба да се урнат тие стереотипи кој држат илјадници луѓе во мртов брак.Да им се даде можност да живеат повторно.
Ама затоа бракот после кратка врска завршува со развод ( после краток брак ) затоа што тек сега ќе излегуваат некои работи на виделина. Никој не е совршен нели? Па така според мене треба бааѓи време да запознаеш една личност за да знаеш каква е и дали треба да стапиш во брак со таа личност, да имаш деца со неа и да го поминеш остатокот од животот. But that's just me...:toe: Но да бидеме на јасно за да нема после недоразбирања, сите знаеме дека скоро во секој брак ( без разлика дали е склучен после кратка или долга врска ) има недоразбирања, кавги, проблеми итн. Мислам во ова време на сиромаштија во кое што живееме ние и го прифативме веќе тоа. На некои луѓе им е поважно да стапат во брак притоа неразмислувајќи дека после одреден период од бракот на сцена настапуваат проблемите.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Но да бидеме на јасно за да нема после недоразбирања, сите знаеме дека скоро во секој брак ( без разлика дали е склучен после кратка или долга врска ) има недоразбирања, кавги, проблеми итн. Мислам во ова време на сиромаштија во кое што живееме ние и го прифативме веќе тоа.
Токму финансиите се оние кој го разоруваат бракот.Од љубов не се живее,мора да се донесе нешто на маса за да се јаде.Кога ќе дојдат децата трошоците автоматски се дуплираат,од каде да се најдат пари да му пружиш се она што барем ти си го имал.
Од друга страна,едниот е навикнат на еден живот,другиот на сосема поинаков.Две култури на домашно воспитување доведуваат до кушлус.Замисли да си имал се' кај твоите и доаѓаш во тесен стан,свекрва,брат му со децата...како ќе преживееш без да отепаш некој?:) Љубовта е фактор,но има многу ситници кој можат да ти ја претворат во пекол.Затоа без ралика,дали си одел две,три години,два три дена,влегуваш во нов период од животот,каде наместо Ти,стануваш Вие.Ако се преломи таа промена,тогаш ќе се преброди се во понатамошниот живот.
Спремен за брак е оној кој ќе го напушти себичното гледање на работите и ќе прифати да живее во заедница.Има ли такви?:))
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Токму финансиите се оние кој го разоруваат бракот.Од љубов не се живее,мора да се донесе нешто на маса за да се јаде.Кога ќе дојдат децата трошоците автоматски се дуплираат,од каде да се најдат пари да му пружиш се она што барем ти си го имал.
Од друга страна,едниот е навикнат на еден живот,другиот на сосема поинаков.Две култури на домашно воспитување доведуваат до кушлус.Замисли да си имал се' кај твоите и доаѓаш во тесен стан,свекрва,брат му со децата...како ќе преживееш без да отепаш некој?:) Љубовта е фактор,но има многу ситници кој можат да ти ја претворат во пекол.Затоа без ралика,дали си одел две,три години,два три дена,влегуваш во нов период од животот,каде наместо Ти,стануваш Вие.Ако се преломи таа промена,тогаш ќе се преброди се во понатамошниот живот.
Спремен за брак е оној кој ќе го напушти себичното гледање на работите и ќе прифати да живее во заедница.Има ли такви?:))
Алал да ти е. Отсекогаш и јас сум го мислел истото. Сметам дека како маж ( јас :pos2: ) пред да стапам во брак треба да создадам нешто со што би бил способен да го издржувам ова семејство. Не е се во љубовта и сексот ( ако сме добри во кревет добри ќе сме и во бракот ) НЕ! Треба да се створи иднина пред се за тие деца што треба да дојдат на свет, а не да растат во кавги, мизерија, сиромаштија разводи итн.

Патем, примерот што го кажа за во еден стан со свекрва и свекор, браќата и сестрите исто живеат таму...Можеш да замислиш како ќе се заврши сето тоа? Не мислам да отепаш некој, туку без убиства како би завршило сето тоа? Што ќе речеш ако ти кажам дека моите родители го имаат преживеано тоа 3 месеца после стапувањето во брак? Што мислиш како завршило сето тоа? Еве те оставам ти да ми одговориш на тоа прашање, според твоја гледна точка како сето тоа успеало ( или не успеало )??!:vozbud::smir:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.556
Поени од реакции
33.803
Се е до колку е човек способен да се адаптира и да има оставено простор за компромис.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Патем, примерот што го кажа за во еден стан со свекрва и свекор, браќата и сестрите исто живеат таму...Можеш да замислиш како ќе се заврши сето тоа? Не мислам да отепаш некој, туку без убиства како би завршило сето тоа? Што ќе речеш ако ти кажам дека моите родители го имаат преживеано тоа 3 месеца после стапувањето во брак? Што мислиш како завршило сето тоа? Еве те оставам ти да ми одговориш на тоа прашање, според твоја гледна точка како сето тоа успеало ( или не успеало )??!:vozbud::smir:
Чим го преживеале веројатно заминале под кирија и го спасиле бракот :) Или домазет ако кај неа има повеќе место.
А ако немале пари за под кирија,веројатно денес немаат нерви и имаат проблем со гастритис:))
Јас не би преживеала,сепак е ствар на карактер,а ако ми муцка плус,готов е :sakas_ust
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Чим го преживеале веројатно заминале под кирија и го спасиле бракот :) Или домазет ако кај неа има повеќе место.
А ако немале пари за под кирија,веројатно денес немаат нерви и имаат проблем со гастритис:))
Јас не би преживеала,сепак е ствар на карактер,а ако ми муцка плус,готов е :sakas_ust
Заминале да живеат кај родителите на мајка ми и таму живеевме до пред 10 години. Во 2001 имавме среќа и шанса да направиме нешто што ќе ни го измени животот за 360 степени, и тоа се случи. Сега можам да кажам дека е ОК, со исклучок дека сеуште постои малку сиромаштија ( мислам со овие наши плати неможе да се постигне се ) инаку другото се е ОК ( ааа да и не патат од гастритис (пфффф :pos2:) ). Сепак неможам да се пожалам, јас барем не сум скратен од ништо. Си го живеам животот како што јас сакам и тоа ми е најважно.

Патем, ќе заборавив да ти кажам, браќата повеќе не се сакаат и секој си тргна по својот пат. :pipi:

Се е до колку е човек способен да се адаптира и да има оставено простор за компромис.
Џабе ти е брат. Ти колку и да сакаш да се адаптираш на ситуацијата едноставно тоа не ти е дозволено. Мораш да бараш друга алтернатива/решение.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Заминале да живеат кај родителите на мајка ми и таму живеевме
Избрале да спасат брак.Неможе никој на светов да ми докаже дека во полна куќа каде чекаш ред за во ве-це може да опстане брак.Разбирам солуција,месец,два,три ама да си лежи и уво да не го боли што ти цел ден си на нож...веднаш вратата ја фаќам :)
А не залетај се,трошоци за свадби,стомак до заби и после Стојко ти е крив,па развод,нормално дека е развод.
Иако нема формула,ова денес не се знае кој јаде,кој пие,развод и за ситна кавга се поднесува,се оди до крајни граници.Со среќа на тие што решиле да стапат во брак,а на останатите еден бабински совет:Отварај очите!:icon_lol:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.556
Поени од реакции
33.803
Ma не се женам бе!! :))))


Сериозност на страна, финансиската состојба ја диктира успешноста на бракот. Како што кажа леандра, од љубов не се живее, а парите како и секаде, се причина и решението на проблемите. Но, јас сепак верувам дека со разбирање, компромиси, и адаптација, може да опстане брак во стан со свекрва и брат со децата.

Денес верувам во човештвото. :icon_bigg
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Но, јас сепак верувам дека со разбирање, компромиси, и адаптација, може да опстане брак во стан со свекрва и брат со децата.
Како? Кој е тој компромис кога дома влегува туѓ човек.Сите живееле заедно 25 години и оддеднаш човек кој живеел поразлично од вас треба да се адаптира на чорапите среде соба,на повеќе сол во манџата,на ефтината струја,на параноичните напади на сестра/брат :)
Ќе треба Гаро да го викаш магии да ти прави па да преживееш :)))
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Ma не се женам бе!! :))))


Сериозност на страна, финансиската состојба ја диктира успешноста на бракот. Како што кажа леандра, од љубов не се живее, а парите како и секаде, се причина и решението на проблемите. Но, јас сепак верувам дека со разбирање, компромиси, и адаптација, може да опстане брак во стан со свекрва и брат со децата.

Денес верувам во човештвото. :icon_bigg
Човештво? Кое човештво бе брат? Човештвото изумре одамна. Ако ти си човечен спрема другите тие спрема тебе нема да се, и тогаш знај дека си осуден цел живот да бидеш роб и како роб ќе си умриш, за курово здравје што викаме ние тука струмичајнто.:smir:

Како? Кој е тој компромис кога дома влегува туѓ човек.Сите живееле заедно 25 години и оддеднаш човек кој живеел поразлично од вас треба да се адаптира на чорапите среде соба,на повеќе сол во манџата,на ефтината струја,на параноичните напади на сестра/брат :)
Ќе треба Гаро да го викаш магии да ти прави па да преживееш :)))
Абе ни Гаро не те спасува. Ќе ти треба егзорцист, некој од тие по искусните.

Шала на страна повторно се согласувам со тебе леандра. И јас сум таков човек што лесно се нервира и кога би ги живеел сите овие гом*а мислам дека нема да ми биде лесно, ќе си умрам од пукање на мозокот или срцето.:toe: Само чиста среќа што немам ниту брат ниту сестра сам сум си, па знам дека тоа никогаш нема да го доживеам.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.556
Поени од реакции
33.803
Како? Кој е тој компромис кога дома влегува туѓ човек.Сите живееле заедно 25 години и оддеднаш човек кој живеел поразлично од вас треба да се адаптира на чорапите среде соба,на повеќе сол во манџата,на ефтината струја,на параноичните напади на сестра/брат :)
Ќе треба Гаро да го викаш магии да ти прави па да преживееш :)))
Ќе премолчуват бе за чорапите и солта. Синот се жени, себичноста на страна, ќе гледаат да не им стварат дополнителни проблеми. Иако ти е малку филмско аlike сценариото, во реалноста и во посурови услови има што живеат фамилии. И не значи дека перманентно сте цементирани во тој тесен стан. Ќе си димензионирате потребите, примарни и секундарни, и ќе се штеди за второ тесно станче.


Човештво? Кое човештво бе брат? Човештвото изумре одамна. Ако ти си човечен спрема другите тие спрема тебе нема да се, и тогаш знај дека си осуден цел живот да бидеш роб и како роб ќе си умриш, за курово здравје што викаме ние тука струмичајнто.:smir:
Word! But on the other hand, i was being kinda sarcastic. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom